Jak zmniejszyć rozmiar zdjęcia? Programy do zmiany rozmiaru zdjęć

Konieczność zmiany rozmiaru zdjęcia lub grafiki może mieć miejsce w wielu przypadkach - na przykład przesyłania zdjęcia mailem, wrzucania go na stronę w sieci, itp. Jak zmniejszyć rozmiar zdjęcia, aby nie straciło ono na jakości? Oto kilka programów, które powstały w tym celu.


Na rynku oprogramowania dostępne są dziesiątki aplikacji umożliwiających wykonanie operacji zmiany rozmiaru zdjęcia. Są to zarówno aplikacje darmowe, jak i płatne. Akcja taka jest dostępna jako jedna z wielu ich funkcji. W poniższym tekście skupiamy się tylko na takich, dla których zmiana rozmiaru jest głównym sensem istnienia. Tu również nie da się zaprezentować wszystkich, a więc prezentujemy tylko wybrane, przetestowane przez nas programy, których każdy może efektywnie używać na własne potrzeby. Są one dostępne w naszej bazie oprogramowania.

JPEGmicro

JPEGmicro to darmowa aplikacja, za pomocą której możliwe jest zmniejszanie rozmiaru zdjęć w tytułowym formacie .jpeg, przy jednoczesnym zachowaniu ich jakości. Dzięki temu będą zajmować znacznie mniej miejsca nie tylko na stronie www, ale również i na twardym dysku. Wśród funkcji aplikacja znajdują się dwa tryby optymalizacji - zmniejszanie zdjęć bezstratne oraz dopuszczający straty. W tym drugim przypadku jakość fotografii może być gorsza, ale będzie zajmować mniej miejsca. Producent tej aplikacji wydał także PNGmicro oraz GIFmicro. Przeznaczone są one do tych samych operacji na plikach .png oraz .gif.

PNGmicro

PNGmicro

Fotosizer

Innym sposobem na to, jak zmniejszyć rozmiar zdjęcia przy zachowaniu jego jakości, jest Fotosizer. To aplikacja, która przyda się szczególnie osobom publikującym zdjęcia w internecie. Umożliwia nie tylko zmianę rozmiaru, ale również i konwersję zdjęć i grafik w większych ilościach. Cechuje ją prostota obsługi - mamy tu trzy proste kroki, po których wybrane grafiki zostaną zmienione do rozmiarów ustalonych przez użytkownika oraz nastąpi zmiana formatu zdjęcia. Fotosizer przyda się zwłaszcza miłośnikom portali społecznościowych oraz serwisów, w których można tworzyć swoje własne galerie. Ponieważ jest tu w pełni polskie menu, nikt nie będzie miał problemów, jak zmienić rozmiar zdjęcia do optymalnych wymiarów!

Fotosizer

Fotosizer

Light Image Resizer

Kolejny wart uwagi program do zmniejszania zdjec to Light Image Resizer. Pozwala nie tylko na bezstratną zmianę rozmiarów obrazków, ale również organizowanie ich w galerie zdjęć i konwersję pomiędzy różnymi formatami plików. Jest to rozwiązanie polecane zwłaszcza dla webmasterów oraz ludzi zajmujących się dużą ilością grafik. Zaletą jest bardzo prosty interfejs aplikacji, dzięki któremu jej obsługa nie powinna nikomu nastręczyć żadnych problemów. Zmniejszanie zdjęć może być wykonane z poziomu interfejsu lub za pomocą przetwarzania wsadowego. Podczas operacji możliwe jest nowe nazewnictwo wg podanych przez użytkownika parametrów, a także dodanie znaku wodnego do każdej przetworzonej grafiki. Może być on ustawiony w różnych miejscach (np. środek, narożnik, dół), a do jego stworzenia da się wykorzystać dowolną grafikę - program sam zadba o jej przezroczystość. Jeśli natomiast chodzi o konwersję, mamy tu wsparcie dla wszystkich popularnych formatów, dzięki czemu zbiorcza zmiana wielkości zdjęcia może dotyczyć fotografii wykonanych w różnych.

Light Image Resizer

Light Image Resizer

Aktualizacja: 14 września 2017 23:17