Jaki antywirus na Androida jest najlepszy?

Niezależne laboratorium AV-Test sprawdziło skuteczność i szybkość działania 27 programów antywirusowych na Androida. Oto wyniki testu antywirusów dla Androida wraz z rekomendacjami, który program warto kupić dla siebie.

Więcej o bezpieczeństwie

Bitdefender Internet Security 2017 - tu możesz poczytać o zwycięzcy naszego testu antywirusów płatnych, kupić ten program oraz pobrać wersję trial na 30 dni.

Testy i artykuły na topie:

Najlepszy antywirus 2017 | Oto ranking top 15 antywirusów | Darmowe i płatne programy

Jaki antywirus na Androida jest najlepszy?

Co to jest ransomware? Jak chronić PC przed Petya?

Smartfony korzystające z systemu Android są bardzo często celem ataku cyberprzestępców - głównie dlatego, że łatwo namówić nieświadomego użytkownika smartfona do wysłania SMSa "premium", pozostawienia danych karty kredytowej lub przypadkowego zobowiązania się do zainstalowania złośliwej aplikacji.

Właściciele smartonów z Androidem powinni rozważyć zainstalowanie oprogramowania antywirusowego - w końcu Android jest znacznie mniej chroniony przez złośliwym oprogramowaniem od iOS. Oczywiście powstaje tutaj pytanie - który z dostępnych obecnie na rynku antywirusów na telefon z Androidem jest najlepszy?

Odpowiedzi postarało się udzielić niezależne niemieckie laboratorium badawcze AV-Test, które w swoim najnowszym, lipcowym teście, wzięło pod lupę 16 najlepszych dostępnych na rynku mobilnych programów antywirusowych i skorzystało z nowej wersji Androida by je przetestować w obiektywnym środowisku. Każda z przetestowanych aplikacji miała ciężkie zadanie do wykonania - musiała bowiem wykryć aż 23 000 różnego rodzaju zagrożeń. Warto zaznaczyć, że użyte zostały wyłącznie ich ustawienia domyślne, jakie otrzymują użytkownicy po instalacji danego oprogramowania.

Ocena podzielona została na trzy strefy: Ochrona (przed złośliwymi aplikacjami na Androida), Użyteczność (wpływ na urządzenie jak obciążenie procesora czy zmiana użycia baterii, fałszywe alarmy) i Funkcje (kolejne ważne funkcje bezpieczeństwa). Dodatkowo sprawdzono dodatkowe funkcje aplikacji, wśród których znajdziemy m.in. namierzanie smartfona po kradzieży, blokowanie wybranych numerów, ochronę przed spreparowanymi niebezpiecznymi stronami, kontrolę rodzicielską czy szyfrowanie szczególnie ważnych danych.

Za Ochronę i Użyteczność przyznawano maksymalnie po 6 punktów. Dodatkowy punkt można było zdobyć za bonusowe funkcje. Wyniki? Siedem aplikacji zdobyło po 13 punktów (AhnLab, Antiy, Bitdefender, Kaspersky Lab, Sophos, Symantec i Tencent), a od 12,2 do 12,8 - kolejne pięć aplikacji (McAfee, ESET, G Data, ONE App, Trend Micro, Avast i Ikarus).

W obu testach niesamowitą 100% skutecznością wykrywania zagrożeń w czasie rzeczywistym wykazały się się cztery aplikacje: Bitdefender, Sophos i Symantec.Zaraz za nimi uplasowały się: AhnLab, Antiy, Kaspersky Lab, McAfee, Tencent i Trend Micro.

Warto zauważyć, że wśród trzech najlepiej wykrywających zagrożenia na Androida aplikacji znalazły się dwie płatne - Bitdefender i Symantec - a także jedna bezpłatna - Sophos. Aplikacje płatne dostały jednak dodatkowego plusa za bardzo szybkie działanie (screen poniżej - Bitdefender Mobile Security skanuje urządzenie w mniej minutę).

Bitdefender Mobile Security 2018 możecie kupić na stronie Bitdefender.pl lub w Google Play w swoim smartfonie. Oczywiście możecie też poszukać innych rozwiązań.

Najlepszy antywirus na Androida? BitDefender Mobile Security

Dostępny z 14-dniową bezpłatną wersją próbną BitDefender Mobile Security to najlepszy naszym zdaniem antywirus na Androida. Antywirus ten uzyskał pełne 100% zarówno w czasie rzeczywistym, jak i podczas wykrywania złośliwego oprogramowania na platformach Android podczas testu AV-Tests.

Posiada funkcje antywłamaniowe, działa z urządzeniami do noszenia (tzw. wearables), zapewnia bezpieczeństwo w sieci oraz posiada wbudowanego wirtualnego doradcę ds. bezpieczeństwa. Co najważniejsze jednak - ma bardzo skuteczny skaner złośliwego oprogramowania.

Minusy? Nie będziecie mogli za jego pomocą blokować połączeń, robić kopii zapasowych danych ani zmieniać ustawień kontroli rodzicielskiej (choć część z tych funkcji jest już dostępna natywnie w Androidzie).

Aktualizacja: 23 kwietnia 2018 13:13

Zobacz również