Jak zabezpieczyć sieć bezprzewodową?
Korzystając z poniższych wskazówek, możesz podnieść poziom bezpieczeństwa w swojej sieci WLAN. Chcąc zmienić ustawienia rutera WLAN, przywołaj jego stronę konfiguracyjną. Wystarczy uruchomić przeglądarkę internetową i wpisać adres wspomnianej strony.
Stosowny adres powinien być wyszczególniony w instrukcji obsługi rutera.
1. Sprawdź metodę szyfrowania stosowaną w połączeniach bezprzewodowych. Obecnie za bezpieczny uchodzi standard WPA2. Jeśli masz nowoczesny ruter, wybierając standard WPA2, od razu włącz szyfrowanie CCMP (Counter Mode with Cipher Block Chaining Message Authentication Code Protocol). W niektórych ruterach szyfrowanie to nosi nazwę AES (Advanced Encryption Standard). Stosuje się w nim klucz o długości 256 bitów. Moc obliczeniowa obecnych komputerów nie pozwala złamać go w akceptowalnym okresie. Mniej skuteczne szyfrowanie WPA-PSK (Pre-shared key) w połączeniu z TKIP (Temporal Key Integrity Protocol) wykorzystuje klucz długości 40 lub 128 bitów. Jeśli agresor ma do dyspozycji sprzęt o dużej mocy obliczeniowej, może – przynajmniej teoretycznie – złamać szyfrowanie i wedrzeć się do sieci metodą wielokrotnych prób (atak metodą siłową).
2. Zmień ustawienia fabryczne. Musisz koniecznie zmienić hasło sieci WLAN, nadane domyślnie przez producenta, na własne. Mowa o haśle, które przeważnie widnieje na naklejce umieszczonej na tylnej ścianie rutera. W niektórych przypadkach można ustalić hasło na podstawie adresu MAC, co umożliwiłoby agresorowi łatwe włamanie się do sieci bezprzewodowej. Nowe hasło powinno składać się z wielkich i małych liter, cyfr i znaków specjalnych, a jego długość powinna wynosić co najmniej 20 znaków.
3. Wyłącz w swoim ruterze DSL funkcję WPS (WiFi Protected Setup). WPS ma zapewniać użytkownikowi większą wygodę podczas nawiązywania połączeń w sieci WLAN. Jednak funkcja ta może równie dobrze ułatwiać hakerom wdzieranie się do cudzych sieci.
4. Wyłącz zdalny dostęp do swojego rutera. Jeśli funkcja ta nie jest Ci koniecznie potrzebna, wyłącz zdalne konfigurowanie (remote) swojego rutera WLAN. Umożliwia ona uzyskanie dostępu do rutera z poziomu Internetu – wystarczy wpisać odpowiednie hasło.
5. Wgrywaj aktualizacje. Oprócz tego warto przywoływać regularnie stronę konfiguracyjną rutera i sprawdzać kliknięciem stosownego odnośnika, czy producent oferuje nowszą wersję oprogramowania. Aktualizując je, usuniesz ewentualne luki w zabezpieczeniach tego urządzenia.