Jakie aplikacje i funkcje systemu znikają po aktualizacji do Windows 8.1?

Najnowsza aktualizacja systemu Microsoftu nazwana Windows 8.1 wprowadza wiele nowości, ale jednocześnie usuwa z systemu kilka elementów. Warto przed jej wykonaniem zapoznać się z listą funkcji i aplikacji, które po przejściu na nowszą wersję okienek staną się niedostępne.

Sporo zmian dotknęło kafelkowy tryb Modern UI w Windows 8.1. Każdy użytkownik powinien docenić to, że od teraz nowo zainstalowane aplikacje nie będą automatyczne przypinane do ekranu startowego, ale inne zmiany mogą nie być odebrane tak ciepło. Po aktualizacji systemu Windows do najnowszej wersji z systemu znika kilka elementów i aplikacji. Wiele osób może zdziwić, że usunięta została wbudowana w Modern UI aplikacja służąca jako komunikator internetowy.

Zastępuje ją teraz preinstalowany komunikator Skype, którego minusem względem poprzedniej aplikacji jest brak wsparcia dla Facebook Messengera. Serwis społecznościowy Facebook razem z Flickrem znika w Windows 8.1 też z innego miejsca, jakim jest aplikacja Zdjęcia. Co prawda wraz z premierą nowej wersji okienek pojawiła się dedykowana portalowi Zuckerberga aplikacja, chociaż jej możliwości są nieco mniejsze, niż w przypadku usuniętych programów od Microsoftu.

Jakie aplikacje i funkcje systemu znikają po aktualizacji do Windows 8.1?
W przypadku trybu Pulpitu natomiast próżno szukać indeksu wydajności systemu Windows, który w punktowej skali określał wydajność komputera. Nie jest to duża strata, ponieważ nie był on do tej pory zbyt miarodajny. Wiele osób może zmartwić natomiast usunięcie z Eksploratora w Windows 8.1 folderów Bibliotek, które dostępne były w podręcznym pasku po lewej stronie okna. Na szczęście ta zmiana nie jest trwała. Biblioteki można przywrócić za pomocą jednego przełącznika w opcjach.
Jakie aplikacje i funkcje systemu znikają po aktualizacji do Windows 8.1?
Zmiany dotknęły aplikację SkyDrive. Jej desktopowa wersja w Windows 8.1 znikła, ponieważ chmura Microsoftu została zintegrowana bezpośrednio z systemem, ale na szczęście oferuje w większości te same funkcje. Wiele osób może tęsknić też za nazwą “Mój komputer”, która po 20 latach zmieniona została na “Ten komputer”. Jeśli ktoś nie może się do niej przyzwyczaić, to bez problemu może zmienić nazwę dokładnie w taki sposób, w jaki robiło sie to do tej pory - klikając w ikonie na pulpicie prawym przyciskiem myszy i wybierając odpowiednią opcję z kontekstowego menu.

Zobacz również:

  • Korzystasz z Windows 11? No to jesteś w mniejszości
  • Windows 11 kompilacja 22543 - pełna lista zmian i błędów