Jaki rower elektryczny dla seniora? Przeglądamy najlepsze modele [10.10.2022]

Niezależnie od tego, czy interesuje nas lekki rower elektryczny damski, czy też rower męski, jest kilka szczegółów, o których warto pamiętać, kupując taki pojazd. Rower z napędem elektrycznym może być doskonałym pomysłem na prezent dla seniora, jednak jaki warto kupić? Sprawdź nasze zestawienie.

Fot. Pexels/Jenda Kubeš

Coraz popularniejsze rowery z napędem elektrycznym to świetna propozycja nie tylko dla młodych osób, którzy myślą o dojazdach do pracy, ale także dla seniorów. Nie tak znaczne obciążenie stawów, a także mniejszy nakład sił koniecznych do poruszania się na tego typu pojeździe sprawiają, że rower elektryczny stanowić może doskonałą propozycję dla osób starszych, które chciałyby aktywnie spędzać czas wolny. To rozwiązanie w sam raz po mieście i na dalsze dystanse.

Ich atutem jest duży komfort jazdy i, zazwyczaj, krótkie ładowanie pozwalające na przebycie całkiem sporego dystansu. Na minus trzeba oczywiście zaliczyć cenę, która zwykle jest wyższa niż w przypadku rowerów klasycznych. To jednak nie dziwi, gdy weźmiemy pod uwagę funkcje i zastosowane technologie. Cena idzie tu w parze z funkcjonalnością. Warto więc wydać więcej, jeśli ten wydatek ma ułatwić życie.

Zobacz również:

Jak przechowywać rower elektryczny?

Niestety, trzeba pamiętać, że rowery elektryczne są także cięższe od tradycyjnych, problemem może więc być np. wnoszenie oraz znoszenie ich po schodach. Rozwiązaniem oczywiście może być winda, a w ostateczności także piwnica, garaż lub wózkownia. Tu z pomocą mogą oczywiście przyjść lekkie ramy karbonowe, jednak one wiążą się oczywiście z dużo wyższą ceną pojazdu.

Mimo to, zdecydowanie warto wziąć je pod uwagę, szukając przyjaznej dla środowiska alternatywy dla samochodu. Rower elektryczny może być bowiem doskonałym towarzyszem wypraw zarówno na pobliski targ po świeże warzywa, jak i na dalekie wycieczki w poszukiwaniu odpoczynku.

Oczywiście, inwestując w taki pojazd nie można zapomnieć o konieczności kupienia niezbędnych akcesoriów służących bezpieczeństwu – mowa tu przede wszystkim o kasku. Warto też wyposażyć pojazd w udogodnienia takie, jak licznik czy bagażnik, a także zadbać o wygodne siodełko.

Polecamy też materiał dotyczący zasad korzystania z rowerów elektrycznych: Jak legalnie poruszać się rowerem elektrycznym? Przepisy, wymagania. Warto znać te najważniejsze reguły – to gwarancja bezpieczeństwa, która jednocześnie pozwoli uniknąć ewentualnego mandatu. Znajomość zasad prawnych ułatwi też poruszanie się na „elektryku” po drogach i ścieżkach rowerowych.

Jaki rower elektryczny dla seniora warto kupić?

Zastanawiasz się, jaki e-bike kupić bliskiej osobie? Wybierając rower z napędem elektrycznym, który ma być użytkowany przez osobę starszą, warto zwrócić uwagę na trzy najważniejsze kwestie:

  • kształt ramy – dobrze, by schodzenie oraz wsiadanie na pojazd nie stanowiło dużego wyzwania, zwłaszcza, jeśli senior zmaga się z jakimiś ograniczeniami,
  • siodełko – amortyzacja bardzo podnosi komfort jazdy, co szczególnie ważne podczas wypraw za miasto,
  • bateria – oczywiście, im większa pojemność, tym dłuższą wycieczkę można odbyć na jednym ładowaniu baterii, dobrze więc już na etapie wyboru pojazdu zastanowić się, jakie dystanse przyszły użytkownik planuje przemierzać na rowerze, by akumulator wystarczył na całą wyprawę.

BIRD Urban 1.0 M22 28 cali

Ten rower posiada aluminiową 22-calową ramę oraz silnik o mocy 250 W, a także 28-calowe koła. W pojeździe zastosowano baterię litowo-jonową o pojemności 9.6 Ah. Czas ładowania akumulatora wynosi w tym modelu 4 godziny. Rower posiada też hamulce hydrauliczne marki Tektro, 7 biegów oraz akcesoria takie, jak siodełko oraz Bluetooth.

WHISTLE B-Rush C4.2 M20 29 cali

W tym wyjątkowym modelu zastosowano bardzo lekką, karbonową 20-calową ramę oraz silnik o mocy 250 W, a także 29-calowe koła. Zastosowano w tym pojeździe baterię o dużej pojemności 16.7 Ah. Po rozładowaniu akumulator ponownie napełnia się w ciągu 6 godzin. Rower posiada też hamulce hydrauliczne Shimano, przerzutki tylne marki Shimano Deore (12 biegów) oraz siodełko marki Sauris.

ESPERIA Rubino M20 28 cali

Ten rower posiada aluminiową 20-calową ramę oraz silnik o mocy 250 W, a także 28-calowe koła. W pojeździe zastosowano baterię litowo-jonową o pojemności 13 Ah. Czas ładowania akumulatora wynosi w tym modelu 4-6 godzin. Rower posiada też hamulce hydrauliczne marki Saiguan, 7 biegle oraz akcesoria takie, jak siodełko.

BOTTECCHIA E-City Lady D18 26 cali damski

W tym rowerze zastosowano aluminiową 18-calową ramę oraz silnik o mocy 250W. Mamy tu też 26-calowe koła. Zamontowana w nim bateria Li-Ion o pojemności 13 Ah pozwala na przejechanie maks. 80 km. Akumulator wymaga ładowania przez 6 godzin. Rower posiada przerzutki marki Shimano oraz hamulec przedni tarczowy mechaniczny i hamulec tylny typu V-Brake.

MBM E406 Chaos M15 26 cali męski

Ten rower posiada aluminiową, hydroformowaną 15-calową ramę oraz silnik o mocy 250 W, a także 26-calowe koła. W pojeździe zastosowano baterię litowo-jonową o pojemności 10.4 Ah. Czas ładowania akumulatora wynosi w tym modelu 8 godzin. Rower posiada też hamulce hydrauliczne tarczowe oraz 11 biegów.

MBM E828 Pulse M20 28 cali męski

Ten rower posiada aluminiową, hydroformowaną 20-calową ramę oraz silnik o mocy 250 W, a także 28-calowe koła. W pojeździe zastosowano baterię litowo-jonową o pojemności 14 Ah. Czas ładowania akumulatora wynosi w tym modelu 6-8 godzin. Rower posiada też hamulce typu V-Brake, 7 biegów oraz akcesoria takie, jak stopka oraz dzwonek.

DUCATI MG-20 U14 20 cali

W tym składaku mamy magnezową 14-calową ramę oraz bezszczotkowy silnik o mocy 250 W, a także 20-calowe koła. Zastosowana w nim bateria litowo-jonowa o pojemności 10.5 Ah pozwala na zasięg 50 km. Po rozładowaniu akumulator ponownie napełnia się w ciągu 4-5 godzin. Rower posiada też hamulce tarczowe.

SKYMASTER Energy V1 D20 28 cali damski

Elektryczny rower damski z lekką, ale odporną aluminiową ramą i kołami w rozmiarze 28 cali. Na jednym ładowaniu pojazd może maksymalnie przejechać 35-40 km. Czas ładowania wynosi 4-6 h. Komfort użytkowania roweru poprawiają takie elementy, jak osłona łańcucha, oświetlenie, stopka, a także części marki SHIMANO. Pojazd posiada także amortyzator przedni, sprawiający, że nawet jazda po nierównej drodze może stać się przyjemna.

Sprawdź też: Lidl: najlepsze ekspresy do kawy i akcesoria w niskiej cenie


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: