Jaki smartwatch dla dziecka? Na co zwrócić uwagę? Podpowiadamy

Innowacyjne gadżety mogą być nie lada gratką również dla najmłodszych! Jeśli są odpowiednio dobrane - będą w pełni bezpieczne oraz funkcjonalne. Sprawdź, na co zwracać uwagę przy wyborze smartwatcha dla dziecka.

Źródło: Adobe Stock/Тарас Нагирняк

Era smartwatchy

Historia elektronicznych zegarków jest inspirująca, ponieważ ma swój początek już w XX wieku. Po raz pierwszy wzmianka na temat tytułowych smartwatchy pojawiła się w komiksie poświęconym przygodom Dicka Tracy'ego - w 1946 roku. Niespełna trzy dekady poźniej, światło dzienne ujrzał Pulsar P1 Limited Edition z wyświetlaczem LCD od firmy Hamilton. Pierwszy smartwatch wykorzystujący bezprzewodową łączność ukazał się w 1983 roku, a jest nim Seiko Data-2000. Długie lata pracy inżynierów, specjalistów z branży i badania pozwoliły na rzeczywisty rozwój sektora, a finalnie - doprowadziły do powstania nowoczesnych gadżetów elektronicznych. Ich funkcjonalność oraz użyteczność znacznie wykracza poza pierwotne założenia - może być wykorzystywana zarówno podczas sportowych wyzwań, jak i codziennych zajęć. Interesują się nimi również najmłodsi, którzy są za pan brat z technologicznymi nowościami. Zauważyli to również producenci, wprowadzając do sprzedaży zegarki dedykowane dla dzieci. Wiele osób zapyta - w czym tkwi różnica? Dotyczyć mogą kilku parametrów, a w tym m.in. wielkości, przyjaznego designu, a nawet doboru funkcji. Wbrew pozorom, w zależności od wieku - różnią się nasze oczekiwania i potrzeby.

Odpowiednio dobrany gadżet jest nie tylko bezpieczny, ale i użyteczny, również dla samych rodziców pociech. Jeśli więc jesteś na etapie poszukiwań idealnego modelu - oto nasze wskazówki, które pomogą Ci w wyborze!

Jaki smartwatch dla dziecka?

Wybór innowacyjnego gadżetu dla dziecka może być nie lada wyzwaniem. Często decyzja jest podejmowana wyłącznie w oparciu o relację znajomych lub aspekt wizualny, co może być zgubne. Miejmy na uwadze, że nawet jeśli nasza pociecha znalazła swój wymarzony model - to my musimy sprawdzić, czy będzie on odpowiedni. Nie jesteśmy w stanie być specjalistami w każdej dziedzinie, tak więc warto mieć świadomość, co konkretne cechy mówią o zegarku. Rozglądając się za upominkiem, zawsze bierzmy pod uwagę planowane przeznaczenie, aktywność dziecka, a następnie dopasujmy wymogi do naszego budżetu. Dziś omówimy kilka parametrów, na które powinno zwracać się szczególną uwagę.

 • Wyświetlacz - pod uwagę należy wziąć rozdzielczość ekranu wyrażaną w pikselach. Jak sama nazwa wskazuje, informuje nas o ilości pikseli na ekranie i ma realny wpływ na dogodne korzystanie z urządzenia. Co więcej, jest to również związane ze wzrokiem - niższa rodzielczość, wiąże się z większym wytężaniem wzroku. Im wyższe parametry, tym lepiej.
 • Wielkość ekranu - dziecięca ręka może być znacznie szczuplejsza niż u osoby dorosłej. Jeśli wybierzemy zbyt duży zegarek, może być on niewygodny i w efekcie obcierać skórę. Jako że wartość jest wyrażana w calach, najłatwiej zmierzyć obwód ręki, a następnie przeliczyć jednostkę na centymetry (1 cal = 2,54 cm). Z uwagi na powyższe, nie należy kupować dziecku zegarków dla dorosłych, będą one najzwyczajniej niewygodne.
 • Rodzaj łączności - w tej materii mamy do wyboru Bluetooth, Wi-Fi oraz LTE. Pamiętajmy, że parując zegarek ze smartfonem, będzie on pobierał więcej baterii. Najprostsze modele wykorzystują w tym celu Bluetooth (zazwyczaj 4.0, 5.0).
 • Pojemność baterii - jak w przypadku każdego sprzętu wymagającego zasilania, pojemność akumulatora jest kluczowa. Czym większa, tym rzadziej będziemy zmuszeni ładować smartwatcha. Warto wiedzieć jednak, że dobrej klasy gadżet z powodzeniem posłuży nawet blisko tydzień.
 • Kompatybilność systemowa - jeśli twoje dziecko posiada smartfona z systemem Android, musi być on obsługiwany również przez smartwatcha. Sytuacja ma się identycznie wobec sprzętów od Apple (iOS). W innym wypadku, nie uda się sparować urządzeń, dlatego ostateczny wybór musi uwzględniać obsługiwane oprogramowanie.
 • Odporność na wodę - basen, kąpiel? Pamiętaj o sprawdzeniu gwarantowanej ochrony przed wodą. Jeśli takowy gadżet jej nie posiada, należy unikać nawet płytkiego zamaczania oraz kąpieli. W innym wypadku może dojść do uszkodzeń, a nawet uniemożliwić dalsze korzystanie ze smartwatcha.
 • Wbudowana pamięć - jej ilość ma bezpośredni wpływ na przechowywanie danych. Jest wyrażana w MB lub GB - w przypadku urządzeń z małą pamięcią, większa liczba plików może powodować problem.
 • Pamięć RAM - Random Access Memory odpowiada za szybkość działania i wielozadaniowość. Duże zasoby operacyjne przekładają się na płynność działania.
Jaki smartwatch dla dziecka? Na co zwrócić uwagę? Podpowiadamy

Źródło: Unsplash/Luke Chesser

Smartwatch dla dziecka - funkcje dodatkowe

Zważając na rosnącą konkurencję, producenci starają się zaskoczyć nas coraz bardziej innowacyjnymi funkcjami. Wiąże się to zarówno z udoskonalaniem urządzeń, jak i wyposażaniu ich w dodatkowe czujniki oraz lepsze podzespoły. Nic dziwnego - wbrew pozorom, dzieci są naprawdę wymagającymi klientami. Coraz częściej posiadają większą wiedzę na temat technologicznych nowinek, niż dorośli. Oczywiście część z funkcji jest przydatna mniej, część bardziej - wszystko zależy od indywidualnych potrzeb. Dlatego tak ważne jest, aby ustalić na czym zależy nam najbardziej. Wśród dość popularnych czynności, których dokonuje się za pośrednictwem smartwatcha wyróżnia się m.in.:

 • dostęp do powiadomień - m.in. e-mail, social media, gry.
 • możliwość stałego kontaktu poprzez ulubione aplikacje - są to zarówno wiadomości SMS, jak i komunikatory internetowe.
 • narzędzia pomiarowe dla aktywności fizycznej - twoje dziecko uwielbia sport? Chcesz zmotywować je do większej aktywności? Dzieci kochają wyzwania, a dostęp do indywidualnych treningów może być strzałem w dziesiątkę.
 • możliwość odtwarzania muzyki - ulubieni artyści mogą towarzyszyć najmłodszym podczas podróży, na przerwach w szkole, a nawet i podczas nauki. Warto rozważyć tę funkcję, ponieważ może pozwalać również na odtwarzanie podcastów lub audiobooków.
 • wbudowany aparat - miłe chwile chcą zachować również pociechy, umożliwia to wyposażenie zegarka w aparat. Przesłanie fotografii z wycieczki lub wyprawy z kolegami rodzicom, zajmuje zaledwie moment.

Jeśli chcesz pozostać w stałym kontakcie, postaw na smartwatch dla dzieci z funkcją dzwonienia. Wyposażenie urządzeń w dobrej klasy mikrofon oraz głośnik, może zapewnić naprawdę dobrą jakość połączeń. Warto wziąć pod uwagę również smartwatch z kartą SIM. Nie sposób nie wspomnieć o możliwości nawigowania, co jest niezwykle pomocne dla opiekunów. Bez obaw i stresu, ustalając położenie na bieżąco - możliwe jest to nie tylko poprzez GPS, ale i AGPS, LBS lub Wi-Fi. Pewne modele posiadają możliwość sygnału alarmowego SOS oraz strefę, w której może poruszać się dziecko. W przypadku jej przekroczenia, otrzymujemy stosowny alert.

Reasumując, przed zakupem zapoznaj się z kluczowymi parametrami i funkcjonalnością. Porozmawiaj ze swoim dzieckiem o możliwych udogodnieniach, a dopiero wówczas - udaj się na zakupy. Jeśli masz wątpliwości co do tego jaki smartwatch dla dziecka wybrać, warto zapoznać się z zestawieniem obejmującym polecane przez specjalistów modele.

Jaki smartwatch dla dziecka? Na co zwrócić uwagę? Podpowiadamy

Źródło: Unsplash/Brandon Romanchuk

Smartwatch dla dziecka - bezpieczeństwo

Wielu opiekunów podchodzi do smartwatchy z dużą rezerwą. Ani trochę nas to nie dziwi - jest to kolejny gadżet elektroniczny, który skupia uwagę dzieci. Niemniej, stajemy w obronie innowacyjnych zegarków, ponieważ mogą mieć one pozytywny skutek. Zważając na dostęp do powiadomień, dziecko nie poświęca tyle czasu na smartfona, który kusi wieloma innymi funkcjami. Ponadto, możemy mieć stałą kontrolę nad działaniami w aplikacjach i blokować dostęp do niepożądanych stron/platform. O ile jesteśmy świadomi udogodnień, które oferują smartwatche - możemy wykorzystać je w celach zwiększenia bezpieczeństwa. Sytuacja ma się identycznie wobec nawigowania, które może zapewnić nam wiele spokoju. Elektroniczne gadżety stosowane pod naszą kontrolą, nie muszą być wykorzystywane w zły sposób.