Jaka przyszłość Windows 8 i Google Android? - Technokracja odc. 4

Przewidzieć przyszłość nie jest łatwo, a w nowych technologiach i rynku IT jest to jeszcze trudniejsze. Ale my lubimy nowe wyzwania, nawet te niemal niemożliwe do zrealizowania i w najnowszym odcinku Technokracji rozmawiamy o tym jaka przyszłość czeka dwa systemy operacyjne - Microsoft Windows i Google Android.

Czy Windows 8 okaże się rewolucją na PC i czy podbije rynek tabletów? Czy Android w końcu osiągnie upragnioną unifikację? Na te i inne pytania staramy się odpowiedzieć w czwartym odcinku Technokracji.

Microsoft Windows to system, którego chyba nikomu nie trzeba przedstawiać. Każdy, kto kiedykolwiek usiadł przed komputerem, niemal na pewno miał przed oczami "okienka". Na dzień dzisiejszy są one zainstalowane na ponad 90% komputerów na świecie i prawdopodobnie jeszcze przez długi czas tak zostanie. Przez ostatnie 26 lat, od wyjścia pierwszej wersji sytemu ze środowiska Windows w 1985 roku, pojawiło się wiele wersji, różniących się od siebie bardziej lub mniej. Jednak to interfejs nie zmieniał się znacząco od wersji Windows 98.

Przez następne lata był on oczywiście dostosowywany do obecnych trendów i starał się poprawiać obsługę samego systemu. 10 lat temu pojawił się Windows XP i wprowadził on nie tylko nowy, ładniejszy interfejs, ale również wiele nowych funkcji usprawniających korzystanie z systemu. Później pojawiła się Vista, która zmieniła wizualnie znane nam "okienka" ale niestety jakość obsługi i działania znacznie się pogorszyła. Dopiero "siódemka" okazała się bardzo dobrym systemem, który nie tylko wygląda lepiej od Visty, ale również jest bardzo stabilny i szybki. Pojawiły się twierdzenia, że oto mamy następcę sprawnego, lubianego i długo królującego na rynku Windowsa XP. Dlatego sporym zdziwieniem było to, że po tak dobrym systemie, Microsoft od razu zabiera się za tworzenie kolejnego - Windows 8.

W pierwszej części wraz redaktorem PC Worlda, Maciejem Klukiem porozmawialiśmy o tym jaka przyszłości czeka ten właśnie system; jak Microsoft przygotowuje się do jego unifikacji, czyli obecności na wszystkich platformach - PC, tabletach i smartfonach. Czy Windows 8 zrewolucjonizuje rynek? Windows Phone wraz ze swoim, dla wielu genialnym, kafelkowym interfejsem Metro, podbił serca wielu osób, lecz nie tylu by mógł zagrozić dwóm największym graczom - iOS i Androidowi. Najbardziej interesuje nas to, czy odniesie on sukces na tabletach, gdyż wspomniane kafelki są idealne na urządzenia z ekranem dotykowym. Natomiast jeśli chodzi o PC to Metro jest tu bardziej nakładką na znane nam już Windows 7 - podobnie jak kiedyś pierwsza wersja Windows, była nakładka graficzną na MS-DOS.

W części drugiej natomiast zastawiamy się nad innym systemem, tym razem tylko mobilnym, ale również podejmującym próbę unifikacji. Mowa oczywiście o Google Android, który niebawem pojawi się w swojej już czwartej odsłonie nazwanej Ice Cream Sandwich, która to ma być identyczna na smartfony oraz na tablety. Aktualna tabletowa wersja systemu o numerze 3.x nie odniosła takiego sukcesu jak się spodziewano. Dlaczego i czym to było spowodowane? Między innymi na to pytanie staramy się odpowiedzieć.

Wspomnieliśmy także o tym, jak rozwija się Android Market, czyli sklep z aplikacjami na mobilną platformę Google. Niedawno osiągnął 10 mld pobrań i przygotował z tej okazji szczególna promocję z niesamowitą obniżką cen niektórych aplikacji. Czy taka akcja zachęci ludzi do ich kupowania? Zwłaszcza w Polsce, gdzie chyba w dalszym ciągu nie jesteśmy przekonani o tym jak sprawnie i bezpiecznie taki proces przebiega.

Gorąco zapraszamy do obejrzenia czwartego odcinka Technokracji oraz do dyskusji w komentarzach.