Jakie podzespoły znajdują się w moim komputerze?

Jaki procesor, karta graficzna lub pamięci RAM są zainstalowane w komputerze? Pokażemy w jaki sposób można to sprawdzić.


Istnieje wiele dobrych powodów, dla których warto znać specyfikację swojego komputera. Być może działa on wolno i trzeba się zastanowić, czy wymiana któregoś z podzespołów to naprawi, albo chce się sprzedać komputer lub zwiększyć jego wydajność, wymieniając mu podzespoły na lepsze.

Niezależnie od powodu, jeśli nie mamy opakowania od laptopa, lub pudełek od podzespołów naszego komputera stacjonarnego, uzyskanie dokładnej specyfikacji może być trochę trudniejsze. Niektóre komputery mają na sobie naklejki informujące o kluczowych podzespołach. Nawet jeśli ich tam nie ma, to istnieje parę sposobów na łatwe sprawdzenie specyfikacji naszego komputera.

Jak mogę poznać specyfikację mojego komputera?

W systemie Windows 10 jest to bardzo proste. Wystarczy kliknąć prawym przyciskiem na menu start (mała ikona systemu Windows na pasku zadań) i wybrać Menedżer urządzeń. W ten sposób można uzyskać informacje o zainstalowanym procesorze oraz karcie graficznej, jak i wielu innych podzespołach.

Jakie podzespoły znajdują się w moim komputerze?

Aby dowiedzieć się ile pamięci RAM jest zainstalowanej w komputerze, należy kliknąć prawym przyciskiem myszy na przycisk start i wybrać System. Wyświetli się wtedy podsumowanie systemu operacyjnego, zawierające informacje o zarówno procesorze, ilości jego rdzeni i wątków, jak i zainstalowanej pamięci RAM.

Jakie podzespoły znajdują się w moim komputerze?

W systemie Windows 8 należy przesunąć kursor nad prawym górnym rogiem ekranu, aby wyświetlić Charm Bar. Następnie należy wybrać Ustawienia > Informacje o komputerze. Wyświetlone zostanie to samo okno, co w przypadku wejścia w Panel sterowania > System i zabezpieczenia > System.

W systemie Windows XP lub Windows 7 wygląda to trochę inaczej. Należy kliknąć prawym przyciskiem myszy na Mój komputer i wybrać opcję Właściwości (w systemie Windows XP nazywa się to Właściwości systemu).

Niezależnie od używanej wersji systemu Windows, powinniśmy móc teraz zobaczyć jaki procesor, pamięć lub typ systemu znajduje się w naszym komputerze.

Dodatkowe informacje na temat specyfikacji komputera, włącznie z temperaturą naszych podzespołów, można zdobyć poprzez zainstalowanie dodatkowej aplikacji. HWiNFO jest w stanie pokazać nam informacje o praktycznie wszystkich podzespołach zainstalowanych w naszym komputerze oraz umożliwia nam sprawdzenie ich temperatury.

Jakie podzespoły znajdują się w moim komputerze?

Jak mogę poznać specyfikację mojego Mac'a?

Apple jeszcze bardziej ułatwia sprawdzenie specyfikacji. Wystarczy kliknąć ikonę Apple na górnym pasku i wybrać opcję "Ten Mac".