Jak zwiększyć pokrycie zasięgiem Wi-fi w małej firmie?

Za małą firmę uważamy taką, która zatrudnia mniej niż 50 osób. Ale ilość zatrudnionych osób nie przekłada się na liczbę podłączonego do sieci sprzętu. Każdy pracownik dysponuje laptopem lub stanowiskiem desktopowym, wielu posiada również służbowe tablety, smartfony oraz inne urządzenia elektroniczne. Jak zapewnić wszystkim urządzeniom stabilne i szybkie połączenie bezprzewodowe z internetem?

Jak zapewnić stabilną sieć w firmie?

Współczesnego biznesu nie możemy sobie wyobrazić bez dostępu do internetu. Korespondencja e-mailowa, wymiana informacji, firmowa strona z aktualizowanymi na bieżąco ofertami - to przykłady pierwsze z brzegu. Aby wszystko działało sprawnie i z maksymalną wydajnością, potrzebne jest stabilne połączenie z siecią firmowych urządzeń. Do tego niezbędny będzie oczywiście solidny ruter. Czym powinien się cechować?

Polecane są modele transmitujące sygnał w standardzie 802.11 ac, ponieważ jest standard dający bardzo dużą przepustowość oraz zasięg – najlepsze routery tego typu są w stanie pokryć powierzchnię ponad 400 metrów kwadratowych! Jest już następca 802.11 ac – nazywany po prostu wi-fi 6, jednak jego wprowadzenie zajmie póki co nieco czasu.

Niektóre z najnowszych routerów mają zaimplementowaną technologię MU-MIMO, co oznacza, że router może komunikować się z wieloma różnymi urządzeniami w tym samym czasie, bez konieczności szybkiego przesyłania danych do różnych urządzeń po kolei, co ma miejsce w przypadku wszystkich ruterów bez MU-MIMO.

Systemy mesh

Coraz większą popularność zdobywają sobie systemy mesh. Są to systemy sieci bezprzewodowej, składające z kilku połączonych ze sobą elementów. Główny to ruter, reszta to tzw. „satelity”, porozmieszczane w różnych punktach pomieszczeń lub budynku. Te satelity są inteligentnie zarządzanie, dzięki czemu zawsze łączą się z „sąsiadem”, mającym najlepszą siłę i stabilność sygnału, co umożliwia optymalne odbieranie sieci bezprzewodowej w zasięgu danego urządzenia.

Systemy mesh są doskonałym rozwiązaniem w budynkach – ich odpowiednie rozmieszczenie na każdej kondygnacji powinno umożliwić pokrycie całej powierzchni budynku, a także sięgać poza niego. Często rutery stanowiące podstawę systemu mesh posługują się trzema pasmami częstotliwości – obsługują pojedyncze pasmo 2,4 GHz oraz dwa pasma 5 GHz, z czego jedno jest przeznaczone wyłącznie na komunikację pomiędzy urządzeniami wchodzącymi w skład systemu, dlatego odbiorca ma zawsze optymalne pasmo.

Router a bezpieczeństwo firmowej sieci

W obecnych czasach bezpieczeństwo przechowywanych na firmowych urządzeniach danych – zaczynając od desktopów, kończąc na drukarkach – jest priorytetem w każdej branży. Choć oczywiście dobre oprogramowanie antywirusowe to podstawa, istotne jest, aby używany w firmie router posiadał własne zabezpieczenia, uniemożliwiające przenikanie do firmowej sieci szkodliwych elementów.

Które modele pozwolą na pokrycie dużej powierzchni firmowej?

W sprzedaży znajduje się obecnie kilkadziesiąt ruterów przeznaczonych dla biznesu, jednak poszczególne modele różnią się od siebie zarówno jakością wykonania, jak i oferowanymi możliwościami. Jednymi z najbardziej docenianych zarówno przez specjalistów, jak i ekspertów modeli, są rutery marki Netgear, która od lat wyznacza standardy w łączności bezprzewodowej. Oto kilka wartych uwagi modeli dla firm o większych powierzchniach:

Orbi Pro – trójzakresowy mesh wi-fi, zapewniający stabilne połączenie dla wszystkich użytkowników w zasięgu 175 metrów kwadratowych oraz gwarantujące bezpieczeństwo danych. Na doskonałą wydajność wpływają takie rozwiązania, jak funkcja separacji ruchu, która umożliwia bezpieczne utworzenie 3 dedykowanych i całkowicie odrębnych sieci wi-fi w firmie, łatwe zarządzanie identyfikatorami SSID i natychmiastową konfigurację. System wi-fi Orbi Pro obejmuje ruter wi-fi Orbi Pro oraz satelitę i może zastąpić firmowy ruter. Współpracuje także bez trudu z istniejącym wyposażeniem firmowego dostawcy usług, dzięki czemu możesz cieszyć się siecią wi-fi w każdym zakątku biura. Dzięki technologii technologia Orbi, bazującej na FastLane3, szybkość wi-fi może wynosić nawet do 3000 Mb/s (1733 + 866 + 400 Mb/s).

Netgear Orbi RBK30 to ruter bezprzewodowy, używający opatentowanej przez NETGEAR technologii TriBand, czyli trójpasmowego systemu wi-fi. Dedykowane łącze dosyłowe to 1,7 Gbps, łączna szybkość wi-fi 3 Gbps, ma dwa tryby pracy - jako ruter lub repeater (wbudowany punkt dostępowy). Obejmuje swoim zasięgiem obszar nawet 460 metrów kwadratowych, obojętnie, czy na drodze są drzwi, czy ściany. Dzięki temu jest idealnym rozwiązaniem dla domów jedno- i wielorodzinnych. Mało? Można także dodać moduł satelitarny Orbi, aby rozszerzyć zasięg systemu Wi-fi. Poprzez wykorzystanie wzmacniaczy o dużej mocy system Orbi zapewnia większy zasięg i wyższą prędkość niż systemy mesh. Zapobiega buforowaniu i opóźnieniom, zapewniając szybką łączność z Internetem wszystkim urządzeniom w sieci.

Netgear R6400 to router, który jest wyposażony w trzy anteny. Możliwa do osiągnięcia przez niego prędkość transmisji danych wynosi - teoretycznie - 1750 Mb/s. Do swojego działania wykorzystuje funkcję Beamforming+, pozwalającą na konkretne ukierunkowanie sygnału. Korzysta z dwupasmowej technologii wi-fi oraz przewodowej sieci Gigabit, która doskonale nadaje się do gier i filmów w rozdzielczości HD. Funkcja Advanced QoS umożliwia optymalizację w celu zapewnienia płynnego przesyłania filmów i gier w rozdzielczości HD. Kolejną zaletą omawianego urządzenia jest możliwość obsłużenia 5-6 jednoczesnych połączeń bez odczuwalnego spowolnienia szybkości transmisji danych. Dzięki portom Gigabit Ethernet lub podłączeniu przez USB dysku twardego można utworzyć sieciową pamięć masową.

WAC540 – trzypasmowy, bezprzewodowy punkt dostępu 4x4 z usługą Smart Cloud, zarządzany z poziomu chmury dzięki rozwiązaniu o nazwie NETGEAR Insight. Obsługuje funkcję 4x4 Multi-User MIMO (MU-MIMO), która pozwala osiągać zagregowane prędkości do 3 Gb/s i zapewnia doskonałą wydajność roamingu wi-fi. Funkcja równoważenia obciążenia sprawia, że do każdego pasma podłączona jest podobna liczba klientów, dzięki czemu wszyscy mogą korzystać z pełnej wydajności sieci bezprzewodowej. Dodatkowo urządzenie jest wyposażone w jednogigabitowe porty LAN PoE (Power-over-Ethernet). Funkcja Advanced Roaming sprawia, że użytkownicy mogą swobodnie poruszać się po terenie objętym siecią wi-fi i wykonywać połączenia głosowe oraz wideo bez zakłóceń.