Jaka cyfrówka pod choinkę?

To już naprawdę ostatni moment na decyzję o zakupie prezentu świątecznego. Trudny orzech do zgryzienia mają zwłaszcza ci, którzy postanowili kupić bliskim cyfrowy aparat fotograficzny - tak dużego wyboru urządzeń w tym segmencie dotychczas jeszcze nie było. Pośród kilkuset oferowanych na rynku modeli można dość łatwo się pogubić i stracić pewność co do słuszności wyboru konkretnego urządzenia danego producenta. Dlatego też przygotowany przez nas test cyfrówek powinien ułatwić wam zadanie.

Nowe cyfrówki dysponują za to coraz nowszymi funkcjami (czasem przydatnymi, czasem zupełnie nie) - wykrywają twarze czy uśmiech, a dzięki wbudowanym modułom GPS zaczynają też zapisywać dane na temat miejsca, gdzie wykonywaliśmy fotografie. Wbrew zdrowemu rozsądkowi, nadal trwa wyścig pikseli - do malutkich matryc pakuje się nawet po 14 milionów fotodetektorów, obserwujemy też przyrost "iksów" w najnowszych konstrukcjach typu superzoom (obecni rekordziści dysponują obiektywami 20x).

Jedno jest pewne - nie ma aparatu dobrego na każdą okazję! Dlatego też - przed zakupem urządzenia - warto odpowiedzieć na kilka pytań:

- co i w jakich okolicznościach będziecie najczęściej fotografować - w podróży czy raczej w domu?

- co zamierzacie robić ze zdjęciami - oglądać na ekranie komputera, telewizora HD czy drukować i umieszczać w albumie lub na ścianie?

O tym, dlaczego nadmiar pikseli szkodzi, kiedy warto zmienić aparat, co cyfrówka mieć powinna i dlaczego zoom to nie wszystko dowiecie się z lektury artykułu Urodzaj na cyfrówki . Znajdziecie tam również ranking aparatów oraz opisy modeli wyróżniających się na tle konkurencji.

Więcej informacji: Urodzaj na cyfrówki