Jaki pakiet LTE na kartę i do domu? Kompletny poradnik i przegląd ofert

Dokładnie 1 złoty wynosi obecnie średni koszt przesłania 1 GB danych w ofercie mobilnego internetu LTE. Dostawcy konkurują o klienta wyższymi pakietami, ofertami łączonymi, zniesieniem limitów szybkości przesyłania danych oraz innych ograniczeń.


Zanim LTE na dobre zadomowiło się na rynku, małe pakiety danych w ramach abonamentu sprawiały, że ten rodzaj dostępu do internetu nie mógł być traktowany jako alternatywa dla łączy kablowych, bez limitu pobierania danych. W porównaniu z poprzednim przeglądem z marca 2015 roku wielkość pakietów wzrosła kilkukrotnie. Dla porównania, w tamtym okresie Plus oferował pakiet 35 zł za 99,90 zł. Dzisiaj w tej samej cenie otrzymamy aż 100 GB transferu i do tego usługę LTE bez limitu po wyczerpaniu podstawowego pakietu danych w kwocie abonamentu. To pakiet, który powinien zaspokoić potrzeby nawet najbardziej wymagających użytkowników.

Jaki pakiet LTE na kartę i do domu? Kompletny poradnik i przegląd ofert

Zestawienie ofert mobilnego internetu na abonament z urządzeniem

Jaki pakiet LTE na kartę i do domu? Kompletny poradnik i przegląd ofert

Zestawienie ofert mobilnego internetu na abonament bez urządzenia

To, który wybrać pakiet internetowy, ciekawie zilustrowano przy prezentacji oferty T-Mobile. 10 GB w pakiecie Start wystarczy do pracy z pocztą i przeglądania internetu. Oferta Comfort za 29,99 zł z limitem 35 GB pozwoli swobodnie słuchać z muzyki i korzystać z Facebooka. Na ofertę w planie Relax z 55 GB lub bez limitu powinny zdecydować się osoby, które pobierają dużo plików z sieci oraz chętnie oglądają materiały wideo z YouTube’a czy Netfliksa. W przeglądzie mamy też oferty z internetem bez limitu (przy czym wyjaśniamy, co to słowo oznacza w praktyce) oraz plany przeznaczone dla użytkowników domowych.

Czego potrzebujesz, aby korzystać z LTE?

• urządzenia (modem, router, laptop) z obsługą technologii LTE,

• karty typu USIM,

• planu taryfowego LTE,

• zasięgu LTE.

Wzrost paczek z danymi przyczynił się do zauważalnego spadku ceny 1 GB danych przesyłanych w sieci komórkowej. Dzisiaj średni koszt 1 GB danych w ramach abonamentu mobilnego internetu wynosi zaledwie 1 zł, przy czym jeszcze niewiele ponad rok temu koszt ten wynosił średnio aż 3,75 zł. Spadek blisko czterokrotny. Na czele najtańszych operatorów pojawiły się T-Mobile (z ofertą bez limitu) oraz Orange, który w pakietach domowych daje aż 150 GB do wykorzystania w strefie domowej. Gdyby wziąć kolejną regularną ofertę, to najtańszy internet LTE kupimy w T-Mobile (taryfa Relax za 34,99 zł, 0,64 zł za 1 GB danych) oraz w Play (Internet XL, internet bez limitu, ze 100 GB przy pełnej prędkości; 0,70 zł za 1 GB). Wśród ofert bez urządzenia również dominuje Play, który w planie Internet L (bez limitu) oferuje za 49,99 zł 100 GB przy pełnej prędkości, a więc 0,50 zł za 1 GB danych.

Jaki pakiet LTE na kartę i do domu? Kompletny poradnik i przegląd ofert

Najtańsze gigabajty - oferty mobilnego internetu z urządzeniem

Jaki pakiet LTE na kartę i do domu? Kompletny poradnik i przegląd ofert

Najtańsze gigabajty - oferty mobilnego internetu bez urządzenia

Internet dla domu

Mobilny internet w technologii LTE stanowi mocną alternatywę dla tradycyjnych łączy internetowych dostarczanych w gniazdkach telefonicznych (DSL), w sieciach kablowych (wraz z telewizją) oraz drogą radiową. Podstawowa przewaga internetu przez komórkę wynika z dostępności usługi. Internet mobilny 3G/LTE jest tam, gdzie nie dociera infrastruktura kablowa lub nie ma konkurencyjnych ofert. Byłoby jednak dużym uproszczeniem zaszeregować do grupy odbiorców mobilnego internetu wyłącznie mieszkańców domów jednorodzinnych obrzeży miast, miasteczek i wsi. Po rozwiązania mobilne sięgają właściciele kilku mieszkań, studenci zmieniający stancję dwa razy w semestrze czy w końcu wielbiciele weekendowych wyjazdów nad jezioro.

Jaki pakiet LTE na kartę i do domu? Kompletny poradnik i przegląd ofert

W ofercie urządzeń T-Mobile znalazł się router WiFi do samochodu Huawei CarFi, który umożliwia swobodne korzystanie z internetu w trakcie podróży.

Sieć Orange proponuje dwie oferty: Internet LTE dla domu oraz Internet LTE 2w1 skierowane dla klientów, którzy z mobilnego internetu będą korzystać głównie w miejscu zamieszkania. W obu wariantach usługi otrzymasz pakiet 150 GB danych do wykorzystania w strefie domowej i dodatkowe 60 lub 80 GB poza nią, kiedy wyjeżdżasz i potrzebujesz zabrać interenet ze sobą. Czym jest strefa domowa? To obszar w promieniu 500 metrów od miejsca, w którym najczęściej łączysz się z internetem. Twoja strefa domowa zostanie wyznaczona w momencie aktywacji usługi.

Jaki pakiet LTE na kartę i do domu? Kompletny poradnik i przegląd ofert

Oferta internetu mobilnego w Orange obejmuje klasyczne pakiety internetowe LTE FreeNet oraz plany dla domu Internet LTE dla domu i Internet LTE 2w1 z dużym pakietem danych do wykorzystania w strefie domowej.

Z kolei oferta Plusa i Cyfrowego Polsatu obejmuje usługę Domowy Internet LTE z pakietami 50 GB, 80 GB lub 100 GB ze specjalnym zestawem sprzętu do obsługi mobilnego internetu w domu. W skład zestawu wchodzi zewnętrzny modem LTE ODU-200 oraz router Wi-Fi IDU-200, który pozwoli się cieszyć siecią bezprzewodową w całym domu. Firma chwali się, że to jedyny taki produkt na rynku, który znacznie zwiększa zasięg internetu LTE oraz poprawia jakość odbioru. Modem LTE montowany jest na zewnątrz budynu (na dachu, balkonie), dzięki czemu nawet mieszkając na granicy zasięgu sieci, możesz cieszyć się dobrej jakości, szybkim internetem. Co więcej, modem może zostać podłączony do istniejącej instalacji telewizji satelitarnej lub naziemnej, aby uniknąć konieczności kładzenia nowych kabli. Montażem i konfiguracją sprzętu zajmie się wykwalifikowany pracownik.

Jaki pakiet LTE na kartę i do domu? Kompletny poradnik i przegląd ofert

W skład zestawu do domowego internetu w Plusie i Cyfrowym Polsacie wchodzi zewnętrzny modem LTE ODU-200 oraz router WiFi IDU-200, który pozwoli cieszyć się siecią bezprzewodową w całym domu. Do podłączenia internetu można wykorzystać istniejącą instalację satelitarną.

Promocje i bonusy

Wybór oferty mobilnego internetu wyłącznie przez pryzmat kosztu gigabajta danych byłby dużym uproszczeniem, bowiem oferty operatorów są dużo bardziej złożone, niż można to ująć w pojedynczej tabeli. Masz telefon telefon lub telewizję w Plusie lub Cyfrowym Polsacie? Drugi produkt, którym może być przecież mobilny internet, otrzymasz za połowę ceny, a trzeci nawet za złotówkę. To oferta smartDOM. Sprawdź też promocyjne zestawy z „Gwarancją najniższej ceny”. Przy zakupie nowej oferty Internetu LTE dostaniesz kilka korzyści – HBO GO oraz trzy pakiety IPLA, choć za darmo możesz z nich korzystać tylko przez dwa miesiące. W czerwcu Cyfrowy Polsat oferował też nowym klientom pakiet IPLA EURO216 ze wszystkimi meczami turnieju.

Jaki pakiet LTE na kartę i do domu? Kompletny poradnik i przegląd ofert

Modem, tablet lub laptop? To nie wszystko. W Cyfrowym Polsacie możesz zamówić mobilny interenet z dużym, 49” telewizorem.

W Orange znajdziesz obecnie dwie ciekawe oferty specjalne. Kupując Internet LTE dla domu lub Internet LTE 2w1, możesz otrzymać 100% rabatu na abonament komórkowy przez rok. W planach LTE FreeNET możesz natomiast skorzystać z rabatu Orange Open i płacić mniej za każdą kolejną usługę. Rabat za dwie usługi to 5 zł, za pięć usług to już 20 zł miesięcznie.

To nie wszystko. W planach internetu mobilnego dla domu zamów dodatkową kartę SIM, aby współdzielić pakiet danych z innym urządzeniem. A jeśli masz już telefon komórkowy w Orange, możesz dokupić taryfę FreeNET i korzystać ze wspólnego pakietu danych na smartfonie i w komputerze. Ponadto zakup oferty LTE FreeNet oraz Internet LTE dla domu za 59,90 zł premiowany jest jednorazowym pakietem 500 MB w roamingu w UE ważnym 24 miesiące. W planie LTE 2w1 za 79,90 zł masz do wykorzystania darmowy pakiet GB danych w UE. Propozycja obowiązkowa dla osób, które w trakcie zagranicznych wyjazdów wakacyjnych nie chcą rezygnować z dostępu do poczty, nawigacji czy Facebooka.

Z kolei T-Mobile przygotował oferty specjalne w planie Comfort (bez urządzenia i z urządzeniem) z 25 GB transferu w cenie 29,99 zł, rabatem 10 zł dla klientów T-Mobile oraz krótką umową na 6 miesięcy.

W Plusie i Cyfrowym Polsacie za dodatkową opłatą 2,90 zł otrzymasz pakiet danych 200 GB do wykorzystania w godzinach od 1 w nocy do 8 rano. W T-Mobile usługa blueconnect noc kosztuje 9,08 zł, ale noc trwa dłużej, bo już od północy do 9 rano. W Play analogiczna usługa kosztuje 1,99 zł i można ją samodzielnie aktywować poprzez Play24. Dane wysyłane i odbierane w ramach usługi nie zmniejszą limitu danych określonego w pakiecie. W Orange analogiczna usługa nazywa się Szczęśliwe godziny, działa od północy do 8.00 i jest wliczona w cenę pakietów internetowych przez całą długość umowy, ale tylko przy zakupie przez internet.

To jeden z argumentów za tym, że mobilny internet warto kupić online. Plus i Cyfrowy Polsat proponują trzy miesiące bez opłat, jeśli zdecydujesz się zamówić mobilny internet przez… internet. Orange promuje samodzielnych, dając dodatkowe gigabajty transferu do swoich pakietów. W opcji za 39,99 zł jest to dodatkowe 5 GB, a w sugerowanym pakiecie za 59,90 zł dodatkowe 10 GB (dane w tabelach uwzględniają te bonusy).

Dodajmy jeszcze, że Play przygotował ofertę Internet Elastyczny, idealną dla osób, które z mobilnego dostępu do internetu korzystają od czasu do czasu, a zatem nie chcą płacić stałego abonamentu. Jak to działa? Kiedy zaczynasz korzystać z sieci, otrzymujesz pakiet 10 GB. Każdy kolejny pakiet 10 GB za 10 zł aktywuje się automatycznie, po wyczerpaniu poprzedniego. Możesz ustalić miesięczny limit, aby zapanować nad wydatkami. W ofercie bez urządzenia umowa podpisywana jest na czas nieokreślony. Gdy chcesz kupić modem lub router za 1 zł, podpisz umowę na 2 lata z opłatą 15 zł miesięcznie. Promocyjna aktywacja usługi kosztuje 19 zł. Na analogicznej zasadzie skonstruowano Plan Zero w Cyfrowym Polsacie. Na wstępie masz 10 GB do wykorzystania przez 12 miesięcy. Kolejne pakiety aktywują się automatycznie, po wykorzystaniu poprzedniego. Każdy kolejny 1 GB to koszt 9,90 zł. Aktywacja? Tak jak w Play 19 zł.

Awantura o limity

Ugruntowanie standardu LTE doprowadziło do uproszczenia ofert oraz zniesienia różnych ograniczeń zapisanych z reguły drobnym druczkiem w regulaminach usługi. W ofertach dostawców brak już zasadniczego podziału na transmisję danych w sieci 3G i LTE, a walka na limity i ograniczenia transferu rozpoczyna się dopiero, gdy przekroczymy podstawowy pakiet danych. Tutaj operatorzy stosują różne podejścia do klienta.

W Plusie i Cyfrowym Polsacie po wykorzystaniu pakietu danych włącza się usługa LTE bez limitu GB, która pozwala na nielimitowany transfer danych w sieci własnej LTE. Usługa ta wliczona jest w cenę pakietów internetu LTE, poza abonamentem za 39,99 zł, w którym kosztuje 10 zł miesięcznie, a dodatkowo prędkość transmisji danych jest ograniczona do 5 Mb/s. To pierwszy przykład, że nie zawsze warto kupować najtańsze plany taryfowe. Innych ograniczeń nie ma, choć w regulaminie Pokomtela znajdziemy zapisy pozwalające operatorowi, zgodnie ze znaną z internetu satelitarnego polityką Fair-Usage Policy (FUP), obniżyć prędkość transmisji danych, jeśli użytkownik nadmiernie eksploatuje łącze internetowe. Warto jednak zaznaczyć, że polityki FUP wdrażane są dopiero po przekroczeniu podstawowego pakietu w ofercie internetowej w jednym okresie rozliczeniowym.

W T-Mobile usługa LTE bez limitu kosztuje dodatkowo od 45 do 60 zł miesięcznie w zależności od wybranego planu Relax, Comfort lub Smart. W tej opcji korzystanie z transmisji danych w sieci LTE jest nielimitowane i nie pomniejsza przyznanego limitu danych wynikającego z oferty. Jednakże aby zapewnić najlepsze usługi pozostałym użytkownikom sieci, w regulaminie usługi znajdziemy zapis, że po przekroczeniu 100 GB transmisji danych w technologii LTE prędkość internetu zostanie obniżona do 2 Mb/s (bez wpływu na transmisję poza LTE i w usłudze blueconnect noc).

To, co dzieje się z internetem po przekroczeniu pakietu danych w Orange, ściśle zależy od wybranego planu taryfowego. W ofercie LTE FreeNET za 59,90 zł i 69,90 zł (kwoty z e-fakturą) po wyczerpaniu podstawowego pakietu danych prędkość transmisji spada do 10 Mb/s i tak aż do 100 GB ponad przyznany limit z oferty. Bardziej skomplikowane zasady obowiązują dla tańszej opcji LTE FreeNET za 39,90 zł. Po wykorzystaniu podstawowego pakietu 25 GB danych prędkość ograniczana jest do 5 Mb/s, ale tylko przez pierwszych 6 miesięcy (dotyczy umów na 24 miesiące). Później opcja ta kosztuje 10 zł.

Co na to Play? W planie 50 GB w cenie od 39,99 zł miesięcznie operator daje gratis usługę Internet bez limitu GB, ale tylko na pół roku. Plan Internet XL promowany jako bez limitu w rzeczywistości ma istotne ograniczenie, które tłustym drukiem zapisano w regulaminie usługi. Po przekroczeniu 100 GB transmisji danych prędkość pobierania danych zostanie obniżona do 1 Mb/s aż do kolejnego okresu rozliczeniowego. Dlatego w tabelach przyjęliśmy, że plan Internet XL to 100 GB, a nie bez limitu.

Jaki pakiet LTE na kartę i do domu? Kompletny poradnik i przegląd ofert

Wyższy abonament w ofercie Play z pakietem 50 GB oznacza niższą kwotę zakupu urządzeń oraz więcej SMS-ów do wykorzystania w ramach usługi. Pozostałe parametry oferty pozostają takie same.

W zestawieniu znalazł się jeszcze jeden nielimitowany plan mobilnego internetu. Zakup karty w ofercie „Internet do domu LTE 4G – oferta specjalna bez limitu” za 79,99 zł miesięcznie T-Mobile gwarantuje nielimitowaną transmisję danych we wszystkich obsługiwanych technologiach (2G/3G/LTE) w sieci tego operatora. Zastrzeżenia budzi jedynie punkt 1.6 warunków oferty, który zezwala operatorowi na ograniczenie prędkości transmisji do 16 Kbit/s w przypadku „wysokiego zużycia danych przez Abonenta, obciążającego sieć w sposób zagrażający jej prawidłowemu funkcjonowaniu lub/i korzystaniu z niej przez innych użytkowników”.

Na kartę

Konia z rzędem temu, kto zrozumie zawiłości ofert mobilnego internetu na kartę. Wszystko przez to, że oferta internetowa opiera się na bonusach przyznawanych po doładowaniu konta i promocyjnych pakietach danych do aktywowania w ramach oferty. Oto trzy przykładowe konstrukcje takich ofert. W Plusie kupujemy starter za 5 zł z 0,5 GB na start. Pięć pierwszych doładowań za minimum 20 zł premiowane jest dodatkowym 1 GB danych. Inna opcja to starter za 15 zł z 3 GB na start i 12 premiami po 1 GB każda. Doładowanie za 20 zł to dodatkowe 3 GB z przedłużeniem ważności konta o 14 dni. 100 zł wydane na Internet na kartę w Plusie to 35 GB podstawowego transferu i 120 dni ważności konta. Z kolei po każdym doładowaniu za 150 zł konto zostanie automatycznie przedłużone o rok.

W ofercie Orange Free najniższa kwota doładowania to 5 zł. Wówczas konto uzupełni pakiet danych 500 MB do wykorzystania przez 2 dni. Doładowania za 25/30/40 podbijają stan konta o 6 GB i wydłużają ważność konta o miesiąc. Bonus przyznawany jest automatycznie po każdym doładowaniu konta i nie potrzeba go aktywować za każdym razem. Najbardziej opłacalna opcja to 36 GB ważne 5 miesięcy po doładowaniu za 100 zł.

Z kolei Play proponuje za 50 zł starter 12 GB ważny przez rok. To aż 4,16 zł za 1 GB, choć w tym przypadku możesz korzystać z internetu w razie potrzeby, od czasu do czasu. Do oferty możesz dobierać spośród kilku pakietów internetowych: nielimitowany transfer za 45 zł/mc, nielimitowany dzień 4 zł na 24 godziny, nocny transfer codziennie od północy do 9 rano za 10 zł/miesiąc, czy nielimitowane weekendy za 10 zł na miesiąc. Uff.

Zasięg LTE

Liderem technologii LTE w Polsce pozostaje Grupa Cyfrowy Polsat (Plus, Cyfrowy Polsat), która jako pierwsza w listopadzie 2012 roku wprowadziła na rynek komercyjną ofertę internetu LTE do 150 Mb/s, a dzisiaj inwestuje w sieć LTA-Advanced pozwalającą na przesyłanie danych z prędkością do 300 Mb/s dzięki wykorzystaniu agregacji dwóch częstotliwości nośnych. W zasięgu sieci Plus LTE jest 96,8 populacji Polski i to najlepszy wynik wśród polskich operatorów. W zasięgu internetu Cyfrowego Polsatu znalazły się ostatnio nowe miejscowości: Suwałki, Zambrów, Sochaczew, Cieszyn, Kluczbork, Ustka, Tomaszów Lubelski, Nowa Sól, Lubliniec, Brodnica.

Jaki pakiet LTE na kartę i do domu? Kompletny poradnik i przegląd ofert

Mapa zasięgu LTE w sieci Plus

Jaki pakiet LTE na kartę i do domu? Kompletny poradnik i przegląd ofert

Mapa zasięgu LTE w sieci Cyfrowy Polsat

Orange obejmuje zasięgiem ok. 90% populacji Polski. To na razie mniej niż w Cyfrowym Polsacie, a białe plamy widoczne są na ścianie wschodniej oraz w województwach pomorskim i zachodniopomorskim. Podobnie wygląda mapa zasięgu LTE w T-Mobile, bo obaj operatorzy korzystają ze wspólnej sieci zarządzanej przez NetWorkS. Zasięg usług komórkowych może jednak różnić się w niektórych miejscach, gdyż Orange i T-Mobile mają kilkaset stacji bazowych, których nie udostępniają sobie wzajemnie. Na tle konkurencji blado wypada Play, którego zasięg LTE (kwiecień 2016) obejmuje ponad 81% populacji, co przekłada się na dostępność szybkiego internetu w 1406 miejscowościach, w tym 120 miastach powyżej 10 tys. mieszkańców. Zasięg sieci 4G LTE Ultra w Play dociera do ponad 40%. Co Play rozumie przez słowo Ultra? Sieć 4G LTE Ultra to zmodernizowana i rozbudowana o nowe częstotliwości sieć własna operatora. Dzięki zastosowaniu technologii LTE kat. 4 i wyższych możliwa jest agregacja (łączenie) częstotliwości i uzyskiwanie prędkości powyżej 150 Mb/s. Większa pojemność takiej sieci oznacza także lepszą jakość transmisji danych.

Jaki pakiet LTE na kartę i do domu? Kompletny poradnik i przegląd ofert

Mapa zasięgu LTE w sieci Orange

Jaki pakiet LTE na kartę i do domu? Kompletny poradnik i przegląd ofert

Mapa zasięgu LTE w sieci T-Mobile

Jaki pakiet LTE na kartę i do domu? Kompletny poradnik i przegląd ofert

Mapa zasięgu LTE w sieci Play

Dopiero zakończony w ubiegłym roku przetarg na częstotliwości dla szybkiego internetu pozwala operatorom innym niż Polkomtel na rozwój infrastruktury do świadczenia usług LTE. Zostawmy na boku kontrowersje związane z aukcją LTE prowadzoną przez UKE, bo nie o tym jest ten artykuł, skupiając się na konkretach. Dwa bloki częstotliwości 800 MHz kupił Orange, a P4, T-Mobile i NetNet po jednym (ostatni wycofał się z przetargu, a częstotliwości przejęło T-Mobile). W zakresie częstotliwości 2,6 GHz wolne pasmo podzieliły między siebie Orange, T-Mobile (po trzy bloki) oraz Polkomtel i P4 (po cztery bloki). Efekty widać już dzisiaj.

T-Mobile tylko w dwóch pierwszych miesiącach uruchomiło ponad 200 nowych stacji bazowych. W rezultacie operator dociera z siecią LTE do ponad 90% populacji, co przekłada się mniej więcej na 60% powierzchni Polski. Plan minimum zakłada dotarcie do końca czerwca z sygnałem do 92% populacji kraju. Zastosowanie niższych częstotliwości 800 MHz umożliwia poprawienie zasięgu w budynkach na obszarach mniej zurbanizowanych. Wzrost pojemności sieci przekłada się na lepszą jakość dostępu do internetu i możliwość uzyskiwania wyższych prędkości transmisji danych. Z kolei Orange w lutym uruchomił 20 nadajników pracujących w nowych częstotliwościach. Operator planuje do końca roku objąć zasięgiem szybkiego internetu ponad 95% Polaków i uzyskać czterokrotny wzrost prędkości transmisji danych.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: