Jaki pulsoksymetr kupić? Do czego służy? Już od 45 zł

Pulsoksymetr to urządzenie, które pomoże nam monitorować stan zdrowia podczas zarażenia koronawirusem lub przy przewlekłych chorobach dróg oddechowych. Podpowiadamy, na jakie modele warto zwrócić uwagę i dlaczego.

Źródło: Unsplash/Syed Ali

Pulsoksymetr - do czego służy

Pulsoksymetr to elektroniczne urządzenie pomiarowe, które może być z powodzeniem stosowane zarówno w sektorze medycznym, jak i w warunkach domowych. Służy ono głównie do badania poziomu nasycenia krwi tlenem, ale w poszczególnych modelach możemy znaleźć także inne, nie mniej przydatne funkcje, np. możliwość badania tętna. Działanie sprzętu opiera się na pomiarach pochłaniania promieni czerwonych i podczerwonych przez naczynia włosowate w krwinkach czerwonych, które różni się w zależności od ich poziomu natlenienia.

Jednymi z głównych atutów pulsoksymetru są jego niewielkie rozmiary oraz łatwa obsługa, a także to, że przeprowadzanie za jego pomocą pomiarów jest całkowicie bezbolesne i nieinwazyjne. Największą popularnością wśród klientów indywidualnych cieszą się pulsoksymetry napalcowe, czyli w formie „klamerki”, które po prostu nakłada się na jeden z palców dłoni i czeka na otrzymanie wyniku. Są one tańsze i mniejsze od swoich bardziej rozbudowanych wersji, stosowanych najczęściej w szpitalach. Z kolei fanów technologii ubieralnych może ucieszyć fakt, że funkcja pulsoksymetru jest dodawana do niektórych modeli gadżetów, takich jak opaski sportowe czy smartwatche. Takowy pomiar zazwyczaj odbywa się z wykorzystaniem widma światła czerwonego i podczerwonego. Finalny wynik uzyskuje się na podstawie stopnia pochłaniania fal przez erytrocyty przenoszące tlen - uzyskana wartość może okazać się jednak niedokładna. Jeśli interesuje was zakup pulsoksymetru, który umożliwi rzetelne pomiary - poniżej przedstawiamy listę wybranych przez nas modeli.

Zobacz również:

  • Lista krajów z najlepszym prywatnym ubezpieczeniem zdrowotnym. Polska daleko w tyle...

Beurer PO 60

Beurer PO 60

Jeszcze łatwiejsza analiza wyników dzięki łączności Bluetooth.

Beurer PO 60 pozwoli Ci na dogodne zbadanie poziomu SpO2, a dodatkowo przechowa dane ze 100 ostatnich pomiarów pulsu. Warto wspomnieć o wyposażeniu pulsoksymetru w moduł Bluetooth, który automatycznie wysyła wyniki do mobilnej aplikacji na smartfona. Dzięki temu, masz dostęp do wszystkich danych bez konieczności spoglądania w historię na urządzeniu. Na ekranie wyświetla się zarówno pomiar, jak i grafika pulsu - dostępne są aż cztery perspektywy widoku. W przypadku słabej baterii, pojawi się stosowny wskaźnik.

HOMEDICS PX-101

Funkcjonalny, nowoczesny i wygodny w obsłudze.

Jaki pulsoksymetr kupić? Do czego służy? Już od 45 zł

Pulsoksymetr HOMEDICS PX-101 mierzy natlenienie krwi (SPO2), częstotliwość pulsu (PR), indeks perfuzji (PI) oraz fale tętna. Odczyt wyników jest prosty, dzięki zastosowaniu wyraźnego wyświetlacza OLED prezentującego dane w dwóch kolorach. Urządzenie jest łatwe w obsłudze, a pomiar automatyczny. W celu wydłużenia czasu działania pulsoksymetr korzysta z systemu automatycznego wyłączania urządzenia oraz jest zasilany przez wydajne baterie AAA. HOMEDICS PX-101 został przeznaczony do stosowania dla dorosłych, nastolatków i dzieci. W zestawie otrzymujemy również smycz.

VITAMMY O2

Dokładny i łatwy w obsłudze.

Jaki pulsoksymetr kupić? Do czego służy? Już od 45 zł

Pulsoksymetr VITAMMY O2 to niskobudżetowa opcja dla osób narażonych na niskie ciśnienie tlenu we krwi oraz cierpiących na choroby układu oddechowego. Pulsoksymetr odczytuje wyniki Sp02 z dokładnością +/- 2% oraz mierzy tętno. Ten model wyróżnia się łatwą obsługą, z którą poradzą sobie również osoby starsze, ponieważ wynik badania jest widoczny na czytelnym ekranie LED. Jest to rodzaj pulsoksymetru napalcowego, co oznacza, że nie musimy specjalnie nakłuwać naskórka. Urządzenie jest zasilane bateriami AAA i zużywa bardzo niewiele energii. Samo badanie trwa kilka sekund, a na wskaźniku poziomu naładowania baterii, widzimy jaki jest ich stan i kiedy czas je wymienić. Dużymi zaletami VITAMMY O2 są jego niska cena oraz certyfikat medyczny.

Tech-Med TM-PX30

Skuteczny i z ciekawą funkcją.

Jaki pulsoksymetr kupić? Do czego służy? Już od 45 zł

Firmy Tech-Med nie trzeba przedstawiać nikomu, kto choć odrobinę orientuje się w szeroko pojętym sprzęcie medycznym. Nic więc dziwnego, iż pulsoksymetr tej marki również spełnia wszelkie standardy użytkowania. Podobnie, jak inne tego typu urządzenia, pulsoksymetr Tech-Med TM-PX30 jest niewielkich rozmiarów i służy do nieinwazyjnego pomiaru natlenienia krwi. Sprzęt ten posiada cztery tryby wyświetlania, a na samym ekranie OLED znajdziemy takie informacje, jak m.in. wartość naszej saturacji, wykresy liniowy tętna i słupkowy tętna, wskaźnik uderzeń serca oraz poziom zasilania. W zestawie z urządzeniem znajdziemy dodatkowo dwie baterie typu AAA, które zasilą pulsoksymetr oraz smycz, aby go nie zgubić. Tym, co jednak wyróżnia Tech-Med TM-PX30 jest aż 5 lat gwarancji oraz funkcja anty-ruch. Polega ona na tym, że nawet wykonując ruchy podczas przeprowadzania pomiarów, nie wpłyną one na ich dokładność.

Oromed Oro-pulse

Kompleksowy i elegancki.

Jaki pulsoksymetr kupić? Do czego służy? Już od 45 zł

Poszukując pulsoksymetru warto zwrócić uwagę na Oro-pulse firmy medycznej Oromed. Już na pierwszy rzut oka urządzenie to przyciąga uwagę elegancką, jak na taki tym sprzętu, konstrukcją. Dużym plusem jest sporych rozmiarów wyświetlacz, na którym znajdziemy wszystkie interesujące nas parametry, jak poziom nasycenia krwi tlenem czy puls, przedstawione zarówno w liczbowej, jak i graficznej formie, a także poziom naładowania baterii. Urządzenie posiada sześć trybów wyświetlania do wyboru i jest bardzo intuicyjny oraz prosty w obsłudze. Kolejnym atutem jest automatyczne wyłączenie pulsoksymetru już pięć sekund po wyciągnięciu z niego palca, co znacznie wpływa na czas użytkowania sprzętu, który wynosi zresztą całkiem sporo, ponieważ od 20 do nawet 36 godzin na dwóch bateriach AAA. Co niezwykle istotne w przypadku pulsoksymetru Oro-pulse, jest on przeznaczony zarówno do prywatnego, codziennego użytku, jak i do wykonywania profesjonalnych pomiarów medycznych.

Xiaomi Mi Band 5

Pulsoksymetr w opasce.

Jaki pulsoksymetr kupić? Do czego służy? Już od 45 zł

Jeśli szukacie urządzenia wielozadaniowego, dzięki któremu m.in. będziecie mogli zbadać swój poziom natlenienia krwi (choć z mniejszą dokładnością niż przypadku standardowych pulsoksymetrów), to Xiaomi Mi Band 5 jest odpowiednim wyborem. Wielofunkcyjna opaska o delikatnym i klasycznym wyglądzie jest odpowiednia w przypadku osób, które lubią mieć wiele rzeczy w jednym miejscu. Doskonale sprawdzi się również jako, popularny obecnie – pulsoksymetr. Za sprawą tego, że urządzenie posiada duży i szczegółowy wyświetlacz, a także jest bardzo proste oraz intuicyjne w obsłudze, przeprowadzenie odpowiednich pomiarów nie nastręczy żadnych trudności. Z kolei dzięki temu, iż opaska może być stale zamocowana na nadgarstku, a do tego jest wodoodporna, sprawdzić nasze parametry możemy dosłownie zawsze i wszędzie. Nie bez znaczenia jest też jej strona estetyczna (m.in. możliwość wymiany koloru gumowej części opaski), która sprawia, że urządzenie jednocześnie: pomaga dbać o nasze zdrowie, oferuje wiele dodatkowych funkcji oraz może stanowić ozdobę naszego wyglądu. Co więcej, Xiaomi Mi Band 5 oferuje to wszystko w niższej cenie, niż standardowe pulsoksymetry dostępne obecnie na rynku.

Beurer PO 30

Solidny i niedrogi.

Jaki pulsoksymetr kupić? Do czego służy? Już od 45 zł

Pulsoksymetr PO 30 to najtańszy z przedstawicieli dość licznej serii pulsoksymetrów PO, od medycznej firmy Beurer. Model ten jest najbardziej porównywalny cenowo do standardowych przedstawicieli pulsoksymetrów na rynku. Niewielkie, stalowoszare urządzenie zasilane jest za pomocą baterii AAA, standardowych w tego typu sprzętach. Kolorowy ekran posiada do wyboru cztery tryby wyświetlania oraz regulację jasności. Poza wynikami przeprowadzonych pomiarów natlenienia krwi, najdziemy na nim także graficzny wskaźnik pulsu oraz ikonę poziomu naładowania energii. Standardowo też, urządzenie posiada funkcje automatycznego wyłączenia po kilkusekundowym stanie bezczynności. Urządzenie jest małe, lekkie i idealne zarówno do użytku domowego, jak i poza miejscem zamieszkania, również za sprawą dołączonego do zestawu etui, torby z paskiem oraz taśmy mocującej. Solidna konstrukcja oraz funkcjonalność pulsoksymetru jest warta swojej ceny, która waha się w zależności od dystrybutora od ponad dwustu, do około trzystu złotych.

Beurer PO 80

Za ceną idzie jakość.

Jaki pulsoksymetr kupić? Do czego służy? Już od 45 zł

Firma Beurer ma wieloletnie doświadczenie w temacie sprzętu o przeznaczeniu medycznym, w tym całą linię pulsoksymetrów PO. My postanowiliśmy przyjrzeć się PO 80, czyli najbardziej rozbudowanemu i jednocześnie najdroższemu modelowi z serii. Można śmiało stwierdzić, że za ceną, wynoszącą około sześćset złotych, idzie też wyjątkowa jakość sprzętu, wyraźnie przewyższająca swoich tańszych konkurentów. Poza pomiarem nasycenia krwi tlenem, urządzenie mierzy również nasze tętno oraz puls. Zamiast klasycznych baterii, Beurer PO 80 wykorzystuje do zasilania akumulator litowo-jonowy z możliwością ładowania za pomocą kabla USB. Dzięki temu samemu kablowi, możemy też przesyłać wyniki pomiarów z pulsoksymetru do komputera i archiwizować je za pomocą dedykowanego oprogramowania. Solidna, biało-szara konstrukcja wyróżnia się dużym, kolorowym ekranem, na którym mamy możliwość regulacji jasności oraz wybór jednej z czterech wersji wyświetlania. Opcjonalnie, możemy wybrać też wskaźnik dźwiękowy tętna oraz ustawić alarm dźwiękowy w przypadku osiągnięcia (samodzielnie określonych) wartości pomiarów. Beurer PO 80 posiada także funkcję automatycznego wyłączenia i wskaźnik poziomu energii, a do zestawu ze sprzętem dołączono m.in.: metalowe pudełko do przechowywania, a także ładowarkę oraz kabel USB. Jeśli więc dysponujemy odpowiednimi funduszami, to wybór tego pulsoksymetru jest opcją optymalną.

Medisana PM 100

Dobry pulsoksymetr w rozsądnej cenie.

Jaki pulsoksymetr kupić? Do czego służy? Już od 45 zł

Medisana PM 100 to kolejny na naszej liście, niedrogi przedstawiciel pulsoksymetrów. Wykonana w odcienia bieli oraz szarości, obła konstrukcja sprawia miłe i estetyczne wrażenie. Waga pulsoksymetru to zaledwie 53 gramy, a jego wymiary to 5,8 x 3,4 x 3,5 cm (dł. x szer. x wys.). Na czytelnym, minimalistycznym wyświetlaczu odczytamy nasze pomiary natlenienia krwi i tętna (które wedle uznania będą wyświetlane dodatkowo w formie wykresów lub fal), a także znajdziemy tam wskaźnik poziomu energii. Dodatkowo, wyświetlacz posiada aż dziesięć poziomów regulacji jasności, a prezentowane na nim informacje widoczne są pod różnym kątem. Sprzęt jest wyjątkowo łatwy w obsłudze, a korzystanie z niego wymaga użycia zaledwie jednego przycisku. Medisana PM 100 posiada też funkcję automatycznego wyłączenia po 8 sekundach bezczynności, dzięki czemu dodatkowo oszczędza baterię. W zestawie ze sprzętem znajdziemy dołączony pasek do przenoszenia urządzenia oraz baterie (urządzenie zasilane dwiema bateriami AAA 1,5V). Jeśli więc szukacie solidnego pulsoksymetru w rozsądnej, nie odbiegającego od standardowego poziomu (około 200 złotych) cenie to Medisana PM 100 jest dobrym wyborem.

CONTEC CMS50D

Energooszczędny i wydajny.

Jaki pulsoksymetr kupić? Do czego służy? Już od 45 zł

Pulsoksymetr CONTEC CMS50D należy do najpopularniejszych przedstawicieli swojego rodzaju na rynku. Poza zgrabnym i eleganckim wyglądem urządzenia, w którym dominuje kolor biały i niebieski, ma ono wiele ciekawych funkcji. Posiada aż sześć trybów wyświetlania pomiarów (w tym za pomocą wykresów słupkowych i liniowych), możliwość regulacji jasności wyświetlacza, automatyczne wyłączenie po 5 sekundach od zaprzestania korzystania z niego. Model CMS50D może pochwalić się spora wydajnością energetyczną, gdyż dwie baterie typu AAA wystarczają (według producenta) na około dwadzieścia godzin ciągłego użytkowania. W razie spadku poziomu baterii, na ekranie pojawi się odpowiedni komunikat. W zestawie z produktem znajdziemy dołączoną dodatkową smycz, zabezpieczającą przed zgubieniem tego niewielkiego, acz użytecznego sprzętu. Trzeba bowiem pamiętać, że pomimo tego, iż CONTEC CMS50D cenowo nie odbiega od innych, typowych przedstawicieli pulsoksymetrów, to pod względem dodatkowo posiadanych funkcji stanowi ciekawą i wyróżniającą się na ich tle pozycję.

KONSUNG Sonosat F01LT

Nowoczesny, elegancki i praktyczny.

Jaki pulsoksymetr kupić? Do czego służy? Już od 45 zł

KONSUNG Sonosat F01LT to pulsoksymetr oscylometryczny, który mierzy puls oraz nasycenie krwi tlenem. Charakteryzuje go bardzo wysoka dokładność oraz wbudowany akumulator litowo-jonowy, ładowany za pośrednictwem kabla USB. Czas pracy baterii wynosi około 16 godzin. Jest łatwy w obsłudze i wytrzymały (odporny na upadki z 1,2 m wysokości). Urządzenie jest kompatybilne z aplikacją mobilną i ma wbudowany Bluetooth 4.0. Pulsoksymetr KONSUNG Sonosat F01LT jest jednym z najnowocześniejszych urządzeń tego typu, a jego cena wynosi ok. 200 złotych.

Esperanza Oxygen

Profilaktyka w budżetowej wersji

ESPERANZA Pulsoksymetr

Pandemia przyniosła wiele tragedii, jednak rozpowszechniła również częstsze użytkowanie pulsoksymetru w domach. Dzięki temu, na rynek trafiło znacznie więcej modeli, które są oferowane w przystępnych cenach. Wśród nich znalazł się model od europejskiej marki Esperanza. Prosty i czytelny pulsoksymetr potrzebuje dla prawidłowego działania 2 baterii AA. Tętno i poziom tlenu we krwi wyświetla się na monochromatycznym ekranie.

Może zainteresować Cię również: Czy oczyszczacz powietrza ma sens? Jakie są wady i zalety? Sprawdź, czy ochroni Cię przed zanieczyszczeniami nadchodzącej zimy.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: