Jak zostać programistą webowym. Bootcampy programistyczne - przegląd


Jak zostać programistą. Program szkolenia

Większość bootcampów i szkół programowania skupia się na kształceniu programistów webowych. To najbardziej przystępna dziedzina programowania, która daje największe szanse na szybkie zatrudnienie. Tworzenie stron i aplikacji webowych jest najłatwiejsze do opanowania, przy czym większość programistów z czasem rozwija się również w innych obszarach. Nauka programowania od języka C mogłaby przynieść efekt odwrotny i wywołać szybkie zniechęcenie programowaniem.

Na bootcampach królują kursy front-endu (skupia się na tworzeniu interfejsów użytkownika) oraz back-endu (to jak działa aplikacja od wewnątrz). Full Stack Developer zna się na jednym i drugim potrafiąc zrobić aplikację webową od podstaw.

Coders Lab proponuje kursy I stopnia dla osób, które chcą zdobyć pierwsze szlify w programowaniu aplikacji webowych w PHP, Pythonie, Ruby, Javascripcie, Javie i .NET. Kurs Full-Stack developer: PHP obejmuje 20 godzin przygotowania do nauki we własnym zakresie (prework) oraz 144 godziny zajęć na miejscu z instruktorem. Nauka Javy i .NET (C#) jest bardziej wymagająca. Autorzy szkolenia założyli na to 60 godzin preworku, 280 godzin zajęć stacjonarnych oraz 20 godzin nauki zdalnej po 3 tygodniu zajęć. Kursy II stopnia z PHP i Node.js są odpowiednie dla tych, którzy znają już front-end i chcieliby poszerzyć swoją wiedzę z obszaru back-end.

Szkoła Codecool, choćby ze względu na roczny czas trwania zajęć, proponuje holistyczne podejście do nauki programowania. W trakcie szkolenia kursanci uczą się teorii i praktycznego wykorzystania rożnych języków programowania, technologii i narzędzi na co dzień stosowanych przez programistów, takich jak SQL, UML czy GIT. „Studia” w Codecool zaczynają się od poznania Linuksa, Pythona, Javascriptu i HTML-a, by z czasem objąć programowanie w technologiach Java, JEE, C#, .NET i C++. Program szkoły kładzie duży nacisk na nabycie miękkich umiejętności w zakresie komunikacji, prezentacji, pracy w grupie, czy prowadzenia projektów (metodyka SCRUM).

12-miesięczny intensywny kurs w szkole Codecool obejmuje naukę praktycznego wykorzystania rożnych języków programowania, technologii i narzędzi. Szkoła kładzie też na rozwój umiejętności miękkich z zakresu komunikacji, pracy w grupie czy prowadzenia projektów.

12-miesięczny intensywny kurs w szkole Codecool obejmuje naukę praktycznego wykorzystania rożnych języków programowania, technologii i narzędzi. Szkoła kładzie też na rozwój umiejętności miękkich z zakresu komunikacji, pracy w grupie czy prowadzenia projektów.

W Kodilli można zaprojektować własną ścieżkę nauki. Kursant zaczynający od kursu Front-End w 12 tygodni nauczy się pisać strony w HTML, CSS i Javascripcie. Kurs Javascript na poziomie rozszerzonym (kolejne 12 tygodni) pozwoli dodatkowo poznać biblioteki React, Node.js, Express i bazę MongoDB. Oba kursy dostępne są w programie nauczania Web Developer. W opcji Plus poszerzono go o 180 godzin praktycznych projektów, w tym projekt grupowy w Scrumie, który kompleksowo ma przygotować do pracy w zawodzie młodszego programisty. Osobne szkolenie Java Developer w Kodilli uczy od podstaw języka Java. To propozycja dla osób, którzy chcą pracować w korporacjach i tworzyć duże aplikacje dla biznesu. W trakcie 24-tygodniowego bootcampu uczestnicy poznają język Java 8 wraz z najważniejszą nowością tej wersji języka: wyrażeniami Lambda (programowanie w sposób funkcyjny), jak też środowisko pracy Intellij IDEA, środowiska Spring i Hibernate oraz narzędzie do automatyzacji testów JUnit.

Oferta bootcampów wykracza poza kształcenie w kierunku Full-stack developera. Kodołamacz.pl proponuje kurs tworzenia gier, w trakcie którego słuchacze poznają środowisko Unity3D i technologie wirtualnej rzeczywistości. To propozycja dla entuzjastów chcących samodzielnie pisać gry do umieszczenia w serwisach Steam, Google Play czy iTunes albo podjąć pracę w studiach gier. Szkolenie skierowane jest do absolwentów innych kursów, osób znających podstawy C# i programistów na stanowiskach juniorskich.

W ofercie szkół programowania można też znaleźć kursy testera manualnego i automatycznego. IT Academy proponuje kurs projektowania testów automatycznych z wykorzystaniem narzędzi Selenium i języka Java. W trakcie nauki można poznać takie narzędzia pracy testera jak Selenium WebDriver, Selenium Server, Selenium Grid, Firebug i FirePath, jak też podstawy kodowania aplikacji oraz mechanizmy selektorów XPATH i CSS. Nie jest to jednak propozycja dla nowicjuszy, ale ludzi, którzy choćby samodzielnie poznawali Javę i chcą pogłębić swoją wiedzę na wykorzystanie tego języka w praktyce.

Nauka programowania musi trwać

Typowy student szkoły programowania online Kodilla.com ma 31 lat, dyplom uczelni wyższej na kierunku nietechnicznym i pracę niezwiązaną z IT. Jest niezadowolony ze swojej kariery i chce się przebranżowić na programistę, jednak nie może poświęcić 5-7 lat na powrót na studia informatyczne. Jego wyborem jest szkolenie programistyczne.

Istotnym parametrem przy wyborze konkretnej szkoły jest czas szkolenia. Weekendowe kursy, które trwają kilka tygodni, nie przygotują wystarczająco do zawodu. Aby zostać junior developerem potrzeba przynajmniej kilkuset godzin intensywnej nauki. Jak rozłożyć ją w czasie?

Badanie przeprowadzone w 1978 r. w Wielkiej Brytanii dowiodło, że zapamiętuje się więcej ucząc się po 2-3 godziny od poniedziałku do piątku niż przez 7 godzin dziennie. Nieskuteczne jest uczenie się w stereotypowej ławce 8 godzin dzienniem, ponieważ efektywność nauki spada już po kilku godzinach.

Poświęcenie 6 - 9 miesięcy na naukę programowania procentuje szybszym znalezieniem pracy. Czas szkolenia warto wykorzystać na tworzenie własnych projektów, które będą podstawą portfolio - najważniejszym orężem przy szukaniu pierwszej pracy. Dlatego w Kodilli proponujemy bootcamp Web Developer Plus, który oprócz 6 miesięcy nauki przewiduje dodatkowe 3 miesiące na stworzenie 3 dużych projektów, którymi można pochwalić się przyszłym pracodawcom.

Marcin Kosedowski, szef marketingu w Kodilla.com, jednej z najchętniej wybieranych szkół programowania online w Polsce. Ma 10-letnie doświadczenie w branży mediów i marketingu, w Kodilla.com dba o jasną komunikację z Klientami.