Jaki prezent na Gwiazdkę? A może... Panasonic Lumix DMC-LX3
-
- Norbert Gajlewicz,
- 29.10.2008, godz. 19:00
Panasonic wprowadził na rynek nową wersję jednego ze swoich flagowych modeli aparatów kompaktowych - bezpośredniego następcę ciekawej konstrukcji DMC-LX2. Panasonic Lumix DMC-LX3 dysponuje bardzo jasnym, szerokokątnym obiektywem o ogniskowej odpowiadającej zakresowi 24-60 mm, dzięsięciomegapikselowym sensorem CCD i 3-calowym monitorem LCD o wysokiej rozdzielczości. Dobre parametry techniczne nowego modelu to nie wszystko - okazało się, że Panasonic Lumix DMC-LX3 robi z nich użytek rejestrując dobrej jakości zdjęcia. Obecnie LX3 zajmuje pierwszą pozycję w rankingu aparatów kompaktowych PC Worlda.
KATEGORIA
Cyfrowy aparat fotograficzny (kompakt).
Cena: od 1450 zł
ZALETY
+ świetne odwzorowanie szczegółów
+ niski poziom szumów
+ bardzo jasna optyka (1:2,0-2,8)
WADY
- cena
OCENA OGÓLNA
Wynik testu: 7,4
Możliwości: 6,2
Opłacalność: 3,5
Ocena końcowa: 6,9

Konstruktorzy zastosowali bardzo dobrej jakości wyświetlacz - stosowany już wcześniej w modelu TZ5 monitor o rozdzielczości 460000 pikseli (obecnie za standard można uznać LCD o rozdzielczości 230000). Na górze wbudowano "sanki" służące do mocowania zewnętrznej lampy błyskowej.
Obiektyw aparatu nie chowa się całkowicie w korpusie - na przedniej ściance na stałe wystaje kilkumilimetrowej grubości cylinder mieszczący optykę. Podobnie jak w poprzedniku (LX2) znajduje się na nim przełącznik formatów kadru - można wybrać trzy: 4:3, 3:2, 16:9. Cylinder obiektywu kończy się gwintem służącym do zamocowania adapterów optycznych (gwint jest ukryty nakręconym nań pierścieniem maskującym).
Możliwości
W najnowszym modelu konstruktorzy zrezygnowali z nietypowej matrycy o proporcji boków 16:9 - zastosowali konwencjonalny przetwornik 4:3 o optymalnej (jak na nowej generacji kompakt) rozdzielczości (10 Mp). To, że aparat nie wziął udziału w nadal trwającym
"wyścigu" pikseli przyczyniło się do osiągnięcia dobrej (w porównaniu z innymi kompaktami) rozpiętości tonalnej zdjęć.
Nasze testy dynamiki obrazu aparat przeszedł jako jeden z najlepszych (choć przegrywa pod tym względem z niektórymi znacznie starszymi konstrukcjami wyposażonymi w matryce o mniejszej rozdzielczości).

Jedną z największych zalet Lumiksa LX3 jest coraz rzadziej spotykana w aparatach kompaktowych bardzo jasna optyka charakteryzująca się niewielką rozpiętością ogniskowej (zoom 2,5x). Dzięki niej aparat bardzo czysto odwzorowuje najmniejsze detale - z naszych analiz wynika, że do świetny efekt został uzyskany bez konieczności wykonywania silnego "sztucznego" wyostrzania obrazu.
Pisząc o jakości obrazu obrazu należy zwrócić uwagę, że aparat świetnie radzi sobie z szumami. Nie przeszkadzają nawet wówczas, gdy fotografujemy z czułością odpowiadającą ISO 400.
LX3, jak każdy zaawansowany kompakt, pozwala użytkownikowi na wykonanie ręcznego balansu bieli. Konstruktorzy poszli nawet krok dalej i udostępnili dodatkową możliwość określania profilu oświetlenia - występującą w lustrzankach metodę definiowania temperatury barwowej w stopniach Kelvina. Zaawansowanych użytkowników ucieszy także możliwość zapisu zdjęć w formacie RAW i rejestracja filmu w rozdzielczości HD (720p).

Aparat okazał się świetną konstrukcją zarówno pod względem możliwości technicznych, jakości rejestrowanego obrazu jak i ergonomii. Jest wart swojej ceny.