Jaki aparat fotograficzny 2023: kompakt, lustrzanka czy bezlusterkowiec? Wybieramy najciekawsze modele

Szukasz aparatu dla siebie? Zapoznaj się z naszym poradnikiem, w którym dowiesz się, jak kupić aparat kompaktowy, aparat bezlusterkowy z wymienną optyką czy też lustrzankę.


Canon EOS R

Canon EOS R

Przedstawiamy poręczny model, nieco lżejszy od klasycznych lustrzanek (waży 580 gram), od firmy Canon. Posiada elektroniczny wizjer OLED liczący aż 3,69 mln punktów. Gdy mowa o wygodzie, należy wspomnieć o odchylanym ekranie dotykowym. Wyświetlacz LCD o przekątnej 3,15-cala jest ruchomy, co wpływa na lepsze efekty pracy i dogodniejszy sposób podglądu. Pełnoklatkowy model sprawdzi się w wielu okolicznościach, ponieważ w jego wnętrzu zastosowano szereg unowocześnień oraz udogodnień takich jak m.in. technologię Canon Clear View II, elektroniczny wizjer EVF i Dual Pixel CMOS AF (umożliwiając wyostrzanie przy kłopotliwych warunkach oświetleniowych).

Canon ESO R to przede wszystkim wielofunkcyjność. W przypadku seryjnych zdjęć, jest zdolny do wykonania 8 klatek na sekundę. Obrazy są zapisywane w formacie JPG lub RAW, co może być szczególnie istotne dla osób poddających obrazy obróbce graficznej. Pełnoklatkowy aparat fotograficzny jest wyposażony w matrycę CMOS o rozdzielczości 30,3 MP. Maksymalna rozdzielczość wykonywanych zdjęć to aż 6720 × 4480. W przypadku tworzenia wideo, 3840 x 2160 (format MP4). Niezwykle istotny jest zakres czułości ISO o zakresie 100 - 40000. Aparat funkcjonuje dzięki zastosowaniu wydajnego procesora obrazu - DIGIC 8.

Zobacz również:

Bezlusterkowiec wykorzystuje obiektywy ER, jednak dzięki zastosowaniu specjalnego adaptera (do kupienia oddzielnie) możliwe jest użycia również obiektywów EF i EF-S, przy niezmiennie wysokiej jakości obrazów. Aparat umożliwia łączność bezprzewodową za pośrednictwem Bluetooth, jak i Wi-Fi.

Sony ZV-1

Jaki aparat fotograficzny 2023: kompakt, lustrzanka czy bezlusterkowiec? Wybieramy najciekawsze modele

Poręczny aparat kompaktowy, który powstał z myślą o twórcach internetowych - szereg zastosowanych rozwiązań ma ułatwiać m.in. tworzenie vlogów. Urządzenie zostało wyposażone w przetwornik obrazu CMOS Exmor RS typu 1,0" o rozdzielczości 20 Mpix oraz procesor BIONZ X. Wbudowana technologia w połączeniu z obiektywem o ogniskowej 24–70 mm (f/1.8-2.8.) pozwala na osiągnięcie wysokiej jakości materiałów, zarówno jeśli chodzi o zdjęcia, jak wideo. Dopracowany autofokus, miękko rozmyte tło, wydajna stabilizacja obrazu oznaczają, że możemy uzyskać doskonałe efekty, bez konieczności inwestowania w drogi sprzęt. To z pewnością idealna alternatywa dla smartfona - za podobną cenę mamy sprzęt, który pozwoli nam na znacznie ciekawsze rozwiązania. Za pomocą tego lekkiego i kompaktowego aparatu możemy nagrywać materiały wideo w formacie 4K w 30 kl./s (QFHD 3840 x 2160) lub Full HD w 120 kl./s. Dodatkowym udogodnieniem jest zastosowanie filtra ND.

Oczywiście mamy tu do dyspozycji 3-calowy, dotykowy ekran LCD, który możemy obracać i odchylać o 180 stopni. Wyświetlacz możemy skierować na siebie, nagrywając wideoblogi z ręki. Za nagrywanie dźwięku odpowiedzialny jest kierunkowy mikrofon z trzema kapsułami. Dodatkowo w zestawie otrzymujemy osłonę przeciwwietrzną. Dzięki łączności bezprzewodowej możemy niemal natychmiast publikować materiały w sieci - wystarczy aplikacja mobilna Imaging Edge Mobile. Poza tym, instalując dodatek Movie Edit istnieje możliwość dopasowania swoich filmów do różnych platform społecznościowych. Sony ZV-1 to idealne rozwiązanie dla kogoś, kto dopiero rozpoczyna swoją przygodę z filmowaniem, ale też dla osób, które szukają lekkiego, poręcznego aparatu, który przyda się w podróży. Sprzęt waży niecałe 300 g, a jego rozmiary to 105,5 x 60 x 43,5 mm.

Nikon Z6 II

Nikon Z6 II

Bezlusterkowiec Nikon Z6 II został wyposażony w pełnoklatkową matrycę CMOS o rozdzielczości 24,5 mln pikseli, która współpracuje z procesorem obrazu EXPEED 6 - pozwala nam na pracę w zakresie czułości ISO 100 - 51200. Dzięki temu możemy liczyć na zdjęcia o niskim poziomie szumów, nawet przy słabym oświetleniu. Poza tym, solidne wnętrze umożliwia nie tylko robienie doskonałych zdjęć, ale również filmowanie w jakości 4K/UHD z szybkością 30 kl./s. Ultraszeroki autofokus zapewnia 90% pokrycie kadru, co umożliwia robienie bardzo ostrych zdjęć. System AF z 273 polami (detekcja kontrastu i detekcja fazy) natychmiast wykrywa ruch i nawet szybko poruszające się obiekty możemy śledzić z maksymalną precyzją. Tryb zdjęć seryjnych pozwala uchwycić dany moment z szybkością 12 kl./s.

Nikon Z6 II posiada dobrej jakości elektroniczny wizjer cyfrowy OLED o rozdzielczości 3 686 000 pkt., oraz odchylany, dotykowy wyświetlacz o przekątnej 3,2 cala i rozdzielczości 2,1 mln pkt. Za pomocą dotyku możemy zmieniać menu, zmieniać punkty ostrości, wykonywać zdjęcia oraz wyzwalać migawkę. Dzięki wysokiej rozdzielczości wyświetlacza nie będzie problemu z przeglądaniem zdjęć w pełnym słońcu.

Bezlusterkowiec ma wbudowany moduł Wi-Fi i Bluetooth, dzięki czemu możemy szybko połączyć aparat z dowolnym urządzeniem za pomocą technologii SnapBridge. Funkcja ta umożliwia zdalne fotografowanie i nagrywanie filmów.

Warto wspomnieć również o samej obudowie - Nikon Z6 II jest wykonany z solidnego stopu magnezu - waży ok. 705 g - z uszczelnieniami, które chronią korpus przed czynnikami atmosferycznymi.

Sprawdzi się nie tylko w rękach profesjonalistów, ale również osób mniej zaawansowanych, które chcą wskoczyć na wyższy poziom fotografowania.

Fujifilm X-T30

Fujifilm X-T30

Bezlusterkowiec Fujifilm X-T30 to niewielki, kompaktowy aparat - mierzy 118 x 83 x 47 mm i waży 383 g - wyróżniający się stylową, retro obudową. Został wyposażony w matrycę APS-C o rozdzielczości aż 26,1 mln pikseli, wspieraną przez procesor X-Processor 4 o czterordzeniowej konstrukcji. System AF pokrywający niemal 100% kadru ułatwia nie tylko ustawienie ostrości w skrajnych miejscach ale także śledzenie obiektu. Poza tym, aparat posiada funkcję wykrywania i śledzenia twarzy oraz oka, co pozwala na precyzyjne ustawienie ostrości na obiektach w ciągłym ruchu z maksymalną prędkością do 8 kl./s w pełnej rozdzielczości. Co ważne, tryb Sport Viewfinder (wizjer sportowy) pozwala zwiększyć tę prędkość.

Za pomocą FujiFilm X-T30 nagramy film w rozdzielczości 4K z prędkością 30 kl./s. Dodatkowo, urządzenie obsługuje również format DCI (17:9). Na pochwałę zasługuje również dźwięk rejestrowany przez sam aparat, bez dodatkowych akcesoriów.

Nie zabrakło dużego, jasnego wizjera elektronicznego o rozdzielczości 2,36 mln punktów i współczynniku powiększenia 0,62x, a także dotykowego, odchylanego ekranu LCD, na którym widzimy wprowadzane zmiany ustawień, takie jak balans bieli, ekspozycja czy nałożone efekty. Na ekranie możemy wybrać punkt ostrości oraz wyzwolić migawkę.

Aparat posiada wbudowany moduł komunikacji bezprzewodowej Bluetooth, dzięki któremu może szybko i sprawnie przerzucić zdjęcia na inne urządzenie. Poza tym, dzięki aplikacji Fufjifilm Camera Remote możemy sterować aparatem na odległość, z poziomu telefonu.

Fujifilm X-T30 to idealny aparat z wymienną optyką do fotografii podróżniczej i ulicznej. Przemawia za tym przede wszystkim kompaktowy rozmiar i niska waga, ale nie tylko. Aparat został wyposażony w szereg funkcji i możliwości, które sprawiają, że jakość zdjęć jest naprawdę doskonała.

Nikon D7500

Jaki aparat fotograficzny 2023: kompakt, lustrzanka czy bezlusterkowiec? Wybieramy najciekawsze modele

Zaawansowana lustrzanka wyposażona w matrycę w formacie DX o rozdzielczości 20,9 mln pikseli i procesor EXPEED 5 pozwala na świetną jakość zdjęć, nawet przy słabym oświetleniu. Zakres czułości ISO to 100–51200 (z możliwością rozszerzenia do ISO 1.640.000). Jeśli chodzi o tryb seryjny, możemy wykonywać zdjęcia z szybkością 8 kl./s. (do 50 zdjęć w formacie RAW lub 100 zdjęć JPEG. Za szybkość i ostrość odpowiada 51-polowy autofokus. Główną cechą aparatu jest precyzyjne ustalanie ekspozycji i wyłapywanie ruchomych obiektów nawet przy dynamicznych i niewyraźnych ujęciach. Jeśli chodzi o materiały wideo, mamy tutaj możliwość nagrywania w rozdzielczości 4K/UHD z szybkością 30 kl/s. lub w rozdzielczości Full HD (1080p) z maksymalną szybkością 50 kl/s. lub 60 kl./s. Dodatkowo istnieje możliwość tworzenia filmów poklatkowych.

Warto wspomnieć o samej konstrukcji. Do dyspozycji mamy odchylany, dotykowy ekran o przekątnej 8 cm (3,2"), a także wizjer optyczny z pryzmatem pentagonalnym, zapewniający niemal 100% pokrycie kadru. Urządzenie zostało wykonane z wysokiej jakości materiałów (szkielet wykonany z włókna węglowego), a obudowa została uszczelniona, dzięki czemu aparat może być używany także w trudniejszych warunkach pogodowych. Należy także zaznaczyć, że lustrzanka posiada możliwość połączenia z urządzeniami mobilnymi za pomocą Bluetooth i Wi-Fi. Za pomocą aplikacji SnapBridge możemy obsługiwać aparat z poziomu smartfona. Urządzenie posiada także następujące złącza komunikacyjne: złącze USB Hi-Speed micro B, wyjście HDMI typu C, wejście mikrofonu zewnętrznego, gniazdo słuchawek, gniazdo akcesoriów. Współpracuje obiektywami AF NIKKOR (w tym obiektywy typu G, E i D) oraz obiektywami AI-P NIKKOR i obiektywami AI bez procesora (tylko tryb M).

PANASONIC Lumix DC-S5E

Canon EOS 250D

PANASONIC DC-S5E to jeden z mniejszych bezlusterkowców dostępnych na rynku. Został wyposażony w sensor CMOS o rozdzielczości 24.2 MP z technologią Dual Native ISO. Pozwala to na wykorzystanie nocnych świateł lub półmroku, a przy zwiększeniu ISO - częściową eliminację niepożądanego ziarna. Maksymalny zakres czułości podczas robienia zdjęć wynosi 51200. Model umożliwia nagrywanie filmów z obsługą 10-bitowego zapisu wideo 4K 60p 4:2:0 i 4K 30p 4:2:2 czy 8-bitowego wideo 4K.

Aparat PANASONIC DC-S5E posiada wydajny wizjer OLE Live Viewfinder oraz 3-calowy dotykowy ekran LCD o rozdzielczości 1,84 mln punktów. Zapis jest możliwy zarówno na karcie SD, jak i zewnętrznym nośniku.

Przy wymagającej sesji pomocna okaże się podwójna stabilizacją obrazu Dual I.S. 2 oraz 5-osiowym zakresem detekcji. Urządzenie zostało wyposażone w Bluetooth oraz Wi-Fi. Aparat PANASONIC DC-S5E to idealna propozycja dla fotografów, ale również średniozaawansowanych amatorów którzy chcą rozwijać swój talent.

Do kupienia pod tym linkiem.

Canon EOS 850D

Jaki aparat fotograficzny 2023: kompakt, lustrzanka czy bezlusterkowiec? Wybieramy najciekawsze modele

To lustrzanka cyfrowa wyposażona w matrycę APS-C o rozdzielczości 24,1 MP oraz procesor DIGIC 8 - zapewniają one wysoką jakość obrazu oraz szybkie działanie aparatu. Prędkość wykonywania zdjęć seryjnych wynosi w tym przypadku 7 kl./s. Za precyzyjne ustawienie ostrości odpowiada zaawansowany system AF z 45 punktami krzyżowymi, który pozwala śledzić obiekty w ruchu. Znajdziemy tutaj funkcję Eye AF w trybie Live View oraz iTR AF z funkcją wykrywania twarzy. Zakres czułości ISO to 100–25600 podczas fotografowania i 100–12800 w trakcie filmowania. A skoro o materiałach wideo mowa, warto zaznaczyć, że model Canon EOS 850D umożliwia nagrywanie filmów w jakości Full HD do 60 kl./s oraz w 4K z prędkością 25 kl./s. Co istotne, urządzenie zostało dodatkowo wyposażone w 5-osiową stabilizację obrazu podczas nagrywania, co ma zapewniać płynność ujęć. Nie zabrakło odchylanego, dotykowego ekranu z funkcją obracania, a także łączności bezprzewodowej (Bluetooth i Wi-Fi), dzięki której możemy połączyć aparat z aplikacją mobilną i w ten sposób szybko przesyłać materiały na urządzenie mobilne, a także sterować niektórymi funkcjami aparatu.

Należy zwrócić uwagę na niewielki rozmiar lustrzanki - jej wymiary to 131 × 102,6 × 76,2 mm, a sam korpus waży 515 g. To sprzęt, który zadowoli entuzjastów fotografii, którzy chcą poszerzać swoje umiejętności i wejść na wyższy poziom fotografowania. Sprawdzi się zarówno do fotografii portretowej, jak i sportowej. Model ten jest kompatybilny ze wszystkimi obiektywami EF i EF-S.

Sony DSC-RX100 III

Sony DSC-RX100 III

Kompaktowy model DSC-RX100 III od Sony został wyposażony w procesor obrazowy BIONZ X. Odpowiada on za zmniejszenie występowania szumów oraz bardziej realistyczne i dogłębne przejścia tonalne. Nowoczesny obiektyw ZEISS Vario-Sonnar pozwala na zakres ogniskowej od 24 mm do aż 70 mm. Efektywna rozdzielczość wynosi 20,4 Mpx - CMOS Exmor R typu 1,0 gwarantuje możliwie najwyższą światłoczułość. Jeśli posiadasz nieco większe doświadczenie lub chcesz poeksperymentować, możesz skorzystać z ręcznego trybu nastawiania ostrości (MF). Efekty pracy, ustawienia oraz informacje są przedstawiane na 3-calowym ekranie LCD. Sam rozmiar matrycy to 13,2 x 8,8 mm. Fotografie wykonane Sony DSC-RX100 III mogą osiągać maksymalną rozdzielczość do 5472 x 3648 - w celu zachowania wysokiej jakości, możliwy jest zapis plików w formacie RAW. Technologia pozwalająca na szybkie przesyłanie plików 20 cm od urządzeń (NFC) jest dodatkowym atutem omawianego aparatu kompaktowego.

Przegląd aparatów 2023: Aparat? Po co mi aparat? Przecież mam smartfon!

Wiele osób twierdzi obecnie, że najlepszy aparat cyfrowy to taki, który możesz zabrać ze sobą – jest w tym wiele prawdy. Biorąc pod uwagę niesamowite możliwości aparatów umieszczonych we współczesnych smartfonach, zakup dedykowanego aparatu cyfrowego powinien być więc przez Ciebie przemyślany i wymagać nieco więcej uwagi niż kiedykolwiek wcześniej. Jeśli stwierdzisz, że Twój aparat w smartfonie nie jest wystarczający, upewnij się najpierw, że aparat dedykowany na który polujesz, zaoferuje Ci satysfakcjonujący skok jakości!

Przegląd aparatów 2023: Wybierz właściwy aparat fotograficzny

Jeżeli masz problem z tym, żeby odpowiedzieć sobie na pytanie, jaki wybrać aparat fotograficzny, może się zdarzyć, że masz ochotę zadecydować o zakupie tylko na podstawie informacji o posiadanej ilości megapikseli. Jednakże poza wykonywaniem olbrzymich zdjęć, czy też późniejszym kadrowaniem małych fragmentów fotografii, megapiksele mogą być całkiem bez znaczenia. W rzeczywistości większa ilość megapikseli może prowadzić do otrzymania bardziej zakłóconych, mniej ostrych fotografii, o ile nie używasz aparatu o dosyć dobrym scalonym analizatorze obrazu (takim jak na przykład w lustrzankach).

Inne cechy są często dużo ważniejsze i najczęściej są uwarunkowane tym, kiedy i gdzie masz zamiar używać aparatu. Przykładowo, powolne aparaty, którym robienie zdjęć jednego po drugim zabiera dużo czasu nie będą najlepszym pomysłem dla fotografów obsługujących imprezy sportowe, zaś duże, ciężkie lustrzanki, mimo iż robią świetne zdjęcia, częściej znajdą się na półce niż w podręcznym bagażu. Aparat bez możliwości ręcznej regulacji może robić fantastyczne zdjęcia w jasnym świetle, lecz w innych sytuacjach może być do niczego.

Jaki aparat fotograficzny 2023: kompakt, lustrzanka czy bezlusterkowiec? Wybieramy najciekawsze modele

Źródło: AdobeStock/autor: wpadington

Przegląd aparatów 2023: cyfrowe lustrzanki

 • Plusy: Świetne zdjęcia, dobrej jakości wideo, możliwość fotografowania przy słabym oświetleniu. Brak opóźnień migawki; różne zmienne obiektywy z możliwością dostosowania do sytuacji; możliwość ręcznej kontroli ekspozycji i ostrości; możliwość spojrzenia przez obiektyw.
 • Minusy: Cena; niewielka przenośność; nie wszystkie mają możliwość kręcenia filmów wideo; mogą być skomplikowane w obsłudze.

Jeżeli przy zakupie pieniądze nie grają dla Ciebie roli, a głównym wyznacznikiem jest jakość i możliwości, to cyfrowe lustrzanki wykonują najlepsze pod względem jakości fotografie spośród wszystkich dostępnych aparatów cyfrowych. Połączenie obiektywów wysokiej jakości, które można zmieniać w zależności od sytuacji do otrzymania całego wachlarza efektów, możliwość ustawienia dużej czułości w słabym świetle i migawka o prędkości błyskawicy czynią lustrzanki świetnym sprzętem dla hobbystów i profesjonalnych fotografów. Warto również zaznaczyć, że lustrzanki są jedynymi oferowanymi aparatami cyfrowymi, przez które masz możliwość spojrzeć bezpośrednio przez obiektyw, co daje pojęcie o tym, jak będzie wyglądać zdjęcie w rzeczywistości.

Niejednokrotnie obsługa lustrzanki może być onieśmielająca dla nowych użytkowników, jednakże producenci zadbali i o to. Wiele z tych zaawansowanych aparatów posiada tryby automatyczne, dzięki którym nie musimy się przejmować profesjonalnymi zagadnieniami, a aparat wykona całą pracę za nas. Dla tych, którzy jednak chcieliby się nauczyć fotografować za pomocą zaawansowanego sprzętu są również opcje wykonywania regulacji tylko poszczególnych elementów składających się na fotografowanie.

Jedyną większą wadą lustrzanki, jest w zasadzie jej rozmiar ograniczający mocno możliwości transportowe. Również cena jest dosyć znacząca, bo sięgająca paru bądź parunastu tysięcy złotych. No i dodatkowo należałoby się wyposażyć w dodatkowe obiektywy, dzięki którym można wykorzystać pełny potencjał lustrzanki, co niestety kosztuje minimum dodatkowe kilkaset złotych za sztukę. Jeżeli masz zamiar kręcić filmy wideo sprawdź czy upatrzona lustrzanka zawiera opcję nagrywania wideo.

Przegląd aparatów 2023: podstawowe aparaty kompaktowe

 • Plusy: Bardzo łatwe w użyciu; niedrogie; wystarczająco niewielkich rozmiarów by zmieścić się w kieszeni; zazwyczaj wyposażone w dużą ilość ustawień do wyboru w formie scen.
 • Minusy: Zazwyczaj pozbawione możliwości ręcznej regulacji; jakość zdjęć jest zazwyczaj przeciętna, szczególnie w słabym świetle; zawyżona ilość megapikseli.

Zwyczajny aparat kompaktowy jest świetnym wyborem dla osób chcących mieć aparat cały czas przy sobie; większość z nich jest nawet wyposażona w możliwość nagrywania wideo w bardzo porządnej jakości. Automatyka, którą posiadają tego typu aparaty robi się coraz lepsza, co skutkuje tym, że aparaty wykonują praktycznie wszystko samoczynnie. Nie masz możliwości ręcznego kontrolowania zdjęcia, ale wybór pomiędzy scenami czy też automatyczne ustawienia trybu zazwyczaj ustawiają aparat tak, że zdjęcie wychodzi satysfakcjonujące.

Tego typu aparaty posiadają małe analizatory obrazu, więc nie wpadnij w pułapkę kupowania taniego aparatu z bardzo dużą ilością megapikseli. Większa ilość megapikseli na matrycy przy małych analizatorach skutkuje tym, że obraz wychodzi ze zniekształceniami, szczególnie w przypadku fotografowania z podwyższonym ISO.

Pomimo, że nie dostajemy tu do dyspozycji takiego zbliżenia, jak w droższych aparatach, to w tych dobrych otrzymujemy możliwość fotografowania szerokokątowego (idealnie w okolicach 28 mm). Ten dodatek daje nam to, że możemy fotografować zdjęcia grupowe czy wykonywać portrety "na długość ręki".

Przegląd aparatów 2023: wzmacniane aparaty kompaktowe

 • Plusy: Odporne na upadki, wodę, mróz i piasek.
 • Minusy: Zazwyczaj zawierają mniej opcji niż zwykłe aparaty kompaktowe; czasami jakość obrazu jest poniżej średniej.

Są to aparaty fotograficzne dla wielbicieli sportów ekstremalnych, alpinistów, nurków, albo po prostu ludzi wybitnie niezręcznych. Całkiem sporo takich, które są odporne na warunki atmosferyczne czy upadki, jest dostępnych na rynku i są one świetne do robienia zdjęć rybom pod wodą itp.

Biorąc pod uwagę to, jak wyglądają, nie są to aparaty, które rozważa się do kupna na pierwszym miejscu. Jakość obrazu również może sprawić zawód. Poza tym mogą mięć słabą optykę, ale odporność na wszelkie możliwe wypadki losowe bywa czasem zaletą, która wychodzi ponad wady.

Przegląd aparatów 2023: kompaktowe aparaty cyfrowe z wymiennym obiektywem

 • Plusy: mniejsze rozmiary niż w przypadku lustrzanki; bardzo dobra jakość obrazu; brak opóźnienia migawki; zmienne obiektywy; ręczna kontrola ekspozycji i ostrości.
 • Minusy: Często brak wizjera; bywają drogie; mniejsza ilość obiektywów dostępnych w sprzedaży w odróżnieniu od lustrzanek; w dalszym ciągu dosyć duże jak na codzienne fotografowanie.

Jeżeli możesz żyć bez ustawiania obrazu na podstawie żywego spojrzenia przez obiektyw to te cyfrowe aparaty ze zmiennymi obiektywami wydają się oferować w zasadzie wszystko, co znajdziemy w pełnej lustrzance, ale w bardziej kompaktowej obudowie. Szybka mechaniczna migawka, wymienialne obiektywy, dużo lepsza jakość obrazu od aparatów automatycznych, no i możliwość manualnej kontroli.

Brak możliwości spojrzenia przez obiektyw jest zabiegiem, dzięki któremu udało się zmniejszyć rozmiar aparatu. Po prostu poprzez wyeliminowanie całkiem sporego układu lustrzanego, producentom udało się stworzyć aparaty bardziej kompaktowe.

Jaki aparat fotograficzny 2023: kompakt, lustrzanka czy bezlusterkowiec? Wybieramy najciekawsze modele

Źródło: AdobeStock/autor: yossarian6

Przegląd aparatów 2023: aparaty typu mega zoom (kompaktowe aparaty z niewymiennym obiektywem o dużym zbliżeniu)

 • Plusy: Bardzo duży zasięg zoom; możliwość wykonania ustawień ręcznie; bardzo dobra stabilizacja obrazu; lepsze obiektywy niż w normalnych aparatach kompaktowych.
 • Minusy: Obszerniejsze niż standardowe aparaty kompaktowe; dosyć drogie; niewiele mniejsze niż aparaty ze zmiennymi obiektywami.

Aparaty typu mega zoom nie są tak wszechstronne, jak kompaktowe aparaty o zmiennych obiektywach, ale najczęściej są to najbardziej uniwersalne z aparatów o jednym niezmiennym obiektywie. Nazywa się je "mega zoomami" z tego powodu, że wartość przybliżeń, które można wykonać za ich pomocą to pomiędzy 20x do 30x, co skutkuje tym, że często da się nimi wykonać fotografie szeroko kątowe czy nawet takie, jak za pomocą teleobiektywu.

Najczęściej oferują możliwość ręcznego kontrolowania przesłony i migawki, jak również stabilizują obraz, aby zdjęcia z dużych odległości nie były rozmazane. Dzięki wszechstronności ich obiektywów są to dobre aparaty do wykonywania zdjęć krajobrazów (fotografie szeroko płaszczyznowe), zdjęć sportowych (możesz siedzieć na widowni i w dalszym ciągu wykonywać dobre fotografie na zbliżeniu) oraz fotografii przyrodniczej.

Pomimo, że aparaty typu mega zoom są mniejsze niż lustrzanki, to mają zbliżoną wielkość do aparatów o wymienialnych obiektywach i nie zmieszczą się do kieszeni czy małej torebki. Prawdopodobnie będziesz potrzebował specjalnego futerału, który trzeba będzie ze sobą nosić.

Przegląd aparatów 2023: aparaty typu mega zoom kieszonkowy (kompaktowy aparat o dużych możliwościach zbliżenia)

 • Plusy: Bardzo duży zoom optyczny jak na aparat kieszonkowy; przenośny i wygodny; zazwyczaj posiada dobry system stabilizacji obrazu; wiele z nich ma możliwość ręcznego ustawiania.
 • Minusy: Niektóre bywają masywne; droższe niż klasyczne aparaty kompaktowe; niektóre nie mają możliwości regulacji ręcznej.

Jeżeli pociągają Cię możliwości wynikające z posiadania dużego zooma, ale chcesz mieć aparat, który jest również kieszonkowy to właśnie ten rodzaj aparatu jest najlepszą opcją dla Ciebie. Te kompaktowe urządzenia wyposażone są najczęściej w zoom dziesięcio-, piętnastokrotny, i pomimo że są dużo mniejsze od lustrzanek czy mega zoomów to często nie są na tyle małe, żeby przenosić je po prostu w kieszeni. Jednak kieszeń w kurtce, czy torebka powinny wystarczyć.

Niestety niektóre aparaty kieszonkowe nie posiadają ręcznej regulacji przesłony czy migawki. Przed zakupem najlepiej sprawdzić specyfikacje i zobaczyć czy zawierają interesujące nas cechy. Tego typu aparaty najczęściej posiadają bardzo dobrą stabilizacje obrazu, aby wspomóc fotografowanie na duże odległości.

Przegląd aparatów 2023: zaawansowane aparaty kompaktowe (aparaty kompaktowe z kontrolą manualna)

 • Plusy: Lepsza jakość obrazu niż w większości aparatów z niewymiennym obiektywem; manualna kontrola nad przesłoną i szybkością migawki; dobry wybór jako aparat drugorzędny dla posiadaczy lustrzanek; dobre narzędzie do nauczenia się obsługi aparatu dla nowicjuszy.
 • Minusy: Droższe niż podstawowe aparaty kompaktowe; bywają bardziej skomplikowane w obsłudze od kompaktowych; mniejszy zoom optyczny niż we wcześniejszych przykładach.

Nie wszystkie aparaty kompaktowe mogą konkurować z możliwościami cyfrowej lustrzanki, ale te zaawansowane często świetnie sprawują się jako aparat drugorzędny, bardziej przenośny, dla profesjonalisty. Tego typu aparaty oferują możliwość ręcznego ustawienia przesłony, migawki oraz ISO, dzięki czemu możesz uzyskać lepszy efekt granulacji niż normalnym aparatem kompaktowym.

Pomimo że nie ma tu mowy o zoomie optycznym osiąganym przez aparaty wymienione wcześniej; to często tutaj właśnie jakość obrazu bywa lepsza, pozbawiona zakłóceń wywoływanych przez obiektywy o dużym zoomie optycznym. Aparaty te mają często szerszą przesłonę, co pozwala Ci na uzyskanie większej głębi na swoich zdjęciach, jak również większej prędkości migawki.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: