Japończycy kochają mobilną telewizję

W Japonii sprzedano już ponad 20 mln telefonów komórkowych z wbudowanymi tunerami, pozwalającymi na oglądanie na ekranie "komórki" telewizji cyfrowej - wynika z raportu przedstawionego przez organizację Telecommunications Carriers Association.

To dowód ogromnego sukcesu tej usługi w Kraju Kwitnącej Wiśni - szczególnie, jeśli weźmie się pod uwagę, że urządzenia takie dostępna są na rynku od niespełna dwóch lat. Liczba 20 mln sprzedanych telefonów z TV została przekroczona w grudniu 2007 r. (tylko w tym miesiącu sprzedano ponad milion).

Telefony takie umożliwiają użytkownikom korzystanie z cyfrowej telewizji OneSeg. Umożliwia ona oglądanie na ekranie "komórki" programu telewizyjnego w rozdzielczości QVGA (320 x 240 pikseli). Transmitowany w OneSeg program nie jest w żaden sposób zabezpieczony - dlatego na japońskim rynku sporą popularnością cieszą się telefony z funkcją magnetowidu (potrafią one nagrywać program np. na karty pamięci flash). Usługa ta wystartowała 1 kwietnia 2006 r. i na razie dostępna jest jedynie w Japonii.

Warto podkreślić, że telefony nie są jedynymi urządzeniami, które pozwalają na korzystanie z OneSeg - odpowiednie tunery są montowane także w komputerach przenośnych, odtwarzaczach wideo, systemach nawigacji GPS czy elektronicznych tłumaczach.