Jak zmienić/usunąć tło w Adobe Photoshop [PORADNIK]

Podpowiadamy, jak w prosty sposób zmienić lub usunąć tło z obrazu za pomocą programu Adobe Photoshop.

Jak zmienić tło w Adobe Photoshop (fot. Damian Kubik/PCWorld.pl)

Czasami zdarzają się sytuację, kiedy potrzebujemy szybko zmienić lub usunąć tło w pliku graficznym. Chcemy dodać nasze logo na wizytówkę lub zmienić kolor nieba na zdjęciach z wakacji. Z pomocą przychodzi program Adobe Photoshop. Korzystając z tego narzędzia możemy w prosty sposób zmodyfikować tło dowolnej grafiki.

Usuwanie jednolitego tła z logo

Jeśli chcemy usunąć jednolite tło z pliku graficznego, np. z logo, możemy to w bardzo szybki sposób zrobić za pomocą programu Photoshop. W zależności od potrzeb istnieją dwa sposoby kasowania tła.

Zobacz również:

  • Najlepsze programy do rysowania - darmowe i płatne
  • Flashpoint - sposób na to, aby Flash nigdy nie odszedł
  • Photoshop - ile kosztuje i gdzie kupić najtaniej?

Otwieramy plik graficzny w Photoshopie i na samym początku dodajemy nową warstwę Warstwa -> Nowa -> Warstwa i w zakładce kolor wybieramy Brak. Nową warstwę możemy dodać także za pomocą skrótu Ctrl + Shift + N. Nową warstwę ustawiamy pod grafiką. W naszym przykładzie użyjemy logo PCWorld. W takim przypadku mamy do czynienia z jednolitym, białym tłem. Z panelu narzędzi po lewej stronie wybieramy opcję różdżka (W). W tym momencie klikając na tło, zaznaczy nam się cały biały obszar na zewnątrz właściwej grafiki. W tym przykładzie pod logo mamy także zamknięte litery R, O oraz D. Z górnego panelu wybieramy opcję Dodaj do zanaczenia (dwa kwadraciki) i kursorem zaznaczamy obszary wewnątrz liter. Następnie klawiszem Delete kasujemy zaznaczony obszar.

Dodawanie nowej warstwy (fot. Damian Kubik/PCWorld.pl)

Dodawanie nowej warstwy (fot. Damian Kubik/PCWorld.pl)

Narzędzie różdżka (fot. Damian Kubik/PCWorld.pl)

Narzędzie różdżka (fot. Damian Kubik/PCWorld.pl)

Logo bez tła (fot. Damian Kubik/PCWorld.pl)

Logo bez tła (fot. Damian Kubik/PCWorld.pl)

Możemy także pozbyć się białego koloru wewnątrz logo, pozostawiając jedynie czerwony obrys oraz czarny napis poniżej. W tym przypadku cały proces będzie jeszcze szybszy. W górnego menu wybieramy Zaznaczenie -> Zakres kolorów. Następnie za pomocą próbnika wybieramy kolor, który chcemy usunąć, suwakiem ustawiamy tolerancję i klikamy ok. Następnie przyciskiem Delete kasujemy całą zaznaczoną zawartość. Dzięki temu cały biały kolor z naszej grafiki znika.

Zakres kolorów (fot. Damian Kubik/PCWorld.pl)

Zakres kolorów (fot. Damian Kubik/PCWorld.pl)

Logo w tej formie możemy zapisać jako plik PNG i w dowolnym momencie dodać do innej grafiki.

Zmiana tła w Adobe Photoshop

W tym miejscu podpowiemy, w jaki sposób zmienić tło, np. niebo w programie Adobe Photoshop. Jako przykładu użyjemy popularnej tapety znanej z systemu Windows XP.

Otwieramy zdjęcie w Photoshopie, następnie wybieramy z górnego menu opcję Zaznaczanie -> Zaznacz i maskuj (Alt + Ctrl + R). W menu po lewej wybieramy Szybkie zaznaczanie (R). Przy użyciu tego pędzla zaznaczamy obszar, który ma pozostać na naszej grafice. W tym przypadku zielony pagórek.

Zaznacz i maskuj (fot. Damian Kubik/PCWorld.pl)

Zaznacz i maskuj (fot. Damian Kubik/PCWorld.pl)

Wycięte tło (fot. Damian Kubik/PCWorld.pl)

Wycięte tło (fot. Damian Kubik/PCWorld.pl)

Następnie klikamy Ok i program przeniesie nas do poprzedniego widoku. Następnie otwieramy plik z tłem jakiego chcemy użyć (Ctrl + O).Kopiujemy obraz do naszego projektu. Ustawiamy go jako drugą warstwę w kolejności i dopasowujemy jako tło.

Zmienione tło (fot. Damian Kubik/PCWorld.pl)

Zmienione tło (fot. Damian Kubik/PCWorld.pl)

W naszej kolekcji mogą znaleźć się także nieco bardziej skomplikowane do obróbki zdjęcia. Szczególnie w przypadku drzew lub postaci. Photoshop jednak daje nam narzędzia, które pozwalają bez większego problemu poradzić sobie także z tym zadaniem. Wystarczy nieco cierpliwości. W poniższym przykładzie zastosujemy działanie tak jak poprzednio, jednak dodamy jeszcze jedno narzędzie.

Otwieramy zdjęcie (Ctrl + O), wybieramy Zaznaczenie -> Zaznacz i maskuj oraz Szybkie zaznaczanie . W ten sposób wybieramy większość zdjęcia, które ma pozostać. Przy najwrażliwszych miejscach użyjemy opcji Pędzel poprawiania krawędzi . Przy jego pomocy obrysowujemy sobie obiekt, który nas interesuje. Po zakończeniu tego procesu Szybkim zaznaczaniem wypełniamy środek. Należy pamiętać, aby dokładnie obrysować wszystkie prześwity pomiędzy liśćmi. Następnie naciskamy Ok i otrzymujemy zdjęcie bez tła, które nam się nie podobało.

Oryginalne zdjęcie (fot. Damian Kubik/PCWorld.pl)

Oryginalne zdjęcie (fot. Damian Kubik/PCWorld.pl)

Zdjęcie bez tła (fot. Damian Kubik/PCWorld.pl)

Zdjęcie bez tła (fot. Damian Kubik/PCWorld.pl)

Otwieramy sobie plik, który chcemy dodać do obrazu i postępujemy tak samo jak w przypadku zamiany tła w przykładzie z tapetą Windowsa XP. Warto także zwracać uwagę na szczegóły i tak jak w przypadku powyższego zdjęcia, usunąć także kolor nieba w odbiciu kałuży i w tym miejscu także podmienić tło.

Zmienione tło (fot. Damian Kubik/PCWorld.pl)

Zmienione tło (fot. Damian Kubik/PCWorld.pl)

Tych sposobów na zmianę tła można użyć zarówno w przypadku zdjęć przyrody, ale także portretów, czy zdjęć z wakacji, na których znajdują się postaci. Wystarczy nieco cierpliwości, całą magię wykona za nas Photoshop.

Zobacz także: Windows 11 - funkcje, które warto poznać