Jamendo - legalna muzyka za darmo

Serwis Jamendo oferuje dostęp do największego w Sieci katalogu muzyki na bezpłatnej licencji Creative Commons. Dzięki niej użytkownicy mogą pobierać piosenki i całe albumy bez obawy o łamanie praw autorskich.

Jamendo to największy na świecie katalog bezpłatnej, legalnej muzyki do pobrania. W bazie serwisu jest ponad 300 tysięcy piosenek.

Polecamy:

Zobacz też:

Jamendo działa w siedmiu językach, w tym również po polsku. Rejestracja jest bardzo łatwa, a swoje konto można błyskawicznie powiązać z Facebookiem. Serwis umożliwia ściąganie muzyki w formatach MP3 i OGG bezpośrednio ze strony lub z pomocą sieci BitTorrent.

Muzykę w serwisie można przeglądać wg albumów, artystów, znaczników (np. określających style muzyczne) i zbliżających się koncertów. Istnieje również zaawansowana wyszukiwarka i listy przebojów, które pomagają w znalezieniu ciekawej muzyki.

Zobacz również:

  • Najlepsze strony z legalną muzyką do pobrania za darmo
  • ABBA powraca po 40 latach jako hologramy

Po wejściu do profilu artysty możliwe jest słuchanie piosenek online, dodawanie ich do playlist, pobieranie utworów na dysk i zdobycie dodatkowych informacji o wykonawcy. Są też funkcje społecznościowe, pozwalające sprawdzić kto jest fanem wybranej kapeli lub dołączyć do grona jej miłośników. Osoby o podobnych (lub całkiem różnych) zainteresowaniach muzycznych mogą dyskutować na forum, a także wymieniać prywatne wiadomości.

Duży plus serwisu to kilka stacji radia internetowego, pozwalających na słuchanie muzyki ulubionego gatunku (m.in. rock, pop, jazz, electro). W trakcie grania piosenki szybko można przejść na stronę wykonawcy i pobrać utwór a nawet całą płytę na której się znajduje. Aby posłuchać muzyki bez częstego klikania można też stworzyć playlistę lub skorzystać z listy odtwarzania udostępnionej przez innego użytkownika.

Mieliśmy wrażenie, że Jamendo (www.jamendo.com) trochę za bardzo skupia się na swojej "misji", a zbyt mały nacisk kładzie na promocję artystów. Wyszukiwanie naprawdę wartościowych zespołów nie było zbyt łatwe, zwłaszcza, kiedy próbowaliśmy posłuchać czegoś po polsku.

Jamendo posiada swoją aplikację na Androida. Serwis posiada ciekawą ofertę współpracy dla artystów, dzieląc się z nimi dochodami z reklam. Coś dla siebie znajdą też firmy, takie jak hotele, restauracje i salony fryzjerskie, które mogą zdobyć muzykę dużo tańszą - a często lepszą - niż ta od ZAiKS.