Jaka kamera samochodowa? Klasyczna, w lusterku czy kamera sportowa z funkcją wideorejestratora?

Kamera samochodowa przydaje się w wielu sytuacjach - pomaga w bezpiecznej jeździe, nagranie z niej może być dowodem świadczącym o sprawcy wypadku, a jeśli ma czujnik ruchu, w trybie parkingowym działa na zasadzie czujnika wstrząsów - odnotuje stłuczkę, gdy kierowca jest poza samochodem. Który z modeli na rynku warto polecić?

Jaka kamera samochodowa?

Kamera samochodowa jest coraz częściej spotykana zarówno w samochodach prywatnych, jak i firmowych. Ich producenci prześcigają się w wyposażaniu swoich urządzeń w nowatorskie funkcje, dzięki czemu stają się one sprzętem bardzo zaawansowanym technologicznie. Umożliwiają nagrywanie w wysokich rozdzielczościach, połączenie z aplikacją mobilną, automatyczne włączanie nagrywania przy wykryciu ruchu. Mają przy tym solidne obudowy, nierzadko wodoszczelne, a zarazem niewielkie wymiary i wagę. Kamery samochodowe obsługują karty pamięci, a długość całkowitego zapisu zależy od pojemności danej karty - przy największych możliwe jest zarejestrowanie nawet 6-7 godzin jazdy. Można znaleźć także modele pozwalające na rejestrację nawet 40 godzin jazdy (przy nagrywaniu tylko z przedniej kamery w rozdzielczości 1080p). Zapis z kamery będzie stanowić dowód w przypadku wypadku lub gdy pojawiają się wątpliwości co do otrzymanego mandatu, pomoże także w sytuacji zauważenia brawurowej jazdy innego uczestnika ruchu drogowego.

Jaka kamera samochodowa? Klasyczna, w lusterku czy kamera sportowa z funkcją wideorejestratora?

Którą z kamer wybrać spośród licznych ofert, znajdujących się aktualnie w sprzedaży? Warto zwrócić uwagę na kilka istotnych parametrów:

  • rozdzielczość - im jest ona wyższa, tym lepsza. Dlatego polecamy kamery z jakością zapisu Full HD lub - co lepsze - 4K. Ważny jest również dobry przetwornik obrazu oraz procesor.
  • maksymalna pojemność karty pamięci - jeśli jeździsz dużo, im większa pojemność, tym dłuższą jazdę nagrasz bez konieczności nadpisywania starszych zapisów.
  • nagrywanie nocne - to istotny element zwłaszcza podczas częstej jazdy po zmierzchu; kamery przystosowane do jazdy nocą mają technologie, które redukują odblaski świateł latarni i samochodów, co powinno zapewnić czysty obraz.
  • rejestracja dźwięku - nie wszystkie znajdujące się w sprzedaży kamery oferują nagrywane zarówno obrazu, jak i dźwięku; warto postawić na te, które zapisują wszystko.
  • czujnik ruchu - jego działanie to nie tylko włączenie nagrywania w momencie uruchomienia silnika, ale przede wszystkim w trakcie poruszenia samochodu, dlatego np. gdy inny pojazd potrąci zaparkowany samochód z taką kamerą, natychmiast aktywuje się nagrywanie i sprawca zostanie zarejestrowany.
  • czujnik przeciążeń - sensor oparty o formułę przeciążenia znaną z samolotów, dlatego nazywany jest również „G-sensorem” (od "g" - litera ta symbolizuje przeciążenie). W momencie powstania przeciążenia (w sytuacji takiej, jak wypadek), zabezpiecza trwale plik z rejestracją zdarzenia. Nie zostanie on skasowany przez zapisywanie w pętli, dzięki czemu będzie stanowić świadectwo i dowód zaistniałej sytuacji.

Jak i przy każdym innym sprzęcie elektronicznym, także i tutaj mamy kilka półek cenowych - tanie kamery samochodowe, średniaki oraz kamery droższe. Cena gra rolę - im więcej kosztuje dana kamera, tym więcej funkcjonalności ma zazwyczaj do zaoferowania, dlatego jeśli chcesz cieszyć się dobrej jakości nagraniami w każdych warunkach, nie warto oszczędzać, a wydać raz a dobrze i mieć pełną satysfakcję. Jednak na tym nie koniec wyborów - ostatnim jest rodzaj kamery samochodowej. Mogą być trzy - klasyczna, w lusterku lub też wideorejestrator zaadaptowany do potrzeb samochodu. Jakie są cechy poszczególnych rodzajów?

Kamera klasyczna

Jaka kamera samochodowa? Klasyczna, w lusterku czy kamera sportowa z funkcją wideorejestratora?

Klasyczna kamera samochodowa to model zawieszany - za pomocą przyssawki gumowej - pod lusterkiem. Jej obiektyw nagrywa wszystko, co znajduje się w polu widzenia, a możliwości zależą od danej kamery. Na przykład kamera samochodowa klasyczna ORLLO to 2w1 - zestaw obejmuje zarówno kamerę przednią, jak i cofania, co znacznie ułatwia parkowanie i manewrowanie na wstecznym biegu. Obydwie nagrywają w wysokie rozdzielczości - tylna to Full HD, a przednia - aż 4K, co powinno gwarantować doskonałą widoczność każdego szczegółu na drodze i za bagażnikiem samochodu. Tak wysoka rozdzielczość kamery przedniej możliwa jest dzięki wysokiej jakości przetwornikowi, ale na tym nie koniec zalet - wiele modeli tego producenta posiada wbudowany GPS, czujnik ruchu, a także technologie odpowiedzialne za wysoką kompresję obrazu, dzięki czemu na karcie pamięci może zmieścić się wiele klipów z różnych tras.

Kamera w lusterku

Jaka kamera samochodowa? Klasyczna, w lusterku czy kamera sportowa z funkcją wideorejestratora?

Kamera w lusterku to rozwiązanie, które pojawiło się stosunkowo niedawno, jednak szturmem zdobyło sobie serca kierowców. Mamy tu do czynienia z interesującym połączeniem klasycznego lusterka i kamery, a za przykład może posłużyć kamera samochodowa w lusterku ORLLO. Jej dotykowy wyświetlacz jest montowany na lusterko w samochodzie, zmieniając je w ekran ze szkłem antyrefleksyjnym, równocześnie nie wpływając w żaden sposób na samą podstawową funkcję lusterka. Na nałożonym ekranie wyświetlane są informacje dla kierowcy, zaś znajdujący się z boku obiektyw pozwala na rejestrowanie zdarzeń na drodze. Tu również mamy do czynienia z 2w1 - załączona kamera cofania, montowana na tylnej szybie, pozwala nie tylko na rejestrację tego, co dzieje się z tyłu, ale również pomaga w parkowaniu, wyświetlając na ekranie linie pomocnicze. Kamery tego typu mogą obsługiwać karty pamięci o dużej pojemności, co umożliwia bezproblemowe zapisanie kilku godzin jazdy.

Kamera sportowa jako wideorejestrator

Jaka kamera samochodowa? Klasyczna, w lusterku czy kamera sportowa z funkcją wideorejestratora?

Trzecia opcja to kamera sportowa jako wideorejestrator. Tu posłużymy się kolejnym przykładem od tego samego producenta, czyli będzie to kamera sportowa ORLLO Xpro z funkcją kamery samochodowej. Dlaczego akurat nim? Ponieważ kamery sportowe tej właśnie firmy bardzo często mają w zestawie przyssawkę, umożliwiającą umiejscowienie ich na przedniej szybie pojazdu, gdzie pełnią funkcje wideorejestratora jazdy. Kamery sportowe ORLLO posiadają funkcję samochodową autostart, dzięki której kamera zaczyna nagrywanie w momencie uruchomienia silnika. Ponadto mają cechy i funkcje właściwe modelom sportowym - są wśród nich elementy, jakich nie ma zwykła kamera samochodowa, np. sterowanie głosem czy zaawansowane mechanizmy stabilizacji obrazu. W niektórych sytuacjach - na przykład jeździe terenowej - będą sprawować się nawet lepiej niż klasyczne kamery!

Nie bez powodu w tym tekście wspomniane są dla przykładu kamery samochodowe ORLLO. Producent ten znany jest z modeli z wyższej półki, o których pozytywnie wypowiadają się nawet najbardziej wymagający użytkownicy. Użyte do produkcji kamer wysokiej jakości podzespoły i elementy obudowy sprawiają, że są one zarówno niezawodne, jak i gwarantują długotrwałą eksploatację. Ponadto marka ORLLO zdobyła uznanie nie tylko poprzez atrakcyjną ofertę urządzeń, ale także wysoki poziom dbałość o klienta - dotyczy to zarówno serwisu sprzedażowego, jak i posprzedażowego. Wszystko to sprawia, że warto postawić na kamery samochodowe ORLLO!