Jaka klasa postaci najlepsza do beta testów Diablo 4?

Już dzisiaj rozpoczynają się beta testy Diablo 4. Zastanawiasz się, którą postacią rozpocząć grę?

Barbarzyńca z Diablo 4 (fot. Blizzard Entertainment)

Już dzisiaj startuje beta Diablo 4. Wiele osób w związku z tym zadaje sobie pytanie, którą klasą postaci najlepiej jest rozpocząć grę. No cóż, odpowiedź na to pytanie nie jest łatwa. Najlepiej jest zapoznać się z każdą z nich, jednak nie każdy może mieć na tyle czasu. Ostatecznie testy trwają niespełna trzy dni.

Blizzard na nadchodzącą betę udostępni 5 grywalnych klasy postaci. Będzie to Barbarzyńca, Czarodziejka, Łotr, Druid oraz Nekromanta. Poniżej przedstawię charakterystykę poszczególnych postaci oraz postaram się odpowiedzieć na zadane wyżej pytanie.

Zobacz również:

 • Bilety do piekła w przedziale 666 już dostępne! Sprawdź, gdzie kupić Diablo 4 najtaniej?
 • Diablo 4 - klasy postaci. Która najlepsza na początek?

Barbarzyńca

Co tu dużo mówić. Barbarzyńca to klasa sama w sobie. Charakteryzuje się przede wszystkim tym, że praktycznie w pełni skupia się na zadawaniu obrażeń fizycznych. Ta klasa postaci walczy bronią jedno lub dwuręczną. Co ciekawe, może nosić przy sobie nawet 4 rodzaje oręża naraz. Jego podstawowym zasobem jest furia generowana podczas walki. W stanie spoczynku jej poziom spada. To od niej zależy, czy możemy używać zdolności specjalnych. Na początku gry będzie się ona generowała dość powoli, jednak z biegiem czasu będziemy mogli robić najbardziej wymyślne kombinacje ciosów i ataków.

To, na co warto zwrócić szczególną uwagę to fakt, że już od początku gry Barbarzyńca cechuje się dużą odpornością na ataki fizyczne oraz zadaje ogromne obrażenia. Do tego jest postacią bardzo mobilną, co jest kluczowe w przypadku klas walczących w zwarciu.

O co chodzi z 4 rodzajami broni? Nasz bohater będzie wyposażony w jedną, podstawową broń. To właśnie od jej statystyk liczone są obrażenia. Z kolei dodatkowe 3 bronie dodają mocy atakom specjalnym. Możemy je do nich przypisać, dzięki czemu nadane im będą konkretne role.

Barbarzyńca zyskuje dodatkowe bonusy z następujących statystyk:

 • Siła
 • Wola
 • Zręczność

Czarodziejka

Czarodziejka w Diablo 4 będzie posługiwała się trzeba żywiołami - lodem, ogniem i błyskawicami. Jej podstawowym zasobem jest mana, która samoczynnie się regeneruje. Ten proces będziemy mogli także przyspieszać.

Czarodziejka jest klasą, która lepiej radzi sobie w starciach dystansowych. Co prawda posiada sporo umiejętności defensywnych, jednak otoczona przed hordy potworów może nie dać sobie rady. Przynajmniej na początku rozgrywki. Ogromnym plusem z kolei są mocno rozbudowane ataki obszarowe. Dzięki nim możemy zadawać poważne obrażenia przeciwnikom, którzy znajdują się na większej części mapy. Bardzo ciekawą mechaniką w przypadku Czarodziejki jest tzw. Enchantment Slot. Po wybraniu interesującej nas umiejętności, możemy ją upgrade'ować. Przykładowo, jeśli wybierzemy jakąś umiejętność i przeciwnik otrzyma określoną liczbę punktów z danego ataku, zwiększa się szansa, że nasza moc aktywuje się automatycznie.

Czarodziejka zyskuje dodatkowe bonusy z następujących statystyk:

 • Inteligencja
 • Wola
 • Zręczność

Łotr

Łotr w Diablo 4 może walczyć za pomocą dwóch rodzajów broni - dwa miecze lub sztylety jednoręczne bądź broń dystansowa (łuk). Nasza postać będzie korzystać z konkretnej broni w zależności od swoich umiejętności. Łotrzyca potrafi także zastawiać rozmaite pułapki, znikać, rzucać granaty dymne oraz nasycać swoją broń trucizną, zimnem bądź cieniem. Głównym zasobem, z którego korzysta Łotr, jest Energia.

Bardzo dużym plusem tej postaci jest różnorodność oraz bardzo duża mobilność. Możemy walczyć w zwarciu, ale w razie kryzysu i dużych obrażeń możemy praktycznie natychmiast odskoczyć i zaatakować z dystansu. Niestety ta klasa postaci odznacza się dość niską wytrzymałością na otrzymywane obrażenia.

Cechą charakterystyczną Łotrzyka są 3 specjalizacje.

Łotrzyk zyskuje dodatkowe bonusy z następujących statystyk:

 • Siła
 • Inteligencja
 • Zręczność

Nekromanta

Nekromanta to jedyna klasa postaci, która korzysta z dwóch zasobów. Jest to esencja oraz zwłoki. Nasz bohater może walczyć bronią dwuręczną, bądź jednoręczną i tarczą. Do wyboru mamy także 4 umiejętności specjalne Nekromanty. Są to:

 • Kości - ataki fizyczne
 • Mrok - możliwość rzucania klątw
 • Krew - możliwość np. wysysania życia z przeciwników
 • Armia - umiejętność pozwalająca na przyzywanie szkieletowych magów, wojowników lub golemów

Bardzo ciekawym rozwiązaniem jest Księga Umarłych. Pozwala ona dopasować możliwości przyzywanych szkieletów do naszych potrzeb. Mamy kilka możliwości. Przykładowo, szkieleta wojownika możemy zmienić tak, aby zadawał większe obrażenia, jednak miał słabą obronę, tak, aby właśnie w obronie radził sobie lepiej, lub aby zadawał obrażenia obszarowe. W tym miejscu dostępne są także ich ulepszenia. Jednostki możemy także poświęcać, aby wzmocnić naszego bohatera.

Druid

Druid to zmiennokształtny wojownik, który łączy się z siłami natury. Podobnie jak Barbarzyńca, może używać broni jedno i dwuręcznej. Walczy też w zwarciu. Dysponuje specjalnymi umiejętnościami, które mogą zmienić go w wilkołaka lub niedźwiedzia. Co ważne, zmiana następuje tylko na kilka sekund, podnosząc w tym czasie jego statystyki.

Poza atakami fizycznymi, Druid potrafi także korzystać z magii. Potrafi także przyzywać zwierzęta do pomocy. Dzięki takim rozwiązaniom, tylko od nas zależy, czy chcemy skupiać się bardziej na walce przy użyciu magii czy jednak ataków fizycznych.

Głównym zasobem Druida jest Spirit. Działa na podobnej zasadzie jak mana w przypadku Czarodziejki.

Którą klasą zagrać w becie Diablo 4?

To, która klasa będzie najlepsza, zależy od naszych preferencji dotyczących styl gry. Jeśli interesuje nas postać, która od początku zadaje duże obrażenia i stosunkowo ciężko ją zabić, najlepiej zdecydować się na Barbarzyńcę. Ja też tak uczynię. Z kolei, jeśli zależy nam na szybkich atakach oraz ich szerokiej gamie, wybór powinien paść na Łotrzyka. Tutaj jednak musimy uważać na jego słabą wytrzymałość. Jeśli jednak interesują nas postacie typowo dystansowe, które korzystają z magii, idealnym wyborem będzie Czarodziejka.

Patrząc jednak na to, że są to testy beta, gdzie po 1, maksymalny poziom, jaki możemy osiągnąć to 25, po 2, nasze postępy nie przeniosą się do pełnej wersji gry. W takim wypadku warto sprawdzić każdą z tych postaci. Ja na pewno rozpocznę od Barbarzyńcy, następnie wybiorę Łotra i na koniec jako wisienkę na torcie zostawię sobie Czarodziejkę, ponieważ może wstyd się przyznać, ale nigdy wcześniej nie grałem w Diablo postacią władającą magią.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: