Jaką markę poleciłbyś przyjacielowi?

Apple, Google oraz Symantec - to firmy, których produkty amerykańscy użytkownicy najchętniej poleciliby swoim przyjaciołom, pytającym ich o radę w kwestii wyboru sprzętu, oprogramowania lub usług internetowych - wynika z badania, przeprowadzonego przez firmę Satmetrix Systems.

Koncern Apple w kategorii "sprzęt komputerowy" pokonał m.in. firmy Compaq, Dell, eMachines, Gateway oraz IBM. Wyszukiwarka Google wyprzedziła z kolei serwisy eBay, MSN.com, MyPoints.com oraz portal Yahoo! W kategorii "producent oprogramowania" pierwsze miejsce zajął Symantec, zaś kolejne - Adobe, Intuit, McAfee oraz Microsoft.

"Wysoka pozycja Apple nie jest szczególnym zaskoczeniem - ta marka znana jest z grona wiernych i zaangażowanych użytkowników. Firma Google wygrała, bo to po prostu zdecydowany lider w swoim sektorze rynku. Nie dziwi także pierwsza pozycja koncernu Symantec, docenianego przez użytkowników m.in. dzięki popularnej serii Norton" - skomentowała wyniki badań Laura Brookes z Satmetrix Systems.

Autorzy badania nie poinformowali, jak duża grupa osób wypełniła ankietę. Wiadomo, że ankietowani nie mogli podawać własnych propozycji firm - w każdej z kategorii byli oni zobowiązani do wybrania jednej z wielu zaproponowanych pozycji. Ankietę przeprowadzono kilka miesięcy temu, jednak dopiero teraz opublikowano wyniki badań.