Jaki oczyszczacz powietrza kupić. Test 7 modeli

Oczyszczacz powietrza to podstawowy oręż użytkownika do walki ze smogiem zanieczyszczającym powietrze w mieszkaniu. Oferta produktowa poszczególnych marek znacznie się różni pod tym względem, utrudniając dokonanie najlepszego wyboru. Podpowiadamy, jaki oczyszczacz wybrać, aby należycie zadbać o siebie i domowników.

Nasza redakcja podjęła się stworzenia prawdopodobnie pierwszego w Polsce testu porównawczego oczyszczaczy powietrza. Pionierska inicjatywa pozwoliła na zweryfikowanie siedmiu urządzeń z oferty sześciu producentów. Testom zostały poddane zarówno najtańsze urządzenia dostępne w supermarketach, jak i zaawansowane konstrukcje dla najbardziej wymagających użytkowników, w tym takie oczyszczacze jak: Blueair 480i, Electrolux EAP 450 i Fellowes AeraMax DX55. Takie podejście pozwoliło na stosunkowo szeroki przegląd rynku.

Indeks czystości powietrza.

Indeks czystości powietrza.

Oczyszczacze powietrza. Najważniejsze parametry

Stosując oczyszczacz powietrza w małym mieszkaniu, niezależnie od modelu wybranego urządzenia możemy liczyć na znaczną poprawę jakości powietrza. Przed zakupem takiego urządzenia warto jednak poświęcić chwilę na ocenę parametrów urządzenia. Większość użytkowników wybierając oczyszczacz, kieruje się specyfikacją podaną przez producenta. Zazwyczaj najistotniejsza okazuje się cena urządzenia oraz powierzchnia mieszkania, w którym sprzęt ma działać. To błąd. Objętość powietrza wylicza się w metrach sześciennych, a nie kwadratowych. Różne wysokości pomieszczeń sprawiają, że podawanie deklarowanego metrażu jest za daleko idącym uproszczeniem. Parametr, na jaki warto zwrócić uwagę, dobierając oczyszczacz do pomieszczenia, to międzynarodowy wskaźnik CADR. Wskazuje on ilość czystego powietrza, jaką jest w stanie dostarczyć urządzenie w ciągu godziny. Wartość jest wskazywana w m3/h. Niestety, niektórzy producenci zamiast wskazania CADR informują jedynie o maksymalnym przepływie powietrza w m3/h. Jest to bezwartościowa informacja podająca jedynie wydajność zastosowanego wentylatora.

Kolejną istotną kwestią jest metoda filtracji. Podstawą jest zazwyczaj zestaw filtrów stałych składających się z filtra HEPA i filtra węglowego. Pierwszy z nich oczyszcza powietrze z wszelkiego rodzaju drobinek, zanieczyszczeń i alergenów. Zadaniem drugiego jest pochłanianie dymu i brzydkich zapachów. Czasami producenci decydują się również na stosowanie filtru wstępnego, który zatrzymuje największe drobinki, wydłużając żywotność filtru HEPA. Można przyjąć założenie, że czym większy filtr, tym większa efektywność całego oczyszczacza powietrza. Ciekawym rozwiązaniem filtracji wstępnej jest również filtr elektrostatyczny. Cząsteczki przechodzą w tym wypadku przez silne pole elektrostatyczne. Naładowane drobinki są łatwiejsze do odseparowania z powietrza. Na rynku są urządzenia wykorzystujące wyłącznie filtrację elektrostatyczną lub elektrostatyczną i węglową. Mają one jednak zazwyczaj niższą wydajność niż oczyszczacze ze stałymi filtrami HEPA. W ich przypadku nie są również dokonywane pomiary CADR.

Fellowes AeraMax DX55

Fellowes AeraMax DX55

Oczyszczacze powietrza. Filtry i dodatkowe wyposażenie

Istotnym aspektem dotyczącym filtrów jest ich żywotność. Podstawowe filtry HEPA utrzymują swoją sprawność do 12 miesięcy. Nieco dłuższy czas eksploatacji mogą zapewnić zmywalne filtry HEPA, które udaje się dość prosto oczyszczać. Żywotność filtrów węglowych jest zazwyczaj krótsza i zwykle wynosi od trzech do sześciu miesięcy. Warto podkreślić, że filtry stanowią największy koszt podczas eksploatacji urządzenia. Cena zestawu zamiennego może być bliska kwocie, za jaką zakupiono całe urządzenie. Dane te warto zweryfikować przed zakupem – tani model może okazać się w rezultacie niezwykle kosztownym wyborem.

Dodatkowe elementy, takie jak: lampa UV, jonizator czy ozonator powietrza, można w większości wypadków traktować jako nieobowiązkowe dodatki. Ich obecność jest interesująca, ale nie będzie miała kluczowego wpływu na finalną jakość powietrza. Jednocześnie należy unikać urządzeń łączących funkcję nawilżacza i oczyszczacza powietrza. Nawilżanie miejsc, do których ściągane są z całego mieszkania cząsteczki organiczne, pył i alergeny, może zakończyć się niewesoło, szczególnie dla alergików.

Oczyszczacze powietrza. Inne udogodnienia

Oprócz podstawowych parametrów warto analizować także dodatkowe udogodnienia dostępne w oczyszczaczach powietrza. Jednym z podstawowych jest harmonogram lub timer. Umożliwiają one zarządzanie pracą oczyszczacza w czasie nieobecności domowników. Jeszcze lepszym rozwiązaniem jest automatyczne wykrywanie zanieczyszczeń. Urządzenia tego typu aktywują się same po wykryciu spadku jakości powietrza. Jeśli automatyczne urządzenie ma pracować w sypialni, warto wybrać konstrukcję z czujnikiem światła albo funkcją zdefiniowania godzin nocnych. Dzięki temu podczas odpoczynku nie będą one włączały maksymalnych trybów wydajności, które mogłyby obudzić domowników. Ciekawym dodatkiem może okazać się również pilot zdalnej obsługi. Idealnym rozwiązaniem jest natomiast aplikacja do bezprzewodowego zarządzania urządzeniem. Nie dość, że efektywnie zastąpi pilota, to jeszcze pozwoli na weryfikowanie i definiowanie pracy sprzętu, kiedy jesteśmy poza domem.

Od urządzenia za ponad 1000 zł, należy oczekiwać, że będzie ono wyposażone w czujnik jakości powietrza zarządzający trybem pracy automatycznej. Rozwiązanie pozwoli zapomnieć o obecności oczyszczacza w domu, jednocześnie zapewniając optymalną efektywność. Obok wydajności należy przyjrzeć się również głośności pracy sprzętu. Mowa bowiem o urządzeniu, które może pracować całą dobę.

Electrolux EAP 450

Electrolux EAP 450

Oczyszczacze powietrza. Jak testowaliśmy

Testy wydajności oczyszczania powietrza zostały wykonane za pomocą miernika czystości powietrza. Pomiary uwzględniały obecność w powietrzu pyłów zawieszonych PM10 i PM2,5. Testy odbywały się w powtarzalnych warunkach przy PM10 i PM2,5 oscylujących w granicach 80 ug/m3. Pierwszym zadaniem dla każdego z urządzeń była redukcja obydwu typów zawieszonych cząsteczek do poziomu poniżej 10 ug/m3 podczas pracy w pomieszczeniu o powierzchni 7,5 m2. Czas takiej redukcji stanowił składową oceny wydajności oczyszczacza powietrza. Następnie urządzenie kontynuowało pracę przez godzinę, a wyniki jego pracy odnotowywano w tabeli. Wydajność urządzeń zweryfikowano również w cyklu pracy dwugodzinnym w pomieszczeniach o powierzchni 40 i 100 m2. Każdy z testów był powtarzany przynajmniej trzykrotnie. Jeśli wyniki były powtarzalne, jako rezultat były odnotowywane średnie wartości z testów.

Wszystkie oczyszczacze wyposażone w filtr HEPA i węglowy radzą sobie z oczyszczaniem powietrza na przestrzeni do 40 m2. Różnice pomiędzy poszczególnymi modelami dotyczą przede wszystkim czasu, w jakim są w stanie oczyścić powietrze. Znaczące rozbieżności w wydajności pojawiają się w mieszkaniach o powierzchni powyżej 50 m2. Tutaj wybór konstrukcji o wysokiej wydajności jest kluczowy. Nawet przy umiarkowanym indeksie czystości powietrza różnice w możliwościach poszczególnych urządzeń są zauważalne. Jeśli mieszkanie jest podzielone na wiele pomieszczeń, dużo efektywniejszym rozwiązaniem może okazać się zakup kilku niewielkich i niedrogich oczyszczaczy zamiast jednego potężnego.

Test oczyszczaczy powietrza - tabela z wynikami testu.

Test oczyszczaczy powietrza - tabela z wynikami testu.