Jaki netbook za 1500 zł? Wielki test netbooków Asus, Samsung, Acer i innych


BenQ JoyBook Lite U121 Eco

Cena 1199 zł

BenQ JoyBook Lite U121 Eco

BenQ JoyBook Lite U121 Eco

BenQ JoyBook U121 Eco jest nowym netbookiem, który wyposażono w 11,6-calową matrycę (rozdzielczość rzeczywista 1366 x 768 pikseli) i pełnowymiarową klawiaturę. Wraz z baterią waży zaledwie 1,4 kg. Sprzedawany jest ze starszym systemem Windows XP, ale to nie czyni z niego demona szybkości, bo skonstruowano go, korzystając z wolniejszej wersji procesora Intel Atom Z520 (taktowanie 1,33 GHz). Nie odczujesz z tego powodu dyskomfortu, o ile komputer będzie ci służył głównie do przeglądania Internetu czy pracy z pakietami biurowymi. Netbook sprawia dobre wrażenie. Został wyprodukowany z dobrych materiałów. Jest sztywny, ma pokrywę "na wysoki połysk", a wnętrze matowe. To praktyczne rozwiązanie, bo nie widać tak odcisków palców, jak na netbookach wykonanych w całości z materiałów odblaskowych.

Werdykt PC Worlda

Werdykt PC Worlda

Zastosowany procesor okazuje się jeszcze oszczędniejszy pod względem zużycia energii niż N270 (1,6 GHz, 2,5 W), ale jest też od niego wolniejszy o kilkanaście procent. Niby niedużo, ale zważywszy na słabą wydajność procesorów Atom, różnica okazuje się odczuwalna. Komputer jest wyposażony w twardy dysk o pojemności 160 GB, co jest wartością standardową w tym segmencie cenowym. Przy dosyć dużym obciążeniu netbook potrafi pracować prawie 8 godzin na akumulatorze o pojemności 4800 mAh. To bardzo dobry wynik, biorąc pod uwagę to, że nie wyposażono go w żadne dodatkowe aplikacje wydłużające czas pracy na baterii.

MSI Wind U135

Cena 1119 zł

MSI Wind U135

MSI Wind U135

Osoby narzekające na małe klawiatury w netbookach powinny być zadowolone, bo MSI ma dosyć dużą klawiaturę (25 x 9,5 cm - dł./szer.), zawierającą niewielkie, ale za to szeroko rozstawione klawisze. Komputer wykorzystuje ekran o przekątnej 10,1 cala, który pracuje z maksymalną rozdzielczością 1024 x 600 pikseli i wyposażony jest w błyszczącą powłokę. Jasność ekranu jest zadowalająca (215 cd/m2), a kontrast wyśmienity (897:1). Ekran ten charakteryzuje się bardzo głęboką czernią. Gorzej jest z odwzorowaniem barw, ponieważ współczynnik DeltaE wynosi aż 22 pkt (im mniejsza wartość, tym mniejsze odchylenie od próbki wzorcowej). MSI Wind U135 został wyposażony w 1 GB pamięci DDR2 (667 MHz) i 250 GB twardy dysk.

Werdykt PC Worlda

Werdykt PC Worlda

Układ graficzny to najnowszy produkt Intela GMA 3150 (zintegrowany w procesorze), który niestety oprócz tego, że jest bardziej energooszczędny to równie mało wydajny, jak poprzednik GMA 950. To typowa konfiguracja do pracy z mniej wymagającymi aplikacjami. Netbook ten obciążony programem 3DMark06 zużywa maksymalnie 18 W, a przy uruchomionym systemie zaledwie 8 W. Wyposażony w akumulator o pojemności 4400 mAh potrafidziałać ponad sześć godzin (MobileMark07 Reader - 387 m). To całkiem dobry wynik, aczkolwiek dużo gorszy niż netbooka Samsung NP-N150- JA01PL, który, mimo że zawiera taki sam akumulator, działa prawie 9 godzin.

DELL INSPIRON MINI 1012

Cena 1519 zł

Dell Inspiron Mini 1012

Dell Inspiron Mini 1012

Komputer ma charakterystyczną pokrywę, która jest nieco przysunięta do przodu. Z zewnątrz wykonany jest na wysoki połysk, na szczęście nie widać na nim odcisków palców, ani drobnych rysek, bo zarówno pokrywa, jak i spód wykonane są z białego plastiku. Dell Inspiron Mini 1012 ma dużą klawiaturę (25 x 10 cm) i dosyć szeroki touchpad, w którym dodatkowe dwa przyciski umieszczono na tabliczce dotykowej. Niestety okazało się to dosyć niefortunnym posunięciem, przyciski po prostu nie działają tak sprawnie, jak ich zewnętrzne odpowiedniki. Czasami pomyłkowo je naciskamy, sterując kursorem myszy. Netbook zawiera 10,1-calową matrycę pracującą w rozdzielczości 1024 x 600 pikseli. To standardowa konstrukcja o przyzwoitej jasności (205 cd/m2) i dobrym kontraście (298:1).

Werdykt PC Worlda

Werdykt PC Worlda

Istotną zaletą zastosowanej matrycy jest naturalna temperatura barwowa wynosząca 6418 K - to rzadko spotykana cecha, bo większość ekranów montowanych w przenośnych komputerach oferuje dosyć zimną temperaturę barwową (powyżej 7500 K). Pod względem wyposażenia w dodatkowe interfejsy okazuje się całkowicie standardową konstrukcją Pine Trail, ma trzy gniazda USB, gniazdo VGA, kartę sieciową 10/100 i szybki kontroler WLAN zgodny ze standardem "n". Do pracy w zupełności wystarczy. To ważna cecha tego komputera, ponieważ producentowi udało się zmieścić w nim dosyć dużą, jak na 10-calowe netbooki, baterię o pojemności 5000 mAh.

Fujitsu M2010

Cena 1399 zł

Fujitsu M2010

Fujitsu M2010

Netbook ma niskoprofilową klawiaturę z płaskimi klawiszami o szerokości 1,6 mm. Z uwagi na to, że odstępy pomiędzy nimi są dosyć duże (2-3 mm) pracuje się na niej dużo przyjemniej, niż na małych klawiaturach montowanych w netbookach z matrycą mniejszą niż 10 cali. To wada wszystkich laptopów, które w zamian oferują małe gabaryty i wagę. Ekran charakteryzuje się dużą jasnością i szerokimi kątami widzenia, jest też równomiernie podświetlony - 93% (podświetlenie LED). Jednordzeniowy procesor, zintegrowany układ graficzny Intela GMA 950, 160-gigabajtowy twardy dysk, bezprzewodowa karta Wi-Fi (b/g), Bluetooth, 3 gniazda USB, gniazdo VGA, czytnik kart pamięci i karta sieciowa (100 Mb/s) to standardowe wyposażenie większości netbooków.

Werdykt PC Worlda

Werdykt PC Worlda

Według producenta, do Fujitsu M2010 ma przyciągnąć wytrzymała obudowa. Została ona poddana takim samym testom, jak notebooki z serii Life- Book, który polega na obciążeniu komputera 200 kg ciężarem na całej powierzchni i 35 kg punktowo. Mimo że netbook oferuje krótszy czas pracy na baterii niż najlepsze pod tym względem konstrukcje (powyżej 8 godzin), to i tak uzyskany wynik - ponad 5 godzin w teście MobileMark 2007 Productivity - jest wart odnotowania. Połączenie małych rozmiarów, mocnej i trwałej obudowy oraz kilkugodzinnej pracy na akumulatorze (Li-Ion 4800 mAh) może jednak skusić potencjalnych nabywców, pomimo nieco wyższej ceny tej konstrukcji.

Netbooki - zestawienie wybranych modeli

Netbooki - zestawienie wybranych modeli