James Cameron wspiera pasywne telewizory 3D?

Koncern LG ostatnio wprowadził na rynek pasywne telewizory Cinema 3D, wykonane w technologii polaryzacyjnej, które mają podbić rynek konsumencki. W kwestii tej technologii zabrał głos James Cameron. Czy LG zyskało potężnego sojusznika w walce o dominację na rynku 3D?

James Cameron

James Cameron, największy orędownik technologii 3D, wygłosił w Las Vegas prelekcję podczas konferencji Narodowego Stowarzyszenia Nadawców (National Association of Broadcasters), która odbyła się w poprzednim tygodniu. Słynny reżyser filmu Avatar, najbardziej dochodowego obrazu w historii kina (zarobił prawie 3 miliardy USD na całym świecie), wypowiedział się na temat swoich preferencji dotyczących pasywnej (polaryzacyjnej) technologii 3D.

Cameron pomiędzy aktywnym Panasonikiem a pasywnym LG

Według Camerona, okulary polaryzacyjne 3D “mogą przyczynić się do szybszej ekspansji rozrywki i technologii 3D w domach".

Zobacz również:

  • Pierwszy na świecie wydrukowany w 3D most otworzyła... królowa Niderlandów!

Czyżby Cameron opuszczał bastion Panasonika (reżyser współpracował z japońskim koncernem przy tworzeniu Avatara), który stawia wciąż na aktywne 3D i przechodził do bastionu pasywnego 3D popieranego głównie przez LG? Raczej nie. Cameron tylko zwrócił uwagę na to, że pasywna technologia wyświetlania 3D może przyczynić się do jej popularyzacji, gdyż jest tańsza i wygodniejsza dla użytkowników, z czym trudno się nie zgodzić. Jednak Cameron nie powiedział o jakości obrazu polaryzacyjnego i to nie dziwi, gdyż aktywne 3D zapewnia po prostu bardziej doskonały obraz w lepszej rozdzielczości (dla każdego oka 1080p czyli Full HD).

Aktywne 3D kontra pasywne 3D - co wygra?

- Obecnie narasta już rywalizacja między producentami technologii wyświetlania obrazu 3D z wykorzystaniem drogich okularów migawkowych, a producentami oferującymi ekrany z technologią FPR (Film Patterned Retarder) - powiedział Havis Kwon, prezes LG Home Entertainment Company.

Ta rywalizacja jest coraz bardziej widoczna. LG mocno postawiło w tym roku na technologię polaryzacyjną, prezentując telewizory Cinema 3D, wierząc że to właśnie ta technologia zdobędzie serca konsumentów. Telewizory polaryzacyjne 3D czyli pasywne faktycznie są tańsze i wygodniejsze, ale wydaje mi się, że wciąż jednak nie oferują jeszcze tak dobrego obrazu jak aktywne telewizory 3D.