Jaki mikrofon do podcastów i streamowania wybrać? Podpowiadamy

Zarówno do tworzenia podcastów, jak i streamowania treści w sieci potrzebujemy dobrego mikrofonu. Podpowiadamy, jaki sprzęt będzie najlepszy i czym kierować się przy zakupie.

Zarówno podcasty, jak i streamy są aktualnie jednymi z najpopularniejszych form, w jakich możemy komunikować się ze swoją społecznością, dotrzeć do nowych odbiorców i dzielić się swoimi przemyśleniami oraz zainteresowaniami. W obu przypadkach niezwykle ważną rolę odgrywa dźwięk. Dobry mikrofon do podstawa. Sama treść tego co chcemy przekazać jest niezwykle istotna, ale także jej forma oraz brzmienie mają ogromny wpływ na to, czy ludzie będą chcieli nas słuchać. Chcesz prowadzić podcast albo streamować treści w internecie i zastanawiasz się jaki mikrofon będzie najlepszy? Podpowiadamy, czym powinien cechować się dobry mikrofon, jakie są ich rodzaje oraz czym się kierować przy zakupie.

Czym powinien charakteryzować się mikrofon do podcastów i streamowania?

Na rynku znajdziemy mnóstwo różnych mikrofonów, które różnią się od siebie ze względu na kierunkowość, złącza, typ czy czułość. Jakie będą najlepsze mikrofony do podcastów i streamowania?

Typy mikrofonów

  • Dynamiczny - mikrofony dynamiczne charakteryzują się prostą budową. Bardzo często wykorzystywane są na koncertach i imprezach, ponieważ nie zbierają dużej ilości dźwięków z otoczenia.
  • Pojemnościowy - mikrofony pojemnościowe mają wysokie pasmo przenoszenia, czyli są bardzo czułe. Dzięki zastosowaniu tego typu sprzętu będziemy mogli bez problemu nagrywać szeroki zakres dźwięków, od bardzo cichych do głośnych.

W zależności od tego, jak wygląda nasza przestrzeń do nagrywania, powinniśmy zwrócić uwagę na różne typy mikrofonów. Profesjonaliści pracują na mikrofonach pojemnościowych, jednak do tego potrzebne jest dobrze wytłumione pomieszczenie bądź studio. Jeśli nie możemy pozwolić sobie na dobre wyciszenie, powinniśmy wybrać mikrofon dynamiczny, aby zminimalizować ryzyko nagrania niechcianych dźwięków, takich jak np. odgłosy z drugiego pokoju czy zza okna.

Kierunki nagrywania

  • Kardioidalne - nagrywają dźwięk dochodzący z jednej strony
  • Ósemkowe - nagrywają dźwięk dochodzący z dwóch stron
  • Dookolne - nagrywają dźwięk dochodzący z obu stron

Chcąc nagrywać podcasty lub streamować w internecie najlepszym wyborem będzie mikrofon kardioidalny. Wtedy będziemy mieć pewność, że nagrywane są tylko dźwięki pochodzące od naszej osoby, a mikrofon nie będzie tak mocno zbierał odgłosów otoczenia.

Do nagrywania podcastów i streamowania najlepiej wybrać mikrofon kardioidalny (Macb3t/Pixabay)

Pasmo przenoszenia

Pasmo przenoszenia zapisuje się w hercach (Hz) i określa jakie pasma będą wychwytywane i nagrywane przez mikrofon. Ludzkie ucho wyłapuje dźwięki w przedziale około 20 - 20000 Hz i najczęściej mikrofony dostępne na rynku pracują w podobnym zakresie.

Czułość

Bardzo ważnym parametrem przy zakupie mikrofonu jest sprawdzenie jego czułości. Jest ona wyrażana w -dB. Im bliżej 0 dB, tym czułość jest większa. Tutaj musimy ponownie zwrócić uwagę na to, gdzie będziemy nagrywać. Jeśli mamy odpowiednio dostosowane i wytłumione pomieszczenie, możemy zaopatrzyć się w mikrofon o wysokiej czułości. Jeśli jednak nagrywamy w pokoju, który nie jest odpowiednio przygotowany, powinniśmy wybrać jednak mikrofon o nieco mniejszej czułości.

Złącza

Mogłoby się wydawać, że złącze nie jest zbyt istotnym parametrem w przypadku wyboru mikrofonu. Nic bardziej mylnego. Na rynku znajdziemy mikrofony z trzema najpopularniejszymi rodzajami złączy.

  • USB
  • Mini-jack
  • XLR

Najpopularniejszymi na rynku są mikrofony wyposażone w złącze USB. Bardzo często jest to mikrofon gamingowy przeznaczony przede wszystkim do komunikacji podczas rozgrywki, ale dobrze nadaje się także do streamowania czy nagrywania dźwięku. Taki mikrofon możemy podłączyć do właściwie każdego komputera i praktycznie od razu rozpocząć pracę z nim. Rodzaj złącza ma jednak wpływ na jakość dźwięku.

Profesjonaliści najczęściej wybierają mikrofony ze złączem XLR (fot. Jake Parkinson/Pixabay)

Zawodowcy i profesjonaliści z reguły wybierają studyjne mikrofony XLR. Dzięki temu złączu jest zachowana maksymalna jakość dźwięku, a wszelkie zakłócenia są eliminowane. Musimy w tym przypadku pamiętać, żeby dodatkowo zaopatrzyć się w interfejs audio, który pozwoli na podłączenie mikrofonu do komputera. Są to najbardziej profesjonalne urządzenia, które zapewnią doskonałą jakość.

Dodatkowe wyposażenie

Poza tymi podstawowymi parametrami warto także zwrócić uwagę na dodatkowe wyposażenie mikrofonu. Warto zdecydować się na model, który dostajemy w zestawie ze statywem lub ruchomym ramieniem, na którym możemy zamontować sprzęt. Dodatkowym udogodnieniem jest także koszyk, który amortyzuje przypadkowe uderzenia np. w biurko na którym stoi mikrofon. Dzięki temu zminimalizujemy ryzyko nagrywania niechcianych dźwięków, których w przypadku podcastów musielibyśmy się pozbywać w postprodukcji. Warto zaopatrzyć się także w pop filtr, który eliminuje dźwięki związane z szybkim ruchem powietrza, czyli najczęściej z tzw. głoskami wybuchowymi (np. p, t, k, c itd.).

Poza mikrofonem warto zaopatrzyć się także w statyw oraz pop filtr (fot. mymoralesr/Pixabay)