Jaki prezent na Gwiazdkę? A może... HTC Touch Pro T7272 / Era MDA Vario IV

Z okazji zbliżających się świąt Bożego Narodzenia, rozpoczynamy nowy cykl artykułów. Przez najbliższe dwa miesiące każdego dnia punktualnie o godzinie 19:00 publikować będziemy materiał zawierający krótki test urządzenia lub oprogramowania, które, naszym zdaniem, świetnie sprawdzi się w roli prezentu gwiazdkowego. Zaczynamy od telefonu komórkowego z najwyższej półki, idealnego dla zapracowanego biznesmena lub miłośnika nowinek technologicznych: HTC Touch Pro T7272 znanego również jako ERA MDA Vario IV.

Komórki na łamach PC World

Jeśli interesują cię nasze recenzje profesjonalnych komórek, możesz o nich poczytać tutaj:

- iPhone 3G

- HTC Touch Diamond P3700

- HTC Touch Pro T7272

- HTC Touch HD T8282

- Samsung Omnia (SGH-i900), jakie robi zdjęcia.

- Samsung Soul (SGH-U900), jakie robi zdjęcia.

HTC Touch Pro to jeden z najbardziej zaawansowanych technologicznie smartfonów ("palmofonów") na świecie. Urządzenie ma zastąpić lekko wysłużony model TyTN II: w obudowie o wymiarach 102 x 51 x 18,05 milimetra umieszczono telefon kompatybilny nie tylko z sieciami GSM/GPRS/EDGE/UMTS(3G), ale również z technologiami HSUPA, czyli HSDPA 7,2 Mb/s oraz HSUPA 1,4 Mb/s. Ta druga funkcja stanowi ewenement na rynku, w Polsce dostępna jest bowiem wyłącznie z Touch Pro.

Klawiatura

HTC Touch Pro T7272

KATEGORIA

Inteligentny telefon komórkowy (smartfon) z dotykowym ekranem.

PODSTAWOWE PARAMETRY

Cena: od 2250 zł

Wymiary: 102 x 51 x 18,05mm

Waga: 165 g

Łączność: WCDMA / HSPA: 900/2100MHz. HSDPA 7,2 Mb/s i HSUPA; Bluetooth 2.0 z EDR, Wi-Fi 802.11b/g.

Ekran: dotykowy, 2,8 cala VGA

ZALETY:

+ czytelny wyświetlacz

+ doskonała kompatybilność z oprogramowaniem Microsoftu (Windows, Office),

+ stosunkowo niska cena

WADY:

- gruby i ciężki

- za szeroka klawiatura

- szybko zużywa baterię

- TouchFLO 3D nie zawsze zgrywa się z Windows Mobile

OCENA OGÓLNA

Możliwości: 9,5

Jakość: 8,0

Wydajność: 9,5

Opłacalność: 1,5

Ocena końcowa: 8,9

T7272 posiada klawiaturę QWERTY, dlatego nikogo nie powinna dziwić jego grubość - z drugiej jednak strony smartfon ma bardzo podobne wymiary jak znacznie gorzej od niego wyposażona Nokia N82. Niestety, w przeciwieństwie do TyTN II, ekran nie "łamie się" w stronę użytkownika. Pewną niewygodę stanowi też fakt, że klawiatura wysuwa się w lewo.

Gdyby dało się ją wyciągnąć w prawo od ekranu, można by ją obsługiwać za pomocą prawej ręki bez konieczności przekręcania telefonu o 180 stopni (odpowiednik typowej klawiatury numerycznej).

Wyświetlacz i bateria

Wyświetlacz TFT LCD ma przekątną 2,8 cala i pracuje w rozdzielczości 480 x 640 pikseli (VGA). Podczas oglądania filmów nie dostrzeżesz różnicy, ale przy wyświetlaniu tekstów i map - już tak. Krawędzie będą znacznie mniej postrzępione niż w wypadku smartfonów pracujących z rozdzielczościami 320 x 480 pikseli, nie mówiąc już o 240 x 320 i niższych.

Smartfon dość szybko zużywa baterię (Li-poly, 1350 mAh), zwłaszcza przy intensywnym surfowaniu w Sieci z użyciem HSPA/Wi-Fi lub przy wykorzystywaniu oprogramowania do nawigacji (nieobecne w zestawie).

Interfejs dotykowy TouchFLO 3D - jest coraz lepiej

Wśród telefonów obsługiwanych za pomocą ekranu dotykowego iPhone 3G nie ma sobie równych. Jednak gdyby w zestawieniu uwzględnić wyłącznie smartfony z Windows Mobile, zdecydowanym liderem jest właśnie Touch Pro z interfejsem TouchFLO 3D. Co dziwniejsze, ten sam TouchFLO 3D w bardzo podobnym Touch Diamondzie działa wyraźniej wolniej i z większymi oporami.

Oprogramowanie HTC nie pozwala na razie na powiększanie stron internetowych czy fotografii przez rozsuwanie palców, ale jest całkiem nieźle dopasowane do działającego w tle systemu Microsoftu.

Oczywiście zdarza się, że jesteśmy wyrzucani do domyślnego interfejsu Windows Mobile - w takiej sytuacji najwygodniej będzie sięgnąć po schowany w obudowie rysik, bo operowanie palcem na ekranie budzika czy konfiguratora połączenia Bluetooth nie należy do najprzyjemniejszych. Do podstawowych funkcji, w tym obsługi listy kontaktów, wiadomości czy surfowania w Sieci trudno mieć jakiekolwiek większe zastrzeżenia.

Patrz też:

-- HTC Touch Pro T7272 - pierwsze wrażenia

-- HTC Touch Pro T7272 - pierwsze wrażenia (cd.)

-- HTC Touch Diamond a iPhone 3G

-- Diamond TF3D Config - dostosowywanie interfejsu TouchFLO 3D