Jakie funkcje oferuje inteligentna waga łazienkowa

Najnowsze inteligentne wagi pozwalają bezprzewodowo monitorować wagę, BMI, procentową zawartość tkanki tłuszczowej i inne wskaźniki. Na dodatek wszystkie twoje wyniki są zapisywane na smartfonie.


Zdrowy styl życia jest obecnie bardzo modny. Wykorzystują to również producenci sprzętu elektronicznego. Nasze smartfony i smartwatche zachęcają nas do pokonywania co najmniej 10000 kroków dziennie, motywują nas do aktywności fizycznej, przyznają odznaki, zbierają nasze wyniki, monitorują nasza aktywności fizyczną i przypominają o treningach. Funkcji jest bardzo wiele i każdy z pewnością znajdzie coś dla siebie.

Jakie funkcje oferuje inteligentna waga łazienkowa

Jeżeli uprawiasz sport rekreacyjnie, zawodowo, albo przed wakacjami planujesz zrzucić zbędne kilogramy będziesz potrzebował wagi, która pozwoli Ci kontrolować Twoje wyniki. Co raz więcej wag dostępnych w sklepach posiada łączność bezprzewodową Wi-Fi lub Bluetooth i synchronizuje wszelkie wyniki ze smartfonem lub zapisuje je bezpośrednio w chmurze.

Specjalnie dla Ciebie przygotowaliśmy poradnik, w którym pokazujemy, na co zwrócić uwagę przy zakupie inteligentnej wagi. Zaprezentujemy także przykładowe modele.

To nie tylko waga

Inteligentne wagi mierzą o wiele więcej niż samą wagę. Przyzwoite urządzenie powinno również informować nas o wskaźniku masy ciała (BMI), niskiej masie ciała i procentowej zawartości tkanki tłuszczowej. Te wskaźniki pomagają nam zrozumieć, jaka powinna być nasza optymalna, ponieważ zależy ona nie tylko od wieku, wagi i wzrostu.

Mierząc i porównując różne statystyki zdrowotne pamiętaj, że wszystkie wartości są uśrednione, a najlepsze zakresy dla poszczególnych osób mogą się różnić w zależności od wielu czynników. W razie wątpliwości skontaktuj się ze swoim lekarzem pierwszego kontaktu.

Oto podstawowe wskaźniki zdrowotne, które występują w inteligentnych wagach:

  • BMI (Body Mass Index) - Pokazuje optymalną wagę do wzrostu. Lekarze sugerują, że idealne BMI dla dorosłych mieści się w przedziale od 18,5 do 24,9.
  • Procentowa zawartość tłuszczu w organizmie - jest to część ciała składająca się z komórek tłuszczowych. Dla mężczyzn w wieku od 20 do 40 lat, 10-20 procent tkanki tłuszczowej jest uważane za odpowiednią ilość. Dla starszych mężczyzn zakres ten powinien wynosić od 19 do 23 procent. Dla kobiet w wieku od 20 do 40 lat, 19-26 procent tkanki tłuszczowej jest odpowiednią ilością. Dla starszych kobiet zakres ten powinien wynosić od 23 do 30 procent.
  • Masa beztłuszczowa - miara mięśni, organów, kości i wody, z wyłączeniem tłuszczu. Posiadanie wysokiego procentu masy beztłuszczowej wspomaga przemianę materii, ułatwiając utrzymanie zdrowej wagi.
  • Trzewny tłuszcz - jest to tłuszcz, który istnieje wokół ważnych organów i jest jednym z głównych zagrożeń dla zdrowia w długookresowym czasie.
  • Procentowa zawartość wody w organizmie - wskaźnik zawartości wody w składzie ciała. Powinieneś mieć nieco ponad 50 procent zawartości wody w Twoim organizmie. Zależy to również od wieku, ale mężczyźni powinni starać się osiągnąć całkowity udział procentowy wody w organizmie pomiędzy 50 a 65 procent. Idealny zakres dla kobiet wynosi od 45 do 60 procent.
  • Masa kostna - gęstość kości jest ważnym wskaźnikiem zdrowotnym, ponieważ, podobnie jak mięśnie, kość jest żywą tkanką, która wraz z ćwiczeniami i zdrową dietą bogatą w wapń i witaminę D może stać się silniejsza. Dla większości osób masa kostna zaczyna się zmniejszać po 40 roku życia, a regularne ćwiczenia fizyczne mogą zapobiec jej utracie.
  • BMR (zapotrzebowanie kaloryczne) - oszacowanie energii (mierzonej w kaloriach) niezbędnej Twojemu organizmowi w spoczynku w celu utrzymania prawidłowych funkcji życiowych (bicie serca, oddychanie, utrzymania temperatury ciała, itp.)

Jedna waga, wielu użytkowników

Wszystkie wagi, o których piszemy pozwalają więcej niż jednej osobie zsynchronizować swoje dane z odpowiednią aplikacją. Dzięki temu jedna waga może służyć całej rodzinie. Wagi najczęściej używają łączności Bluetooth do rozpoznania telefonu każdego użytkownika. Dzięki temu synchronizowane są tylko wyniki danego użytkownika. Najczęściej każdy użytkownik posiada swoje konto w aplikacji obsługującej wagę. Przed wejściem na wagę należy uruchomić aplikację w telefonie, aby zsynchronizować wyniki.

Pozycjonowanie wagi

Umieszczenie wagi ma kluczowe znaczenie dla odczytu pomiarów. W zależności od tego, gdzie umieścisz wagę mogą się one różnić. Wagę należy umiesić na płaskiej twardej powierzchni (płytki łazienkowe sprawdzają się bardzo dobrze). Nie kładź wagi na dywanie, ponieważ spowoduje to znaczne przekłamanie wyników.

Niektóre wagi mogą być dostosowane do używania na wykładzinie. Jeżeli chcesz wykorzystać to funkcje porównaj najpierw wyniki z tymi na twardej podłodze, aby sprawdzić, czy nie są przekłamane.

Kiedy się ważyć?

Twoja waga i procentowa zawartość tłuszczu w organizmie (i w związku z tym inne wskaźniki) zmieniają się w ciągu dnia, więc sensowne jest ważenie się o tej samej porze każdego dnia. Najmniejszą wagę będziesz posiadał zaraz po obudzeniu się.

Wi-Fi czy Bluetooth

Bluetooth jest najpopularniejszym sposobem na połączenie wagi z telefonem. Niektóre droższe modele posiadają dodatkowo łączność Wi-Fi, dzięki czemu przekazują dane bezpośrednio do internetu pomijając smartfona.

Oto kilka przykładowych inteligentnych wag, którymi warto się zainteresować:

Xiaomi Mi Body Composition Scale

Jakie funkcje oferuje inteligentna waga łazienkowa

Xiaomi Mi Body Composition Scale to druga już generacja wagi łazienkowej od chińskiego producenta. To przystępny cenowo model, który posiada wszystkie podstawowe funkcjonalności takie, jak: Zapisywanie pomiarów, Pomiar BMI, Pomiar tkanki mięśniowej, Pomiar tkanki tłuszczowej, Pomiar zawartości wody w organizmie, Zapotrzebowanie na kalorie, Monitorowanie wagi za pomocą aplikacji, Analiza 10 typów danych. Waga Xiaomi może być współużytkowana przez nawet 16 osób. Obsługa odbywa się za pomocą aplikacji Mi Fit - z jej poziomu można także kontrolować opaskę Mi Band.

Withings Body Cardio

Jakie funkcje oferuje inteligentna waga łazienkowa

Withings Body Cardio posiada wszystkie funkcje, jakich możemy oczekiwać od inteligentnej wagi. Synchronizuje się ona z całą gamą trackerów aktywności firmy Withings w celu wszechstronnego monitorowania kondycji fizycznej i może korzystać z podstawowego licznika kroków telefonu, jeśli nie posiadasz trackera.

Body Cardio jest jedną z najlepszych inteligentnych wag. Oferuje dużą ilość statystyk i przydatnych informacji, takich, jak ilość utraconego lub uzyskanego ciężaru od czasu ostatniego ważenia. Jest droższa od innych urządzeń, ale oferuje prawie wszystko, czego możesz potrzebować. Jedynie wykresy wyświetlane na telefonie nie są atrakcyjne wizualnie

QardioBase 2

Jakie funkcje oferuje inteligentna waga łazienkowa

QardioBase 2 jest tak samo inteligentna, jak stylowa. To jedna z najładniejszy wag. Oferuje szeroki zakres pomiarów składu ciała, wraz z przydatnymi, unikalnymi funkcjami, takimi jak sprzężenie zwrotne oraz wyświetlacz pokazujący emoji. Szkoda, że aplikacja nie wykorzystuje w pełni gromadzonych przez wagę danych.

QuardioBase 2 jest jednak bardzo droga i należy mieć na uwadze, że wagę oferującą takie same funkcje możemy kupić znacznie taniej. Wątpimy, aby wyświetlacz z emoji był głównym powodem do zakupu inteligentnej wagi.

Fitbit Aria 2

Jakie funkcje oferuje inteligentna waga łazienkowa

Fitbit Aria 2 współpracuje ze wszystkimi akcesoriami producenta i synchronizuje się z tą samą aplikacją mobilną, co będzie dużą zaletą dla posiadaczy zegarków Fitbit. Taki zestaw oferuje bardzo rozbudowane funkcje monitorowania wagi i aktywności fizycznej.

Aria 2 pokazuje mniej statystyk niż droższe modele np. Nokia Body Cardio, ale ma wszystko, o czym musisz wiedzieć przy ważeniu. Mierzy wagę, procentową zawartość tłuszczu w organizmie i indeks masy ciała oraz synchronizuje te dane bezprzewodowo i automatycznie z kontem Fitbit.