Japończycy już mają 3G

Japoński operator telefonii komórkowej NTT DoCoMo zapowiedział na koniec maja uruchomienie usług w sieci telefonii komórkowej trzeciej generacji.

Na 30 maja 2001 r. została ustalona przez japońskiego operatora NTT DoCoMo data uruchomienia usług w sieci telefonii komórkowej trzeciej generacji (3G). Wraz z działającymi od zeszłego roku w kilku sieciach południowokoreańskich usługami szybkiego transferu danych (tzw. 2,5 G services) nowa generacja telefonów komórkowych stała się w końcu rzeczywistością.

NTT DoCoMo oferuje ponad 4 tys. subskrybentów, pragnących wziąć udział w 4-miesięcznym próbnym serwisie, wybór dwóch modeli telefonów komórkowych lub modemu PC Card. Największe wrażenie robi aparat P2101V, produkt firmy Matsushita Electric Industrial (znanej także pod nazwą Panasonic), wyposażony w kamerę wideo, umożliwiającą przeprowadzanie konferencji "w ruchu". Kamera jest tak dobrze ukryta w urządzeniu, że dopiero po dobrej chwili można ja dostrzec pomiędzy dwoma połówkami składanego jak muszla telefonu.

Drugim modelem oferowanym przez NTT DoCoMo jest model N2001, opracowany przez firmę NEC, który w większym stopniu przypomina aparaty obecnej generacji stosowane w serwisie i-Mode, ale także obsługuje przesył danych z prędkością 384 Kb/s po podłączeniu do komputera. Podobnie jak pozostałe aparaty i-Mode, telefon został wyposażony w duży, kolorowy wyświetlacz LCD, a w czasie korzystania z usług i-Mode oferuje prędkość 64 Kb/s. Z kolei modem PC Card P2401 został zaprojektowany przez Matsushitę dla osób pragnących wysyłać i odbierać duże ilości danych/ będąc "w ruchu". Karta typu all-in-one posiada wszystko co potrzebne, aby dostać się do sieci. Nie wymaga też połączenia z telefonem. NTT DoCoMo przeprowadza ankiety wśród zainteresowanych serwisem 3G, z których wynika, że 60% subskrybentów wybiera telefon wideokonferencyjny Matsushity, 30% model NEC, a 10% pragnie korzystać z modemu PC Card.

W Korei Południowej, gdzie usługi telefoniczne 2,5G zostały uruchomione pod koniec ub.r., pierwsza generacja używanych aparatów niewiele różniła się od tradycyjnych telefonów głosowych, z wyjątkiem wsparcia dla szybkiego przesyłu danych. Ale wraz z pojawieniem się sieci CDMA2000, która oferuje odbiór i wysyłanie danych z prędkością 144 Kb/s, na rynku pojawiły się nowe aparaty. Firma Samsung Electronics wprowadziła pierwszy komercyjny model telefonu komórkowego, który w pełni wykorzystuje oferowane prędkości do transmisji materiałów wideo. Aparat ma 2" wyświetlacz LCD, prezentujący maksymalnie 200 tys. kolorów oraz obsługujący opcje video-on-demand i audio-on-demand. Poza tym jest on zaopatrzony w dekoder wideo MPEG-4 oraz wbudowany stereofoniczny odtwarzacz audio. W trybie tekstowym telefon wyświetla do 12 linii tekstu, a interfejs pozwala na wygodną edycję książki numerów o pojemności do 2400 zapisów.

Polscy operatorzy telefonii komórkowej na razie potrafią podać żadnych szczegółów dotyczących uruchomienia podobnych usług w Polsce. Leszek Kamiński, rzecznik prasowy Polkomtel SA, właściciela sieci Plus GSM, stwierdził jedynie, że usługi telefonii komórkowej trzeciej generacji najprawdopodobniej zaczną w Polsce funkcjonować w 2002 r. Jednak dokładna data ich premiery pozostaje na razie sprawą otwartą. Niestety, nie udało się nam uzyskać żadnych komentarzy od przedstawicieli Polskiej Telefonii Cyfrowej (Era), Centertela (Idea), Ministerstwa Łączności oraz Urzędu Regulacji Telekomunikacji. Jak widać, nowa generacja usług telefonicznych w naszym kraju pozostaje sprawą dość mglistą.


Zobacz również