Jakie będą smartfony przyszłości?

Koncepcyjny smartfon

Pamiętacie multimedialne gazety i opakowania z filmu Raport Mniejszości? Już niedługo podobna technologia może znaleźć zastosowanie w smartfonach. W 2008 roku HP i Centrum Elastycznych Wyświetlaczy Uniwersytetu Stanowego Arizony przedstawiły prototyp niedrogiego, elastycznego wyświetlacza wykonanego w technologii SAIL (self-aligned imprint lithography). Ten przypominający papier wyświetlacz komputerowy jest prawie w całości wykonany z plastiku. Dzięki temu jest trwały, elastyczny i lekki. Nad podobnymi rozwiązaniami pracuje Samsung i inne firmy.

NFC, rozszerzona rzeczywistość i... sztuczna inteligencja?

NFC (near field communication) umożliwia uproszczone transakcje finansowe, wymianę danych i połączenia, które wykonuje się zbliżając swój telefon do odpowiedniego urządzenia lub innego telefonu. Producenci dopiero zaczęli wprowadzać chipy NFC do smartfonów, a deweloperzy korzystać z ich możliwości w swoich aplikacjach, ale w niedalekiej przyszłości możemy spodziewać się wielkiego spopularyzowania tej technologii. Android 2.3 wspiera już NFC, ale jeszcze niewiele telefonów ma wbudowane odpowiednie chipy. Na razie technologia jest wykorzystywana do mobilnych opłat, z których nie wszyscy chcą korzystać.

Zobacz również:

  • Wiemy już wszystko o tabletach Samsung Galaxy Tab S8! Wygadał się Amazon!
  • Android 13 - nowości, funkcje, data premiery, kompatybilność [AKTUALIZACJA 13.01.2022]

Google ma wielkie plany co do NFC. W zapowiadanej wersji systemu Android Ice Cream Sandwich możliwa ma być interakcja między dwoma telefonami bez jednego kliknięcia. Oznacza to, że połączenie między nimi będzie odbywało się za pomocą NFC przez przyłożenie ich do siebie. W ten sposób będzie można dzielić się informacjami kontaktowymi, stronami internetowymi, filmami YouTube i innymi treściami. Podobne rozwiązanie zastosowało HP w swoim systemie webOS.

Rozszerzona rzeczywistość jest kolejną możliwością, którą widzieliśmy już w kilku aplikacjach. Llamas przewiduje jednak, że technologia ta stanie się standardową funkcją telefonów przyszłości, a nie tylko elementem niektórych aplikacji jak Google Goggles. Podobne technologie wprowadzane są już w telefonach Windows Phone 7. Wyszukiwanie obrazem Bing ma np. pozwalać na lepszą orientację w otoczeniu. Gdy skierujemy aparat na jakąś znaną budowlę, to otrzymamy informacje na jej temat.

W następnych kilku latach smartfony powinny też o wiele lepiej wykorzystywać możliwości odbiorników GPS, które nie będą tylko służyły do podawania wskazówek w czasie jazdy. Dzięki szybszemu przesyłowi danych, GPS będzie mógł dostarczać zmieniające się w czasie rzeczywistym, dokładne wyniki dotyczące ruchu ulicznego, pogody i wiele innych informacji. Następne generacje GPS-ów będą też w stanie określić nasze położenie wewnątrz budynków, a nie tylko adres, pod którym się znajdujemy.

W branży mówi się także o wprowadzeniu do smartfonów sztucznej inteligencji. Przykładem mogą być badania naukowców z Instytutu Technologicznego Massachusetts, którzy opracowali system automatycznie przeszukujący opinie użytkowników zamieszczane na stronach internetowych i na ich podstawie przygotowujący użyteczne informacje np. dotyczące jakiś miejsc lub firmy. Sztuczna inteligencja znacznie szybciej przeszuka tysiące komentarzy użytkowników i przekaże nam uzyskane informacje.

Lin Zhong z Uniwersytetu Rice'a przewiduje, że telefony komórkowe i aplikacje przyszłości będą zbierały, analizowały i dostarczały użytkownikom wartościowe dane bez ich udziału w tym procesie. W smartfonie widzi on naszego kompana podróży, który analizuje nasze otoczenie i zawsze jest gotów służyć nam radą, a w przyszłości jego możliwości w tej dziedzinie znacznie wzrosną.