Jaką kamerę samochodową wybrać? Przegląd rejestratorów samochodowych 2022

Rejestratory samochodowe to jeden z naszych ulubionych dodatków do każdego polskiego auta. Dzięki nim możemy obronną ręką wyjść z niemałych tarapatów. Sprawdzamy, jakie modele kamer warto wybrać w 2022 roku.

Fot. Daniel Olszewski / PCWorld.pl

Kamery samochodowe na dobre zagościły w naszych pojazdach. Taki stan rzeczy nie powinien dziwić, gdyż te urządzenia zapewniają nam zwiększone bezpieczeństwo na drodze i potrafią uchronić przed niesprawiedliwym mandatem lub bezpodstawnym oskarżeniem. Oczywiście mogą też pomóc nam zarejestrować ciekawe zdarzenia na drodze, których w żaden inny sposób nie udałoby nam się nagrać.

Ponadto, w miarę rozwoju technologii, rejestratory samochodowe oferują nam coraz lepszą jakość i więcej ciekawych funkcji - nie musimy już wydawać fortuny, aby uzyskać dobrej jakości obraz. Teraz kamery samochodowe bezprzewodowo połączą się z naszym telefonem, same zarejestrują kraksę lub inne zdarzenie, a także włączą i wyłączą się wraz z naszym samochodem - wszystko to dla naszej wygody i bezpieczeństwa.

Na co zwrócić uwagę, kupując kamerę samochodową?

Jaką kamerę samochodową wybrać? Przegląd rejestratorów samochodowych 2022

Fot. Daniel Olszewski / PCWorld.pl

 • Rozdzielczość wideo - dzięki wysokiej rozdzielczości nagrania, będziemy mogli na nim wychwycić więcej szczegółów, takich jak tablica rejestracyjna sprawcy, lub inne szczegóły zdarzenia. Warto celować przynajmniej w jakość Full HD, jednak najlepsze wideorejestratory mogą się pochwalić nawet rozdzielczością 4K.
 • Klatkowanie nagrań - wraz z dobrą rozdzielczością powinniśmy zadbać o odpowiednio szybkie klatkowanie naszej kamery. Jeśli nawet znajdziemy urządzenie z niezłą rozdzielczością, ale nagrywające w zaledwie 15 klatkach na sekundę, filmy będą bardzo nieczytelne i niezbyt użyteczne. Najlepiej celować w minimum 30 FPS, jednak na rynku istnieją też opcje z 60 lub nawet 120 klatkami na sekundę - im więcej, tym lepiej dla czytelności naszych nagrań.
 • Szerokość pola widzenia kamery - warto celować w kamery, które oferują jak najszersze pole widzenia. Dzięki temu w kadrze szybciej pojawi się np. wyjeżdżający z boku pojazd, a nasze nagranie będzie mogło pokazać szerszy (dosłownie i w przenośni) kontekst każdego zdarzenia. Należy mieć jednak na uwadze, że przy kącie powyżej 140 stopni w większości przypadków rejestrowane będą w polu widzenia słupki boczne szyby przedniej.
 • Przysłona obiektywu - ważną sprawą jest też przysłona obiektywu, czyli to, jak dużo światła dochodzi do matrycy. W obiektywach jest ona wyrażana za pomocą wskaźnika np. f/1.5. W tym przypadku im mniejsza liczba, tym przysłona jest szerzej otwarta i wpuszcza więcej światła. Dzięki temu nasze nagrania, szczególnie w gorszym świetle, będą bardziej szczegółowe i bardziej czytelne.
 • Rodzaj soczewki - w najtańszych wideorejestratorach możemy nadal spotkać plastikowe soczewki, które negatywnie wpływają na jakość wideo. Warto szukać kamery samochodowej, która korzysta ze szklanej optyki.
 • Wielkość matrycy - im większa matryca, tym więcej światła jest w stanie zebrać z otoczenia. Dzięki temu większe matryce lepiej radzą sobie w gorszym oświetleniu i mogą nagrywać lepsze filmy w nocy.

Przydatne funkcje w rejestratorach jazdy

Jaką kamerę samochodową wybrać? Przegląd rejestratorów samochodowych 2022

Fot. Daniel Olszewski / PCWorld.pl

 • Tryb nocny - wiele rejestratorów posiada ulepszenia, pozwalające na lepsze nagrywanie nocą. Może to być dopasowane oprogramowanie, diody LED czy doświetlenie podczerwone.
 • Tryb parkingu - w takim trybie kamerka przechodzi w tryb czuwania, który włącza nagrywanie w przypadku gwałtownego poruszenia auta na parkingu lub, gdy zostanie ono uderzone.
 • Pomiar prędkości - niektóre urządzenia są wyposażone w możliwość wskazywania aktualnej prędkości, a nawet ostrzegać przed ograniczeniami prędkości czy radarami.
 • Łączność bezprzewodowa - dzięki połączeniu przez Wi-Fi lub Bluetooth, kamera może bezprzewodowo zgrywać nagrania bezpośrednio na nasze inne urządzenia. Oznacza to, że nie musimy jej demontować, aby odzyskać ciekawe wideo.
 • Funkcja kamery widoku wstecznego, kabiny czy zza tylnej szyby - niektóre rejestratory przednie możemy także połączyć z dodatkowymi modułami kamer. Wówczas, przykłądowo w momencie rozpoczęcia cofania, pokaże nam ona teren za pojazdem albo umożliwią skontrolowanie tego, co dzieje się na tylnej kanapie bez obracania głowy.

NEXTBASE 622GW

Nextbase 622GW to rejestrator samochodowy dla naprawdę wymagających użytkowników. Dzięki oszałamiającej rozdzielczości 4K/30FPS połączonej z szerokim 140-stopniowym kątem widzenia, jest on w stanie zarejestrować najmniejsze szczegóły naszej trasy - takie jak tablice rejestracyjne mijających nas pojazdów, czy też znaki drogowe pojawiające się z boku trasy na ułamek sekundy.

Jeśli jednak nie zależy nam na najwyższej rozdzielczości, a raczej na najszybszym klatkowaniu - Nextbase 622GW umożliwia wybór spośród kilku opcji, jak również oferuje też tryb zwolnionego tempa, w którym jest w stanie zarejestrować aż 120 klatek na sekundę w rozdzielczości Full HD.

Ponadto za lepszy poziom nagrywania odpowiada też bardzo jasna przysłona f/1.3, która pozwala matrycy kamery przechwycić więcej światła z zewnątrz. Taki zabieg, wraz z dedykowanym trybem nocnym sprawia, że nagrania wykonane nocą są nadal pełne detali i odpowiednio doświetlone. Nie musimy się przejmować, że umknie nam cokolwiek istotnego - nawet w największych ciemnościach.

Warto także wspomnieć że 622GW posiada cyfrową stabilizację obrazu, która jest rzadkością wśród kamer samochodowych. Dzięki niej nasz obraz będzie płynny i stabilny nawet na nierównych drogach, a my nie będziemy się musieli martwić, że ważne nagranie okaże się zamazane i nieużyteczne.

Nextbase 622GW

Nextbase 622GW

Dodatkowo Nextbase 622GW został wyposażony w system geolokalizacji what3words, dzięki któremu urządzenie jest w stanie określić nasze położenie z dokładnością do kwadratu o boku zaledwie trzech metrów. Co ciekawe ta funkcja wcale nie wymaga połączenia z internetem.

Jednak łączność kamery samochodowej Nextbase nie kończy się na tym. Jest ona wyposażona w moduł QuickLink Wi-Fi, który pozwala na szybką komunikację bezprzewodową z innymi urządzeniami w celu przeniesienia na nie nagranych filmów. Dostępny jest też moduł Bluetooth 5.0, dzięki któremu możemy użyć naszego smartfona jako drugiego ekranu rejestratora i podglądać nagrywane filmy na żywo, ale także sterować zdalnie naszą kamerą.

Ten rejestrator oferuje nam jeszcze wiele funkcji, które trudno zliczyć. Posiada tryb Emergency SOS wzywający za nas pomoc w razie poważnego wypadku, aby powiadomić odpowiednie służby o zajściu wraz z podaniem dokładnych wytycznych odnośnie jego miejsca. Możliwe jest również wprowadzenie do systemu ważnych danych medycznych kierującego, aby medycy mieli dostępne kluczowe szczegóły.

Nextbase 622GW można zakupić na stronie producenta oraz w innych sklepach:

Mio MiVue 846

Mio MiVue 846 to interesujący wybór w średniej półce cenowej wideorejestratorów samochodowych. Jest to sprzęt, dzięki któremu każde nagranie będzie płynne, szczegółowe i bardzo dobrze doświetlone.

Rejestrator może pochwalić się nagrywaniem z rodzielczością 1080p. Zapewnia ona dużą ilość szczegółów, ale jednocześnie nie zajmuje aż tak dużo miejsca jak 4K, oszczędzając miejsce na karcie pamięci naszej kamery. Ponadto kamera kąt nagrywania wynoszący aż 150 stopni. Sprawi on, że nie umknie jej żaden szczegół.

Co więcej, rejestrator jest też wyposażony w matrycę Sony Starvis CMOS, która jest w stanie zapewnić naszym nagraniom świetny kontrast i bardzo dobrze odwzorowane kolory, nawet w słabym oświetleniu. W połączeniu z szeroka przysłoną f/1.8 uzyskujemy pewność, że nasze filmy w każdych warunkach będą wyraźne i będziemy na nich w stanie zobaczyć wszystkie dostępne szczegóły. Jest to szczególnie ważne w przypadku wykorzystywania nagrań jako dowodów - wtedy każdy, najmniejszy szczegół może być kluczowy.

Za szczegółowość nagrania odpowiada też jego klatkowanie. Ze względu na to MiVue 846 oferuje bardzo szybkie nagrywanie 1080p/60FPS, dzięki któremu będziemy mogli zobaczyć każdy ruch z wysoką precyzją i bez rozmazywania.

Mio MiVue 846

Mio MiVue 846

Co więcej, Mio MiVue 846 jest też bardzo funkcjonalna i zapewnia nam połączenie GPS oraz Wi-Fi. Dzięki temu pierwszemu nie tylko zawsze będziemy wiedzieć, gdzie dokładnie się znajdowaliśmy podczas danego zdarzenia, ale też możemy spodziewać się ostrzeżeń na temat przekraczania prędkości oraz fotoradarów. Co więcej, mapa fotoradarów jest ciągle aktualizowana, a użytkownicy urządzenia dostają te aktualizacje za darmo.

Wi-Fi z kolei jest bardzo wygodnym sposobem na przeniesienie plików z naszej kamery prosto na telefon lub laptop. Dzięki tej funkcji będziemy mogli szybko wysłać je do znajomych, a nawet wykorzystać na policji.

Mio MiVue 846 możemy kupić w poniższych sklepach:

70MAI A800S

70MAI A800S oferuje swoim użytkownikom bardzo wiele. Jest to świetny sprzęt, który bardzo często kupimy w zestawie wraz z kamerą wsteczną 70MAI RC06, dzięki czemu możemy jednocześnie nagrywać filmy zarówno z przodu, jak i z tyłu samochodu.

A800S ma możliwość nagrywania filmów w rozdzielczości aż do 4K w 30 klatkach na sekundę. Taki rozmiar obrazu sprawia, że jest on niezwykle szczegółowy i umożliwia wychwycenie najmniejszych detali - czy to przy badaniu filmu po kolizji, czy też kiedy oglądamy film z wakacyjnego wypadu na górskie serpentyny.

W tworzeniu szczegółowych, jasnych filmów przy gorszym oświetleniu pomaga szeroka przysłona f/1,8 oraz wysokiej jakości matryca Sony IMX415. Duży sensor oraz szeroko otwarta przysłona sprawiają, że do czujnika dostaje się sporo światła i jest on w stanie wychwycić wiele detali nawet w nocy. Dzięki temu nie musimy już się bać, że nasze nagranie będzie nieczytelne przez brak słońca.

Do naszej dyspozycji jest też szeroki obiektyw o polu widzenia aż 140 stopni. Dzięki temu rejestrator może zarejestrować nawet to, co my z trudnością widzimy nawet kątem oka, a może być akurat istotnym szczegółem w podbramkowej sytuacji.

70MAI A800S

70MAI A800S

Co więcej, 70MAI A800S dysponuje szeregiem ciekawych funkcji dodatkowych. Warto wspomnieć o trybie ADAS, czyli asystencie kierowcy, którego rolę może pełni ta kamera. Głośnym komunikatem poinformuje nas ona np. o niepożądanej zmianie pasa ruchu czy też o przekroczeniu prędkości dozwolonej, co może znacząco zwiększyć nasze bezpieczeństwo na drodze.

A800S oferuje też aktywny tryb parkingowy oraz funkcję GPS, dzięki której zawsze będziemy wiedzieć, gdzie dokładnie się znajdujemy - może to się okazać nieocenione, gdy na przykład będziemy musieli wezwać pomoc drogową.

70MAI A800S możemy kupić w poniższych sklepach:

NEXTBASE 322GW

Nextbase 322GW to świetna propozycja dla osób poszukujących najlepszego stosunku jakości do ceny. Jest to urządzenie, dzięki któremu nagrasz każdy szczegół swojej trasy i nie będziesz musiał martwić się o żadną nieprzewidzianą sytuację.

Nextbase 322GW nagrywa filmy w rozdzielczości Full HD z prędkością do 60 klatek na sekundę. Takie połączenie pozwala na uzyskanie zarówno krystalicznie czystego, ostrego obrazu, ale także zarejestrowanie wielu klatek na sekundę, co zmniejsza rozmycie w ruchu i sprawia, że każda klatka jest bardziej wyraźna. Pomoże te np. w odczytaniu tablic rejestracyjnych nawet najszybciej poruszających się samochodów i sprawi, że każdy detal sytuacji będzie łatwy do rozpoznania i ocenienia.

322GW może pochwalić się bardzo szeroki obiektywem o polu widzenia wynoszącym aż 140 stopni. W połączeniu z bardzo szeroką przysłoną f/1.6 sprawia to, że nasza kamera nagrywa niesamowitą ilość szczegółów nawet w bardzo słabym świetle. Dlatego nie musimy się martwić, że umknie nam na nagraniu znak drogowy znajdujący się w kącie naszego oka, czy też pieszy stojący w mało widocznym miejscu. To wszystko będzie w zasięgu wzroku naszego rejestratora.

Nextbase 322GW

Nextbase 322GW

Jednak poza świetnymi parametrami technicznymi samej kamery, Nextbase 322GW oferuje też wiele innych dodatkowych funkcjonalności. Dla każdego wideorejestratora bardzo ważnym elementem jest system GPS - dzięki niemu wiemy, gdzie dokładnie nagraliśmy dane zdarzenie, co może być bardzo przydatne w sytuacji stłuczki lub innego zdarzenia drogowego. 322GW wykonuje pomiary lokalizacji aż 10 razy na sekundę, dzięki temu możemy być pewni, ze nasze położenie zawsze będzie dokładne i aktualne.

Co więcej, dzięki wbudowanemu modułowi Wi-Fi już nigdy nie będziemy musieli bawić się w noszenie kamery z samochodu do domu i żmudne kopiowanie plików z karty pamięci na komputer. Wystarczy podłączyć urządzenie do sieci bezprzewodowej i bez żadnych kabli zgrać filmy na inne urządzenie.

Kamera oferuje też możliwość automatycznego zabezpieczania plików. Jeśli będziemy uczestnikami wypadku, urządzenie automatycznie zabezpieczy nagranie z niego dzięki czujnikowi przeciążeń, który wykryje kolizję i nie pozwoli na usunięcie danego nagrania. W tym zakresie kamera posiada również system Emergency SOS, który w przypadku braku reakcji ze strony kierującego wezwie na miejsce odpowiednie służby.

Podobnie jak Nextbase 622GW model ten może współpracować z dodatkowymi kamerami – widoku wstecznego, kabiny lub tylnej szyby, co pozwala rozszerzyć zakres rejestrowanego obrazu.

Nextbase 322GW możemy kupić na stronie producenta i w poniższych sklepach:

70MAI A500S Pro Plus+

70MAI A500S Pro Plus+ to wideorejestrator dla osób, którym zależy na jak najlepszej rozdzielczości nagrań za rozsądne pieniądze. Kamera ta może się pochwalić nagrywaniem w dość nietypowej rozdzielczości 2592 x 1944. Dzięki tak wielu pikselom nasze filmy zawsze będą bardzo przejrzyste i będziemy mogli wychwycić na nich nawet najmniejsze szczegóły.

Co więcej, ten wideorejestrator korzysta z matrycy Sony IMX335 połączonej z przysłoną f/1.8. Dzięki takiemu połączeniu kamerze tej nie są straszne żadne warunki i spisze się ona świetnie nawet na bardzo ciemnych, polnych drogach. Duży sensor i jasny obiektyw sprawiają, że do matrycy dociera dużo światła i jest ona w stanie uchwycić wiele detali nawet w słabych warunkach.

Obiektyw tej kamery jest nie tylko bardzo jasny, ale także szeroki. Oferuje on pole widzenia wynoszące aż 145 stopni. Oznacza to, że nagrania uchwycą nie tylko to, co jest przed nami na drodze, ale także różne szczegóły znajdujące się po bokach naszego samochodu. Tak szeroki zakres widoczności może być niesamowicie przydatny w przypadku trudności z ustaleniem sprawcy wypadku.

70MAI A500S Pro Plus+

70MAI A500S Pro Plus+

70MAi A500S Pro Plus+ może też pochwalić się naprawdę interesującymi funkcjami dodatkowymi. Oferuje asystenta kierowcy, który może poinformować nas o wielu nieprzewidzianych zdarzeniach na drodze, na przykład o nieplanowanym zjechaniu z pasa ruchu, zbyt szybkim zbliżaniu się do pojazdu przed nami, czy o ruszeniu poprzedzającego nas samochodu spod świateł drogowych.

Do naszej dyspozycji jest również automatyczne włączanie i wyłączanie kamery wraz ze startem silnika. Producent dodał tu także bardzo dokładny GPS, który pozwala nam monitorować prędkość przemieszczania się. Oczywiście możemy również skorzystać z trybu parkingowego, który włączy nagrywanie w przypadku wykrycia nagłego poruszenia się naszego auta.

Bardzo ciekawą funkcją wideorejestratora jest też tryb komputera pokładowego - A500S Pro Plus+ poda nam informacje o naszej średniej prędkości, długości trasy czy miesięcznym, tygodniowym lub dziennym przebiegu. Jest to nie lada gratka dla każdego fana statystyk.

70MAI A500S Pro Plus+ możemy kupić w poniższych sklepach:

NAVITEL R1050

Navitel R1050 to kompaktowy rejestrator samochodowy z bardzo interesującą konstrukcją, która oferuje bardzo dobrą jakość nagrywanych filmów. Dzięki ciekawemu mechanizmowi montowania możemy nim dowolnie obracać w poziomie - dzięki temu nigdy nie umknie nam ani to, co dzieje się przed nami, ani to, co ma miejsce z boku lub z tyłu samochodu.

Kamer posiada też bardzo szerokie pole widzenia - wynosi ono aż 165 stopni. Dzięki temu obracanie jej nie będzie zbyt częste, gdyż urządzenie i tak widzi naprawdę sporo.

Na szczęście jakość obrazu idzie w parze z innymi zdolnościami tego rejestratora. Navitel R1050 ma możliwość wykonywania nagrań w rozdzielczości Full HD, dzięki czemu będziemy w stanie wykryć każdy szczegół na naszym nagraniu. Dodatkowo za przechwytywanie obrazu odpowiedzialna jest bardzo dobra matryca Sony IMX323, która z łatwością poradzi sobie nawet z bardzo słabymi warunkami atmosferycznymi czy oświetleniowymi.

NAVITEL R1050

NAVITEL R1050

Warto też wspomnieć o innych przydatnych funkcjach rejestratora Navitel R1050, a jest ich naprawdę wiele. Sam producent deklaruje, że nie jest to zwykła kamera, a raczej połączenie kamery samochodowej, cyfrowego prędkościomierze oraz informatora GPS.

Możemy więc z tego wywnioskować, że R1050 nie tylko nagra to, co dzieje się przed samochodem, ale będzie też stał na straży naszego portfela, ostrzegając przed fotoradarami oraz innymi niebezpieczeństwami na drodze. Jest to możliwe dzięki licencji na nawigację, którą przez rok dostajemy w cenie urządzenia. Dzięki niej, oraz bardzo dokładnemu modułowi GPS, na 450 metrów przed przeszkodą rejestrator wyda dźwięk ostrzegający nas przed nadciągającym radarem.

Producent wprowadził możliwość podglądu obrazu rejestrowanego przez R1050 za pomocą połączenia ze smartfonem. Warto też wspomnieć o cyfrowym prędkościomierzu - pokazuje on nie tylko naszą prędkość, ale także dozwoloną szybkość na odcinku, który aktualnie pokonujemy. Takie informacje pozwalają nam na dostosowanie prędkości pojazdu do wymaganych ograniczeń.

Navitel R1050 możemy kupić w poniższych sklepach: