Jaki netbook za 1500 zł? Wielki test netbooków Asus, Samsung, Acer i innych

Szukasz taniego i niewielkiego komputera do pracy na wyjazdach? Wybierz netbooka. Wydasz niewiele, a zyskasz sporo. Komputery te oferują nie tylko małe rozmiary, ale również długi czas pracy na baterii. Wyposażono je w bezprzewodowe interfejsy i są lekkie (ich waga rzadko przekracza 1,5 kg).


Netbook to dobry wybór, gdy poszukujesz taniego komputera do pracy. Najtańsze oparte są na platformie Intela z procesorem Atom i najbliżej im do pierwowzoru, jakim były pierwsze produkty ASUSA z serii Eee. To komputery, które przestają być jedynie dodatkiem do znacznie większego laptopa. Prawie każdy z nich ma 10-calowy ekran, klawiaturę pełnowymiarową (bez części numerycznej) o długości 23-24 cm i szerokości 9-10 cm. Pracuje się na niej prawie tak wygodnie, jak na standardowej klawiaturze montowanej w średniej wielkości laptopach.

Dwie cechy odróżniają netbooka od laptopa: niska wydajność i energooszczędność. Sporo zamieszania wprowadziła co prawda platforma NVIDIA ION, która w połączeniu z procesorem Intel Atom pozwala na budowę nieco droższych, lecz o wiele wydajniejszych netbooków. Jednak klasyczne netbooki to niezbyt wydajne - bo nadające się tylko do pracy z podstawowymi aplikacjami - komputery za niewielkie pieniądze. Wybraliśmy i przetestowaliśmy te najtańsze, do 1600 zł.

Zobacz również:

Zastosowanie taniego netbooka

Jaki netbook za 1500 zł? Wielki test netbooków Asus, Samsung, Acer i innych

Rozmiary klawiatur

Netbooki są idealnym rozwiązaniem na długie wyjazdy. Ważą niewiele ponad kilogram, nawet wyposażone w niewielkie baterie o pojemności 3000-4000 mAh potrafią pracować bez zasilania ponad cztery godziny. Jak pokazują nasze testy, najdłużej działającymi na baterii są modele zbudowane na podzespołach Intela (procesor Atom, zintegrowana karta graficzna GMA i płyta główna z chipsetem Intela). Czyli te najtańsze.

Niezależnie od tego, którą wersję przenośnego Atoma wybierzesz, będzie to komputer nadający się głównie do pracy z mniej wymagającymi aplikacjami. Mało wydajny procesor i zintegrowana karta graficzna (nawet w najnowszej odmianie Intel GMA 3150), gigabajt pamięci RAM powodują, że praca z Vistą przy kilku otwartych okienkach może być problemem. O oglądaniu filmów Full HD, grach zapomnijmy, co najwyżej będziemy mogli oglądać filmy DivX, XviD, a grać w niezbyt wymagające internetowe gierki.

ION za drogi

Wykorzystywana w netbookach platforma ION NVIDII obsługuje technologię CUDA, która umożliwia wykorzystanie układu graficznego w aplikacjach multimedialnych i, co równie istotne, ma wbudowany kontroler HDMI. Dzięki niej można wykorzystać niewielki komputer do odtwarzania filmów, nawet w rozdzielczości Full HD. Niestety, netbooki zbudowane na tej platformie są dużo droższe.

Nowy czy stary system?

Z uwagi na duże wymagania Visty często w tanich netbookach instalowany był starszej generacji system Windows XP. To wciąż dobry wybór, jednak pojawiła się kusząca alternatywa Windows 7, który okazuje się całkiem dobrze działać na netbookach. Co istotne, wyposażono go w bardziej zaawansowane mechanizmy do oszczędzania energii, także choćby z tego powodu warto go wybrać.

SAMSUNG NP-N150-JA01PL

Cena 1299 zł

Jaki netbook za 1500 zł? Wielki test netbooków Asus, Samsung, Acer i innych

Klasyczny netbook, który wykorzystuje najnowszą platformę Intela Pine Trail.

Samsung NP-N150-JA01PL wyposażony jest w wygodną klawiaturę (25 x 9,5 cm - dł./szer.). Obudowa w całości wykonana jest z plastiku, górna pokrywa została wykończona na wysoki połysk, wnętrze jest matowe. Zastosowany procesor Atom N450 o częstotliwości taktowania 1,6 GHz ma zintegrowany kontroler pamięci i układ graficzny. To jednostka jednordzeniowa z możliwością przetwarzania dwóch wątków jednocześnie (technologia HyperThreading). Nie jest ona zbyt wydajna, osiągi ma porównywalne do starszych Atomów N260/N270. Zintegrowany układ graficzny Intela GMA 3150 okazuje się kilkakrotnie mniej wydajny (144 pkt w teście 3DMark06) od karty graficznej NVIDII GeForce 9400, która wykorzystywana jest w platformie ION (1300 pkt. w teście 3DMark06). Netbook wyposażony jest w twardy dysk o pojemności 160 GB, gigabajt pamięci RAM i kartę Wi-Fi ("n"). Komputer waży niecałe 1,2 kg. Wyposażony jest w nowy system Windows 7 Home Premium.

Jaki netbook za 1500 zł? Wielki test netbooków Asus, Samsung, Acer i innych

Werdykt PC Worlda

Czas pracy na baterii

Z zamontowanym akumulatorem o pojemności 4400 mAh Samsung NP-N150-JA01PL potrafipracować prawie dziewięć godzin (Mobile- Mark 2007 Reader - 533 minuty). To bardzo dobry wynik, wśród netbooków do 1600 zł trudno będzie znaleźć dłużej działający na baterii model.

Plusy

- długi czas pracy na baterii

- niska cena

- wygodna klawiatura

- mała waga

Minusy

- niska wydajność