Jaki prezent na Gwiazdkę? A może... Nokia 8600 Luna

Z okazji zbliżających się świąt Bożego Narodzenia, rozpoczęliśmy cykl artykułów. Przez najbliższe dwa miesiące każdego dnia punktualnie o godzinie 19:00 publikować będziemy materiał zawierający krótki test urządzenia lub oprogramowania, które, naszym zdaniem, świetnie sprawdzi się w roli prezentu gwiazdkowego. Dziś opisujemy niezwykle elegancki i gustowny telefon zaprojektowany z myślą o kobietach, którym zależy na urządzeniu może niekoniecznie high-endowym, ale za to pasującym do każdej kreacji - czy to bluzy ubieranej podczas joggingu, czy też sukni wieczorowej. Oto Nokia 8600 Luna.

Nokia 8600 Luna

KATEGORIA

Elegancki, nieskomplikowany telefon komórkowy

PODSTAWOWE PARAMETRY

Witryna producenta: Nokia 8600 Luna

Cena: od 1500 zł

Wymiary: 107 x 45 x 15,9 mm

Waga: 140 g

Łączność: tylko 2G (850, 900, 1800, 1900 MHz).

Ekran: 2-calowy, 320x240, 24 bity (16,7 milionów kolorów)

Akumulator: 900 mAh, Li-poly (BP-5M)

Złącze kart pamięci: brak

Aparat: 2 Mp

Klawiatura: numeryczna, przykryta odsuwaną klapką ze szkła (slider)

ZALETY

+ ładny wygląd

+ przyjemne dla ucha dzwonki

WADY

- cena

- brak 3G

- średni czas pracy na baterii

- niewygodne w obsłudze przyciski odpowiadające za połączenia

OCENA OGÓLNA

Możliwości: 4,0

Jakość: 9,0

Wydajność: 7,0

Opłacalność: 4,5

Ocena końcowa: 6,6

Nokia 8600 to wyjątkowo elegancka komórka. Wystarczy otworzyć pudełko, aby przekonać się, że nawet folia, w której ją umieszczono, w dotyku przypomina atłas. Drobnostka? Jak dla kogo.

Niestety, czar pryska, gdy włączysz telefon. Podczas startu usłyszysz dokładnie ten sam dźwięk, który znasz z Nokii kupionej za symboliczną złotówkę. Rozumiemy, że aparat wyłącza się bardzo rzadko - wydaje się jednak, że i w tym wypadku urządzenie powinno odróżniać się od tańszych modeli.

Elegancka i nieskomplikowana

W telefonie wykorzystano port microUSB. Niby dobrze, że Nokia w końcu stawia na rozwiązania powszechnie zaakceptowane jako standardy, ale... no właśnie: znajdująca się w zestawie ładowarka jest jedyna w swoim rodzaju. Musisz zabierać ją ze sobą w każdą podróż; modele stosowane w starszych telefonach do Luny pasować nie będą.

Oprogramowanie w telefonie nie rzuca na kolana - użytkownikom "poważniejszych" smartfonów Nokii wyda się raczej ubogie. Ikony w menu sprawiają wrażenie postrzępionych i projektowanych w pośpiechu. Należy uważać, żeby nie zapędzić się z modyfikowaniem schematu kolorów, bo można skończyć z białymi czcionkami na białym tle.

Liczba obsługiwanych przez Lunę technologii pasuje raczej do tańszych telefonów. Wyraźnie widać, że Nokia 8600 to urządzenie "przede wszystkim do dzwonienia". Oczywiście rozumiemy, że brak 3G pozwala na dłuższy czas pracy na baterii. Nie potrafimy jednak pojąć, po co obsługa MP3 i aparat robiący zdjęcia w rozdzielczości 1600 x 1200, skoro w telefonie zamontowano tylko 128 MB pamięci i zapomniano o slocie na karty microSD.

Powab gratis

Ze względu na metalową obudowę i słuszną masę (140 g) Nokia 8600 Luna świetnie leży w dłoni. Odsuwana stalowa klapka została tak zaprojektowana, że podczas rozmów palec wskazujący podpiera aparat i uniemożliwia jego wyślizgiwanie się - brawo! Jej grubość sprawia jednak, że przy zamkniętej obudowie odbieranie połączeń jest niewygodne i wymaga dużej precyzji, przy otwartej zaś pojawia się problem z naciskaniem ostatniego rzędu klawiszy.

Nokia 8600 Luna prezentuje się wyjątkowo dobrze wśród współczesnych telefonów, które ze względu na wbudowany moduł GPS musiały zostać opakowane w niezbyt gustowny czarny, srebrny, biały lub jakikolwiek inny plastik.

Szkło i metal w obudowie świetnie do siebie pasują, dlatego komórka powinna przypaść do gustu kobietom, które nie potrzebują skomplikowanych funkcji, a lubią otaczać się przedmiotami pięknymi i wzbudzającymi pożądanie. Nie polecamy jej jednak miłośnikom nowoczesnych technologii - będą rozczarowani.

Podobne urządzenia (styl): Nokia 7900 Crystal Prism, Nokia 8800 Arte, Nokia 8800 Sapphire Arte, Nokia 8800, Nokia 8800 Carbon Arte, Nokia 8800 Sirocco Gold, Nokia 8800 Sirocco Edition, iPhone, iPhone 3G, HTC Touch Diamond, Motorola Aura.

Patrz też:

-- "Przyszłość w kieszeni"

-- "Komórka roku 2009"

-- "Internet i multimedia w zasięgu ręki"