Jaki antywirus na Androida jest najlepszy?

Niezależne laboratorium AV-Test sprawdziło skuteczność i szybkość działania 27 programów antywirusowych na Androida. Oto wyniki testu antywirusów dla Androida wraz z rekomendacjami, który program warto kupić dla siebie.

Więcej o bezpieczeństwie

Bitdefender Internet Security 2017 - tu możesz poczytać o zwycięzcy naszego testu antywirusów płatnych, kupić ten program oraz pobrać wersję trial na 30 dni.

Testy i artykuły na topie:

Najlepszy antywirus 2017 | Oto ranking top 15 antywirusów | Darmowe i płatne programy

Jaki antywirus na Androida jest najlepszy?

Co to jest ransomware? Jak chronić PC przed Petya?

Smartfony korzystające z systemu Android są bardzo często celem ataku cyberprzestępców - głównie dlatego, że łatwo namówić nieświadomego użytkownika smartfona do wysłania SMSa "premium", pozostawienia danych karty kredytowej lub przypadkowego zobowiązania się do zainstalowania złośliwej aplikacji.

Właściciele smartonów z Androidem powinni rozważyć zainstalowanie oprogramowania antywirusowego - w końcu Android jest znacznie mniej chroniony przez złośliwym oprogramowaniem od iOS. Oczywiście powstaje tutaj pytanie - który z dostępnych obecnie na rynku antywirusów na telefon z Androidem jest najlepszy?

Zobacz również:

 • Recenzja: Recenzja Nothing Phone (2): Nic nowego
 • Najlepszy antywirus na Androida - przegląd antywirusów na system Android 2023

Odpowiedzi postarało się udzielić niezależne niemieckie laboratorium badawcze AV-Test, które wzięło pod lupę 16 najlepszych dostępnych na rynku mobilnych programów antywirusowych i skorzystało z nowej wersji Androida by je przetestować w obiektywnym środowisku. Każda z przetestowanych aplikacji miała ciężkie zadanie do wykonania - musiała bowiem wykryć aż 23 000 różnego rodzaju zagrożeń. Warto zaznaczyć, że użyte zostały wyłącznie ich ustawienia domyślne, jakie otrzymują użytkownicy po instalacji danego oprogramowania.

Ocena podzielona została na trzy strefy: Ochrona (przed złośliwymi aplikacjami na Androida), Użyteczność (wpływ na urządzenie jak obciążenie procesora czy zmiana użycia baterii, fałszywe alarmy) i Funkcje (kolejne ważne funkcje bezpieczeństwa). Dodatkowo sprawdzono dodatkowe funkcje aplikacji, wśród których znajdziemy m.in. namierzanie smartfona po kradzieży, blokowanie wybranych numerów, ochronę przed spreparowanymi niebezpiecznymi stronami, kontrolę rodzicielską czy szyfrowanie szczególnie ważnych danych.

Za Ochronę i Użyteczność przyznawano maksymalnie po 6 punktów. Dodatkowy punkt można było zdobyć za bonusowe funkcje. Wyniki? Siedem aplikacji zdobyło po 13 punktów (AhnLab, Antiy, Bitdefender, Kaspersky Lab, Sophos, Symantec i Tencent), a od 12,2 do 12,8 - kolejne pięć aplikacji (McAfee, ESET, G Data, ONE App, Trend Micro, Avast i Ikarus).

W obu testach niesamowitą 100% skutecznością wykrywania zagrożeń w czasie rzeczywistym wykazały się się cztery aplikacje: Bitdefender, Sophos i Symantec.Zaraz za nimi uplasowały się: AhnLab, Antiy, Kaspersky Lab, McAfee, Tencent i Trend Micro.

Warto zauważyć, że wśród trzech najlepiej wykrywających zagrożenia na Androida aplikacji znalazły się dwie płatne - Bitdefender i Symantec - a także jedna bezpłatna - Sophos. Aplikacje płatne dostały jednak dodatkowego plusa za bardzo szybkie działanie (screen poniżej - Bitdefender Mobile Security skanuje urządzenie w mniej minutę).

Bitdefender Mobile Security 2018 możecie kupić na stronie Bitdefender.pl lub w Google Play w swoim smartfonie. Oczywiście możecie też poszukać innych rozwiązań.

Najlepszy antywirus na Androida? BitDefender Mobile Security

Dostępny z 14-dniową bezpłatną wersją próbną BitDefender Mobile Security to najlepszy naszym zdaniem antywirus na Androida. Antywirus ten uzyskał pełne 100% zarówno w czasie rzeczywistym, jak i podczas wykrywania złośliwego oprogramowania na platformach Android podczas testu AV-Tests.

Posiada funkcje antywłamaniowe, działa z urządzeniami do noszenia (tzw. wearables), zapewnia bezpieczeństwo w sieci oraz posiada wbudowanego wirtualnego doradcę ds. bezpieczeństwa. Co najważniejsze jednak - ma bardzo skuteczny skaner złośliwego oprogramowania.

Minusy? Nie będziecie mogli za jego pomocą blokować połączeń, robić kopii zapasowych danych ani zmieniać ustawień kontroli rodzicielskiej (choć część z tych funkcji jest już dostępna natywnie w Androidzie).

AKTUALIZACJA - CZERWIEC 2018

W maju 2018 roku przeprowadzono kolejny duży test dla 22 aplikacji ochronnych na system Android. Podczas testów były zaktualizowane do najświeższych wersji, a każda znich działała z domyślnymi ustawieniami producentów. Wszystkie miały włączoną funkcję automatycznej aktualizacji - zdarzało się, że następowała ona w trakcie trwania testów. Skupiono się na wykrywaniu złośliwych plików malware - dużo takich skrywa się w sklpeie Google Play w postaci niewinnych linków. Drugim aspektem był komfort korzystania, czyli wpływ apliakcji antywirusowej na działanie całego systemu oraz konfort samych użytkowników. W obydwu przypadkach wystawiane były oceny w skali od 1-6, przy czym 6 to najlepszy wynik, a 1 - najgorszy.

Testy w pierwszym aspekcie obejmowały m.in. sprawdzenie wykrywania 3,134 próbek szkodników, które pojawiły się do czterech tygodni przed ich wykonaniem. Obejmowały wpływ aplikacji na żywotność akumulatora, wpływ na szybkość działania systemu, genreowanie ruchu, fałszywe alarmy podczas instalacji oprogramowania z Play Store (przeciętna: 2) oraz aplikacji spoza sklepu (przeciętna: 5).

W drugim pod lupą znalazły się takie czynniki, jak zabezpieczenia przeciwko złodziejom (w tym blokowanie telefonu i jego lokalizowanie), blokowanie rozmów z podejrzanych/nieznanych numerów, filtrowanie wiadomości i e-maili, ochrona przez phisingiem na stronach internetowych, kontrola rodzicielska, możliwość wykonania backupu danych (na karcie lub w chmurze), a także możliwość szyfrowania danych (w tym VPN).

Więcej niż połowa, a dokładnie 12 z 22 aplikacji uzyskało 12 punktów, czyli po dwie szóstki w każdym aspekcie. Były to (kolejność alfabetyczna):

 • Alibaba Mobile Security (6/6)
 • AVG AntiVirus Free 6.9 (6/6) - kup teraz!
 • Avast Mobile Security 6.10 (6/6)
 • Avira Antivirus Security 5.2 (6/6)
 • Bitdefender Mobile Security 3.3 (6/6) - kup teraz!
 • GData Internet Security 26.2 (6/6)
 • Kaspersky Internet Security 11.16 (6/6)
 • McAffe Mobile Security 4.9 (6/6)
 • Norton Mobile Security 4.1 (6/6)
 • PSafe dfndr security 5.8 (6/6)
 • TREND MICRO Mobile Security 9.3 (6/6)
 • WeSecure 1.4 (6/6)

Nieco gorzej wypadły

 • F-Secure Safe 17.3 (6/5,5)
 • AhnLab V3 Mobile Security 3.1 (6/5)

Dobre pod względem wychwytywania zagrożeń, ale kiepskie w aspekcie komfortu użytkownika okazały się:

 • AVL 2.6 (6/3)
 • Cheetah Mobile Security Master 4.5 (6/3)
 • Sophos Mobile Security 8.1 (6/3)

Nieco problemów z wykrywaniem zagrożeń zaliczyły:

 • BullGuard Mobile Security 14.0 (5,5/6)
 • QuickHealth Mobile Security 2.04 (5,5/6)
 • Ikarus mobile.security 1.7 (5/5,5)

Kiepsko, a momentami wręcz tragicznie wypadły te aplikacje:

 • NSHC Droid-X 3.1 (2/6)
 • Google Play Protect (0/6)
Aktualizacja: 21 czerwca 2018 20:10
Aktualizacja: 23 kwietnia 2018 13:13

Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: