Jak zrobić artystyczne zdjęcia? Poznaj 4 efekty specjalne

Historycy sztuki uważają, że sztuka współczesna, polegająca na wykrzywianiu rzeczywistości, jest wynikiem wynalezienia aparatów fotograficznych. Malarze starali się odróżnić od fotografów, dających perfekcyjne odbicie rzeczywistości na fotografiach. Dzisiaj nasze cyfrowe aparaty robią niezwykle realistyczne zdjęcia, ale my możemy sprawić, by były miały w sobie więcej fantazji i artystycznego zacięcia. Jest kilka ciekawych efektów specjalnych, które możesz zastosować, by podrasować atrakcyjność swoich fotografii.

Tygrys

1. Miniatura na zdjęciu

Miniaturyzacja

Miniaturyzacja

Tzw. tilt-shift to technika fotograficzna, do której używane są obiektywy z możliwością przesunięcia osi optycznej, dzięki czemu można zarządzać perspektywą na zdjęciu. Tilt to pochylenie (obrót płaszczyzny ostrości), a shift przesunięcie (zmiana punktu będącego środkiem perspektywy na fotografii). Dzięki tej technice obiekty na zdjęciach mogą wyglądać jak miniatury. Gdy robisz zdjęcie domu dla lalek, wszystko jest tak blisko, że tylko część zdjęcia będzie dobrze wyostrzona. Ale jak uzyskać ten sam efekt przy zdjęciu np. otwartego nieba? Jeżeli zrobisz zdjęcie w ten sposób, że wyostrzony zostanie jedynie pierwszy plan, wtedy osiągniesz efekt miniatury. Ten efekt zapewniają drogie obiektywy tilt-shift, ale można go uzyskać także w komputerowym programie graficznym takim jak Photoshop lub za pomocą darmowego programu działającego w przeglądarce o nazwie Tiltshift Generator.

Miniaturyzacja (aparaty)

Miniaturyzacja (aparaty)

Opcja automatycznego tworzenia miniatur na zdjęciach jest już wbudowana w niektórych - są to Olympus (Pen E-P2 i Pen E-PL1) oraz Canon PowerShot (SX210 IS, SD1400 IS lub SD3500 IS). W aparatach Olympusa ta opcja nosi nazwę Diorama Art Filter, a w cyfrówkach Canona nazywa się Miniature.

2. Panorama ze zdjęć

Panorama

Panorama

Kiedyś, żeby zrobić zdjęcie panoramiczne trzeba było użyć specjalnego aparatu lub ręcznie sklejać ze sobą serie zdjęć. Teraz jest wiele łatwiej - wystarczy zrobić serię zdjęć, po trochu obracając się pomiędzy każdym ujęciem. Wtedy wystarczy zaimportować zrobione fotografie do edytora graficznego np. Windows Live Photo Gallery i pozwolić oprogramowaniu połączyć je w całość - w ten sposób uzyskujemy zdjęcie panoramiczne.

Sweep Panorama

Sweep Panorama

Ciekawą opcję robienia panoramy mają aparaty Sony (m.in. modele Cyber-shot HX5V, Cyber-shot DSC-TX7, Cyber-shot DSC-TX5). Wystarczy włączyć tryb Sweep Panorama, raz wcisnąć spust migawki i obracać się z aparatem dookoła. Po kilku sekundach stworzy zdjęcie z obrazem panoramiczny.

3. Artystyczny efekt rozmycia

Efekt rozmycia (czyli blur) potrafi tworzyć piękne zdjęcia... Rozmycie wykorzystuje m.in. efekt Ortona, który powstaje gdy dwie wersje tej samej fotografii - jedną wyostrzoną, a drugą rozmytą zostaną nałożone na siebie - efekt jest bardzo artystyczny. Większość (Olympus, Panasonic, Sony) ma automatyczny cyfrowy tryb rozmywania tła w fotografiach, dzięki czemu oglądający skupia uwagę na pierwszym planie zdjęcia.

Rozmycie

Rozmycie

4. Tryb HDR w aparatach fotograficznych

Efekt HDR

Efekt HDR

Na niektórych zdjęciach cienie tracą szczegółowość, a niebo zamiast być niebieskie, jest czasami jasnoszare. Rozwiązaniem na tę przypadłość jest technika HDR (high dynamic range), która pozwala zrobić serię fotografii w różnych ustawieniach, a potem automatycznie łączyć je w jedno doskonałe zdjęcie. Przypomina to robienie panoramy, tylko że w tym przypadku program zszywa różne wersje tego samego zdjęcia. Tryb HDR jest wbudowany także w iPhone 4.

Szare niebo

Szare niebo