Jaką wyciskarkę wolnoobrotową wybrać? Na co zwrócić uwagę podczas zakupu? Podpowiadamy
-
-
- 26.05.2023, godz. 15:39
Czym różni się wyciskarka wolnoobrotowa od sokowirówki? Czy warto kupić wyciskarkę i jakie są jej zalety? Sprawdzamy najciekawsz wyciskarki do robienia soków!
Wyciskarka wolnoobrotowa – jaką wybrać?
Jeśli zastanawiasz się, jaki model wyciskarki wolnoobrotowej będzie najlepszy, z pomocą może przyjść nasze zestawienie. Sprawdź, które modele wybraliśmy i co potrafią te wyciskarki.
Philips Viva HR1888/70
Producent zapewnia, że zastosowana w wyciskarkę Philips Viva HR1888/70 technologia MicroMasticating umożliwia wyciśnięcie nawet 80% zawartości owoców. Urządzenie świetnie ma sobie radzić nie tylko z liśćmi i twardymi warzywami i korzeniami, ale nawet z orzechami. Szeroki otwór nie wymaga wcześniejszego krojenia składników. Wyciskarka jest niewielka, zmieści się więc w praktycznie każdej kuchni. Ma bowiem tylko 11 cm szerokości. Urządzenie wyposażono w blokadę kapania i zadbano o łatwe czyszczenie.
Kenwood JMP85.00SI
Zgodnie z zapewnieniem producenta, wyciskarka Kenwood JMP85.00SI ma poradzić sobie z wyciskaniem soku z warzyw, owoców, ziół i nasion. Urządzenie wyposażono w szeroki otwór podajnika, co pozwala na wrzucanie składników w całości, a także naczynie na sok o pojemności 0,6 l. Ważnym atutem tego modelu jest specjalny wbudowany korek zamykany od góry, co zapobiega zabrudzeniu rąk. Zastosowany w urządzeniu bieg wsteczny bywa pomocny przy ewentualnym zablokowaniu składników.
Kuvings D9900
Wyciskarka Kuvings D9900 posiada aż 3 sita w zestawie: standardowe sito do soków, sito do gęstych smoothie oraz przystawkę deserową do owocowych sorbetów. Duży wlot podajnika pozwala na umieszczanie w nim owoców i warzyw w całości. Ma być też łatwa w czyszczeniu – prosto się rozkłada i składa. Nadaje się do przetwarzania warzyw i owoców miękkich, twardych, a także liści.
Sencor SSJ 4050NP
Wyciskarka Sencor SSJ 4050NP to jeden z tańszych modeli tego typu urządzeń. Producent zapewnia, że świetnie radzi sobie również z twardymi składnikami. Co ważne, urządzenie posiada blokadę, która uniemożliwia uruchomienie wyciskarki zmontowanej niepoprawnie. Nie zapomniano też o funkcji biegu wstecznego, która bywa nieoceniona w przypadku zaklinowania kawałka warzywa czy owocu.
Tefal ZC420E38
Wolnoobrotowa wyciskarka Juice & Clean to sprzęt, za pomocą którego przygotujesz pyszne soki z owoców oraz warzyw. Urządzenie posiada 4 programy automatyczne dopasowane do różnych składników, a także możliwość regulacji ilości miąższu w soku. Zastosowane tutaj technologie takie jak np. Cold Pressing mają za zadanie wycisnąć przez filtr jak najwięcej soku, bez utraty cennych witamin i składników. Jeśli chodzi o czyszczenie, mamy tu do dyspozycji specjalną funkcję automatycznego czyszczenia Easy Clean. Poza tym poszczególne elementy możemy także czyścić w zmywarce. Wyciskarka Tefal charakteryzuje się prędkością obrotową na poziomie 80 obr/min i mocą 150 W. Pojemność pojemników na sok oraz miąższ to 800 ml.
Jeśli szukasz nieco bardziej zaawansowanej wyciskarki z wieloma przydatnymi funkcjami, warto zainwestować w Tefal ZC420E38.






Wiosna w pełni, a wraz z nią sezon na świeże owoce. To najlepszy moment, by zacząć pić zdrowe soki pełne witamin. Jednak w różnorodności dostępnych urządzeń do przyrządzania soków można się pogubić – oprócz prostych, ręcznych wyciskarek do cytrusów wyróżniamy też przecież sokowirówki i coraz bardziej popularne wyciskarki wolnoobrotowe. Czym różnią się te urządzenia i na co zwrócić uwagę podczas zakupów?
Czym się różni wyciskarka od sokowirówki?
W sokowirówkach za cały proces odpowiada specjalne wirujące sitko, które ściera umieszczane w podajniku owoce i warzywa na jednolitą masę. Sposób działania można przyrównać do zasady działania pralki automatycznej – siła odśrodkowa sprawia, że masa jest przyciskana do ścianek, a oddzielony w ten sposób sok wylatuje przez dziurki. Uzyskany w ten sposób napój jest mocno napowietrzony, dlatego szybko można zauważyć, że sok się rozwarstwia. Dodatkowo, na powierzchni tworzy się wysoka pianka, charakterystyczna właśnie dla soku z sokowirówki. Sok przygotowany w takim urządzeniu należy spożyć możliwie szybko, bowiem wyższa temperatura uzyskiwana podczas całego procesu oddzielania soku powoduje, że napój traci cenne składniki odżywcze.
Co ważne, przy pomocy sokowirówki nie uzyskamy soku z roślin liściastych. Jednak w zamian otrzymujemy szybko działające urządzenie – owoce i warzywa można umieszczać w podajniku niemalże jedno za drugim.

Fot. Pexels/Jugoslocos
Wyciskarka wolnoobrotowa – zalety
To urządzenie działa zupełnie inaczej niż sokowirówka. Zamiast ścierania składników, miażdży je przy pomocy specjalnego wałka. Dzięki temu do soku można dodać zioła, liście (np. szpinak czy rukolę), a nawet kiełki. Za pomocą wyciskarki uzyskamy też sok z owoców takich, jak maliny, co w przypadku sokowirówki byłoby praktycznie niemożliwe. Płyn uzyskiwany przy pomocy sokowirówki jest gęsty, nie rozwarstwia się, a na jego powierzchni nie pojawia się charakterystyczna dla soków z sokowirówki piana. Sok z wyciskarki można też przechowywać znacznie dłużej – jeśli jest trzymany w lodówce, nadaje się do spożycia przez nawet 3 dni od przygotowania.
Nowoczesne modele wyciskarek wolnoobrotowej szybko się czyści. Producenci dbają też o duży otwór podajnika, dzięki czemu można w nim umieszczać składniki w całości. Działają też ciszej niż sokowirówki. Niektóre modele oprócz soków potrafią też przyrządzić koktajle, smoothie, a nawet lody!