Jak zrobić własną stronę WWW?

Nie musisz być webmasterem ani znać choćby jednego polecenia HTML, żeby utworzyć własną stronę internetową i natychmiast opublikować ją w Sieci. Wystarczy skorzystać z kreatora stron WWW. Przedstawiamy najpopularniejsze serwisy tego rodzaju i badamy ich możliwości.


Jeśli chcesz szybko, bezpłatnie i minimalnym nakładem pracy utworzyć stronę internetową tak, żeby była natychmiast widoczna w Sieci, użyj jednego któregoś z kreatorów stron WWW. Korzystając z nich, nie musisz znać języka HTML ani tym bardziej JavaScriptu czy PHP i nie musisz instalować oprogramowania w postaci edytorów HTML.

Możesz też kompletnie nie znać się na obróbce grafiki, nie wiedzieć, co to są arkusze stylów CSS itd. Wymagane jest jedynie posiadanie przeglądarki internetowej i zarejestrowanie się na stronie wybranego kreatora.

Za pomocą opisywanych kreatorów nie utworzysz witryny internetowej w pełnym tego słowa znaczeniu, tzn. takiej, której podstrony rozgałęziają się na kolejne podstrony, te znowu na następne, stanowiące jeszcze niższy poziom w hierarchii itd. Twoja witryna będzie miała płaską strukturę - po prostu kilka równorzędnych stron ze wspólnym elementem nawigacyjnym. Przygotuj się również na to, że na twojej stronie będą, być może, wyświetlane reklamy.

Edycja dziecinnie prosta

Niektóre kreatory działają w trybie graficznym (WYSIWYG - to, co widzisz podczas edycji, jest tym, co będzie widać w ostatecznej postaci). Wszystkie dysponują mniejszym lub większym zbiorem szablonów graficznych. Możesz je wykorzystać natychmiast, bez żadnych zmian, lub zmodyfikować, jeśli pozwalają na to twoje umiejętności i sam kreator.

Po zalogowaniu otrzymujesz do dyspozycji szereg gotowych elementów, z których składasz stronę jak z klocków, metodą przeciągania (analogicznie jak w programach do składu DTP). Elementy mogą być statyczne, jak np. pola tekstowe czy obrazki, lub dynamiczne (zwane widżetami lub po prostu dodatkami) i pozwalają np. na osadzanie na stronie ankiet, galerii, reklam (w tym linków sponsorowanych z Google AdSense), interaktywnych map czy kanałów RSS. W zależności od możliwości danego kreatora, możesz poszczególne elementy układać swobodnie lub tylko w ściśle określonych miejscach.

Swoje dzieło możesz rozbudowywać o kolejne podstrony. Kreator automatycznie dodaje wówczas odpowiednie elementy nawigacyjne - linki w menu.

Jeśli znasz co nieco HTML, JavaScipt i CSS, w niektórych kreatorach będziesz mógł skorzystać z tej wiedzy, urozmaicając tworzoną stronę wstawkami własnego kodu.