Jaki młynek do kawy – żarnowy czy nożowy?

Zastanawiasz się, jaki młynek elektryczny do kawy wybrać? Podpowiadamy!

Fot. Pexels/ANTONI SHKRABA

Lubisz małą czarną, cappuccino, a może kawę parzoną metodą alternatywną? Niezależnie od tego, na jakie rozwiązanie się decydujesz, smak kawy możesz poprawić w jeden prosty sposób: mieląc kawę samodzielnie w domu. Jednak wybór młynka do kawy nie jest prostą sprawą – dostępne są różne rodzaje, a każdy ma swoje zalety i wady. Warto je poznać, by wybór był świadomy.

ŁUCZNIK CG-2019

Jaki młynek do kawy – żarnowy czy nożowy?

Ten model to żarnowy młynek do mielenia kawy o mocy 200 W. Pojemność zbiornika na ziarna wynosi tu 95 g, natomiast pojemność zbiornika na zmieloną kawę to 240 g. Urządzenie ma oczywiście 18-stopniową regulację grubości mielenia. Producent zadbał dodatkowo o funkcję pracy pulsacyjnej. Młynek samodzielnie wyłącza się po zakończonej pracy. W tym modelu zastosowano żarna stalowe.

Zobacz również:

Eldom MK170

Jaki młynek do kawy – żarnowy czy nożowy?

To kolejny model młynka żarowego, wyposażony w żarna stalowe. Ma 4-poziomową regulację grubości mielenia. Co ważne, ma również blokadę zabezpieczającą przed przypadkowym włączeniem. Pojemnik na ziarna pomieści ich 250 g. Użytkownik może zadecydować o zmielenia kawy na 2-12 filiżanek naparu.

Aktualne ceny w sklepach

MELITTA Molino 1019-02 EU

Jaki młynek do kawy – żarnowy czy nożowy?

Młynek żarnowy, który posiada aż 17 stopni zmielenia ziarna, w zależności od naszych indywidualnych preferencji. Możemy również regulować liczbę filiżanek, a młynek sam dostosuje potrzebną ilość kawy (od 2 do 14 filiżanek). W pojemniku zmieści się 200 g ziaren. Moc urządzenia wynosi 100 W. Dodatkowym udogodnieniem jest wyjmowany pojemnik oraz to, że młynek samodzielnie wyłącza się po zakończeniu procesu mielenia.

GRAEF CM 802

Jaki młynek do kawy – żarnowy czy nożowy?

Model GRAEF CM 802 to młynek żarnowy z ostrzem stożkowym. Wyróżnia się przede wszystkim stylowym i designerskim wyglądem, ale też 40-stopniową regulację grubości mielenia ziaren. Jak podkreśla producent, zadbano o to, by kawa nigdy nie była zbyt mocno przegrzana czy przypalona podczas mielenia. Odpowiada za to energooszczędny i wolnoobrotowy silnik o mocy 128 W. Do dyspozycji mamy funkcję pracy ciągłej lub automatyczne mielenie. Ciekawym udogodnieniem jest zastosowanie zamykanego pojemnika na ziarna, dzięki czemu nie będą one zwietrzone. Pojemność zbiornika wynosi 350 g.

Jaki młynek do kawy – żarnowy czy nożowy?

Pierwszym aspektem, który w kontekście młynka należy poruszyć, jest jego rodzaj. Do wyboru mamy urządzenia wyposażone w żarna oraz takie, w których zastosowano noże. Różni je sposób rozdrabniania ziaren.

  • Nożowy młynek tnie kawę na małe kawałeczki, co nie zawsze pozwala w pełni zapanować nad stopniem zmielenia ziaren. Ich zaletą jest oczywiście cena, przeważnie znacznie niższa niż za żarna, jednak jeśli zależy ci na urządzeniu zapewniającym równomierne mielenie bez dodatku pyłu – młynek nożowy nie będzie tu dobrym wyborem.
  • Żarnowy młynek natomiast miażdży kawę, a preferowaną grubość ustawiamy, regulując odległość między żarnami. Uzyskujemy w ten sposób równomiernie zmielone ziarna, a także unikamy pyłu, który utrudnia odpowiednią ekstrakcję kawy.

Młynek żarnowy – rodzaje. Jaki młynek – ceramiczny czy stalowy?

Wiesz już, że lepszym wyborem jest młynek żarnowy. Jednak to nie wszystko. Są bowiem różne rodzaje takich urządzeń.

Podział ze względu na materiał wykonania:

  • ceramiczne – delikatniejsze, wymagają więc użycia kawy dobrej jakości ze sprawdzonego źródła, trudniej się nagrzewają,
  • stalowe – uchodzą za bardziej wytrzymałe, jednak wielu użytkowników obawia się, że będą się nagrzewać – coraz więcej ekspertów przekonuje jednak, że to mit.

Podział ze względu na kształt:

  • płaskie – w kształcie dwóch dysków, wykonujących ruch rotacyjny, miażdżąc ziarna kawy,
  • stożkowe – tu również zastosowano ruch rotacyjny, jednak zamiast dwóch dysków jest stożek, który miażdży ziarna.
Jaki młynek do kawy – żarnowy czy nożowy?

Fot. Pexels/Tom Swinnen

Młynek do kawy – na co zwrócić uwagę podczas zakupu?

Kupując młynek do kawy, powinniśmy dokładnie wiedzieć, jakiego młynka szukamy. Przyda się z pewnością powyższa ściąga, jednak zbierzmy w jednym miejscu wszystkie najważniejsze wskazówki.

  • rodzaj młynka – jeśli zależy nam na doskonale zmielonych ziarnach, wybierzmy młynek żarnowy,
  • materiał wykonania – tani plastik zdarza się częściej w młynkach nożowych (towarzyszy im wówczas charakterystyczny swąd ciepłego plastiku), jednak również kupując młynek żarnowy powinniśmy upewnić się, że użyto w nim materiałów najwyższej jakości, odpowiednich do kontaktu z żywnością,
  • zakres regulacji – różne metody parzenia kawy wymagają różnej grubości ziaren: po młynku oczekujemy zakresu mniej więcej od fine (drobne mielenie), poprzez medium (średnie), aż po coarse (grubo zmielone ziarna).

Jaki młynek do kawy do kawiarki, ekspresu kolbowego, a jaki – do ekspresu ciśnieniowego automatycznego?

Zastanawiasz się, jaki młynek będzie odpowiedni do kawiarki, a jaki dla posiadaczy ekspresu? Mamy dobrą wiadomość! Niezależnie od tego, w jaki sposób parzysz swoją kawę, wystarczy kierować się wymienionymi wyżej wskazówkami, a młynek z pewnością będzie odpowiedni. Najważniejsze, by pozwalał na ustawienie odpowiedniej dla danego sposobu parzenia grubości mielenia ziaren kawy.

Jaki młynek do kawy – żarnowy czy nożowy?

Fot. Pexels/Juan Pablo Serrano Arenas


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: