Jaki ekspres do kawy do domu wybrać, by parzyć najlepszą kawę? Oto najlepsze ekspresy dostępne w RTV Euro AGD [PORADNIK]

Marzysz o kawie jak z kawiarni, ale bez wychodzenia z domu? Sprawdź nasz poradnik, z którego dowiesz się, jak wybrać najlepszy ekspres do kawy!

Fot. Pexels/Chevanon Photography

Poranne i popołudniowe rytuały picia kawy są dla większości z nas bardzo ważne. Chwila relaksu z kubkiem ulubionego napoju pozwala uporządkować myśli i zebrać siły na dalsze działania. Przeważnie raczymy się tą samą ulubioną kawą – cappuccino, latte macchiato, a może mała czarna? Wśród amatorów kawy nie brakuje też fanów espresso, które – gdy jest dobrze zaparzone – pozwala docenić wszystkie walory smakowe kawy. Nic więc dziwnego, że gdy zapada decyzja o zakupie nowego sprzętu, zależy nam, by wybrać najlepszy ekspres do parzenia kawy w domu.

Jakie wyróżniamy rodzaje ekspresów do kawy?

Warto przyjrzeć się własnym upodobaniom i wybrać urządzenie, które najlepiej będzie spełniać nasze wymagania. Pierwszym pytaniem, które należy sobie zadać, jest to dotyczące typu ekspresu. Każdy z nich wyróżnia się bowiem innymi funkcjami i sposobem parzenia kawy. Możemy wyróżnić m.in.:

  • ciśnieniowe automatyczne – wymagają niewielkiej ingerencji użytkownika: każdy z nich ma wbudowany młynek, parametry mielenia ziaren kawy mogą być dobierane automatycznie, a większość tego typu urządzeń ma także zintegrowany system spieniania mleka;
  • kolbowe – wymagają wcześniejszego zmielenia kawy, którą następnie umieszcza się w kolbie; prosta konstrukcja to w tym przypadku także mała awaryjność tych urządzeń;
  • przelewowe – wymagają zastosowania filtra, a zasada działania jest bardzo prosta: przez zmielone ziarna kawy przelewa się gorąca woda; dodatkową zaletą tych urządzeń jest płyta grzewcza umiejscowiona pod dzbankiem z kawą, która utrzymuje temperaturę napoju; wadą jest natomiast brak systemu spieniania mleka – aby napić się kawy z takim mlekiem potrzebujesz osobnego spieniacza;
  • kapsułkowe – ich zaletą jest niska cena, niewielki rozmiar i prostota użytkowania: w ekspresie umieszcza się specjalną kapsułkę wypełnioną kawą, przez którą pod ciśnieniem przepływa woda.
Jaki ekspres do kawy do domu wybrać, by parzyć najlepszą kawę? Oto najlepsze ekspresy dostępne w RTV Euro AGD [PORADNIK]

Fot. Pexels/Chevanon Photography

Co jest ważne i na co zwrócić uwagę przy wyborze ekspresu?

Bogata oferta producentów i mnogość różnorodnych funkcji poszczególnych modeli ekspresów sprawia, że łatwo pogubić się w tym gąszczu technologii. Istnieje jednak kilka szczegółów, na które warto zwrócić uwagę kupując ekspres do kawy.

Zobacz również:

Gabaryt. Najmniejszy rozmiar mają ekspresy kapsułkowe – ich kompaktowe wymiary sprawiają, że zmieszczą się one w najmniejszej nawet kuchni. Warto wcześniej zastanowić się, gdzie chcemy umieścić urządzenie, by korzystanie z niego było wygodne.

Panel sterowania. Ważne, by był intuicyjny – najpopularniejsze lub ulubione napoje powinny być zawsze dostępne pod ręką. Dużą zaletą jest podświetlenie panelu, które pozwoli na przygotowanie kawy bez konieczności włączania dodatkowego źródła światła.

Rodzaje kawy. Niektóre ekspresy automatyczne umożliwiają wybór ulubionej kawy spośród nawet kilkunastu różnych napojów. Co ważne, coraz więcej modeli pozwala także na personalizację ustawień poszczególnych rodzajów kawy oraz przypisanie zapisanych preferencji poszczególnym użytkownikom ekspresu.

Rodzaj młynka. Ekspresy wyposażone we wbudowany młynek mogą mielić kawę za pomocą żaren ceramicznych lub stalowych. Młynki ceramiczne często pracują o wiele ciszej niż stalowe, jednak mogą być też bardziej podatne na uszkodzenia mechaniczne, choć są to bardzo marginalne sytuacje.

System spieniania mleka. Najwygodniejszy z pewnością jest ten automatyczny. Wyróżniamy dwa rodzaje automatycznych systemów – z wężykiem, za pomocą którego ekspres pobiera mleko bezpośrednio z kartonu bądź butelki oraz z pojemnikiem, do którego trzeba uprzednio mleko wlać. Drugim typem jest specjalna dysza parowa, która jednak wymaga większej ingerencji użytkownika.

Umiejscowienie zbiornika na wodę. Upewnij się, że w wybranym modelu zbiornik umieszczony jest w wygodny dla ciebie sposób. Jeśli planujesz ustawić ekspres na głębokim blacie, tuż pod szafkami kuchennymi, z pewnością najlepiej sprawdzi się pojemnik usytuowany z boku, który wysuwa się do przodu. Wiele modeli ma też pojemniki otwierane do góry, które bywają umieszczone zarówno z boku urządzenia, jak i z tyłu.

Funkcja samoczyszczenia. Posiada ją każdy ekspres automatyczny. Pomaga w utrzymaniu urządzenia w czystości przy minimalnym wysiłku.

Dodatkowe funkcje. Niektóre ekspresy oferują możliwość sterowania urządzenia przy pomocy specjalnej aplikacji pobieranej na smartfona. Poszczególne modele wyposażono też, wzorem profesjonalnych ekspresów, jakie widujemy w kawiarniach, w specjalną płytę służącą do podgrzewania filiżanek.

Ekspres do kawy do 1000 zł – przykład:

Krups Dolce Gusto Genio S KP2401

Jaki ekspres do kawy do domu wybrać, by parzyć najlepszą kawę? Oto najlepsze ekspresy dostępne w RTV Euro AGD [PORADNIK]

To model obsługujący kawę zamkniętą w kapsułkach. Ekspres ma bardzo kompaktowe rozmiary, zajmie więc naprawdę niewiele miejsca – mierzy zaledwie 12,1 cm szerokości oraz niewiele ponad 27 cm długości i wysokości. Wytwarza ciśnienie aż do 15 barów. Co ciekawe, ekspres pozwala na wybór wielkości filiżanki (aż do 300 ml napoju). Ważną funkcją jest sygnał informujący o konieczności odkamienianiu urządzenia, a także automatyczne wyłączanie po minucie bezczynności.

Cena: 428 zł Kupisz tutaj

Ekspres do kawy do 2000 zł – przykłady:

Melitta Latticia OT frosted black F30/0-100

Jaki ekspres do kawy do domu wybrać, by parzyć najlepszą kawę? Oto najlepsze ekspresy dostępne w RTV Euro AGD [PORADNIK]

Przy pomocy tego ekspresu przygotujesz zarówno kawy czarne, jak i mleczne. Za spienianie mleka odpowiada system LATTEperfection. Dzięki funkcji OneTouch wystarczy jedno naciśnięcie, by urządzenie przygotowało ulubiony napój. Z kolei funkcja DoubleCup Mode odpowiada za możliwość przygotowania dwóch kaw jednocześnie – i to zarówno kaw białych, jak i czarnych.

Cena: 1899 zł Kupisz tutaj

Philips LatteGo EP2236/40

Ekspres Philips LatteGo EP2236/40

Urządzenie posiada szereg różnych technologii, np. System Aroma Extract, a także system spieniania mleka Latte Go. Użytkownik może wybrać spośród 3 rodzajów kaw – espresso, mała czarna lub cappuccino – a także skorzystać z funkcji Moja Kawa pozwalającej na personalizację ustawień. Urządzenie wyposażono w pojemnik na mleko, który – wypełniony płynem – można wygodnie przechowywać w lodówce, a gdy zostanie opróżniony, wystarczy włożyć do zmywarki.

Cena: 1999 zł Kupisz tutaj

Ekspres do kawy do 3000 zł – przykłady:

Krups Evidence EA8901

Ekspres Krups Evidence EA8901

Intuicyjny dotykowy wyświetlacz OLED zastosowany na urządzeniu pozwala na wygodny wybór ulubionego napoju spośród 15 programów automatycznych i zaparzenie np. ristretto, espresso, doppio, americano, dużej czarnej, cappuccino, latte macchiato, a nawet herbaty. Urządzenie posiada automatyczny system spieniania mleka oraz czyszczenia, a także regulację wysokości wylotu kawy mieszczącą kubki do 15 cm wysokości.

Cena: 2399 zł Kupisz tutaj

Ekspres Siemens TE651319RW EQ.6 plus s.100

Ekspres Siemens TE651319RW EQ.6 plus s.100

Urządzenie wyposażono w automatyczne płukanie układu parzenia po każdej kawie, a także automatyczne czyszczenie systemu spieniania mleka po każdej kawie mlecznej. Dopasowanie wielkości napoju do indywidualnych potrzeb pozwala użytkownikowi cieszyć się ulubionym napojem, a inteligentny system sensoFlow zapewnia dostosowanie temperatury parzenia do poszczególnych typów kawy. Kolorowy wyświetlacz coffeeSelect oraz funkcja oneTouch sprawiają, że wybór właściwych ustawień jest intuicyjny, a przyrządzenie ulubionego napoju możliwe jest przy pomocy jednego przycisku. Dużym atutem ekspresu jest funkcja aromaDouble Shot, która automatycznie dozuje optymalną ilość wody do filiżanki. Funkcja individualCup Volume, wykorzystując wstępne pojemności „mała”, „średnia” i „duża”, pozwala na dopasowanie ustawień do indywidualnych potrzeb użytkownika. Podstawowe pojemności można dodatkowo zwiększyć lub zmniejszyć w zakresie 5 różnych ustawień. Dodatkową zaletę urządzenia stanowi prostota wyjmowania bloku zaparzającego, dzięki czemu urządzenie można łatwo utrzymywać w czystości.

Cena: 2819 zł Kupisz tutaj

Ekspres do kawy do 4000 zł – przykład:

Ekspres Nivona CafeRomatica 790

Ekspres Nivona CafeRomatica 790

Ekspres wyposażono w szereg dodatkowych funkcji, jak System Aroma Balance, OneTouch Spumatore (kawa za dotknięciem jednego przycisku) plus oraz zintegrowany interfejs Bluetooth, a także możliwość łatwego wyjęcia bloku zaparzającego w celu umycia poszczególnych elementów. Umożliwia wybór mocy kawy spośród 5 dostępnych poziomów, a dostosowanie preferencji uzupełnia funkcja Moja Kawa, czyli zapamiętywanie indywidualnych przepisów na kawę. Ekspres wyposażono także w możliwość programowania ustawień w czasie rzeczywistym, zmiany ustawień fabrycznych przepisów, a także przygotowania 2 filiżanek espresso/kawy jednocześnie. Dostępna jest także regulacja wielkości filiżanki kawy (20-240 ml).

Cena: 3799 zł Kupisz tutaj

Zobacz także: Urządzenia i gadżety do lunchboxa – co kupić w Lidlu?


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: