Jak zmienić router w repeater?

Jeśli masz problemy ze złapaniem sygnału Wi-fi, może pomóc zmienienie routera we wzmacniacz sygnału. Potrzebny jest do tego drugi router, który stanie się punktem dostępowym.


W zależności od miejsca, gdzie znajduje się sieć Wi-fi, możesz zauważyć, że są "czarne dziury", gdzie sygnał nie dociera lub jest na tyle słaby, że praktycznie uniemożliwia korzystanie z sieci. Często ograniczają go grube ściany i inne "naturalne" przeszkody. Można jednak sprawić, że sygnał dotrze, a w tym celu niezbędny jest drugi router, który stanie się wzmacniaczem i będzie pełnić rolę pośrednika sygnału od głównego źródła. Jest to możliwe na kilka sposobów. Co ważne - starszy router powinno się podłączyć bez problemu do nowego, niezależnie od tego, czy mają takich samych producentów, czy też są oni różni.

Wzmacniacz lub adapter

Pierwsza metoda na zwiększenie zasięgu Wi-fi jest banalnie prosta - dokupić antenę wzmacniającą sygnał Wi-fi wraz z adapterem lub dedykowany wzmacniacz, jak np. Netgear EX6100 AC750. Ich ceny zaczynają się poniżej 100 złotych, a najdroższe modele to wydatek ponad 600 PLN.

Wzmacniacz sygnału Wi-fi

Wzmacniacz sygnału Wi-fi

Ethernet

Drugi, bardziej skomplikowany sposób, to użycie Ethernetu. Na komputerze PC podłączonym do sieci wejdź w Panel Sterowania, a tam do Sieci i ustawień. Jeśli używasz wciąż Windows XP, wówczas kliknij prawym przyciskiem myszki na połączeniu, które używasz i wybierz Stan, a następnie zakładkę Obsługa. Na systemach od Visty wzwyż udaj się do Centrum sieci i udostępniania, a w nim wybierz Wyświetl komputery i urządzenia sieciowe, kliknij prawym przyciskiem myszki na właściwym połączeniu, wskaż na Właściwości. W obydwu przypadkach zostania pokazana bramka domyślna oraz adres IP komputera. Zapisz adres bramki - jest to adres głównego routera.

Informacje dotyczące połączenia

Informacje dotyczące połączenia

Otwórz dowolną przeglądarkę internetową, w pasku adresu wpisz adres bramki domyślnej - w podanym przykładzie jest to 192.168.1.1 i wciśnij ENTER. Zobaczysz ekran routera, który różni się w zależności od producenta. Często trzeba się do niego zalogować, do czego potrzebna nazwa użytkownika i hasło - często jest to w obu przypadkach słowo "admin", czasem dane te znajdują się na naklejce na urządzeniu. Po zalogowaniu się wejdź do opcji konfiguracji.

Ekran konfiguracji routera

Ekran konfiguracji routera