Jaki klimatyzator przenośny kupić? Przegląd klimatyzatorów przenośnych 2023

Chcesz zapewnić sobie przyjemne powietrze w mieszkaniu lub miejscu pracy? Rozwiązaniem jest klimatyzator. Podpowiadamy, na które modele warto zwrócić szczególną uwagę.


Electrolux EXP34U338CW

Jaki klimatyzator przenośny kupić? Przegląd klimatyzatorów przenośnych 2023

Electrolux EXP34U338CW to klimatyzator przenośny przeznaczony do pracy w pomieszczeniach o powierzchni do 50 mkw. Ma zapewniać wydajne chłodzenie, a zarazem optymalnie wykorzystać energię i przy okazji zadbać o środowisko naturalne. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu w nim ekologicznego gazu propan R290. Może pracować w trzech różnych trybach: auto, chłodzenie, suszenie, wentylacja. Przy każdym z nich dostępne są trzy opcje prędkości nawiewu: wysoka, średnia i niska lub też można zdać się na automatyczną regulacje przez samo urządzenie.

Wygodne wprowadzenie ustawień jest możliwe dzięki panelowi sterującemu z wyświetlaczem LED i czytelnymi przyciskami. Zaletą jest pilot, dzięki któremu można sterować klimatyzatorem zdalnie. A dzięki wbudowanemu timerowi można zaprogramować klimatyzator na określony czas działania. Ponadto mamy tu tryb pracy nocnej, podczas którego klimatyzator działa ciszej. W zależności od wybranego trybu, klimatyzator Electrolux umożliwia przepływ powietrza wynoszący: 386/327/305 m3/h. Warto dodać, że na czystość powietrza wpływa również znajdujący się w urządzeniu filtr przeciw kurzu. Podsumowując: Electrolux EXP34U338CW to solidny klimatyzator, który sprawdzi się w domu, biurze czy innym miejscu.

Zobacz również:

Specyfikacja:

 • Sterowanie: manualne, pilot
 • Tryby pracy: auto, nocny
 • Klasa energetyczna - chłodzenie: A
 • Wydajność znamionowa (EER): 3,4 kW
 • Poziom hałasu wewnątrz: 64 dB
 • Funkcje dodatkowe: oddzielna funkcja wentylacji, osuszanie powietrza, programator czasowy, sterowanie pilotem, timer, tryb Auto, tryb nocny, wyświetlacz LED
 • Wymiary: 71 x 47,6 x 38,5 cm

TCL TAC-14CPB/NZWF

Jaki klimatyzator przenośny kupić? Przegląd klimatyzatorów przenośnych 2023

Klimatyzator przenośny TCL TAC-14CPB/NZWF został wyposażony w funkcje chłodzenia, cyrkulacji oraz osuszania. Posiada wydajność znamionową na poziomie 4,1 kW oraz maksymalny przepływ powietrza do 460 m³/h. Moc urządzenia to 4100 W. Najlepiej sprawdzi się w pomieszczeniach nie większych niż 35 m². Do dyspozycji użytkownika są trzy tryby działania (chłodzenie, osuszanie, wentylacja) oraz trzy prędkości pracy wentylatora, a także funkcja automatycznego doboru ustawień.

Jeśli chodzi o dodatkowe funkcje, do dyspozycji mamy tutaj opcję autorestartu, tryb sleep oraz timer. Panel sterowania z wyświetlaczem LED znajdziemy na górnej części urządzenia i to tam dobierzemy wszystkie dostępne ustawienia. Do tego w zestawie znajdziemy też pilota. Urządzenie jest dość kompaktowe oraz zostało wyposażone w kółka, dzięki czemu możliwe jest wygodne przenoszenie go pomiędzy pomieszczeniami. Pomyślano też o odpowiednim filtrze, który gwarantuje zatrzymywanie drobnych pyłów, kurzu i alergenów krążących w powietrzu.

Specyfikacja:

 • Sterowanie: elektroniczne, pilot
 • Tryby pracy: auto, nocny, swing
 • Klasa energetyczna - chłodzenie: A
 • Wydajność znamionowa (EER): 4,1 kW
 • Poziom hałasu wewnątrz: 65 dB
 • Funkcje dodatkowe: osuszanie powietrza, sterowanie pilotem, autorestart, timer, wyświetlacz LED
 • Wymiary: 74,5 x 45 x 39,6 cm

Sharp UL-C10EA-W

Jaki klimatyzator przenośny kupić? Przegląd klimatyzatorów przenośnych 2023

Klimatyzator przenośny SHARP UL-C10EA-W o mocy znamionowej 2,9 kW przeznaczony jest do pomieszczeń o powierzchni 30 m². Przepływ powietrza wynosi w tym przypadku 385/355/325 m³/h, w zależności od wybranego trybu. Do dyspozycji mamy 3 prędkości wentylatora, a także tryb automatyczny zapewniający pracę względem zastanych warunków. Oprócz funkcji chłodzenia, klimatyzator daje możliwość nawiewu (wentylacji) oraz osuszania, co idealnie sprawdzi się w momencie, gdy wilgotność w twoim domu znacznie wzrośnie. Możemy kontrolować temperaturę powietrza w zakresie 16-30℃. Nie zabrakło też trybu nocnego, który sprawia, że urządzenie będzie działało znacznie ciszej i równomiernie - podnosi i obniża temperaturę o 1℃ o godzinę.

Dzięki funkcji timera możemy zaplanować, kiedy klimatyzator ma się uruchomić, a kiedy wyłączyć. Dodatkowym udogodnieniem jest też blokada rodzicielska - opcja ta pozwala zablokować panel sterowania i tym samym zabezpieczyć urządzenie przed niechcianą zmianą ustawień. Nie zabrakło też poręcznego uchwytu oraz kółek zamontowanych w podstawę.

Specyfikacja:

 • Sterowanie: elektroniczne, pilot
 • Tryby pracy: chłodzenia, nawiewu, osuszania, nocny
 • Klasa energetyczna - chłodzenie: A+
 • Wydajność znamionowa (EER): 2,9 kW
 • Poziom hałasu wewnątrz: 65 dB
 • Funkcje dodatkowe: funkcja Swing, timer
 • Wymiary: 39,3 × 42,5 × 80,4 cm

Whirlpool PACW29COL

Jaki klimatyzator przenośny kupić? Przegląd klimatyzatorów przenośnych 2023

Whirlpool PACW29COL to klimatyzator podłogowy, który dysponuje mocą chłodniczą na poziomie 2800 W i mocą grzewczą 2000 W. Siła przepływu powietrza wynosi 380 m3/h. Dostępne są trzy tryby pracy: szybkiego chłodzenia, automatyczny oraz cichy. Ten ostatni przeznaczony jest do pracy nocnej - doskonale nadaje się na upalne, letnie noce. Ponieważ klimatyzator możemy wykorzystać do ogrzewania powietrza, doskonale nadaje się do stosowania w mieszkaniach i pomieszczeniach mających tendencję do pojawiania się grzyba.

Klimatyzator Whirpool wykorzystuje do działania czynnik chłodniczy R290. W urządzeniu zastosowano funkcję 6th Sense, czyli "Szósty Zmysł". Odpowiada ona za automatyczne dopasowanie parametrów chłodzenia - włącznie z obiegiem powietrza - do warunków zewnętrznych. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie. Można także sterować klimatyzatorem zdalnie, za pomocą pilota. Na obudowie umieszczono dotykowy wyświetlacz LED, pokazujący aktualne parametry pracy. Urządzenie ma także bardzo praktyczną funkcję samoczyszczenia - gdy zostaje wyłączone, wówczas parownik zostaje osuszony, co likwiduje rozwój grzybów i bakterii. Co ważne - mamy tu filtr HEPA, który powinien skutecznie eliminować wszystkie szkodliwe czynniki z powietrza.

Podczas pracy Whirlpool PACW29COL emituje hałas na poziomie 64 dB. Ponieważ jest to model o dość niewielkich rozmiarach i zaopatrzony w kółeczka, nie będzie problemem postawienie go w dowolnym miejscu, a w razie potrzeby - przemieszczenie w inne. Biorąc pod uwagę wszystkie te czynniki, polecamy PACW29COL każdemu, kto chce mieć wydajne i funkcjonalne urządzenia do wentylacji lub ogrzewania pomieszczenia.

Specyfikacja:

 • Sterowanie: elektroniczne, pilot
 • Tryby pracy: auto, nocny, swing
 • Klasa energetyczna - chłodzenie: A
 • Wydajność znamionowa (EER): 2,6 kW
 • Poziom hałasu wewnątrz: 60 dB
 • Funkcje dodatkowe: AutoClean, automatyczne wyłączenie po napełnieniu zbiornika, funkcja Around U, funkcja Sleep, osuszanie powietrza, podświetlenie LED, szósty Zmysł, timer, wentylator, zapamiętywanie ustawień
 • Wymiary: 71,4 x 31,8 x 44,2 cm

Sencor SAC MT7020C

Jaki klimatyzator przenośny kupić? Przegląd klimatyzatorów przenośnych 2023

Sencor SAC MT7020C to klimatyzator przenośny, dysponujący mocą chłodzenia 890 W, co pozwala na osiągnięcie przepływu powietrza na poziomie 67 m3/h. Zalecany jest do wykorzystywania w pomieszczeniach o powierzchni do 26 mkw. Jednak chłodzenie to nie wszystko, a tylko jeden z pięciu trybów, jakie oferuje. Pozostałe to osuszanie, wentylator, automatyczny oraz SLEEP. W przypadku osuszania można liczyć na wydajność na poziomie 18 l/dobę. Co bardzo istotne - ma on dwa filtry powietrza, których zadaniem jest eliminowanie wirowania pyłu i filtrowanie zanieczyszczeń mechanicznych. Podczas pracy poziom hałasu wynosi 65 dB - nie jest to mało.

Sencor SAC MT7020C korzysta z czynnika chłodniczego R290. Urządzenie posiada wbudowany pojemnik kondensatu o pojemności 0,4 l i z odprowadzeniem drenażowym. Dzięki funkcji samoodparowania nie musimy osobiście wylewać zużytego. Kolejne wygodne rozwiązanie to funkcja ochrony sprężarki przeciw zamarznięciu. Mamy tu również panel sterujący z wyświetlaczem LED. Pokazuje takie informacje, jak ustawiona temperatura, prędkość pracy wentylatora (maksymalny, średnia, minimalna) oraz umożliwia łatwe ustawienie timera. Wraz z klimatyzatorem otrzymujemy również pilota - dzięki czemu można zdalnie wprowadzać ustawienia. Tryb nocny (SLEEP) to przejście w stan cichej pracy bez wychładzania.

Klimatyzator marki Sencor ma cztery kółka, co pozwala w każdej chwili i bez problemu przestawiać go w dowolne miejsce. W przypadku tego modelu istnieją trzy możliwości odprowadzania powietrza z pomieszczenia: przez ścianę, okno otwierane na prawo lub na lewo oraz okno przesuwne. Czy warto polecić zakup Sencor SAC MT7020C? Jest to wygodny w obsłudze i mający wiele praktycznych funkcji model, dlatego jeśli szukasz klimatyzatora do mniejszego mieszkania - będzie bardzo dobrym rozwiązaniem.

Specyfikacja:

 • Sterowanie: elektroniczne, pilot
 • Tryby pracy: auto, nocny
 • Klasa energetyczna - chłodzenie: A
 • Wydajność znamionowa (EER): 2,6 kW
 • Poziom hałasu wewnątrz: 65 dB
 • Funkcje dodatkowe: automatyczne usuwanie skroplonej wody, funkcja Sleep, osuszanie powietrza, sterowanie pilotem, timer, wentylator
 • Wymiary: 69,5 x 27 x 48 cm

Jaki klimatyzator przenośny kupić? Przegląd klimatyzatorów przenośnych 2023

Źródło: AdobeStock/autor: Krakenimages.com

Dlaczego warto kupić klimatyzator przenośny?

Klimatyzator to praktyczne urządzenie, pozwalające na obniżenie lub ogrzanie powietrza w pomieszczeniach. Istotnym elementem jego budowy jest tzw. "czynnik chłodzący". Odpowiada za dwie istotne czynności: odbiór ciepła w parowniku oraz oddawanie go w skraplaczu. Modele ewaporacyjne korzystają z wody, podczas gdy inne używają alternatywnych rozwiązań, jak R290 (czysty propan). Jest to wydajniejsze rozwiązanie, ponieważ nie wymaga uzupełniania cieczy, a także bardzo przyjazne dla środowiska. Jakie jeszcze parametry są ważne w takim urządzeniu? Przede wszystkim wyrażana w kW moc chłodnicza - od niej zależy powierzchnia, jaką obejmie działanie klimatyzatora. Obecnie na rynku znajdują się modele mające od 1-5 kW, dlatego nie będzie problemu ze znalezieniem właściwego zarówno do dużego, jak i mniejszego pomieszczenia. Klimatyzatory przenośne mają różny wskaźnik przepływu powietrza. Im jest on większy - tym szybciej będzie ochładzane/ogrzewane powietrze. "Mocny model"" to przepływ rzędu 300m³ na godzinę, a najlepsze, najbardziej zaawansowane, potrafią osiągnąć nawet 400 m³/h.

Gdy kupujesz klimatyzator przenośny, nabywasz zazwyczaj urządzenie 3w1, a nawet 4w1 - wszystko zależy od konkretnego modelu. Oprócz głównej funkcji, czy ochładzania powietrza, klimatyzator może także pełnić funkcję ogrzewacza, oczyszczacza oraz osuszać wilgoć. Do tego dochodzą liczne funkcje dodatkowe, dzięki którym użytkowanie klimatyzatora jest wygodniejsze. Na przykład timer, pozwalający na wyznaczenie rozpoczęcie czasu działania klimatyzatora (może to przydać się np. w sytuacji, gdy wiesz, o której będzie w mieszkaniu i chcesz, żeby powietrze było już schłodzone). Niezależnie od możliwości i dodatków, istotna jest emisja hałasu - czyli jak głośny jest klimatyzator podczas swojej pracy. Do 50 dB jest to tzw. "hałas znośny", a im mniej - tym lepiej. Warto zauważyć, że niektóre modele mają tryb nocny, podczas którego pracują ciszej, niż za dnia.

Ostatni ważny czynnik to klasa energetyczna. W rankingu mamy tylko modele zaliczające się do A i lepszych, co gwarantuje ich ekonomiczne użytkowanie.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: