Jaki automatyczny ekspres do kawy wybrać? Na jaki model się zdecydować? Podpowiadamy

Odpowiednio wybrany ekspres do domu pozwoli cieszyć się ulubioną kawą przez kilka najbliższych lat. Wyjaśniamy, na co zwrócić uwagę przy zakupie oraz jakie modele wybrać. Sprawdź, jaki ciśnieniowy ekspres automatyczny jest najlepszy.

Źródło: AdobeStock/autor: Proxima Studio

Statystyczny Polak rocznie spożywa 3 kg ziaren kawy, co przekłada się średnio na 95 litrów tego napoju. Dodatkowo, aż 66% obywateli Polski deklaruje regularne picie kawy. Do Włochów spożywających jej dwa razy tyle jeszcze nam daleko, ale jeżeli lubisz kawę i pijesz co najmniej dwie filiżanki dziennie warto pomyśleć nad zakupem ekspresu.

Wybraliśmy najciekawsze naszym zdaniem automatyczne ekspresy do kawy, które znajdziesz w sklepach.

Zobacz również:

 • Jaki ekspres automatyczny wybrać? Na te ekspresy nie wydasz fortuny, a kawę zrobią ci wyśmienitą

DeLonghi ECAM 350.55.B Dinamica

Kompaktowy ekspres automatyczny z 13-stopniową regulacją młynka oraz rozbudowanym systemem cappuccino.

DeLonghi ECAM 350.55.B Dinamica to idealna propozycja dla fanów włoskiej kawy. Urządzenie pozwala za pomocą zaledwie jednego dotknięcia wykonać klasyczne włoskie kawy takie, jak espresso, coffee long, doppio, ristretto oraz espresso lungo. Nie zabrakło także szerokiego wachlarza kaw mlecznych od klasycznego cappuccino po kremowe caffe latte.

Jaki automatyczny ekspres do kawy wybrać? Na jaki model się zdecydować? Podpowiadamy

Ekspres włoskiego producenta wyróżnia się obecnością zaawansowanego młynka żarnowego z 13-stopniową regulacją stopnia zmielenia. Element ten pozwala dopasować smak kawy do własnych preferencji.

DeLonghi ECAM 350.55.B Dinamica oferuje również dostęp do autorskiej technologii Moja Kawa, która pozwala na dokładną personalizację wybranych trybów kawy. Użytkownik może zmieniać stosunek kawy i mleka, a także wielkość i moc napoju.

Za spienianie mleka odpowiada system LatteCrema z wbudowanym pojemnikiem na mleko. Rozwiązanie to pozwala na wykonania idealnie spienionego cappuccino.

Nie zabrakło również możliwości parzenia dwóch filiżanek espresso jednocześnie. Maksymalne ciśnienie ekspresu to 15 barów, a pojemność zbiornika na wodę wynosi 1,8 litra.

Siemens EQ.6 plus s700

Atrakcyjny design i wyjątkowo prosta, intuicyjna obsługa to główne cechy określające ekspres Siemens EQ.6 plus s700.

W ekspresach linii EQ za monitorowanie temperatury odpowiedzialny jest innowacyjny system sensoFlow, który wydobywa z kawy maksimum jej aromatu.

Jaki automatyczny ekspres do kawy wybrać? Na jaki model się zdecydować? Podpowiadamy

Jeżeli nie lubisz gorzkiego aromatu w kawie, wybór urządzenia Siemens EQ.6 plus s700 z pewnością cię zadowoli. Czujniki zamontowane w urządzeniu kontrolują proces parzenia i dbają o jakość przyrządzanego napoju. Standardem w ekspresach Siemens są także ceramiczne młynki do kawy ceramDrive, zapewniające doskonałe mielenie ziaren. Kolorowy wyświetlacz i czytelny panel dotykowy pozwalają na intuicyjną obsługę i szybkie przygotowanie jednej (lub dwóch) z 12 rodzajów kaw: Americano, Café Cortado, Cappuccino, czarna kawa, Espresso, Espresso Macchiato, Flat White, gorąca woda, gorące mleko, kawa z mlekiem, Latte Macchiato, spienione mleko. Wielkość napoju możesz dopasować do indywidualnych potrzeb i cieszyć się chwilą relaksu, kiedy ekspres automatycznie wyczyści spieniacz i sam się wyłączy.

Krups Intuition Preference EA872A10

Nowoczesny i designerski ekspres do kawy, który został wyposażony w szereg zaawansowanych funkcji i możliwości. Do wyboru mamy 11 automatycznych programów, dzięki którym przygotujesz swoją ulubioną kawę, m.in: espresso, cafe long, americano, lungo, doppio, capuccino, latte machiatto czy caffe latte. Urządzenie posiada też system spieniania mleka One Touch Cappuccino i jak podkreśla producent, dobrze pieni także mleko roślinne. Dodatkowym udogodnieniem jest to, że możemy przygotowywać dwie kawy mleczne jednocześnie. Nie zabrakło także funkcji spersonalizowania ustawień - ekspres pozwala zapisać aż 8 własnych przepisów.

Krups Intuition Preference EA872A10

Jak przystało na nowoczesny sprzęt, obsługa ekspresu odbywa się za pomocą dotykowego ekranu SMART SCREEN. W wygodny i intuicyjny sposób dobierzemy moc, wielkość oraz proporcje wybranej kawy. A skoro mowa o poszczególnych parametrach - ciśnienie pracy ekspresu to 15 barów, a moc urządzenia wynosi 1450 W. Zastosowano tutaj metalowy stożkowy młynek żarnowy i możemy zadecydować, w jakim stopniu mają zostać zmielone ziarna (5 poziomów). Pojemność zbiornika na wodę wynosi 3 litry, a pojemnik na kawę zmieści 250 g ziaren.

Jeśli chcesz poznać, jak ekspres Krups Intuition Preference EA872A10 sprawdza się w praktyce, zapraszamy do przeczytania naszej recenzji - przejdź do tekstu.

Philips LatteGo EP5441/50

Philips LatteGo EP5441/50 w prosty sposób zapewnia wyśmienite kawy, aksamitnie mleczną piankę i łatwe czyszczenie.

Do wyboru mamy 14 rodzajów napojów, dostępnych za dotknięciem jednego przycisku. Moc napoju czy ilość kawy i mleka może być personalizowana przez użytkownika.

Jaki automatyczny ekspres do kawy wybrać? Na jaki model się zdecydować? Podpowiadamy

W ekspresie Philips LatteGo EP5441/50 przygotujemy: Americano, Café au lait, Café Crema, Caffe Latte, Cappuccino, czarna kawa, Espresso, Espresso Lungo , Flat White, gorąca woda, Latte Macchiato, Ristretto, spienione mleko. Dotykowy panel sterowania jest czytelny i wyjątkowo prosty w obsłudze. Wytrzymałość gwarantują młynki wykonane z ceramiki oraz filtr AquaClean, oczyszczający wodę z wapnia i przeciwdziałający osadzaniu się kamienia w ekspresie. Pojemność zbiornika na wodę wynosi aż 1,8 litra, a pojemnika na ziarna 275 g. Urządzenie łatwo się czyści, a jego elementy można myć w zmywarce. Ten model to jeden z najpopularniejszych ekspresów ciśnieniowych na rynku.

NIVONA CafeRomatica 791

NIVONA CafeRomatica 791 to funkcjonalny ekspres wyposażony w aplikację mobilną.

Umożliwia przygotowanie kaw czarnych oraz z dodatkiem mleka, jak np. americano, cappuccino, espresso czy latte macchiato. Możemy samodzielnie regulować moc, ilość oraz temperaturę zaparzanej kawy, a także decydować o stopniu zmielenia ziaren. Do dyspozycji mamy też funkcję spieniania mleka na zimno oraz jeden profil użytkownika, na którym można zapisać swoje ulubione ustawienia. Ekspres umożliwia przygotowanie dwóch czarnych kaw jednocześnie. W przypadku tego modelu pojemność zbiornika na wodę wynosi 2,2 litra, a pojemnika na ziarna 250 g.

Jaki automatyczny ekspres do kawy wybrać? Na jaki model się zdecydować? Podpowiadamy

Udogodnieniem jest to, że możemy sterować ekspresem z poziomu aplikacji mobilnej. Tutaj też znajdziemy wszelkie informacje dotyczące samego sprzętu, przygotowywania kawy oraz wskazówki związane z czyszczeniem i konserwacją ekspresu.

Do kupienia w sklepach: Media Expert, Electro, Neonet.

SAECO GranAroma SM6580/20

Nowoczesny ekspres ciśnieniowy z możliwością przygotowania 14 napojów za pomocą jednego kliknięcia. Do tego posiada możliwość przygotowania dwóch kaw mlecznych jednocześnie.

Jaki automatyczny ekspres do kawy wybrać? Na jaki model się zdecydować? Podpowiadamy

Ekspres Saeco GranAroma SM6580/20 został wyposażony w szereg zaawansowanych funkcji, dzięki którym dopasujesz smak kawy idealnie do swoich indywidualnych preferencji. Do wyboru mamy 3 programy intensywności smaku: Delicato, Intenso i Forte oraz możliwość ustawienia temperatury. Poza tym urządzenie zostało wyposażone w 14 ustawień automatycznych umożliwiających przygotowanie takich napojów, jak np.: Americano, Cafe au lait, Caffelatte, Cappuccino, Cappuccino Italiano, Crema, Espresso, Espresso lungo, Espresso Macchiato, Latte czy Latte Macchiato. Nie zabrakło oczywiście systemu spieniania mleka. Co istotne, możemy dodać mleko jednocześnie do dwóch przygotowywanych kaw. Jeśli chodzi o możliwość zapisania ulubionych ustawień, do dyspozycji mamy 4 profile użytkownika. Model ten posiada dotykowy ekran, na którym znajdziemy wszystkie funkcje oraz ustawienia oraz podgląd, w jaki sposób prezentuje się dany napój.

Aktualnie do kupienia w sklepie Media Expert.

DeLonghi Magnifica S Smart ECAM23.260.B

DeLonghi Magnifica S Smart ECAM23.260.B to prosty w obsłudze automatyczny ekspres do kawy z pojemnikiem na mleko.

To urządzenie o ciekawej stylistyce, z elegancką obudową oferuje przejrzysty panel z możliwością obsługi za pomocą jednego przycisku.

Jaki automatyczny ekspres do kawy wybrać? Na jaki model się zdecydować? Podpowiadamy

Ekspres został wyposażony w stalowy młynek z 13-poziomową regulacją stopnia zmielenia. Za odpowiednią temperaturę przygotowywanego napoju dba system grzewczy Thermoblock. Ma regulowaną wylewkę kawy, dzięki czemu można użyć naczynia o wysokości do 14 cm. Co ważne, sprzęt ten wyposażono w kratkę ociekową przystosowaną do mycia w zmywarce.

Ekspres posiada pompę o ciśnieniu maksymalnym 15 barów. Pojemnik na ziarna oferuje pojemność 250 gramów. Urządzenie obsługuje zarówno kawę ziarnistą, jak i mieloną.

Aktualnie jest dostępny pod tym linkiem.

Siemens EQ700 Classic TP707R06

Nowość na polskim rynku – Siemens EQ700 Classic TP707R06. Przy pomocy tego ekspresu przygotujemy napoje takie, jak m.in. espresso, caffe crema, caffe grande, cappuccino, latte macchiato, ristretto, wiener melange, koffie verkeerd czy americano. Jednak to nie koniec – urządzenie, dzięki możliwości połączenia za pośrednictwem Wi-Fi, pozwala na poszerzenie bazy przepisów o kolejne rodzaje kaw. Tym sposobem możemy mieć dostęp do łącznie aż 32 różnych receptur.

Jaki automatyczny ekspres do kawy wybrać? Na jaki model się zdecydować? Podpowiadamy

Ekspres pozwala na personalizację każdej z kaw, w tym m.in. regulację mocy, ilości mleka, wielkości filiżanki oraz temperatury produktu końcowego. Funkcja aromaSelect umożliwia dostosowanie aromatu kawy do własnych preferencji. Można wybrać pomiędzy trzema różnymi ustawieniami: łagodny, zbilansowany i wyrazisty. Oczywiście, każdy z dostosowanych do własnych upodobań przepisów można zapisać, by następnie z łatwością przygotować wybrany napój bez konieczności ponownej regulacji ustawień. Komfort użytkowania zapewnia duży wyświetlacz dotykowy, dzięki któremu obsługa poszczególnych funkcji jest intuicyjna.

W tym modelu zastosowano młynek ceramiczny – stopień zmielenia ziaren można oczywiście dostosować. Siemens EQ700 Classic TP707R06 charakteryzuje się ciśnieniem na poziomie 19 barów. Zastosowano w nim zintegrowany system spieniania mleka. Zbiornik na wodę pomieści 2,4 l płynu, a pojemnik na kawę – 350 g ziaren.

Aktualnie jest dostępny pod tym linkiem.

Jaki ekspres do kawy do domu wybrać?

Na samym początku warto zastanowić się, jaki rodzaj ekspresu do kawy wybrać i czego tak naprawdę potrzebujemy. Półki sklepowe pełne są urządzeń, które parzą kawę w zupełnie odmienny sposób.

Do wyboru mamy m.in.:

 • Ekspres przelewowy – najprostszy rodzaj ekspresu do kawy, który potrafi zaparzyć kawę po turecku bez fusów. Jego zaletą jest niska cena oraz możliwość podtrzymywania wysokiej temperatury napoju przez dłuższy czas.
 • Kawiarka – inaczej moka, kafetierka. Jej ojczyzną są Włochy. Służy do przygotowywania esencjonalnego espresso. Do jej działania niezbędna jest kuchenka gazowa bądź płyta elektryczna lub indukcyjna.
 • Ekspres kolbowy – to najprostszy rodzaj ekspresu ciśnieniowego, który nie posiada wbudowanego młynka. Na rynku dostępne są natomiast modele z wbudowanym spieniaczem mleka (zwykle w formie dyszy parowej).
 • Ekspres kapsułkowy – specjalny rodzaj ekspresu ciśnieniowego przeznaczony do parzenia kawy zamkniętej w kapsułkach.
 • Ekspres automatyczny – najbardziej zaawansowany rodzaj ekspresu do kawy, który posiada wbudowany młynek oraz spieniacz do mleka. Tylko taki ekspres pozwoli na w pełni zautomatyzowane przygotowanie cappuccino czy latte macchiato.
Jaki automatyczny ekspres do kawy wybrać? Na jaki model się zdecydować? Podpowiadamy

Stefan C. Asafti/Unsplash

Zdecydowanie polecamy rozważyć zakup automatycznego ekspresu do kawy. Najtańsze polecane przez nas modele kosztują niewiele ponad 1000 zł. W tym miejscu należy też zaznaczyć, że najlepsze ekspresy kolbowe mogą być o nawet kilkaset złotych droższe od podstawowego ekspresu automatycznego.

Ekspres jest urządzeniem, które kupujemy raz na co najmniej kilka lat. Jeśli pijesz dużo kawy i chcesz delektować się kawą jak z kawiarni, z pewnością warto zdecydować się na ekspres automatyczny, który jest prosty w obsłudze, a na dodatek posiada mnóstwo funkcji i potrafi przygotować co najmniej kilka rodzajów kawy. Nie bez znaczenia jest także możliwość programowania własnych ustawień i dostosowywania kawy do np. naszych ulubionych kubków.

Na co zwrócić uwagę podczas zakupu ekspresu?

Wiemy już, że ekspres automatyczny może być najlepszym wyborem do domu, szczególnie, jeśli parzysz średnio kilka kaw dziennie. Na rynku znajdziemy mnóstwo modeli ekspresów automatycznych, które posiadają różne funkcje. Czym się kierować podczas zakupu takiego urządzenia?

Jaki automatyczny ekspres do kawy wybrać? Na jaki model się zdecydować? Podpowiadamy

Źródło: Nathan Dumalo/Unsplash

 • Rodzaj kawy – warto sprawdzić, czy ekspres automatyczny – poza młynkiem (najlepiej ceramicznym) – posiada także możliwość dozowania zmielonej kawy. Zalecamy upewnić się również, czy młynek posiada możliwość regulacji stopnia zmielenia, by dostosować grubość kawy do potrzeb i preferencji.
 • Spienianie mleka – w sklepach znajdziemy ekspresy posiadające dyszę do spieniania mleka lub zintegrowany pojemnik, do którego wlewamy mleko. Drugie rozwiązanie wymaga częstszego czyszczenia, ale w zamian możemy cieszyć się idealnie spienionym mlekiem na wierzchu naszego cappuccino. Trzecim rozwiązaniem, zdecydowanie najwygodniejszym, jest zintegrowany wężyk, który wystarczy umieścić w butelce lub kartonie wypełnionym mlekiem.
 • Pojemność zbiornika na wodę – to kolejny bardzo ważny element. Zalecamy, aby wybierać spośród ekspresów posiadających co najmniej 1,5 litrowy pojemnik na wodę. Należy pamiętać, że jest ona wykorzystywana nie tylko do wykonywania kawy, ale także spieniania mleka oraz czyszczenia ekspresu po użyciu.
 • Możliwość indywidualnego programowania ustawień kawy – część ekspresów pozwala na zaprogramowanie każdej kawy według własnych preferencji. Możliwa jest m.in. zmiana mocy kawy, proporcji mleko/kawa czy wielkości filiżanki.
 • Programowanie temperatury napoju – bardziej zaawansowane konstrukcje pozwalają wybrać temperaturę przyrządzanego napoju. Dzięki temu rozwiązaniu nie musimy obawiać się, że oparzymy się gorącą kawą od razu po przygotowaniu. Z kolei amatorzy gorącego cappuccino czy małej czarnej mogą rozkoszować się naprawdę ciepłą kawą.
 • Napoje dodatkowe – niektóre ekspresy pozwalają na wykonywanie napojów dodatkowych, takich, jak spienione mleko. Nieoceniona jest również funkcja podawania wrzącej wody w celu np. szybkiego przyrządzenia herbaty.

Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: