Jakie będą smartfony przyszłości?

Koncepcyjny smartfon

Potężne procesory

Na początku sierpnia Qualcomm poinformował, że planuje wydać czterordzeniowe procesory taktowane częstotliwością 2,5 GHz dla smartfonów i to już w przyszłym roku. Qualcomm podaje, że jego czterordzeniowy system-on-a-chip (SoC) będzie zawierał Wi-Fi, GPS, Bluetooth, radio FM oraz wsparcie dla NFC i sieci LTE. Umożliwi też wykonywanie i wyświetlania filmów i zdjęć 3D. Pierwsze urządzenia z tymi 2,5 GHz układami pojawią się już w przyszłym roku, więc jak potężne będą smartfony dostępne za pięć lat?

Nieco światła na przyszłość rzucają plany NVIDII dotyczące rozwoju układów Tegra. Jej czterordzeniowe chipsety trafią do smartfonów w pierwszej części 2012 roku. Otrzymały one nazwę Kal-El i mają być pięć razy szybsze od procesorów Tegra 2 używanych w wielu smartfonach i tabletach zaliczanych obecnie do urządzeń najwyższej klasy. Kolejna będzie seria Wayne, która ma być dziesięciokrotnie szybsza od Tegry 2. To jeszcze nic! Seria Logan ma być 50 razy, a Stark 75 razy szybsza. Wydaje się, że to ambitny plan na wiele lat, ale seria Stark ma ukazać się już w 2014 roku. O wiele potężniejsze smartfony mogą więc być kwestią krótkiego czasu.

Zobacz również:

  • Wiemy już wszystko o tabletach Samsung Galaxy Tab S8! Wygadał się Amazon!
  • Android 13 - nowości, funkcje, data premiery, kompatybilność [AKTUALIZACJA 13.01.2022]

Niestety, jak mówi Llamas, znaczne usprawnienia w najbliższych latach ominą baterii stosowane w telefonach. Procesory będą coraz potężniejsze, a nowe technologie łączności 4G również będą pobierały więcej energii. To poważnym problemem dla żywotności baterii smartfonów przyszłości. Może jednak pojawi się odkrycie, które rozwiąże ten problem. Swoją koncepcję zaprezentowali niedawno naukowcy z UCLA.

Możemy się też spodziewać tego, że coraz więcej producentów będzie starało się, by ich urządzeń były bardziej przyjazne środowisku. Dotyczy to zastosowanych technologii, procesów produkcyjnych i opakowań.

Nasz artykuł dotyka tylko fragmentu tego, jakie mogą być smartfony przyszłości. Podaliśmy nieco informacji i wskazówek, ale jeśli chcecie czegoś więcej, to zapoznajcie się z twórczością science fiction. Jeśli uważacie to za śmieszną radę, to zobaczcie kilka odcinków Star Treka z lat osiemdziesiątych, a przekonacie się, że ich bohaterowie używali urządzeń, które całkiem słusznie można nazwać prototypami smartfonów i tabletów.