Jaki oczyszczacz powietrza kupić? Przegląd oczyszczaczy powietrza 2023

Oczyszczacz powietrza to podstawowy oręż użytkownika do walki ze smogiem zanieczyszczającym powietrze w mieszkaniu, a także dobry sposób, aby zapewnić osobom ze skłonnościami alergicznymi dobre warunki do życia. Oferta produktowa poszczególnych marek znacznie się różni pod tym względem, utrudniając dokonanie najlepszego wyboru. Podpowiadamy, jaki oczyszczacz wybrać, aby należycie zadbać o siebie i domowników.

Źródło: pl.freepik.com

Promocja

Dyson Purifier Humidify+Cool Formaldehyde PH04

Dyson Purifier Humidify+Cool Formaldehyde PH04

Pozbądź się szkodliwych związków poprzez 4-stopniową filtrację, a technologia Air Multiplier rozprowadzi oczyszczone i nawilżone powietrze w całym pomieszczeniu.

Dyson Purifier Humidify+Cool Formaldehyde PH04 to urządzenie 3 w 1 - oczyszcza, nawilża i wentyluje. Dzięki nieustannemu monitorowaniu parametrów jakości powietrza na poziomie molekularnym, ukazuje stopień zanieczyszczeń w czasie rzeczywistym i dostosowuje pracę do panujących warunków.

Wykorzystanie wielu zaawansowanych rozwiązań pozwoliło stworzyć sprzęt, który jednoznacznie wpływa na ochronę naszego zdrowia. W modelu Dyson Purifier Humidify+Cool Formaldehyde PH04 zastosowano m.in. technologię Air Multiplier. Umożliwia indukowanie i zasysanie powietrza z każdej strony, a finalnie - generowanie silnego strumienia oczyszczonego powietrza. Kompleksowe oczyszczanie z uwzględnieniem wykrywania PM 2.5, PM 10,NO2, LZO oraz HCHO jest możliwe dzięki zastosowaniu 4-stopniowej filtracji z użyciem:

 • Filtra wstępnego - zatrzymuje zarówno kurz, jak i sierść oraz włosy.

 • Filtra katalitycznego - wykrywa i niszczy formaldehyd. Filtr regeneruje się automatycznie i nie wymaga ponoszenia dodatkowych kosztów wymiany.
 • Filtra HEPA H13 - w pełni uszczelniony, przechwytuje 99,95% cząsteczek o wielkości zaledwie 0,1 mikrometra.
 • Filtra z węglem aktywnym - usuwa zapachy i gazy, w tym Lotne Związki Organiczne.

Dyson Purifier Humidify+Cool Formaldehyde PH04 - więcej »

Electrolux WA71-305GY

To designerski, stylowy i kompaktowy oczyszczacz powietrza, który sprawdzi się w pomieszczeniach do 59 m². To, co go wyróżnia to możliwość montażu na ścianie.

Jaki oczyszczacz powietrza kupić? Przegląd oczyszczaczy powietrza 2023

Oczyszczacz powietrza Electrolux Well A7 sprawdzi się najlepiej w pomieszczeniach nie większych niż 59 m². Jak gwarantuje producent, przepływ powietrza wynosi 285 m³/h. Został wyposażony w zaawansowany system filtracji, składający się z: panelu przedniego, który stanowi pierwszą warstwę ochronną - specjalny materiał umieszczony na pokrywie zatrzymuje największe zanieczyszczenia, takie jak kurz czy sierść zwierząt, filtra siatkowego zabezpieczającego kolejne filtry, filtra HEPA, który umożliwia wyłapywanie mniejszych cząsteczek (pył zawieszony, alergeny, bakterie i wirusy) oraz filtra węglowego, który usuwa z otoczenia szkodliwe gazy i neutralizuje nieprzyjemne zapachy. Dodatkowo, w oczyszczacz wbudowano jonizator powietrza, który wspomaga filtr HEPA w usuwaniu mniejszych cząsteczek. Co istotne, jonizację możemy uruchomić wyłącznie za pośrednictwem aplikacji.

Zobacz również:

Urządzeniem możemy sterować za pomocą dotykowego panelu sterowania lub z poziomu aplikacji Wellbeing. Do wyboru mamy tryb pracy automatycznej lub ustawienie prędkości manualnie. Na samym sprzęcie znajdziemy także wskaźnik informujący o aktualnym stanie powietrza czy informujący o konieczności wymiany filtra. Więcej funkcji oraz informacji dotyczących urządzenia znajdziemy w aplikacji - tam będziemy mogli odczytać konkretne parametry zanieczyszczeń, z podziałem na godziny, dni, miesiące czy tygodnie, a także informacje dotyczące temperatury czy poziomu wilgotności. Możemy także zaplanować pracę urządzenia.

Warto wspomnieć również o wyglądzie oczyszczacza Electrolux Well A7, ponieważ różni się od nieco od pozostałych modeli. Nietypowy kształt, materiałowe wykończenie oraz minimalistyczny design sprawia, że urządzenie będzie idealnie komponować się z nowoczesnymi wnętrzami. Co istotne, sprzęt nie zajmuje zbyt wiele miejsca, a dodatkowo można zamontować go na ścianie (posiada specjalny uchwyt). Poza tym, możemy również personalizować wygląd urządzenia, zmieniając kolor nóżek, uchwytu czy przedniej pokrywy.

 • Funkcja: oczyszczacz i jonizator
 • Maksymalna powierzchnia działania: 59 m2
 • Wydajność: 285 m3/h
 • Filtry: Wstępny, węglowy, HEPA
 • Rozmiar: 57,9 x 48 x 21,3 cm

Xiaomi Air Purifier Pro

Xiaomi Air Purifier Pro zapewnia doskonałą wydajność i posiada precyzyjny czujnik laserowy, który potrafi wykryć nawet najmniejsze zanieczyszczenia.

Jaki oczyszczacz powietrza kupić? Przegląd oczyszczaczy powietrza 2023

Oczyszczacz powietrza Xiaomi Air Purifier Pro to kompaktowe i wielofunkcyjne urządzenie. Sprawdzi się się w pomieszczeniach o powierzchni 60 m2 zapewniając wydajność CADR 500 m3/h, dzięki zoptymalizowanemu systemowi ciśnieniowemu. Jak zapewnia producent Mi Air Purifier Pro jest wyposażony w zaawansowany system sprężonego powietrza, który pozwala na jego wymianę w pokoju 8 razy na godzinę, do posiada 360-stopniowy system wlotu powietrza, który absorbuje niezdrowe zanieczyszczenia, takie jak pył lub cząstki PM2.5 i emituje czyste powietrze.

W oczyszczacz powietrza Xiaomi Air Purifier Pro został wbudowany wielopoziomowy system filtracji. Filtr wstępny pozwala przechwytywać duże cząsteczki, takie jak kurz czy sierść, natomiast filtr HEPA 13 pozwala to zneutralizować zanieczyszczenia o rozmiarach mniejszych niż mikrony (takie jak PM2.5), alergeny wziewne oraz wiele bakterii i wirusów. Natomiast filtr węglowy usuwa nieprzyjemne zapachy.

Podświetlany wyświetlacz OLED, informuje o stężeniu szkodliwych mikroorganizmów w powietrzu, wilgotności, temperaturze, ustawieniach Wi-Fi i innych informacjach. Jasność ekranu dopasowuje się do warunków oświetleniowych otoczenia. Woków krawędzi wyświetlacza znajduje się wielokolorowy wskaźnik, który informuje nas o rzeczywistej jakości powietrza (3 kolory). Istnieje możliwość uruchomienia trybu automatycznego, dzięki któremu urządzenie samo dostosowuje ustawienia na podstawie wyczuwalnych zanieczyszczeń w powietrzu. Inne funkcje to tryb uśpienia, możliwość ustawienia "ulubionego trybu", regulacja prędkości wiatru oraz włączenie zabezpieczenia przed dziećmi.

Ogromną zaletą oczyszczacza Xiaomi Air Purifier Pro jest możliwość zdalnego sterowania za pomocą smartfona lub tabletu, po zainstalowaniu aplikacji Mi Home. W ten sposób możemy zmieniać ustawienia nawet poza domem. W aplikacji pojawiają się wszystkie najważniejsze informacje na temat urządzenia oraz konieczności wymiany filtrów, których żywotność wynosi od 3 do 6 miesięcy.

 • Funkcja: oczyszczacz
 • Maksymalna powierzchnia działania: 60 m2
 • Wydajność: 500 m3/h
 • Filtry: Wstępny, węglowy, HEPA H13
 • Rozmiar: 73,5 x 26 x 26 cm

Sharp KC-G60EUW

Jaki oczyszczacz powietrza kupić? Przegląd oczyszczaczy powietrza 2023

To jeden z najpopularniejszych oczyszczaczy powietrza marki Sharp. Najlepiej sprawdzi się w pomieszczeniach do 50 mkw. Deklarowana wydajność wynosi 408 m3/h. Co istotne, urządzenie oprócz funkcji oczyszczania powietrza posiada także możliwość nawilżania. To, co wyróżnia dany sprzęt, to zastosowana technologia Plasmacluster, która wyrzuca w powietrze jony dodatnie i ujemne, te natomiast neutralizują zanieczyszczenia z każdego kąta pomieszczenia (eliminacja nieprzyjemnych zapachów, redukcja elektryczności statycznej, unieszkodliwianie bakterii,pleśni, wirusów i alergenów). Dany model został wyposażony w 5-stopniową filtrację: filtr wstępny, filtr z aktywnym węglem i żelem krzemionkowym, filtr HEPA H13, filtr nawilżacza oraz jonizator Plasmacluster. Do dyspozycji mamy cały szereg funkcji, które możemy zmieniać na panelu sterowania. Znajdziemy tam m.in. informacje dotyczące temperatury, wilgotności, czasu timera, aktualnego zużycia energii. Umieszczono tam wskaźniki dla pyłu PM2.5, kurzu, ruchu oraz zapachu, a także programator czasowy oraz poszczególne tryby pracy. Stan jakości powietrza wskazywany jest za pomocą 7 kolorów.

 • Maksymalna wielkość pomieszczenia: 50 m2
 • Wydajność: 408 m3/h
 • Poziom hałasu: max. 53 dB / min. 24 dB
 • Czujniki: kurzu, nieprzyjemnych zapachów, PM 2,5, ruchu, światła, temperatury, wilgotności
 • Filtry: HEPA 13, nawilżający, węglowy, wstępny
 • Wskaźnik zanieczyszczenia powietrza: tak

Samsung AX40R3030WM

Jaki oczyszczacz powietrza kupić? Przegląd oczyszczaczy powietrza 2023

To oczyszczacz powietrza, który dostosuje się do twoich potrzeb i zabezpieczy przed niebezpiecznymi zanieczyszczeniami. Model ten jest w stanie utrzymać odpowiednią jakość powietrza w pomieszczeniach o powierzchni 40 m2. Maksymalny przepływ powietrza (CADR) wynosi 311 m3/h. Urządzenie zostało wyposażone w 3-stopniowy standardowy system filtrujący:

 • Filtr wstępny - wychwytuje sierść, grubszy kurz oraz inne większe zanieczyszczenia, które niepotrzebnie zapychałyby pozostałe filtry,
 • Filtr węglowy (dezodoryzujący) - zatrzymuje zanieczyszczenia gazowe, takie jak formaldehyd czy benzen oraz neutralizuje nieprzyjemne zapachy,
 • Filtr HEPA H13 - oczyszcza powietrze z pyłów zawieszonych, a także z alergenów, wirusów i bakterii.

Żywotność filtrów HEPA i węglowego przewidziana jest na 12 miesięcy.

Oczyszczacz powietrza Samsung AX40 może pracować w trzech prędkościach. Do tego istnieje możliwość uruchomienia trybu Auto, w którym urządzenie samo dostosowuje moc pracy do poziomu zanieczyszczeń. Należy jednak zaznaczyć, że urządzenie pracuje z pełną wydajnością dopiero wtedy, kiedy stężenie pyłów przekroczy 300% normy. Możemy także włączyć tryb nocny zapewniający komfort podczas snu - wyświetlacz zostaje wygaszony, a natężenie dźwięku spada do 20 dB. Możliwe jest również uruchomienie funkcji Timera.

Zaletą oczyszczacza Samsung są wbudowane czujniki pyłu oraz gazu, które monitorują jakość powietrza i automatycznie dostosowują tryb działania. Czterokolorowy wskaźnik określa czystość powietrza, z kolei Air Sensing Light ilustruje jego stan.

Posiada możliwość zablokowania panelu sterującego, aby uniemożliwić najmłodszym samodzielna zmianę ustawień oraz wygodny uchwyt, dzięki któremu łatwo przeniesiemy urządzenie w inne miejsce.

 • Maksymalna powierzchnia działania: 40m2
 • Wydajność: 311m3/h
 • Filtry: Wstępny, węglowy, HEPA H13
 • Rozmiar: 350 x 640 x 350 mm

Haus&Luft HL-OP-20

Pięciostopniowa filtracja powietrza, jonizacja i bardzo cichy tryb pracy. Zobacz, jakie inne funkcje posiada urządzenie Haus&Luft HL-OP-20.

Jaki oczyszczacz powietrza kupić? Przegląd oczyszczaczy powietrza 2023

Oczyszczacz powietrza Haus&Luft HL-OP-20 to urządzenie, które sprawdzi się zarówno w pomieszczeniach domowych, jak i w niewielkich biurach - może obsługiwać powierzchnię do 50 m² z mocą 70W. Urządzenie zostało wyposażone w technologię OxyFrisch, która zapewnia skuteczne oczyszczenie powietrza (99,98%) z maksymalnym przepływem (CADR) do 481 m³/h. Za jakość oczyszczanego powietrza odpowiada 5-stopniowy system filtracji, który składa się z:

 • Filtra wewnętrznego (wymiennego) 3-warstwowego,
 • Filtra wstępnego odpowiedzialny za pierwszy etap procesu oczyszczania powietrza z kurzu i alergenów, włosów i sierści zwierząt,
 • Filtra z węglem aktywnym, który eliminuje formaldehyd, benzen, szkodliwe gazy oraz zapachy,
 • Filtra HEPA13 umożliwiającego zasadniczą filtrację z kurzu, pyłków, alergenów, zarodników grzybów oraz dymu,
 • Lampy UV, która pozwala na biologiczne oczyszczanie powietrza, eliminację bakterii, wirusów oraz mikroorganizmów.

Nie zabrakło także jonizatora, który generuje jony ujemne, równoważąc niekorzystne dla samopoczucia jony dodatnie, emitowane przez obiekty elektryczne (TV, komputer).

Żywotność zintegrowanego filtra szacowana jest na ok. 9 miesięcy, natomiast lampa UV oczyszczacza powinna być wymieniana co dwa lata.

Funkcje

Oczyszczacz powietrza Haus&Luft HL-OP-20 został wyposażony w 4 tryby prędkości, umożliwiające regulację pracy wentylatora: Low, Med, High i Turbo; wybrana prędkość oczyszczania widoczna jest na wskaźniku prędkości umieszczonym na wyświetlaczu. Możemy także uruchomić tryb Auto - w zależności od stanu powietrza w danej chwili urządzenie będzie automatycznie dobierało najbardziej optymalną prędkość filtrowania - oraz funkcję Sleep, która pozwala wyciszyć pracę urządzenia do minimalnego poziomu (29 dB) oraz wygasić panel sterowania (wszystkie diody i iluminacje zostają wygaszone). Oprócz tego, urządzenie posiada Timer, dzięki któremu możliwe jest zaprogramowanie czasu pracy urządzenia na dwie, cztery lub osiem godzin - po danym czasie oczyszczacz wyłączy się samoczynnie.

Na panelu urządzenia znajdziemy wskaźnik wymiany filtra węglowego i filtra HEPA13 oraz wskaźnik jakości powietrza w otoczeniu – w zależności od poziomu zanieczyszczenia powietrza w otoczeniu, urządzenie emituje poświatę w adekwatnym kolorze - czerwony oznacza, że powietrze jest mocno zanieczyszczone, kolor niebieski pojawia się, gdy powietrze jest maksymalnie

oczyszczone.

Dodatkowo, istnieje możliwość zablokowania panelu sterującego, aby chronić urządzenie przed przypadkowym wyłączeniem lub zmianą parametrów.

W zestawie znajdziemy pilota, którym możemy obsługiwać oczyszczacz z większej odległości.

 • Funkcja: oczyszczacz, jonizator
 • Maksymalna powierzchnia działania: 50 m²
 • Wydajność: 481 m³/h
 • Filtry: Wewnętrzny, wstępny, węglowy, HEPA H13, lampa UV
 • Rozmiar: 43 x 40 x 15 cm
 • Waga: 12 kg

Przeczytaj naszą pełną recenzję oczyszczacza Haus&Luft HL-OP-20.

Xiaomi Mi Air Purifier 3H

Xiaomi Mi Air Purifier 3H to najnowszy oczyszczacz powietrza chińskiej marki, który gwarantuje wysoką skuteczność pozbywania się zanieczyszczeń. Zobacz, jakie funkcje posiada.

Jaki oczyszczacz powietrza kupić? Przegląd oczyszczaczy powietrza 2023

Oczyszczacz powietrza Xiaomi Mi Air Purifier 3H został wyposażony w wysokiej klasy filtr HEPA H13, który gwarantuje maksymalny przepływ powietrza na poziomie 380 m3/h, w pomieszczeniach do 126 m2. Do tego posiada funkcję czyszczenia 360°, co pozwala na jeszcze skuteczniejsze pozbywanie się zanieczyszczeń z każdego miejsca w domu. Wbudowany został filtr wstępny PET, w postaci drobnej siateczki, który pozwala zatrzymać największe zanieczyszczenia, filtr HEPA H13 o skuteczności 99,97% usuwa najmniejsze zanieczyszczenia pyłowe np. pyły PM2,5 czy PM10 w smogu, alergeny, kurz, bakterie oraz filtr węglowy odpowiedzialny za usuwanie przykrych zapachów i szkodliwych gazów. Oczyszczacz został wyposażony również w laserowy czujnik jakości powietrza i wykrywa cząsteczki o wielkości nawet 0,3 mikrona.

Xiaomi Mi Air Purifier 3H posiada 6 trybów działania: Automatyczny, tryb Sleep, tryb Ulubiony, Low Speed, Medium Speed, High Speed. Minimalna głośność działania urządzenia to 32,1 dB.

Poszczególne funkcje możemy uruchomić dotykowo na wyświetlaczu lub za pomocą aplikacji Mi Home na telefonie lub tablecie. Oczyszczacz współpracuje także z Google Assistant. Na smartfonie możesz monitorować jakość powietrza, temperaturę, wilgotność oraz zmienić siłę wentylatora. Aplikacja poinformuje również o wymianie filtra, których żywotność szacowana jest na 6-12 miesięcy.

 • Funkcja: oczyszczacz
 • Maksymalna powierzchnia działania: 126 m2
 • Wydajność: 380 m3/h
 • Filtry: Wstępny, węglowy, HEPA H13
 • Rozmiar: 54 x 24 x 24 cm.

Stadler Form Roger

Stadler Form Roger to oczyszczacz powietrza z podwójnym filtrem i o dużym zasięgu działania. Co potrafi?

Jaki oczyszczacz powietrza kupić? Przegląd oczyszczaczy powietrza 2023

Stadler Form Roger to oczyszczacz powietrza, przeznaczony do większych pomieszczeń - zasięg jego działania to 65 m2, a wydajność sięga do 521 m3/h. Zastosowano w nim filtr wstępny oraz Dual Filter (filtr podwójny), którego żywotność szacowana jest na 8-12 miesięcy, a który składa się z połączenia filtra węglowego oraz HEPA. Zaletą oczyszczacza Stadler Form Roger jest możliwość pracy w pięciu prędkościach. Został wyposażony w czujnik gazu oraz czujnik cząsteczek PM 2.5, dzięki czemu samoczynnie ocenia jakość powietrza i dostosowuje do niego efektywność swojej pracy. Jeśli użytkownik chce ustawić ją ręcznie, może odczytać wyniki pomiarów z diody - kolor niebieski oznacza dobre powietrze, pomarańczowy - średnie, czerwone - słabą jakość powietrza.

Oczyszczacz Roger może pracować w trybie nocnym - wówczas podświetlenie LED jest przyciemniane, a poziom emitowanego hałasu nie powinien przekraczać 30 dB. Gabarytowo mamy do czynienia z modelem o wymiarach 420x500x200 mm, a więc średniej wielkości. Zaletą jest dość ciekawy design - będzie się elegancko prezentować w różnych wnętrzach. Co można uznać za wadę główną, to jego cena dla osoby prywatnej. Należy jednak wziąć pod uwagę, że jego przeznaczenie to większe pomieszczenia, jak biura czy firmy.

Jaki oczyszczacz powietrza kupić? Przegląd oczyszczaczy powietrza 2023

Oczyszczacze powietrza. Najważniejsze parametry

Stosując oczyszczacz powietrza w małym mieszkaniu, niezależnie od modelu wybranego urządzenia, możemy liczyć na znaczną poprawę jakości powietrza. Przed zakupem takiego urządzenia warto jednak poświęcić chwilę na ocenę jego parametrów. Większość użytkowników wybierając oczyszczacz, kieruje się specyfikacją podaną przez producenta. Zazwyczaj najistotniejsza okazuje się cena urządzenia oraz powierzchnia mieszkania, w którym sprzęt ma działać. To błąd. Objętość powietrza wylicza się w metrach sześciennych, a nie kwadratowych. Różne wysokości pomieszczeń sprawiają, że podawanie deklarowanego metrażu jest za daleko idącym uproszczeniem. Parametr, na jaki warto zwrócić uwagę, dobierając oczyszczacz do pomieszczenia, to międzynarodowy wskaźnik CADR. Wskazuje on ilość czystego powietrza, jaką jest w stanie dostarczyć urządzenie w ciągu godziny. Wartość jest wskazywana w m3/h. Niestety, niektórzy producenci zamiast wskazania CADR informują jedynie o maksymalnym przepływie powietrza w m3/h. Jest to bezwartościowa informacja podająca jedynie wydajność zastosowanego wentylatora.

Kolejną istotną kwestią jest metoda filtracji. Podstawą jest zazwyczaj zestaw filtrów, na który składa się filtr HEPA i filtr węglowy. Pierwszy z nich oczyszcza powietrze z wszelkiego rodzaju drobinek, zanieczyszczeń i alergenów. Zadaniem drugiego jest pochłanianie dymu i brzydkich zapachów. Czasami producenci decydują się również na stosowanie filtru wstępnego, który zatrzymuje największe drobinki, wydłużając żywotność filtra HEPA. Można przyjąć założenie, że czym większy filtr, tym większa efektywność całego oczyszczacza powietrza. Ciekawym rozwiązaniem filtracji wstępnej jest również filtr elektrostatyczny. Cząsteczki przechodzą w tym wypadku przez silne pole elektrostatyczne. Naładowane drobinki są łatwiejsze do odseparowania z powietrza. Na rynku są urządzenia wykorzystujące wyłącznie filtrację elektrostatyczną lub elektrostatyczną i węglową. Mają one jednak zazwyczaj niższą wydajność niż oczyszczacze ze stałymi filtrami HEPA. W ich przypadku nie są również dokonywane pomiary CADR.

Stadler Form Roger 2

Stadler Form Roger 2

fot. Izabella Bandych/PCWorld

Xiaomi Mi Air Purifier 3C

Xiaomi Mi Air Purifier 3C

fot. Izabella Bandych/PCWorld

Oczyszczacze powietrza. Filtry i dodatkowe wyposażenie

Istotnym aspektem dotyczącym filtrów jest ich żywotność. Podstawowe filtry HEPA utrzymują swoją sprawność do 12 miesięcy. Nieco dłuższy czas eksploatacji mogą zapewnić zmywalne filtry HEPA, które udaje się dość prosto oczyszczać. Żywotność filtrów węglowych jest zazwyczaj krótsza i zwykle wynosi od trzech do sześciu miesięcy. Warto podkreślić, że filtry stanowią największy koszt podczas eksploatacji urządzenia. Cena zestawu zamiennego może być bliska kwocie, za jaką zakupiono całe urządzenie. Dane te warto zweryfikować przed zakupem – tani model może okazać się w rezultacie niezwykle kosztownym wyborem.

Jaki oczyszczacz powietrza kupić? Przegląd oczyszczaczy powietrza 2023

Stadler Form Roger 2

fot. Izabella Bandych/PCWorld

Electrolux Well A7

Electrolux Well A7

fot. Izabella Bandych/PCWorld

Dodatkowe elementy, takie jak: lampa UV, jonizator czy ozonator powietrza, można w większości wypadków traktować jako nieobowiązkowe dodatki. Ich obecność jest interesująca, ale nie będzie miała kluczowego wpływu na finalną jakość powietrza. Jednocześnie należy unikać urządzeń łączących funkcję nawilżacza i oczyszczacza powietrza. Nawilżanie miejsc, do których ściągane są z całego mieszkania cząsteczki organiczne, pył i alergeny, może zakończyć się niewesoło, szczególnie dla alergików.

Oczyszczacze powietrza. Inne udogodnienia

Oprócz podstawowych parametrów warto analizować także dodatkowe udogodnienia dostępne w oczyszczaczach powietrza. Jednym z podstawowych jest harmonogram lub timer. Umożliwiają one zarządzanie pracą oczyszczacza w czasie nieobecności domowników. Jeszcze lepszym rozwiązaniem jest automatyczne wykrywanie zanieczyszczeń. Urządzenia tego typu aktywują się same po wykryciu spadku jakości powietrza. Jeśli automatyczne urządzenie ma pracować w sypialni, warto wybrać konstrukcję z czujnikiem światła albo funkcją zdefiniowania godzin nocnych. Dzięki temu podczas odpoczynku nie będą one włączały maksymalnych trybów wydajności, które mogłyby obudzić domowników. Ciekawym dodatkiem może okazać się również pilot zdalnej obsługi. Idealnym rozwiązaniem jest natomiast aplikacja do bezprzewodowego zarządzania urządzeniem. Nie dość, że efektywnie zastąpi pilota, to jeszcze pozwoli na weryfikowanie i definiowanie pracy sprzętu, kiedy jesteśmy poza domem.

Od urządzenia za ponad 1000 zł należy oczekiwać, że będzie ono wyposażone w czujnik jakości powietrza zarządzający trybem pracy automatycznej. Rozwiązanie pozwoli zapomnieć o obecności oczyszczacza w domu, jednocześnie zapewniając optymalną efektywność. Obok wydajności należy przyjrzeć się również głośności pracy sprzętu. Mowa bowiem o urządzeniu, które może pracować całą dobę.

Jaki oczyszczacz powietrza kupić? Przegląd oczyszczaczy powietrza 2023

Indeks czystości powietrza