Jaki model iPhone'a posiadasz? Oto szybki sposób na sprawdzenie.

Apple przez wiele lat wprowadził na rynek wiele modeli o podobnym wyglądzie. Za pomocą numeru identyfikacyjnego dowiesz się, jaki model posiadasz.


Prawdopodobnie masz ogólną wiedzę, jakiego iPhone'a posiadasz - model 6, SE, X itd. Sprawa nie jest jednak taka oczywista, jak się wydaje. Modele produkowane są w kilku wersjach w zależności od rynku i kompatybilności z odpowiednimi częstotliwościami sieci. Każdy iPhone posiada swój własny numer produktu. Na codzień nie jest on potrzebny, ale może się przydać, kiedy będziesz chciał uzyskać więcej szczegółów i specyfikację techniczną swojego iPhone'a.

Przedstawiamy, gdzie znajdziesz numer modelu oraz co oznacza.

Sposoby numeracji

Apple używa dwóch schematów numeracji dla swoich urządzeń. Pierwszy z nich to pięciocyfrowy ciąg alfanumeryczny, który zaczyna się literą "A". Przykład: A1778 odnosi się do iPhone'a 7

Drugi schemat zaczyna się od różnych liter (najczęściej od M). Przykład: MD711LL/A opisuje podstawową konfigurację 11 calowego MacBook'a Air z 2013 roku. Schemat ten określa również, na jaki rynek dedykowane jest dane urządzenie. W przypadku iPhone'a egzemplarze, które sprzedaje operator mają inny numer niż pochodzące z wolnej dystrybucji. Apple nazywa te oznaczenia numerem części. Odnoszą się zarówno do urządzeń, jak i akcesoriów np. przewodów, myszek, klawiatur.

Samo Apple nie jest konsekwentne w oznaczaniu swoich urządzeń. W różnych artykułach na stronach Apple znajdziemy odwołania do numeracji z "A" na początku, jak i numeru części (part number).

Jaka jest różnica pomiędzy sposobami numeracji?

Numer zaczynający się od litery "A" używany jest do ogólnego opisu poszczególnych modeli np. 13 calowy MacBook Pro lub iPad mini 4.

Numer części (part number) służy do opisu konkretnej konfiguracji - np. 13 calowy MacBook Air z 256 GB pamięci masowej oraz wskazuje, na jakie rynki jest on przeznaczony (w przypadku komputerów informuje o układzie klawiatury).

Podsumowując schemat z literą "A" z przodu identyfikuje sprzęt, a numer części (part number) jest bardziej dokładny i opisuje konfiguracje urządzenia (kolor, parametry, pojemność).

Znajdowanie identyfikatora modelu - starsze modele iPhone'a

Gdy wiesz już, co oznaczają poszczególne numeracje za chwilę dowiesz się, gdzie je znajdziesz na swoim urządzeniu.

Numeracja z literą "A" na początku: Znajdziesz ją z tyłu urządzenia pod napisem iPhone na pleckach. Jako przykład iPhone 5c A1532.

Jaki model iPhone'a posiadasz? Oto szybki sposób na sprawdzenie.

Źródło: macworld

Numer części: Aby znaleźć part number przejdź do ustawień > ogólne > informacje. Na dole zakładki znajdziesz model, który jest niczym innym, jak właśnie numerem części (part number).

Znajdowanie identyfikatora modelu - nowsze modele iPhone'a

Wraz z prezentacją iPhone'a 8 Apple przestało umieszczać numer z literą "A" na pleckach urządzenia. Informacja ta jest jednak nadal dostępna w systemie operacyjnym.

Aby znaleźć oba oznaczenia w nowych modelach iPhone'a uruchom ustawienia > ogólne > informacje. Na pozycji model znajdziesz numer części (part number). po jego dotknięciu pojawi się numer z literą "A" na początku.

Jaki model iPhone'a posiadasz? Oto szybki sposób na sprawdzenie.

Źródło: macworld

Dowiedz się więcej

Gdy znasz już oznaczenia swojego iPhone'a możesz wyszukać je w wyszukiwarce i sprawdzić wyniki.

W sieci uzyskasz dokładną specyfikację techniczna, datę wprowadzenia na rynek urządzenia, obsługiwane systemy operacyjne i wiele innych.