Jaki monitor do grafiki

Profesjonalny monitor do prac graficznych to solidne ale kosztowne narzędzie pracy. Alternatywą jest zakup tańszego monitora biurowego i jego samodzielna kalibracja. Posiłkując się urządzeniami renomowanego producenta poszukujemy rozwiązania idealnego.


Najważniejszym czynnikiem wpływającym na przydatność danego monitora w projektowaniu I obróbce grafiki jest właściwa reprodukcja obrazu. Chodzi o to, aby treści widziane na ekranie były jednakowe z tymi zarejestrowanymi przez aparat lub kamerę oraz z tym, co zobaczymy na profesjonalnie wykonanym wydruku. Podstawowym parametrem służącym do określania możliwości matrycy w tym zakresie jest testowy parametr DeltaE, służący do badania odwzorowania barw. Monitory uniwersalne powinny oferować DeltaE nieprzekraczające wartości 4. Od profesjonalnych oczekuje się wartości DeltaE poniżej 2,5.

Możliwości reprodukcji barw zależą również od oferowanej przez monitor palety kolorów. Podstawowa przestrzeń barwowa dla monitorów to sRGB, w monitorach graficznych natomiast równie istotna jest paleta AdobeRGB. Stopień pokrycia danej palety jest wyrażany procentowo.

Zobacz również:

  • Zobacz, jak mało zapłacisz za monitor 4K

Dodatkowo od monitorów profesjonalnych oczekuje się przyzwoitej równomierności podświetlenia oraz technologii chroniących wzrok grafika podczas wielogodzinnej pracy. Użytkownicy zwracają również uwagę na ergonomię sprzętu, a coraz modniejsze staje się stosowanie rozwiązań związanych z oszczędnością energii. Nie bez znaczenia dla wygody pracy jest rozdzielczość panelu. Im wyższa rozdzielczość, tym większe pole robocze oraz większa wygoda pracy, jeśli materiały są w wysokiej rozdzielczości natywnej.

Mniej istotne niż w monitorach uniwersalnych są częstotliwość odświeżania matrycy oraz szybkość reakcji panelu.

Monitor dla profesjonalisty - porównanie wyposażenia  
ProducentNECNEC
ModelPA243WEA245WMi-2
Informacjewww.nec-display-solutions.com 
Cena (zł)35551599
PARAMETRY TECHNICZNE  
Technologia paneluAH-IPS 10-bitIPS
Przekątna ekranu (cale)2424
Rodzielczość obrazu (piksele)1920 x 12001920 x 1200
Częstotliwośc synchronizacji (Hz)8575
Dostępne złączaDP, HDMI, DVI-D, D-Sub2 x DP, HDMI, DVI-D, D-Sub, 4 x USB
Regulacja podstawywszystkie płaszczyznywszystkie płaszczyzny
Ochrona wzorkuLow Blue Light, Flicker-FreeLow Blue Light, sterowanie jasnością DC
Funkcje EKOlicznik śladu węglowego, czujnik obecności użytkownikaczujnik obecności użytkownia
Typowy pobór energii (W)3522
Czujnik natężenia oświetleniataktak
Silnik kolorówNEC SprectraViewnie
Tablica LUT 3Dtaknie
Automatyczna regulacja parametrówkontrast, poziom czerni, jasnośćnie

Nasze testy

Odpowiedź na pytanie postawione w tytule wymaga porównania dwóch monitorów o różnych zastosowaniach i podobnej jakości. Idealnym rozwiązaniem jest użycie urządzeń tego samego producenta. Nasz wybór padł na markę NEC, znaną z produkcji profesjonalnych matryc graficznych. W roli urządzenia dla profesjonalistów wystąpił NEC PA243W, za którego należy zapłacić przynajmniej 3550 zł. Jest to monitor pracujący w rozdzielczości WUXGA z 10-bitowym panelem AH-IPS. Tańszą alternatywą był natomiast NEC EA245WMi-2, dostępny w cenie 1600 zł.

Jaki monitor do grafiki

NEC_PA243W to niepozorny monitor, na tle najprostszych modeli wyróżnia się rozbudowanym panelem sterowania, umieszczonym z przodu ramki

Ten 24-calowy monitor z matrycą AH-IPS jest promowany jako urządzenie biurowe, zwiększające efektywność pracy użytkownika. Monitor został wsparty kalibratorem DataColor Spyder 5, który w podstawowej wersji kupimy za około 450 zł. Tym samym łączna cena zestawu alternatywnego to 2050 zł, a więc potencjalna oszczędność to 1500 zł.

Nasze testy objęły podstawowe parametry istotne w zastosowaniach profesjonalnych. Przygotowana tabela testowa rozważa trzy scenariusze zakupowe: zakup monitora z serii PA, EA oraz EA wraz z kalibratorem.

Jaki monitor do grafiki

Cienkie ramki i sensory umieszczone przy dolnej krawędzi to znaki rozpoznawcze modelu EA245WMi-2

Pierwsze wnioski z przeprowadzonych testów są zgodne z oczekiwaniami. Jeszcze przed kalibracją monitor PA243W osiągnął zauważalnie lepsze wyniki niż tańszy konkurent. Uwagę zwraca 100-procentowe pokrycie przestrzeni AdobeRGB oraz współczynnik DeltaE na zadowalającym poziomie 3,86. Nie mamy żadnych zastrzeżeń do równomierności podświetlenia matrycy. Maksymalne odchylenie na poziomie 2,2% to najlepszy wynik odnotowany przez nasze laboratorium w 2018 roku. Jednocześnie średnie wyniki odchyleń nie przekraczają 1%.

Charakterystyka modelu EA245WMi-2 wyraźnie wskazuje na zastosowania biurowe. Równomierność podświetlenia matrycy jest tu poprawna, ale daleka od ideału. Pokrycie palety barw AdobeRGB jest przeciętne, a średnia DeltaE wykracza nieco poza przyjęte normy. Delikatne przewagi w zakresie jasności i kontrastu nie mają dużego znaczenia, biorąc pod uwagę że obydwa urządzenia posiadają wbudowane czujniki oświetlenia.

Druga seria pomiarów została wykonana na modelu z serii EA już po jego kalibracji. Kalibrowanie ma w tym przypadku wpływ na tylko jeden parametr – odwzorowanie barw. Matryca biurowego NEC-a wykazała się dużą podatnością na kalibrację, osiągając wzorowy poziom parametru DeltaE i tym samym wyprzedzając w tym aspekcie profesjonalny panel z serii PA.

Monitor dla profesjonalisty - test matryc   
ProducentNECNECNEC
ModelPA243WEA245WMi-2EA245WMi-2 + kolorymetr Spyder 5
WYNIKI POMIARÓW   
Pokrycie przestrzeni AdobeRGB (%)10072.572.5
Pokrycie przestrzeni RGBs (%)10097.197.1
Średnia DeltaE3,865,031,02
Maksymalna DeltaE9.249.282.84
Jasność bieli (cd/m²)77.986.286.2
Kontrast622,2:1797,6:1797,6:1
Równomierność podświetlenia (maks. odchylenie w %)2.217.817.8

Nieoczywista interpretacja

Oszczędzając 1500 zł, możemy wejść w posiadanie monitora, który w zakresie odwzorowania barw zapewnia idealne rezultaty, wyprzedzając w tym zakresie profesjonalne konstrukcje prekalibrowane takie jak monitory z serii PA. Ponadto na pierwszy rzut oka będzie to urządzenie lepiej wyposażone. Po rozpakowaniu otrzymujemy bogatszy zestaw złączy oraz etykietę świadczącą o wyższym stopniu energooszczedności.

Niestety z zastosowaniem kolorymetru nie przeskoczymy pewnych granic technologicznych. Tajemnicą szerokiego gamutu modelu PA243W jest 10-bitowy panel, który z samego założenia oferuje większą paletę barw niż modele 8-bitowe. Idealne podświetlenie to nie wynik odpowiedniego rozmieszczenia paneli LED, lecz pracy wbudowanego układu DUC.

Przyglądając się specyfikacji, szybko spostrzeżemy, że wyniki testów nie ujawniają wszystkich korzyści, które uzyskamy w ramach tych brakujących 1500 zł. Najważniejszą z nich jest procesor obrazu SpectraView Engine. Dzięki niemu użytkownik ma pewność stałego utrzymania dobrych wyników w zakresie reprodukcji barw bez konieczności sięgania po zewnętrzny kolortymetr. Procesor na bieżąco sprawdza i koryguje pracę monitora w zakresie zdefiniowanych ustawień. Zintegrowany czujnik umożliwia dokonanie presetu kalibracyjnego bezpośrednio z poziomu monitora, bez udziału dodatkowego oprogramowania. Dzięki możliwości symulacji 3D LUT panel może zostać skonfigurowany do pracy w roli urządzenia proofingowego.

Jaki monitor do grafiki

100-procentowe pokrycie przestrzeni sRGB i AdobeRGB pozwala na wykorzystanie pełnego potencjału programów graficznych.

Podsumowanie

Samodzielnie skalibrowany monitor biurowy nie może stanowić alternatywy dla urządzeń przeznaczonych do zadań profesjonalnych. Szeroki gamut i gwarancja ciągłości w parametrach obrazu to przewagi, których nie nadrobimy kolorymetrem. Nieco inaczej sytuacja wygląda, jeśli poszukujemy urządzenia dla osób, które cyfrową kreacje obrazu traktują jako hobby lub dodatkowy zarobek. Tutaj cena odgrywa zdecydowanie większą rolę, a kwota rzędu 2000 zł może wydawać się wysoka. Poszukując w tej cenie monitora przeznaczonego do prac graficznych, możemy odnaleźć kilka urządzeń dedykowanych projektantom. Są to zazwyczaj duże monitory ultrapanoramiczne, które miano profesjonalnych noszą przez wzgląd na duże pole robocze. Praca projektowa nie wymaga jednak tak szczegółowej reprodukcji obrazu jak fotografia, grafika i obróbka wideo. Dlatego też sprzęt tego typu pomimo wysokiej ceny nie zapewni oczekiwanych parametrów. Właśnie w tym przypadku optymalnym rozwiązaniem jest zakup mniejszego monitora biurowego wraz z kalibratorem.