Jak zgrywać, montować, kompresować wideo - z komórki, aparatu, kamery

Przeniesienie filmu z kamery do komputera nie powinno dzisiaj sprawiać żadnego kłopotu. Sposób postępowania zależy od rodzaju urządzenia użytego do rejestracji obrazu. W wielu wypadkach sprowadza się do podłączenia sprzętu kablem USB i skopiowania pliku wideo na pulpit. Ale na tym nie koniec: film trzeba jeszcze zmontować i skompresować. Oto poradnik, jak sobie poradzić z tymi wszystkimi niezupełnie intuicyjnymi czynnościami.


W najlepszej sytuacji są posiadacze kamer cyfrowych rejestrujących wideo wprost na płycie CD i DVD. Teoretycznie krążki takie można od razu odtwarzać w stacjonarnych czytnikach DVD, ale w praktyce nakręcone filmy potrzebują obróbki.

Dość łatwo jest przenieść nagranie wideo z kamery zapisującej obraz na twardym dysku lub kasecie mini DV, a wyposażonej w port USB.

Jeśli kamera ma tylko FireWire, może okazać się, że jest to problem - zwłaszcza gdy domowy komputer to kilkuletnia maszyna bez takiego portu. To częsty kłopot początkujących amatorów filmowania, skuszonych promocyjnymi cenami sprzętu w sklepach. Najtańsze kamery z reguły nie mają portu USB, konieczne jest dokupienie odpowiedniej karty, na szczęście to nieduży wydatek (około 40-70 zł). Zgrywanie wideo przez FireWire ma swoje zalety - nie występuje problem "gubienia klatek", który zdarza się przy przechwytywaniu materiału przez USB.

Najwygodniejsze w użyciu są te urządzenia, które po podłączeniu do komputera są widoczne jako dyski przenośne, a zarejestrowane wideo jest dostępne w postaci plików AVI czy MPEG. Z taką sytuacją mamy do czynienia w wypadku większości kompaktowych aparatów cyfrowych z funkcją rejestracji wideo, a także - kamer cyfrowych wykorzystujących wbudowane twarde dyski. Filmy można nagrywać także za pomocą telefonów komórkowych. To, co jeszcze kilka lat temu wydawało się dziwactwem, dzisiaj jest w pełni uprawnionym sposobem rejestracji wideo.

Z kamery na dysk

Jak zgrywać, montować, kompresować wideo - z komórki, aparatu, kamery

Obraz z kamery można zgrać przez USB (podłączony kabel) albo FireWire (prostokątne gniazdko).

Do przeniesienia materiału wideo z kamery cyfrowej na twardy dysk potrzebne będzie nie tylko połączenie przez USB czy FireWire (gniazdo oznaczone jako DV), ale też odpowiednie oprogramowanie. Standardowy Windows Movie Maker nie zawsze dobrze radzi sobie z wykryciem sprzętu i przechwytywaniem obrazu, nawet gdy urządzenie jest poprawnie zainstalowane w systemie (dotyczy to zwłaszcza przypadku połączenia kamery z komputerem przez USB).

Pobierz Windows Movie Maker 2.6 PL

Polecamy użycie darmowego, ale potężnego narzędzia: VirtualDub. Przechwytywanie wideo odbywa się w czasie rzeczywistym: kamera powinna być ustawiona na tryb odtwarzania. W wypadku kamer zapisujących nagranie na krążku Mini CD/Mini DVD, karcie pamięci lub wbudowanym twardym dysku mamy do czynienia ze znacznie prostszą sytuacją, plik można skopiować za pomocą Eksploratora Windows. Wideo można nagrać także bez dodatkowych urządzeń, rejestrując zdarzenia na ekranie komputera, np. za pomocą bezpłatnego programu CamStudio 2.0.

Pobierz VirtualDub 1.8.6

Pobierz CamStudio 2.0

Jak sobie poradzić?

Jak zgrywać, montować, kompresować wideo - z komórki, aparatu, kamery

Film nagrany za pomocą kamery i Windows Movie Maker jest zapisany w formacie WMV i automatycznie importowany do aplikacji, gotowy do dalszego montażu.

Po podłączeniu kamery przez port USB lub FireWire ustaw ją na tryb odtwarzania i przewiń kasetę do momentu, od którego chcesz rozpocząć zgrywanie materiału. Pamiętaj, że w wypadku kasety Mini DV nie sposób przyspieszyć tego procesu - wideo będzie wędrować na komputer dokładnie z szybkością odtwarzania. Warto zaoszczędzić trochę czasu i dokonać wstępnego montażu już na etapie zgrywania filmu.

Przenieś do komputera tylko najlepsze ujęcia, zamiast mozolnie zgrywać sceny, które i tak zostaną usunięte w programie do edycji wideo. Narzędzia do domowego montażu umożliwiają zapisanie materiału wideo w kilku różnych formatach.

W wypadku zgrywania wideo z kamery nie warto oszczędzać: wybierz najlepszą możliwą jakość. Kompresja obrazu powinna zostać dokonana dopiero na ostatecznej wersji filmu, po montażu.

Z aparatu cyfrowego do komputera

Film nagrany za pomocą kamery internetowej i Windows Movie Maker jest zapisany w formacie WMV i automatycznie importowany do aplikacji, gotowy do dalszego montażu. Krótkie filmy można rejestrować także za pomocą kompaktowych aparatów cyfrowych. W tym wypadku przeniesienie ich na twardy dysk w komputerze nie powinno sprawić żadnych kłopotów. Procedura jest identyczna, jak przy zgrywaniu zdjęć. Po połączeniu aparatu (powinien być ustawiony na tryb odtwarzania lub tryb łączenia z PC) i komputera kablem USB można skopiować plik wideo za pomocą Eksploratora Windows. Jeśli dysponujesz czytnikiem kart pamięci, oczywiście możesz przenieść materiał wprost z nośnika, np. SecureDigital czy CompactFlash. Filmy nagrywane aparatem cyfrowym najczęściej są zapisywane w formacie AVI lub MPEG-2. Uwaga: w większości czytników nie należy umieszczać dwóch różnych kart jednocześnie.

Oprogramowanie

Oprócz oprogramowania do zgrywania filmów, będziesz potrzebował odpowiednich kodeków. Najlepiej wybrać K-Lite Codec Pack Full 4.9.5 lub nowszy. Owszem, zaśmieci system zbędnymi bibliotekami, ale cóż począć... Przyda się też najnowsza wersja Dr. Divx - aplikacja, która potrafi skonwertować filmy do formatu DivX właściwie bez angażowania użytkownika. Można przy okazji zmienić proporcje, przyciąć obraz albo ustawić inną od oryginalnej rozdzielczość.

Pobierz K-Lite Codec Pack Full 4.9.5

Pobierz Dr DivX 2.0

K-Lite Codec Pack zawiera dziesiątki zbędnych kodeków, 85 procent spośród nich nigdy nie wykorzystamy. Kiedy zakończymy już eksperymenty z kompresowaniem filmów, zamiast pakietu wykorzystajmy zestaw ffdshow, który doskonale radzi sobie z dekodowaniem filmów WMV, MPEG-4 Part 2 (DivX, 3ivx, Xvid), H.264, H.263, VP6 i Flash.

Pobierz ffdshow 2009.06.20