Janosik kontra ZUS: ciąg dalszy

W Naczelnym Sądzie Administracyjnym w Warszawie 5 grudnia br. o godz. 10.30 odbędzie się rozprawa z powództwa Sergiusza Pawłowicza (jednego z twórców aplikacji Janosik), przeciwko Prezesowi Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Pozew ponownie dotyczy odmowy udostępnienia informacji publicznej.

Rozprawa będzie kolejnym etapem toczącej się od marca 2002 r. batalii twórców projektu "Janosik" o formalne udostępnienie przez ZUS specyfikacji technicznej protokołu przekazu elektronicznego KSI MAIL, wykorzystywanego w programie Płatnik. Twórcom Janosika w dużej części udało się już samodzielnie "rozpracować" zastosowane przez ZUS rozwiazania.

Przypomnijmy, że w 2001 r. grupa programistów wywodząca się ze środowiska open source postanowiła stworzyć aplikację dla Linuksa i innych systemów, która umożliwiłaby przesyłanie drogą elektroniczną deklaracji do ZUS, stanowiącą alternatywę wobec programu Płatnik. Chodziło o to aby firmy nie były skazane na użytkowanie systemu Windows, gdyż tylko w tym środowisku działa udostępniany przez ZUS Płatnik. Największym problemem okazało się właśnie pozyskanie specyfikacji protokołów komunikacyjnych, których ujawnienia odmówiły ZUS i Prokom, twórca Płatnika.

Treść skargi Sergiusza Pawłowicza skierowanej do NSA:

http://ibiblio.org/ser/SP-versus-RP/zus/nsa-warszawa-skarga.pdf

Więcej o sprawie:

http://www.computerworld.pl/news/58343.html

http://www.computerworld.pl/news/58240.html


Zobacz również