Jaki komputer dla gracza. Ranking polecanych zestawów - sierpień 2018

Podpowiadamy jak złożyć optymalny komputer do gier. Przedstawiamy nasze typy opłacalnych maszyn w 3 kategoriach cenowych - 3000, 5000 i 6500 zł. Łącznie opracowaliśmy 6 różnych platform. Testujemy ich możliwości i porównujemy wydajność. Tłumaczymy na jakie elementy zwracać uwagę – ze szczególnym uwzględnieniem aktualnej sytuacji rynkowej.


Najlepszy komputer dla gracza. Od czego zacząć składanie zestawu

Ostatnie lata nie były idealnym okresem na zakup komputera dla gracza. Gorączka złota wywołana drożejącymi kryptowalutami, sprawiła że karty graficzne i zasilacze drożały z miesiąca na miesiąc. Wiele modeli po prostu zniknęło ze stanów magazynowych sklepów. Listę nieszczęść uzupełnił drożejący dolar oraz problemy z dostępnością nowych nośników. Przez ostatnie miesiące sytuacja na rynku podzespołów komputerowych zaczęła się normować. Ostatnio jednak karty graficzne staniały, a większość kluczowych części jest dostępna w sklepach od ręki. Wydaje się, że jest to dobry moment aby przemyśleć zakup nowej maszyny do gier.

Dlatego składanie zestawu należy zacząć właśnie od karty graficznej. To układ GPU ma kluczowy wpływ na płynność animacji we współczesnych tytułach. Aktualnie na rynku dominują karty Nvidii. Biorąc pod uwagę staż rynkowy 10. serii kart GeForce, przyszli gracze powinni sięgać po modele wyposażone w układy 1060, 1070 i 1080 (również w wersjach z oznaczeniem TI). Tańsze modele takie jak 1050 i 1050 Ti mogą nie zapewniać stabilnych 60 kl./s w najnowszych produkcjach.

Zobacz również:

  • Recenzja: MSI Stealth 15M - test gamingowego laptopa z GeForce RTX 3060
  • Acer zaprezentował nowy laptop gamingowy. To prawdziwa bestia
  • Składać komputer czy kupić gotowy? [PORADNIK]

Kolejnym elementem dobieranym podczas składania komputera dla gracza będzie procesor. Modele przeznaczone dla graczy to w szczególności jednostki Intel Core i5 oraz AMD Ryzen 5. Składając komputer przeznaczony do grania dla własnej przyjemności powinniśmy wybrać modele z oferty Intela. Jeśli natomiast planujemy dodatkowo prowadzić transmisje gier w sieci, lepszym wyborem mogą okazać się topowe procesory AMD, sprawniej radzące sobie z pracą wielowątkową.

Ostatnim spośród kluczowych podzespołów są pamięci RAM. Współczesny komputer dla gracza powinien mieć przynajmniej 8 GB pamięci. Sensownym maksimum wydaje się być 16 GB – testy wskazują, że w przypadku gier przekroczenie tej wartości przynosi już stosunkowo niewielkie korzyści. Kupując pamięci w pierwszej kolejności należy znaleźć możliwie najpojemniejsze kości, a dopiero później weryfikować ich taktowania. Deklarowane częstotliwości mają mniejszy wpływ na wydajność niż zapewniony bufor na dane. Składając komputer z procesorem Intela warto wybierać pamięci 2666 MHz. Procesory AMD nieco efektywniej wykorzystują wysokie taktowania, można więc szukać modeli 2933 MHz lub szybszych.

Najlepszy komputer dla gracza. Na co zwracać uwagę

Podczas składania komputera dla graczy może spotkać nas kilka zaskakujących sytuacji. Aby ich uniknąć warto dokładnie zapoznawać się ze specyfikacją sprzętu.

Płyta główna. Element bazowy z wyjątkowo obszerną specyfikacją. Kupujemy ją z myślą o wybranym wcześniej procesorze – biorąc pod uwagę producenta, podstawkę i kompatybilny chipset. Jeśli płyta jest wyraźnie starsza od procesora, ale wydaje się z nim kompatybilna, warto zwrócić uwagę czy do jej pracy nie będzie wymagana aktualizacja BIOS. Nie jest to wprawdzie trudna i kosztowna operacja, ale jej pominięcie może doprowadzić do frustrujących problemów.

Kupując płytę główną powinniśmy również zweryfikować obsługiwany bufor i częstotliwości pamięci RAM, a także dostępność złączy, których planujemy używać. Większość użytkowników – nawet wymagających graczy – nie potrzebuje topowych modeli płyt głównych ze wzmocnionymi układami i kolorowym podświetleniem. Kupując komputer za mniej niż 4 tysiące warto trzymać się podstawowych i stosunkowo tanich modeli, pilnując tylko odpowiedniego zestawu interfejsów.

Rozsądnym wyjściem niejednokrotnie okazują się również płyty w formacie mATX – nieco mniejsze i słabiej wyposażone od klasycznych ATX, ale jednocześnie tańsze i wystarczające do większości zastosowań. Zaoszczędzone w ten sposób środki mogą wynosić nawet kilkaset złotych, dzięki czemu możliwe będzie zainwestowanie ich w podzespoły realnie wpływające na wydajność komputera.

Kolejnym podzespołem, którego parametry warto zweryfikować, jest karta graficzna. Identyczne oznaczenia układu nie gwarantują nam, że będziemy mieli do czynienia z modelami o takiej samej wydajności. I nie chodzi tylko o różnice między modelami referencyjnymi, a podkręconymi z oznakowaniem OC. Dużo większą różnicę może zrobić ilość zainstalowanej pamięci. Biorąc pod uwagę aktualną ofertę sprzętu, najłatwiej o pomyłkę w wypadku modelu GeForce GTX 1060. Jest to konstrukcja występująca w wariancie 3 i 6 GB – takie karty będą różnić się zarówno ceną, jak i wydajnością. Przykładowo podczas grania w „Wiedźmina 3” różnica płynności animacji może wynosić 5-10 kl./sna korzyść modelu 6 GB.

Szczególnej uwagi wymaga również dobór zasilacza. Warto pamiętać aby oprócz mocy weryfikować sprawność poszczególnych jednostek. Zasilacze dysponują oznaczeniami 80 Plus, gwarantującymi sprawność co najmniej 82%. Wiele osób decyduje się na montowanie zasilaczy z dużym zapasem, kierując się złymi doświadczeniami związanymi z wykorzystaniem zasilaczy o wysokiej mocy znamionowej, ale niskiej sprawności. Przykładowo, przeciętny komputer z kartą grafiki GTX 1060 i procesorem z serii Intel Core i5 bez problemu uruchomiony zostanie z zasilaczem 350W oferującym sprawność powyżej 80%.

Ceny dysków SSD M.2 są atrakcyjne, jak nigdy dotąd. Niewielkie i niezwykle szybkie nośniki można nabyć w podobnych cenach, co modele konwencjonalne w obudowie 2,5 cala. Jeśli planujemy wykorzystać złącze M.2 nie tylko ze względów praktycznych, ale również dla uzyskania dodatkowych korzyści wydajnościowych, powinniśmy bezwzględnie sprawdzać czy wybrany przez nas nośnik wykorzystuje interfejs PCIe – tylko w takim wypadku uzyskamy zwiększone tempo transferu danych.

Obudowę komputerową kupujemy na samym końcu. Niestety, wybierając model nie powinniśmy kierować się wyłącznie wyglądem i ceną. Istotne okazują się wymiary. Podstawową kwestią jest zweryfikowanie czy dany model pomieści wybraną płytę główną. Problem dotyczy wyłącznie nabywców pełnowymiarowych płyt ATX, poszukujących stosunkowo niewielkiej obudowy.

Mniej oczywistą kwestią jest dobór obudowy z myślą o karcie graficzną. Szczególnie topowe modele takie jak GeForce GTX 1080 są zbudowane na bazie bardzo długich PCB. Budżetowe obudowy mogą mieć zbyt mało miejsca między śledziem karty, a koszykiem na dyski aby zamontować w nich tego typu układ. Kompatybilne rozmiary kart graficznych są zazwyczaj podawane w szczegółowych specyfikacjach obudów.

Najlepszy komputer dla gracza. Polecane zestawy

Komputer dla gracza z procesorem Intel za 3000 zł

Komputer dla gracza z procesorem AMD za 3000 zł

Komputer dla gracza z procesorem Intel za 5000 zł

Komputer dla gracza z procesorem AMD za 5000 zł

Komputer dla gracza z procesorem Intel za 6500 zł

Komputer dla gracza z procesorem AMD za 6500 zł