Jaki netbook za 1500 zł? Wielki test netbooków Asus, Samsung, Acer i innych

Szukasz taniego i niewielkiego komputera do pracy na wyjazdach? Wybierz netbooka. Wydasz niewiele, a zyskasz sporo. Komputery te oferują nie tylko małe rozmiary, ale również długi czas pracy na baterii. Wyposażono je w bezprzewodowe interfejsy i są lekkie (ich waga rzadko przekracza 1,5 kg).

Netbook to dobry wybór, gdy poszukujesz taniego komputera do pracy. Najtańsze oparte są na platformie Intela z procesorem Atom i najbliżej im do pierwowzoru, jakim były pierwsze produkty ASUSA z serii Eee. To komputery, które przestają być jedynie dodatkiem do znacznie większego laptopa. Prawie każdy z nich ma 10-calowy ekran, klawiaturę pełnowymiarową (bez części numerycznej) o długości 23-24 cm i szerokości 9-10 cm. Pracuje się na niej prawie tak wygodnie, jak na standardowej klawiaturze montowanej w średniej wielkości laptopach.

Dwie cechy odróżniają netbooka od laptopa: niska wydajność i energooszczędność. Sporo zamieszania wprowadziła co prawda platforma NVIDIA ION, która w połączeniu z procesorem Intel Atom pozwala na budowę nieco droższych, lecz o wiele wydajniejszych netbooków. Jednak klasyczne netbooki to niezbyt wydajne - bo nadające się tylko do pracy z podstawowymi aplikacjami - komputery za niewielkie pieniądze. Wybraliśmy i przetestowaliśmy te najtańsze, do 1600 zł.

Zastosowanie taniego netbooka

Rozmiary klawiatur

Rozmiary klawiatur

Netbooki są idealnym rozwiązaniem na długie wyjazdy. Ważą niewiele ponad kilogram, nawet wyposażone w niewielkie baterie o pojemności 3000-4000 mAh potrafią pracować bez zasilania ponad cztery godziny. Jak pokazują nasze testy, najdłużej działającymi na baterii są modele zbudowane na podzespołach Intela (procesor Atom, zintegrowana karta graficzna GMA i płyta główna z chipsetem Intela). Czyli te najtańsze.

Niezależnie od tego, którą wersję przenośnego Atoma wybierzesz, będzie to komputer nadający się głównie do pracy z mniej wymagającymi aplikacjami. Mało wydajny procesor i zintegrowana karta graficzna (nawet w najnowszej odmianie Intel GMA 3150), gigabajt pamięci RAM powodują, że praca z Vistą przy kilku otwartych okienkach może być problemem. O oglądaniu filmów Full HD, grach zapomnijmy, co najwyżej będziemy mogli oglądać filmy DivX, XviD, a grać w niezbyt wymagające internetowe gierki.

ION za drogi

Wykorzystywana w netbookach platforma ION NVIDII obsługuje technologię CUDA, która umożliwia wykorzystanie układu graficznego w aplikacjach multimedialnych i, co równie istotne, ma wbudowany kontroler HDMI. Dzięki niej można wykorzystać niewielki komputer do odtwarzania filmów, nawet w rozdzielczości Full HD. Niestety, netbooki zbudowane na tej platformie są dużo droższe.

Nowy czy stary system?

Z uwagi na duże wymagania Visty często w instalowany był starszej generacji system Windows XP. To wciąż dobry wybór, jednak pojawiła się kusząca alternatywa Windows 7, który okazuje się całkiem dobrze działać na netbookach. Co istotne, wyposażono go w bardziej zaawansowane mechanizmy do oszczędzania energii, także choćby z tego powodu warto go wybrać.

SAMSUNG NP-N150-JA01PL

Cena 1299 zł

Klasyczny netbook, który wykorzystuje najnowszą platformę Intela Pine Trail.

Klasyczny netbook, który wykorzystuje najnowszą platformę Intela Pine Trail.

Samsung NP-N150-JA01PL wyposażony jest w wygodną klawiaturę (25 x 9,5 cm - dł./szer.). Obudowa w całości wykonana jest z plastiku, górna pokrywa została wykończona na wysoki połysk, wnętrze jest matowe. Zastosowany procesor Atom N450 o częstotliwości taktowania 1,6 GHz ma zintegrowany kontroler pamięci i układ graficzny. To jednostka jednordzeniowa z możliwością przetwarzania dwóch wątków jednocześnie (technologia HyperThreading). Nie jest ona zbyt wydajna, osiągi ma porównywalne do starszych Atomów N260/N270. Zintegrowany układ graficzny Intela GMA 3150 okazuje się kilkakrotnie mniej wydajny (144 pkt w teście 3DMark06) od karty graficznej NVIDII GeForce 9400, która wykorzystywana jest w platformie ION (1300 pkt. w teście 3DMark06). Netbook wyposażony jest w o pojemności 160 GB, gigabajt pamięci RAM i kartę Wi-Fi ("n"). Komputer waży niecałe 1,2 kg. Wyposażony jest w nowy system Windows 7 Home Premium.

Werdykt PC Worlda

Werdykt PC Worlda

Czas pracy na baterii

Z zamontowanym akumulatorem o pojemności 4400 mAh Samsung NP-N150-JA01PL potrafipracować prawie dziewięć godzin (Mobile- Mark 2007 Reader - 533 minuty). To bardzo dobry wynik, wśród netbooków do 1600 zł trudno będzie znaleźć dłużej działający na baterii model.

Plusy

- długi czas pracy na baterii

- niska cena

- wygodna klawiatura

- mała waga

Minusy

- niska wydajność