Jaką kamerę samochodową kupić? Przegląd popularnych wideorejestratorów

W tym artykule dowiesz się, jak wybrać najlepszy wideorejestrator samochodowy dopasowany do Twoich preferencji, a jednocześnie oferujący najlepszą jakość w stosunku do ceny. Dzielimy się także poradami na temat tego, na co zwrócić uwagę kupując kamerę samochodową.


Mio MiVue 792 Wi-Fi Pro

Mio MiVue 792 Wi-fi Pro

Mio MiVue 792 Wi-fi Pro

Aktualnie kamera jest dostępna w atrakcyjnej cenie 569 zł w sklepie RTV EURO AGD - KLIKNIJ I KUP Mio MiVue 792 Wi-Fi Pro

Mio MiVue 792 to rejestrator jazdy z sensorem optycznym STARVIS CMOS. Jego zaletą jest zakres światła zbliżony do podczerwieni, co pozwala w nocy na uzyskanie jakości obrazu podobnej do noktowizora. W dziennym oświetleniu rejestruje doskonale każdy szczegół - nie powinno być problemów z odczytaniem tablic rejestracyjnych innych pojazdów czy dokładnym zobaczeniem drobnych detali otoczenia. Pliki wideo zapisywane są w jakości Full HD z prędkością 60 klatek na sekundę. Za pomocą wbudowanego modułu Wi-fi można połączyć kamerę z komórką i - za pośrednictwem aplikacji MiVue - zapisywać na niej nagrania. Pozwala ona również na udostępnianie nagranych materiałów wideo na YouTube i Facebooku. Moduł GPS cały czas rejestruje położenie, które potem można połączyć na mapach Google wraz z odtwarzanym filmem. Kamera zapisuje również informacje o prędkości, z jaką porusza się pojazd - zapis prędkości można włączyć lub wyłączyć na nagraniu wedle swoich preferencji.

Urządzenie MiVue 792 WIFI Pro posiada wbudowane informacje o radarach, które aktualizują się raz w miesiącu przez cały okres eksploatacji urządzenia. Wbudowana funkcja ECO Drive analizuje styl jazdy kierowcy i wyświetla komunikaty, dzięki którym powinno osiągnąć się cel swojej podróży w ekologiczny i ekonomiczny sposób. Zaletą jest także przejrzyste menu z dużą ilością ustawień, dzięki czemu można dopasować wszystko tak, jak się naprawdę chce.

Podsumowując: Mio MiVue 792 Wi-fi Pro to rejestrator samochodowy, który warto polecić każdemu kierowcy!

Nextbase 422GW

Nextbase 422GW

fot. Daniel Olszewski / PCWorld.pl

Nextbase 422GW

fot. Daniel Olszewski / PCWorld.pl

NextBase 422GW to kamerka samochodowa dla fanów nowych technologii. Poza wysokiej jakości sensorem pozwalającym nagrywać w rozdzielczości 1440p lub Full HD przy zachowaniu 60 klatek na sekundę otrzymamy również świetne dodatki w postaci dużego ekranu dotykowego, wbudowanego modułu GPS oraz obsługi asystenta głosowego Amazon Alexa.

Wideorejestrator debiutującej w naszym kraju firmy NextBase pozytywnie zaskakuje magnetycznym uchwytem, który pozwala na szybki demontaż kamerki.

Warto podkreślić obecność wbudowanego modułu Wi-Fi, który pozwala na komunikację z aplikacją mobilną.

Jeżeli szukasz wysokiej klasy wideorejestratora i lubisz nowinki technologiczne, Nextbase 422GW z pewnością będzie dobrym wyborem.

Zapoznaj się z naszym testem NextBase 422GW.

Mio MiVue 818

Mio MiVue 818
fot. Magda Pilarczyk / PCWorld

Mio MiVue 818

fot. Magda Pilarczyk / PCWorld

Mio MiVue 818 wyróżnia się spośród konkurencji obecnością sensora pozwalającego nagrywać w rozdzielczości 2K. Dodatkowo na pokładzie znajdziemy funkcję ostrzegania przed przekroczeniem prędkości oraz ewidencję przebiegu naszego pojazdu.

Najnowsza propozycja od Mio wyposażona jest w Wi-Fi, Bluetooth, GPS, sensor przeciążeń, mikrofon oraz głośnik. Na pokładzie znajdziemy również czytnik kart pamięci w formacie microSD.

Samą kamerką można zarządzać z poziomu aplikacji na urządzenia mobilne.

Producent przewidział mnóstwo funkcji dodatkowych, które ucieszą każdego posiadacza samochodu. Mowa między innymi o opcji znajdź mój pojazd czy asystencie jazdy.

Zapoznaj się z pełną recenzją Mio MiVue 818

Mio MiVue C541

Mio MiVue C541

Mio MiVue C541

Mio MiVue C541 to kamerka samochodowa z dwoma wysokiej jakości sensorami optycznym Sony. Obiektyw szerokokątny o zasięgu 130° stopni umożliwia nagrywanie materiałów wideo w rozdzielczości 1080p full HD z prędkością 30 klatek na sekundę. I trzeba przyznać, że wywiązuje się z tego zadania bez najmniejszych problemów. Obraz jest wyraźny i odpowiednio ostry, aby było widać nawet drobne szczegóły, jak cyfry i litery na tablicach rejestracyjnych innych pojazdów. W nocy jest nieco gorzej, ale tylko nieco - co można sprawdzić na wielu testach wideo tej kamery samochodowej, które pojawiły się w sieci. Model ten zwraca uwagę także ciekawym wykonaniem. Kolejna jego zaleta to 3- osiowy G-sensor. Po wykryciu nagłej zmiany ruchu lub kolizji automatycznie uruchamia nagrywanie zdarzenia, a zapis jest blokowany przez nadpisaniem lub skasowaniem. Czujnik działa także w trybie postojowym.

Mio MiVue C541 ma niewielkie wymiary, dlatego po zawieszeniu z przodu nie będzie przeszkadzać w trakcie jazdy. Podczas działania wymaga zasilania z samochodu. Zapisanymi nagraniami wideo można w łatwy sposób zarządzać bez konieczności instalacji dodatkowego oprogramowania - możliwe jest sortowanie nagranych materiałów wideo według typu i daty. Czego brak to moduł GPS oraz Wi-fi, ale jeśli nie jest to kierowcy do życia potrzebne, można się doskonale obejść bez tych elementów.

Podsumowując: Mio MiVue C541 to kamera samochodowa w przystępnej cenie, której nabycie warto rozważyć!

Navitel MR250 NV

Navitel MR250 NV

Navitel MR250 NV

Navitel MR250 NV to kamera samochodowa, na którą składają się dwa elementy - lusterko wsteczne oraz kamera cofania. Z przodu mamy wyświetlacz OPS wielkości 5", a nagrania zapisywane są w rozdzielczości Full HD. Zmieści się ich sporo, ponieważ urządzenie oferuje obsługę kart microSD o pojemności 64GB. Kamera cofania zapisuje nagrania w rozdzielczości 656х492 pikseli. Można rejestrować obraz równocześnie z obu, dzięki czemu ma się jasną sytuację na drodze w momencie zajścia incydentu. Jednak uwaga - aby skorzystać z wizualnego asystenta parkowania (uruchomiany przez wrzuceniu biegu wstecznego), należy podpiąć kamerę pod reflektor cofania lub tablicę rejestracyjną. Na plus należy policzyć wodoodporność (IP65), dzięki której nie szkodzą jej niekorzystne warunki atmosferyczne.

Wideorejestrator MR250 NV zapisuje nagrania w pętli, a gdy G-sensor wykryje gwałtowne hamowanie, kolizję lub nienaturalne przyśpieszenie, pliki z zapisem tego wydarzenia jest blokowany przed nadpisaniem lub skasowaniem. Ponieważ kamera w lusterku ma pole widzenia aż 160°, doskonale uchwyci wszystko, co dzieje się przed pojazdem. Niestety, urządzenia nie wyposażono w moduł GPS, nie ma tu także Wi-fi, jednak jeśli nie jest to istotne, nie będzie stanowić to wady dla ewentualnego nabywcy. Dodatkową zachętą do nabycia jest dołączana licencja (na 12 miesięcy) na mapy Europy.

Podsumowując: Navitel MR250 NV to solidna propozycja w bardzo przystępnej cenie. Jeśli chcesz mieć dwie kamery, warto rozważyć jej nabycie.

Navitel R600 GPS

Navitel R600 GPS

Navitel R600 GPS

Navitel R600 GPS to idealny wideorejestrator dla każdego kierowcy. To konstrukcja ze średniej półki cenowej, która oferuje idealnie dobrane podzespoły. W środku niewielkiej obudowy znajdziemy sensor Sony IMX 307, który pozwala nagrywać w rozdzielczości Full HD przy zachowaniu 30 klatek na sekundę. Kąt widzenia obiektywu to aż 170 stopni.

Za wydajność odpowiada procesor Novatek NT96650. Kamerka Navitel R600 posiada wbudowany moduł GPS, który zapisuje lokalizację oraz prędkość pojazdu. Na wyposażeniu znajdziemy także niewielki dwucalowy wyświetlacz oraz czytnik kart pamięci w formacie microSD o pojemności do 64 GB.

Uwaga wideorejestrator zasilany jest z przestarzałego już złącza miniUSB.

GÖTZE & JENSEN DC800

GÖTZE & JENSEN DC800

GÖTZE & JENSEN DC800

GÖTZE & JENSEN DC800 to rejestrator jazdy o niewielkich wymiarach, który montuje się na przednią szybę za pomocą mocowania magnetycznego. Dzięki temu nie ogranicza widoczności oraz łatwo go zdejmować i zakładać. Zapis filmów odbywa się w rozdzielczości 1080p Full HD przy 30 klatkach na sekundę. Można także wykonywać za pomocą rejestratora zdjęcia 12 MP (4032x3024 pikseli). Model ten wyposażono w szerokokątny obiektyw 6G z przesłoną i sześcioma szklanymi soczewkami, a kąt nagrywania 140° ma zapewniać doskonałą widoczność nie tylko bezpośrednio przed samochodem, ale także na sąsiednich pasach i poboczu. Do nagrywania w nocy służy specjalny tryb Night Vision. Zarówno przy nagrywaniu w dzień, jak i w nocy, kamera korzysta z mechanizmu trybu stabilizacji.

GÖTZE & JENSEN DC800 wyposażono w ekran LCD o wielkości 2". Dzięki temu można podejrzeć nagrania bez konieczności podpinania kamerki do urządzeń wewnętrznych - w czym pomaga port USB. Zapis następuje na karty pamięci microSD - można korzystać maksymalnie z 64GB. Jak i w innych urządzeniach tego typu, także tutaj mamy nagrywanie w pętli, czyli starsze nagrania są kasowane przez nowsze. Każdy zapisany lub aktualnie nagrywany plik wideo można zabezpieczyć poprzez wciśnięcie specjalnego przycisku. Tak "oznaczone" nagranie nie będzie skasowane.

Podsumowując: kamera samochodowa GÖTZE & JENSEN to prosty model, zapewniający dobrą jakość nagrań. Jeśli nie masz większych wymagań co do wideorejestratora - warto pomyśleć o jej nabyciu.

Tracer MobiMirror

Tracer MobiMirror

Tracer MobiMirror

Tracer MobiMirror to kamera samochodowa, który jest prostą w montażu nakładką na standardowe samochodowe lusterko. Spełnia swoją podstawową funkcję podglądu otoczenia, a jednocześnie umożliwia nagrywanie sytuacji na drodze. Pozwoli też na obserwowanie tyłu samochodu za pomocą dołączonej kamery tylnej, co może się przydać na przykład podczas ryzykownego parkowania. Główny wideorejestrator nagrywa w rozdzielczości Full HD, dzięki czemu niezależnie od pory dnia i warunków atmosferycznych panujących w trasie, z pewnością zachowa wszystkie szczegóły zdarzenia. Kamera nagrywa na kartę microSD i kompresuje filmy w popularnym kodeku H.264. Podgląd na tylną szybę na tylnej kamery jest możliwy w rozdzielczości 640x480 pikseli przy 25 klatkach na sekundę (fps). Przednia kamera nagrywa obraz o szerokości 170 stopni, natomiast tylna - 120 stopni. Co warto dodać to fakt, że nagrania dla obu kamer są w osobnych katalogach.

Tracer MobiMirror ma wbudowaną baterię, która podtrzymuje ustawienia w każdej nieprzyjemnej sytuacji drogowej. Dla ułatwienia i wygody użytkownika, zastosowano wyświetlacz TFT LCD 4.3". Nagrywanie w pętli umożliwia nieprzerwane nagrywanie materiału wideo bez względu na aktualną pojemność karty pamięci. W momencie zapełnienia karty, kamera kontynuuje nagrywanie, zastępując najstarszy zapis bieżącym nagraniem. O ile ta kamera samochodowa dobrze spisuje się za dnia, nagrania w nocy mają dużą ziarnistość. Jednak biorąc pod uwagę naprawdę niską cenę, można przymknąć na to oko.

Podsumowując: Tracer MobiMirror to interesująca propozycja dla mniej wymagających kierowców, którzy rzadko jeżdżą nocą lub po zmierzchu.

Xblitz GO se

Xblitz GO se

Xblitz GO se

Najnowsza odsłona wideorejestratora Go została wyposażona w sensor SONY IMX 323 oraz chipset NTK 96658. Dzięki temu kamera Xblitz GO se może rejestrować obraz 1080p z prędkością 30 kl./s. Zastosowana sześciowarstwowa soczewka z przesłoną F1.7 oferuje kąty widzenia na poziomie 170 stopni. Tryb nocny został oparty nazestawie diod IR zapewniających widoczność nawet w zupełnych ciemnościach. Nie zabrakło również wbudowanego mikrofonu rejestrującego dźwięki dobiegające do wnętrza auta. Producent przewidział automatyczny start nagrywania, aktywowany tuż po włączeniu zapłonu auta.

Moduł zasilania kamery Xblitz GO se został umieszczony w samym uchwycie, dzięki czemu urządzenie można błyskawicznie wypiąć wysiadając z auta. Zastosowany sensor przeciążeniowy zapewnia, że nagranie nie zostanie nadpisane w razie wypadku lub gwałtownego hamowania. Maksymalny rozmiar dedykowanej karty pamięci to 64GB zapewniający do 10 godzin filmu w najdłuższej jakości.

Blaupunkt BP 2.0 FHD

Blaupunkt BP 2.0 FHD

Blaupunkt BP 2.0 FHD

Blaupunkt BP 2.0 FHD to niewielki gabarytowo rejestrator, wyposażony w obiektyw szerokokątny 120⁰. Umożliwia zapis obrazu wideo w rozdzielczościach 1920*1080P1440*1080P (25fps)1280*720P848*480PVGA (30 ftps). Montuje się je za pomocą przyssawki mocuje się do przedniej szyby samochodu, aby na karcie pamięci microSD (o maksymalnej pojemności 32 GB) zarejestrować przebieg trasy w jakości Full HD lub wykonać zdjęcia wysokiej rozdzielczości. Rejestrator posiada wyświetlacz HD TFT LCD o przekątnej 2,0”, który służy do ustawiania parametrów w menu, a także umożliwia podgląd zdjęć i nagrań.

Blaupunkt BP 2.0 FHD posiada wbudowany akcelerometr (G-Sensor), który blokuje możliwość nadpisania lub nieumyślnego skasowania filmu nagranego podczas zdarzenia drogowego, kiedy wartość przeciążenia przekroczy ustawiony limit. Urządzenie posiada opcję nagrywania w pętli. Na plus można policzyć mu dług na 3,5 m kabel zasilający, który umożliwia wygodny montaż dowolnym miejscu na szybie pojazdu. Minusem będzie natomiast brak karty pamięci w zestawie.

Xblitz Park View

Xblitz Park View

Xblitz Park View

Xblitz Park View to urządzenie łączące w sobie funkcje wideorejestratora, kamery cofania oraz lusterka wstecznego. Kształtem przypomina ten ostatni element, dzięki czemu może zastąpić w pojeździe lusterko wsteczne. Wyświetlacz TFT LCD o przekątnej 4,3" ma soczewką o kącie 120°. Urządzenie posiada funkcję podwójnego nagrywania: przód w rozdzielczości 1920 x 1080 pikseli, tył w rozdzielczości 640 x 480 pikseli. Obsługuje karty pamięci microSDHD do 32 GB pamięci. Zamontowany w nim czujnik ruchu pozwala na automatyczne włączanie. Kamera posiada tryb nocny, działa on jednak tylko przy nagrywaniu z przodu - tył nie jest obsługiwany.

Xblitz Park View wyposażono w mocno średni mikrofon, jeśli jednak komuś nie zależy na rejestracji dźwięku, nie powinno być to problemem. Należy też pamiętać o fakcie, że kamera jest lusterkiem wstecznym i musi być przede wszystkim ustawiona pod katem bezpieczeństwa jazdy - dlatego nie można umieścić jej w dowolnym miejscu na przedzie samochodu. Olbrzymią zaletą, zwłaszcza dla początkujących kierowców, będzie ułatwiająca życie kamera cofania.

SJCAM SJ5000X Elite

SJCAM SJ5000X Elite

SJCAM SJ5000X Elite

Nie jest to model dla wszystkich, jeśli jednak nie potrzebujesz GPSu i zależy Ci na sprzęcie, którego będziesz mógł używać zarówno w samochodzie, jak i jako zwykłej kamery, zakup SJCAM SJ5000X Elite będzie dobrą decyzją.

Szkoda, że nagrania nie są w 4K, jednak za takiej jakości sprzęt trzeba by zapłacić dużo więcej.

MIO MiVue C330

MIO MiVue C330

MIO MiVue C330

MIO MiVue C330 to wideorejestrator mający dotykowy wyświetlacz LCD 2", pokazujący obraz w formacie 4:3. Urządzenie zostało wyposażone w kamerę o kącie widzenia 130° bez martwej strefy. Może nagrywać filmy w jakości Full HD. Dzięki zastosowaniu kodowania H.264 pliki powinny mieć niewielkie rozmiary. Są one zapisywane ka karcie pamięci microSD, a ponieważ maksymalny obsługiwany rozmiar to 128 GB, będzie możliwe przechowywanie na niej wielu plików bez konieczności kasowania. Moduł GPS znajduje się wewnątrz urządzenia, co zwalania z konieczności podłączania zewnętrznych urządzeń. Dzięki GPS rejestrowana jest prędkość i lokalizacja pojazdu w trakcie przemieszczania.

Kamera samochodowa firmy MIO ma również trzyosiowy czujnik wstrząsów (G-Sensor) - gdy wykryje nagłe przeciążenie, materiał zostaje automatycznie zapisany do osobnego katalogu na karcie i nie można go nadpisać. Dużą zaletą MIO MiVue C330 jest wbudowana baza radarów. Dla każdego nabywcy urządzenia ta usługa jest darmowa i dożywotnia z miesięcznymi aktualizacjami. Nie działa jednak w całej Europie - obejmuje wszystkie kraje poza Francją, Szwajcarią, Litwą, Łotwą i Estonią.

Navitel R1000

Navitel R1000

Navitel R1000

Navitel R1000 to wideorejestrator do auta. Jego obiektyw został wykonany jest z sześciowarstwowego szkła, zapewniającego wysoką jakość nagrań wideo. Urządzenie nagrywa obraz w jakości FullHD z szybkością 30 klatek na sekundę. Mimo niewielkich gabarytów, oferuje bardzo szeroki kąt widzenia - 165°. Ta kamera samochodowa ma bardzo oryginalny design - przypominający kulę. Montuje się ją na przedniej szybie za pomocą samoprzylepnego uchwytu na taśmę 3M, a silny magnes umieszczony w kulistym gnieździe uchwytu bardzo dobrze trzyma rejestrator w stałej pozycji. Możliwe jest obracanie kamery o 360°, co umożliwia łatwe nagrywania pożądanej strefy. Dzięki temu można używać tego modelu w celu monitoringu obiektów lub wewnątrz pomieszczeń.

NAVITEL R1000 ma wbudowany moduł GPS, dzięki czemu może zapisywać informacje o lokalizacji pojazdu. Kolejne zalety to wyświetlacz o przekątnej 1,2’’, o uniwersalnych proporcjach 16:9 oraz wbudowany mikrofon, umożliwiający zapis dźwięku. Urządzenie obsługuje karty microSD do 64GB, nagrania mogą być wykonywane w pętli. Czy są jakieś wady? Menu mogłoby być nieco bardziej intuicyjne.

Ranking kamer samochodowych 2022 i wideorejestratorów

Wideorejestratory to urządzenia nagrywające to, co się dzieje podczas jazdy. Dzięki czemu w razie jakiegoś nieprzyjemnego zdarzenia na drodze, ma się od razu konkretny dowód winy uczestnika ruchu. Nagrania z kamer samochodowych są obecnie uznawane przez ubezpieczycieli podczas ustalania, kto był podczas wypadku winny. Poniżej radzimy, na co zwrócić uwagę przy zakupie i recenzujemy poszczególne modele. Warto pamiętać, że część wideorejestratorów może służyć jako normalne kamery; a akcesoria do montażu kamery samochodowej można zrobić samemu.

Jaką kamerę samochodową kupić? Przegląd popularnych wideorejestratorów

Na podstawie przeprowadzonych testów wybraliśmy najlepsze wideorejestratory samochodowe w różnych kategoriach cenowych. Oceniliśmy jakość rejestrowanych przez nie materiałów wideo w różnych warunkach oświetleniowych. Sprawdziliśmy też przydatność dodatkowych funkcji, które np. pomagają rejestrować zdarzenia w czasie gdy samochód zostawiamy na parkingu.

Ranking kamer samochodowych 2022 i wideorejestratorów: ile pieniędzy przeznaczyć na zakup?

Ceny wideorejestratorów wahają się od ok. 100 zł do nawet grubo ponad 1000 zł, więc każdy znajdzie coś dla siebie. Trzeba jednak pamiętać, że niska cena wiąże się często z gorszą jakością – tańsze modele mają kiepskiej jakości obiektywy i nagrywają w dość niskiej rozdzielczości, która często uniemożliwia dojrzenie niektórych ważnych szczegółów, np. numerów na tablicach rejestracyjnych czy znaków drogowych.

Coraz więcej osób posiadających samochody kupuje wideorejestratory i taki trend będzie się z pewnością utrzymywał. Oszczędni inwestują w tanie kamery, a potem narzekają na jakość nagrań i małe możliwości urządzeń. Tego problemu nie mają użytkownicy droższych kamer samochodowych, które wyposażone są w jasne obiektywy, dobrej jakości przetworniki obrazu potrafiące rejestrować filmy z szybkością 60 kl./s w rozdzielczości 2K lub wyższej. Polecamy obejrzeć kilka filmów na YouTube kompilujących nagrania z kilku wideorejestratorów, by sprawdzić, jak duże mogą być różnice.

Czasami warto zapłacić nieco więcej i zyskać pewność, że będzie się w stanie bez problemu odczytać numery samochodu, który w nas uderzył. Całkiem przyzwoitą kamerę z GPSem można dostać już za ok. 300-400 zł; za dodatkowe funkcje trzeba jednak niestety trochę dopłacić. Niektóre duże, zagraniczne firmy ubezpieczeniowe oferują zniżki kierowcom, którzy mają zainstalowane wideorejestratory. Czasem jest to nawet 20%! Niestety w Polsce to rozwiązanie nie weszło jeszcze na rynek ubezpieczeniowy. Miejmy jednak nadzieję, że za niedługi czas się to zmieni.

Ranking kamer samochodowych 2022 i wideorejestratorów: materiał wideo to niepodważalny dowód

Korzystanie z wideorejestratorów chroni nas przed płaceniem za nie swoje winy. Nagrywany przez nie materiał wideo to często jedyny sposób na to żeby udowodnić naszą niewinność, lub zarejestrować nieprawidłowe zachowanie kierowcy jadącego przed nami. Wideorejestratory to małe urządzenia, które najczęściej wykorzystują zewnętrzne karty pamięci microSD. Niestety, tylko nieliczne modele mają je na standardowym wyposażeniu. Zazwyczaj należy je samodzielnie dokupić.

Nowoczesne wideorejestratory potrafią nagrywać obraz z rozdzielczością Full HD i większą a to spore wyzwanie dla karty pamięci. Tanie i wolne karty pamięci mogą nie nadążać z zapisywaniem strumieniowym a to negatywnie wpłynie na jakość i ciągłość nagrywanych sekwencji wideo, dlatego nie warto oszczędzać. Wybierzcie dobrej jakości kartę Class10 (10 MB/s) o pojemności minimum 8 GB.

Oczywiście nawet najpojemniejsza karta kiedyś się zapełni, dlatego filmy rejestrowane przez wideorejestratory samochodowe nagrywane są w pętli w określonych przez użytkownika, lub ustawionych przez producenta interwałach czasowych. W praktyce po 15 minutowej jeździe samochodem, mamy na karcie pamięci np. pięć filmów po trzy minut każdy, które obejrzane po kolei pozwalają odtworzyć naszą jazdę. Po zapełnieniu karty starsze zapisy są automatycznie nadpisywane.

Jaką kamerę samochodową kupić? Przegląd popularnych wideorejestratorów

Zobacz jaką kartę pamięci do wideorejestratora wybrać. Zapoznaj się z naszym poradnikiem na ten temat.

Ranking kamer samochodowych 2022 i wideorejestratorów: UWAGA - stłuczka!

Wideorejestratory wydzielają z dostępnej przestrzeni karty pamięci specjalną strefę dla filmów, które nie można nadpisać. To tam automatycznie poprzenoszone są pliki wideo z nagranymi stłuczkami czy innymi zdarzeniami drogowymi. Bodźcem do tego może być np. naciśnięcie przez użytkownika przycisku „alarmu”. Spora grupa kamer samochodowych ma też wbudowane czujniki przeciążeniowe (G – sensor), które potrafią wykryć uderzenie i zainicjować sekwencję zabezpieczenia materiału wideo przed nadpisaniem. Stojąc na parkingu wideorejestrator może też działać jak detektor ruchu, automatycznie uruchamiając nagrywanie gdy ktoś zbliży się do samochodu lub w niego uderzy.

Większość wideorejestratorów ma wbudowane ekrany, na których można przejrzeć nagrane materiały wideo czy zdjęcia. Niestety zastosowane wyświetlacze są dosyć małe i wygodniej jest to zrobić po przyjściu do domu. Wystarczy w tym celu podłączyć kamerę do komputera czy laptopa za pomocą dołączanego przewodu USB i przegrać filmy. Są jednak wyjątki jak np. wideorejestrator Cowona AF2, który nie ma wbudowanego gniazda USB. W takich sytuacjach chcąc odczytać zapisane filmy trzeba posiadać czytnik kart pamięci w komputerze.

Odtwarzanie czy obróbka filmów nie sprawia żadnych problemów, ponieważ wideorejestratory korzystają z popularnego kodeka H.264, który jest odtwarzaczy na praktycznie każdym komputerze czy smartfonie.

Ranking kamer samochodowych 2022 i wideorejestratorów: wbudowany GPS

Coraz częściej na wyposażeniu wideorejestratora jest też odbiornik GPS, który zapisuje prędkość z jaką jedziemy i pozycję pojazdu. Nie jest to wyposażenie niezbędne, ale często bywa przydatne przydatne. Dzięki GPSowi zarówno Twoja lokalizacja, jak i prędkość są nagrywane. Dane z GPSu podczas oglądania nagrania z wideorejestratora synchronizują się z obrazem, dzięki czemu widzisz wówczas na mapie swoją lokalizację. Zapisane przez moduł GPS dane o szybkości jazdy mogą świadczyć o naszej niewinności, ale nie oczekujmy zbyt wiele. Do pomiaru szybkości dedykowane są urządzenia z homologacją i tylko ich zapisy będą niepodważalnym dowodem w sprawie. Moduł GPS może za to przydać się do ostrzegania kierowcy o przekroczeniu dozwolonej szybkości.

Najlepiej pod tym względem spisują się wideorejestratory samochodowe z wbudowaną bazą fotoradarów, które w połączeniu z odbiornikiem GPS, ostrzegają kierowcę o zbliżaniu się do punktu kontroli prędkości. Wybierając tego typu rejestrator sprawdźcie tylko czy korzystanie z bazy fotoradarów nie jest ograniczone czasowo i nie wymaga dodatkowych opłat za jej aktualizowanie. Dobrze też gdy mamy możliwość uzupełnianie bazy fotoradarów o własne punkty jak ma to miejsce w wideorejestratorach MIO.

Ranking kamer samochodowych 2022 i wideorejestratorów: zbędne i niezbędne dodatki

Jaką kamerę samochodową kupić? Przegląd popularnych wideorejestratorów

Wi-Fi - najnowszym trendem, który zaobserwowaliśmy, jest dodawanie do kamer samochodowych modułów Wi-Fi. Dzięki nim można podłączyć wideorejestrator z np. smartfonem i poprzez specjalną aplikację przesyłać filmy na np. portale społecznościowe. Mio stworzył nawet specjalną platformę MiVue Share do dzielenia się filmami. Moduły Wi-Fi w kamerach samochodowych to jednak ciekawostka, która dla większości osób jest zbędna.

Rejestratory z Wi-Fi zazwyczaj pozwalają na zainstalowanie aplikacji, w której możesz oglądać nagrania na telefonie bądź tablecie. Czasem może być to przydatna funkcja, zwłaszcza, jeśli nagrania można pobierać. Trzeba jednak pamiętać, że przesyłanie filmu przez Wi-Fi może się okazać niezwykle powolne, a filmów „zatrzymanych” w tym czasie w aplikacji nie można oglądać. Często łatwiej jest po prostu wyjąć kartę microSD i przesłać pliki na laptopa. Na pewno zobaczysz wówczas więcej szczegółów, niż podczas oglądania materiału na małym ekranie wideorejestratora o niskiej rozdzielczości.

Bardzo przydaje się Asystent pasa ruchu który ostrzega kierowcę przed niekontrolowaną zmianą pasa ruchu. To rozwiązanie faktycznie zwiększa bezpieczeństwo jazdy i co najistotniejsze nie wymaga montowania instalowania w wideorejestratorze dodatkowych modułów. Do śledzenia pasa ruchy wystarczy kamera i odpowiednie oprogramowanie.

Akceleromierz wykrywa ruch samochodu i zazwyczaj blokuje wideorejestrator w momencie zdarzenia, by uchronić plik przed usunięciem. Wszystkie dedykowane wideorejestratory posiadają akceleromierze; kamery GoPro niestety często ich nie mają.

Tryb parkowania - akceleromierz może być również użyty w tym celu. Z trybu parkowania korzystamy podczas postoju samochodu. W trybie parkowania niestety nie mamy gwarancji, że zobaczymy, co się wydarzyło, dlatego polecamy zamontowanie dwóch wideorejestratorów – w tym jednego na tylnej szybie.

Własne zasilanie - niestety większość producentów raczej nie zaleca zostawiania kamery włączonej, gdy samochód stoi zaparkowany, jako że może to bardzo szybko wyczerpać akumulator. Poza tym, większość samochodów po zaparkowaniu odcina dopływ prądu do wszelkich podłączonych do nich akcesoriów, więc, by Twój rejestrator nadal działał nawet podczas postoju, będziesz potrzebował profesjonalnej pomocy. Służą ku temu specjalne zestawy, które zapewniają kamerze jej własne zasilanie przez cały czas; jest to też możliwe w samochodach, w których gniazdko zapalniczki działa nawet wówczas, gdy silnik jest wyłączony (jest to bardzo dobre rozwiązanie, bo zapobiega wyczerpaniu akumulatora, jeśli przypadkowo zostawimy kamerę włączoną). Niestety w dłuższej perspektywie czasu - kilku dni - może spowodować rozładowanie baterii samochodu.

Akcesoria - rodzaj akcesoriów dołączonych do zestawu zależy w dużej mierze od konkretnego modelu kamery. Często można oczekiwać dość długiego kabla zasilającego, który osadzamy wokół przedniej szyby i podłączamy do gniazda zapalniczki. Szkoda, że w zestawie z reguły nie dostaje się kabla USB – można by było wówczas skorzystać z rozgałęziacza USB, który pozwoliłby na podłączenie do gniazda zapalniczki także innych urządzeń.

Ranking kamer samochodowych 2022 i wideorejestratorów: jakość wideo

Producenci wideorejestratorów montują w obudowach wideorejestratorów dodatkowe diody LED lub promienniki podczerwieni, które doświetlają obraz przed kamerą w nocy. W praktyce skuteczność takiego rozwiązania jest niewielka.

Droższe kamery mają na tyle jasne obiektywy, że dobrze radzą sobie nie tylko w dzień, ale też w nocy czy trudnych warunkach oświetleniowych. Najczęściej wyposażone są też w lepszej jakości sensory obrazu, które pozwalają rejestrować obraz w rzeczywistej a nie interpolowanej rozdzielczości 1080p a nawet wyższej. Warto też zwrócić uwagę na coraz popularniejsze wideorejestratory dwukamerowe, które pozwalają na monitorowanie tego co się dzieje przed i za naszym samochodem.

Jak zamontować wideorejestrator?

Zakup wideorejestratora to dopiero początek. Wielu użytkowników zapomina, że nieodpowiedni montaż wideorejestratora może negatywnie wpłynąć na nasze bezpieczeństwo. Wiszące przewody oraz umieszczenie kamery w polu widzenia kierowcy znacząco obniża jego reakcję.

Zamontowany wideorejestrator

Zamontowany wideorejestrator

Na szczęście montaż wideorejestratora nie jest mocno skomplikowany i można przeprowadzić go we własnym zakresie. Przygotowaliśmy specjalny materiał, w którym pokazujemy, jak poprawnie zainstalować wideorejestrator.

Aktualizacja: 04 października 2022 09:57
Aktualizacja: 26 lipca 2022 13:14
Aktualizacja: 28 lutego 2022 18:00
Aktualizacja: 16 lutego 2022 06:52
Aktualizacja: 17 stycznia 2022 12:57
Aktualizacja: 20 września 2021 15:52
Aktualizacja: 18 stycznia 2021 12:08
Aktualizacja: 22 grudnia 2020 13:11
Aktualizacja: 31 października 2018 19:30
Aktualizacja: 12 lipca 2018 09:49
Aktualizacja: 14 listopada 2017 10:42

Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: