Jak złamać iPhone'a? Sprawdź, jak robi to FBI

GrayKey - tak nazywa się wyrafinowane narzędzie do łamania zabezpieczeń w smartfonach iPhone. Teraz wiemy na jakiej zasadzie działa.

Apple jest firmą, która bardzo dba o prywatność swoich użytkowników. Swego czasu głośno było o sprawie, w której Apple nie pomogło w złamaniu zabezpieczeń iPhone'a należącego do przestępcy. FBI musiało wtedy znaleźć własne rozwiązanie, co było bardzo drogie i kosztowne.

GrayKey
Źródło: AppleInsider.com

GrayKey

Źródło: AppleInsider.com

Finalnie udało się złamać zabezpieczenia iPhone'a. Zastanawiasz się jak to zrobiono? Mamy dla Ciebie odpowiedź.

Zobacz również:

  • iPhone 13 może być tańszy! Czy możemy liczyć na obniżkę ceny?
  • Nowe funkcje na MacOS Monterey!

Za łamanie zabezpieczeń w smartfonach z iOS odpowiedzialne jest niewielkie urządzenie o nazwie GrayKey. To czarna skrzyneczka wyglądająca podobnie do Apple TV. Wystaje z niej przewód Lightning, a w środku znajdziemy sporo elektroniki.

Samo urządzenie jest nam znane już od dłuższego czasu, ale teraz do sieci trafiły informacje, które zdradzają w jaki sposób łamane są zabezpieczenia iPhone'a.

GrayKey przeprowadza skuteczny atak brute-force na kod dostępu iPhone'a. Nie jest to najbardziej wyrafinowany i najszybszy sposób, ale jedyny skuteczny.

Zgodnie z instrukcją, która wyciekła do sieci i została rzekomo napisana przez Departament Policji w San Diego wiemy jak działa całe urządzenie.

Instrukcja działania GrayKey
Źródło: AppleInsider.com

Instrukcja działania GrayKey

Źródło: AppleInsider.com

GrayKey działa na urządzeniu przed pierwszym odblokowaniem (po ponownym uruchomieniu) lub z zablokowanym ekranem (gdy po uruchomieniu smartfon był już odblokowany). Nie ma również problemy z uzyskaniem dostępu do telefonu z uszkodzonym ekranem lub rozładowaną baterią.

W celu rozpoczęcia procesu smartfon musi być naładowany w 2-3%. GrayKey stale podtrzymuje ładowanie iPhone'a.

Z instrukcji wiemy, że do rozpoczęcia procesu potrzebna jest baza danych, która składa się z około 1,5 miliarda słów i haseł. Użytkownik może zrezygnować z listy "crackstation-human-only.txt" i wybrać własny plik przygotowany w pliku .txt.

Przejście przez cała listę 1,5 miliarda haseł może trwać ponad 183 dni.

GrayKey po instalacji agenta automatycznie przełącza smartfon w tryb samolotowy odcinając go od dostępu do sieci.

Skrzynka pozwala zainstalować również HideID. Program ten pozwoli zapisać kod dostępu po oddaniu urządzenia w ręce właściciela.

GrayKey jest obecnie aktywnie wykorzystywany przez FBI od 2019 roku.

Zapoznaj się z najnowszymi informacjami o iPhone 13.

Źródło: appleinsider.com