Jaki kabel HDMI będzie mi potrzebny i czy musi być drogi?

Na rynku znajdziemy sporo rodzajów kabli HDMI. Czym one się od siebie różnią i jaki przewód jest potrzebny do naszych potrzeb?

fot. Damian Kubik/PCWorld.pl

Podłączenie urządzeń do telewizora za pomocą kabla HDMI jest już od wielu lat standardem. Niezależnie od tego, czy korzystamy z konsoli, odtwarzacza Blu-ray, dekodera czy przystawki Smart, używamy właśnie tego przewodu. Na rynku możemy znaleźć jednak różne ich rodzaje. Czym się od siebie różnią, jak wpływają na jakość obrazu i czy kabel HDMI musi być drogi?

Rodzaje kabli HDMI

Aktualnie w sklepach najczęściej znajdziemy 3 rodzaje kabli HDMI:

  • HDMI 1.4
  • HDMI 2.0
  • HDMI 2.1

Pierwsze z nich cechują się najbardziej podstawowymi parametrami. Są w stanie przesyłać obraz w rozdzielczości FullHD w 60 klatkach na sekundę oraz 4K w 30 klatkach na sekundę. Musimy jednak pamiętać, że taki przewód nie obsługuje standardu HDR, który bardzo często pojawia się w nowoczesnych urządzeniach.

Jaki kabel HDMI będzie mi potrzebny i czy musi być drogi?

Kabel HDMI typu A (fot. Pexels)

Kable HDMI 2.0 obsługują maksymalną rozdzielczość 4K w 60 klatkach na sekundę. Obsługują także statyczny HDR, czyli najbardziej podstawowy wariant tej technologii. Aktualnie najbardziej popularne i dające najwięcej możliwości są kable HDMI 2.1. Mając taki przewód, możemy bez przeszkód cieszyć się rozdzielczością 4K i 8K w maksymalnie 120 klatkach na sekundę.

Typy kabli HDMI

Kable HDMI różnią się między sobą także ze względu na typ złącza. Aktualnie możemy spotkać trzy popularne rodzaje.

  • Typ A
  • Typ C
  • Typ D

HDMI typu A jest najpopularniejszym rodzajem wtyku. Ma szerokość 13,9 mm oraz wysokość 4,45 mm. Gniazda pasujące do tego typu kabla znajdziemy w komputerach, telewizorach, monitorach, laptopach (nie wszystkich), konsolach do gier, odtwarzaczach Blu-ray, dekoderach i wielu, wielu więcej. Jest to zdecydowanie najbardziej rozpowszechniony standard. Na rynku znajdziemy mnóstwo wariantów kabli HDMI typu A.

Drugim, także bardzo często spotykanym rodzajem HDMI są kable typu C, nazywane także miniHDMI. Wygląd wtyczki jest taki sam jak w przypadku standardowego HDMI. Różni się jednak wielkością. HDMI typu C ma wymiary 10,42 mm szerokości oraz 2,42 mm wysokości. Ze względu na kompaktowe wymiary bardzo często ten typ stosowany jest w przypadku aparatów, kamer, notebooków czy tabletów. Na rynku znajdziemy różne rodzaje kabli HDMI typu C. Bardzo często będzie to sytuacja, kiedy z jednej strony znajduje się wtyk HDMI-C a z drugiej HDMI-A. Jeśli potrzebujemy przewodu, gdzie na obu końcach znajduje się wtyk HDMI typu C także bez problemów znajdziemy takie w ofertach sklepów. Co ważne, mimo mniejszych rozmiarów, takie kable zapewniają dokładnie takie same parametry przesyłania jak w przypadku przewodów HDMI typu A.

Najnowszym rodzajem są kable HDMI z wtykiem typu D. Ze względu na wygląd bardzo przypominają złącze USB-C. Ich wymiary to 6,4 mm szerokości oraz 2,8 mm wysokości. Podobnie jak w przypadku HDMI typu C znajdują zastosowanie przede wszystkim w urządzeniach mobilnych. Niestety w przypadku tego standardu, musimy liczyć się z niższymi parametrami przesyłania danych.

Jaki kabel HDMI będzie mi potrzebny i czy musi być drogi?

Gniazdo miniHDMI (typu C) (fot. Pexels)

Czy długość kabla HDMI ma znaczenie?

Wiele osób zadaje sobie pytanie, czy długość kabla HDMI ma znaczenie? I tak i nie. Powszechnie uważa się, że długi kabel może powodować zakłócenia i zniekształcenia sygnału. W codziennym użytkowaniu może to jednak być zauważalne w przypadku przewodu dłuższego niż 15 metrów. Jeśli odległość nadajnika (np. konsola) od odbiornika (np. projektor) jest bardzo duża, zdecydowanie warto zdecydować się na jeden dłuższy kabel niż krótsze, ale łączone ze sobą.

Kable HDMI - jaki materiał wybrać?

Bardzo często możemy spotkać się z przekonaniem, że np. złote kable HDMI są najlepszymi z dostępnych na rynku. Fakt, jeśli chodzi o zastosowane materiały, jest to prawda. Złoto czy srebro są metalami, które najlepiej przewodzą sygnał. Idzie za tym jednak także wyższa cena. Czy w takim razie dobry kabel HDMI musi być drogi? Niekoniecznie. Wszystko zależy od tego, do jakich celów go używamy. Jeżeli w naszym centrum zainteresowania znajdują się kable HDMI 4K do codziennego użytkowania, takiego jak podłączenie do telewizora konsoli, odtwarzacza Blu-ray czy komputera, możemy bez obawy zdecydować się na tańsze przewody. W takim wypadku równie dobrze sprawdzą się takie materiały przewodzące jak aluminium czy miedź. Na kable HDMI z najwyższej półki jest sens decydować się w momencie, kiedy na prawdę chcemy tworzyć prawdziwe kino domowe i mamy dostęp do sprzętu zapewniającego najwyższą jakość wyświetlania obrazu. W innych wypadkach gołym okiem nie zauważymy różnicy.

Jaki kabel HDMI będzie mi potrzebny i czy musi być drogi?

Gniazdo HDMI typu A w laptopie (fot. Pexels)

Jak rozpoznać typ i rodzaj kabla HDMI?

Kiedy już wiemy, jakie są rodzaje i typy kabli HDMI możemy bez przeszkód określić, jaki przewód jest potrzebny do naszych zastosowań. Kiedy na opakowaniu widzimy oznaczenia np. "rozdzielczość do 8K" wiemy, że mamy do czynienia z kablem HDMI 2.1. Na samym przewodach oraz wtykach nie znajdziemy odpowiednich oznaczeń, więc pozostaje nam dokładnie sprawdzać informacje przekazywane przez producentów na opakowaniach.