Jakie podzespoły znajdują się w moim komputerze?

Nie wiesz jakie podzespoły znajdują się w obudowie Twojego komputera? Pokazujemy, jak szybko i sprawnie sprawdzić jaki procesor, kartę graficzną lub pamięć RAM posiadasz.


Istnieje wiele dobrych powodów, dla których warto znać specyfikację swojego komputera. Być może działa on wolno i trzeba się zastanowić, czy wymiana któregoś z podzespołów to naprawi, albo chce się sprzedać komputer lub zwiększyć jego wydajność, wymieniając mu podzespoły na lepsze.

Podzespoły komputera
fot. Brad Chacos / PCWorld.com

Podzespoły komputera

fot. Brad Chacos / PCWorld.com

Niezależnie od powodu, jeśli nie mamy opakowania od laptopa, lub pudełek od podzespołów naszego komputera stacjonarnego, uzyskanie dokładnej specyfikacji może być trochę trudniejsze. Niektóre komputery mają na sobie naklejki informujące o kluczowych podzespołach. Nawet jeśli ich tam nie ma, to istnieje parę sposobów na łatwe sprawdzenie specyfikacji naszego komputera.

Zobacz również:

  • RTV Euro AGD: komponenty ASUS w promocji
  • Snapdragon 8 Plus Gen 1 i Gen 2 - data premiery, specyfikacja, telefony [20.05.2022]

Jak mogę poznać specyfikację mojego komputera?

W systemie Windows 10 czy Windows 11 jest to bardzo proste. Wystarczy kliknąć prawym przyciskiem na menu start (mała ikona systemu Windows na pasku zadań) i wybrać Menedżer urządzeń. W ten sposób można uzyskać informacje o zainstalowanym procesorze oraz karcie graficznej, jak i wielu innych podzespołach.

fot. Karol Krzykowski / PCWorld

fot. Karol Krzykowski / PCWorld

Aby dowiedzieć się ile pamięci RAM jest zainstalowanej w komputerze, należy kliknąć prawym przyciskiem myszy na przycisk start i wybrać System. Wyświetli się wtedy podsumowanie systemu operacyjnego, zawierające informacje o zarówno procesorze, ilości jego rdzeni i wątków, jak i zainstalowanej pamięci RAM.

fot. Karol Krzykowski / PCWorld

fot. Karol Krzykowski / PCWorld

W systemie Windows 8 należy przesunąć kursor nad prawym górnym rogiem ekranu, aby wyświetlić Charm Bar. Następnie należy wybrać Ustawienia > Informacje o komputerze. Wyświetlone zostanie to samo okno, co w przypadku wejścia w Panel sterowania > System i zabezpieczenia > System.

W systemie Windows XP lub Windows 7 wygląda to trochę inaczej. Należy kliknąć prawym przyciskiem myszy na Mój komputer i wybrać opcję Właściwości (w systemie Windows XP nazywa się to Właściwości systemu).

Niezależnie od używanej wersji systemu Windows, powinniśmy móc teraz zobaczyć jaki procesor, pamięć lub typ systemu znajduje się w naszym komputerze.

Dodatkowe informacje na temat specyfikacji komputera, włącznie z temperaturą naszych podzespołów, można zdobyć poprzez zainstalowanie dodatkowej aplikacji. HWiNFO jest w stanie pokazać nam informacje o praktycznie wszystkich podzespołach zainstalowanych w naszym komputerze oraz umożliwia nam sprawdzenie ich temperatury.

fot. Karol Krzykowski / PCWorld

fot. Karol Krzykowski / PCWorld

Kolejnym przydatnymi programami jest jest CPU-Z oraz GPU-Z. Pierwszy jest w stanie dostarczyć nam podstawowe informacje o naszym procesorze jak: marka, model, liczba rdzeni, poziomy pamięci podręcznej itd. Oprócz tego wyświetla również podobne informacje o płycie głównej, karcie graficznej i pamięci systemowej RAM. Oprogramowanie jest ciągle aktualizowane i uzupełniane o nowe funkcje. Warto wspomnieć, że zawiera również prosty benchmark procesora oraz “strees test”.

Jakie podzespoły znajdują się w moim komputerze?

GPU-Z zbiera informacje o zainstalowanej w naszym komputerze karcie graficznej. Dzięki niemu poznamy nie tylko model ale również i producenta jednostki. Co prawda program nie jest wyposażony w żadne testy porównawcze, ale umożliwia monitorowanie i rejestrowanie danych wyjściowych z czujników dostępnych na karcie, w tym m.in częstotliwość zegara, temperaturę, napięcie i obciążenie. Narzędzie połączone jest z bazą danych Techpowerup, dzięki temu możemy wyszukać więcej szczegółów o posiadanym przez nas układzie, czy nawet porównać BIOS zapisany na karcie graficznej.

Jakie podzespoły znajdują się w moim komputerze?

Jak mogę poznać specyfikację mojego Mac'a?

Apple jeszcze bardziej ułatwia sprawdzenie specyfikacji. Wystarczy kliknąć ikonę Apple na górnym pasku i wybrać opcję "Ten Mac".

Jakie podzespoły znajdują się w moim komputerze?

Fot. Apple.com